Menstruace je kamarádka

Rubrika: Tipy pro zdraví

Víte, jak vyzrát na premenstruační syndrom bez chemie? Slyšely jste už o tom, že menstruační krev je prý dobré hnojivo nebo že vám po vypití z menstruačního kalíšku dodá energii spolehlivěji než energy drink? A že menstruace nemusí bolet?

V naší společnosti panuje mnoho vžitých mýtů. Na těchto stránkách jste se mohli dočíst o projektu Ženy ženám, který se snaží některé mýty vyvrátit skrze osm příběhů osmi žen. Jednou z nich je i Dana-Sofie Šlancarová, která učí ženy i muže o menstruaci a ženském měsíčním cyklu, vydává knihy zabývající se tímto tématem a o všem zmíněném přednáší na svých seminářích. Jedna z přednášek se konala ve středu 14. listopadu v Brně.

Cílem menstruačního večírku bylo vyvrátit některé mýty, které kolem menstruačního cyklu panují, vysvětlit vlastnosti jednotlivých fází cyklu a také umožnit přítomným ženám i mužům sdílet své zkušenosti. Večera se totiž účastnili i muži!

Ráda bych se s vámi podělila o dojmy z večírku a o pár informací, které zde zazněly.

Většina dnešních matek má podobné, ne-li stejné zážitky z puberty: menstruace pro ně byla ve větší či menší míře tabu. Jejich mámy jim řekly, kde najdou vložky, učitelé ve škole vysvětlili biologickou podstatu, ale tím to končilo. Jak tedy předat svým dcerám informace, které mnoho z nás nedostalo?

Dana-Sofie Šlancarová si myslí, že ženy by především měly pochopit samy sebe, vnímat svůj cyklus, všímat si, jak se jim během jednotlivých fází mění nálady a fyzická zdatnost. A hlavně – vycházet svému tělu vstříc a co nejvíce svému cyklu a jeho potřebám přizpůsobovat svůj denní program.

Například bolestivá menstruace – kolik dívek a žen má menstruaci spojenou se silnými bolestmi? Nejedna z těchto žen potvrzuje, že jim maminka poradila jen to, jaké léky na bolest si mohou vzít. Bolest je však signálem, že je něco špatně, že člověk někde jde za hranice svých možností. Dana-Sofie Šlancarová vysvětluje, že během menstruace je fyzická energie ženy na minimu, a proto potřebuje odpočívat. Pokud však své tělo neposlouchá, bolest je způsobem, jak ji tělo důrazně a nepřehlédnutelně „osloví“.

Ideální by proto bylo první dny odpočívat. Dana-Sofie Šlancarová zmínila dvě kamarádky, které si v prvních dnech menstruace vzájemně hlídají děti. Menstruující žena tak má čas pro sebe, na odpočinek a regeneraci sil. Může stačit i chvilka odpočinku, krátký spánek a bolest sama zmizí.

Na večírku se také diskutovalo o antikoncepci. Jak většina přítomných žen potvrdila, je celkem běžné, že dívka dostává pilulky už krátce poté, co začne menstruovat, a to z nejrůznějších důvodů – proti bolestem, aby se jí zlepšila pleť a podobně. Hormonální antikoncepce ovšem narušuje přirozené fungování těla i psychiky. Dana-Sofie Šlancarová si myslí, že ženy by neměly svým dcerám nechávat automaticky předepisovat antikoncepci, spíš by jim měly pomoci pochopit měsíční cyklus, seznámit je s tím, ve které fázi jsou fyzicky nejzdatnější a ve které zase nejtvořivější. Pak stačí plánovat si některé aktivity na dané období, respektovat své tělo a něco jako premenstruační syndrom (PMS) či bolestivá menstruace prý zmizí – jak to dokládají svým svědectvím mnohé ženy.

Menstruační večírek byl rozhodně zajímavým, neobvyklým zážitkem. Ženy i muži sdíleli své zkušenosti a názory, nálada byla uvolněná a veselá. Zaznělo mnoho informací, nad kterými se přítomné ženy mohly zamyslet a rozhodnout se, jak je využijí ve svém životě či jak je předají svým dcerám. A mluvilo se i o tom, jak lze zharmonizovat soužití s muži, ať už v soukromém či profesním životě, pokud jsou tomu partneři nebo kolegové nakloněni.

Chcete-li se i vy zúčastnit nějaké podobné akce a dozvědět se konkrétnější informace, sledujte stránky Měsíc v nás. Krom jiného se tu třeba můžete inspirovat, jak se postavit k první menstruaci své dospívající dcery.

Není-li pro vás žádný kurz momentálně dostupný, můžete začít zkoumat svůj cyklus zapisováním svých zkušeností do menstruačních hodin, což vám může pomoci váš menstruační cyklus pochopit. Pokud nevíte, jak takový menstruační kruh vyplnit, podívejte se na tento obrázek.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (55 vyjádření)

  • Marinada
    Marinada

    No já se nechci nějak dohadovat, každý to má srovnané jinak a hlavně každý taky krvácí jinak intenzivně. Do 30ti let mi taky menstruace nevadila. Ale čím jsem starší, tím je u mně intenzita krvácení silnější a někdy mám pocit, že bych ani neměla jít do práce, protože tím pádem budu půl hodiny bez možnosti dojít si na záchod…A co se na mě vyvalí po té půlhodině, to pro mě nechutné je, i když s menstruací jsem srovnaná od jakživa dobře a psychické problémy nemám 🙂
    Obecně si ale myslím (nejen ohledně menstruace), že když mi něco vadí a umím si to přiznat, pak žádný problém nemám 🙂

  • Hanzlici

    A ještě k tomu, co jste psala Marinadě, je to podle mě právě to „přehánění“. Mezi námi, mě osobně menstruace ANO obtěžuje, člověku se furt plácá vložka u zadku, ráno musím často převlíkat prostěradlo, první dva dny mě bolí záda. Takže v tomto směru mě skutečně „obtěžuje“, když už jste použila to slovo. Což si myslím, že je ale také normální a neukazuje to na nějaký defekt na psychice…

  • Hanzlici

    Markéto, přiznám se bez mučení, že NEVÍM, v jaké části cyklu je nejvíc nehod nebo hádek s muži (no tady asi vím, když to sama zažívám), ani kdy bych podle cyklu měla řešit pracovní problémy. Všechno vyjmenované MUSÍM (je to objektivní potřeba, fakt to nezávisí na mně osobně) dělat denně bez ohledu na to, v jaké fázi cyklu jsem. Možná by to byly zajímavé informace (proč ale v článku nezazněly?), ale tím by to pro mne osobně skončilo, jsem si téměř na 100% jista, že bych těmto informacím nepodřídila svůj denní život. Není to prostě prakticky proveditelné.
    A k tomu pití krve, zas a znovu ne. Asi jsem stejně jako Marinada nějak poznamenaná. Zejména tím, že odjakživa používám při menzes vložky, takže vím, jak „nečerstvá“ krev smrdí, jakou má konzistenci a barvu a prostě bych to nepozřela, a to ani tehdy, byla-li by z kalíšku. A rozhodně si nemyslím, že je se mnou něco v nepořádku. Krev z řezné rány na prstě je rovnou z žilky, neprochází přes místa, kde se třeba mohou usazovat bakterie, kvasinky nebo nevím co, teď se asi pouštím na tenký led, ale prostě krev v menstruačním kalíšku už jen tím, že není čerstvá, je prostě pro mě nepoživatelná.

  • redakce

    Díky všem za reakce i přečtení článku. Zaznělo tu toho tolik, že zřejmě nezvládnu reagovat na vše, ale alespoň něco bych ráda napsala.

    Zajímalo by mne (a neberte to prosím jako kousavou poznámku, ironii a tak), kolik z vás by dokázalo na následující otázky odpovědět, protože jim to ve škole či doma vysvětlili. Nehledejte na internetu, jen se zamyslete, zda víte, v které části měsíčního cyklu ženy mívají více automobilových nehod, kdy se ženám nejlépe spolupracuje s muži, kdy jsou nejkreativnější a mívají velmi dobré nápady (např. na nový projekt v práci), kdy je fyzická aktivita nejvyšší, kdy bývá žena nejvíce kritická a kdy netrpělivá.
    Pokud toto žena ví, může si na to dávat pozor, třeba jet v té době autobusem místo autem, odložit řešení pracovního problému, který „nehoří“, o pár dní do „správné fáze“ cyklu a podobně. Nemluvě o tom, jak se vědomí fází cyklu a pochopení nálad může pozivně promítnout do partnerského soužití.

    A k diskutovanému pití menstruační krve – příliš mne to nepřekvapilo, když může existovat urinoterapie, tak proč ne toto? 🙂 Zajímalo by mne, kolik z vás si olízlo prst, když se řízlo. Většinou to bývá první reakce na poranění. Uznávám, že vypít pár hltů menstruační krve a olíznout pár kapek z krvácejícího prstu je něco jiného, ale krev v puse není nic výjimečného. Čímž ovšem nechci říct, že musím v životě vyzkoušet všechno. 🙂 Na večírku byla žena, která se dostala do velmi specifické situace, a protože potřebovala energii, rozhodla se vypít menstruační krev. Prý to chutnalo úplně stejně, jako by si olízla krvácející prst.

    Marinado, to, že je Ti menstruační krev odporná, ukazuje nějaký problém. Menstruace je běžnou součástí života, je to něco normálního, takže vzbuzovat odpor by neměla. Ukazuje to, že jsi menstruaci zřejmě nepřijala, že Tě pravděpodobně obtěžuje. A i v tomto byl smysl večírku – ukázat, že menstruace je něco, co máme přijmout, ne proti tomu bojovat. Postoj, že menstruační krev je něco odporného, můžeme (byť nevědomky) předávat i svým dcerám a možná jim i způsobit nějaké problémy. I když souhlasím, že dívat se na špinavý záchod mi taky není příjemné, ať už je špinavý z jakéhokoli důvodu…

    Markéta

  • Lien

    Jarmuschko tak to musel napsat opravdu chytrák, bez menstruace by těžko mohla kojit a být těhotná, ne? Samozřejmě že se tělo vyčerpává neustálými menstruacemi, většina žen a ni dlouho nekojí, nebo bere při tom HA, takže i tak menstruuje, ale porucha to ani tak rozhodně není.

    A s řešením veřejně, nějaké večírky kde o tom debatují navštěvovat asi nebudu, ale rozhodně nehodlám dělat pravý opak, nazývat menstruaci (krev) odporností, na blití apod. Tak to jsem fakt hodně kousavá.

  • Marinada
    Marinada

    Tak mně osobně je menstruační krev odporná – jak moje, tak cizí. Když je od krve třeba zamazaný společný záchod, tak musím držet žaludek na uzdě.
    Tabu to pro mě ale rozhodně není a bavím se o tom s blízkými lidmi (teda s ženskýma) stejně tak jako o všem.
    Dcera je v obraze, ale stejně je to pořád teorie a myslím si, že představit si to vůbec neumí.
    Co se sexu v době menstruace týká, je to věc každého páru – stejně tak jako v jakémkoliv jiném období.
    Jinak mám zkušenost, že hlavně chlapi jsou dost mimo – někteří si např. myslí, že když ženská začne menstruovat např. 9.1. tak pak menstruuje 9.2., 9.3., 9.4. atd. 🙂

  • Jarmuschka

    Lien, však klidně napiš, jak to máš se sexem „v tomto období“…
    Eventuelně provedeme sondu do fází tvého cyklu – jsi opět obzvláště kousavá. Třeba najdeme cyklickou zákonitost.
    😀

    Je zajímavé, že zrovna dneska jsem četla článek, že menstruace je v podstatě porucha a selhání ženského organismu, protože pro ženu je přirozenější být těhotná nebo kojit. To až v moderní době má žena jen jedno, dvě děti a menstruuje (a „musí“ to řešit veřejně).

  • Lien

    aha, tak to jsem nepochopila, že menstruace a menstruační krev je nějaké jiné téma

  • Lien, tak nevím jestli mám reagovat na tvoje slova…ale asi jooo. Nevím, co si kde četla, ale menstruací tu přece nikdo neopovrhuje…opovrhuje se tu myšlenkou pití menstruační krve.

    Většina z nás přispěvatelek, tu přece píše, že menstruace je naprosto přirozený běh života.

    Asi jsem divná, ale zase ti nerozumím 🙁

  • Lien

    Mně se příspěvek od anonyma líbí a je alespoň vidět, že přeci jen menstruace opovrhovaná je, když se to zde hemží vyvrženými obědy apod. Asi by byla i zajímavá sonda, jak je to se sexem v tomto období.

    Osobně jsem myslela, že jsme na tom trošku lépe :-(.

  • Holky už tu v podstatě napsaly všechno, co bych řekla i já. V dnešní době není opravdu menzes tabu, své dcerce vysvětluji a vysvětlím vše o menstruaci. Ale říct jí, že by pro své zdraví měla vypít menstruační krev, tak bude mít o mé duševní zdraví velké, ale velké obavy!!! Nehledě na to, že bych určitě uklízela její oběd, který už vlastnil její žaludek. Ovšem kdybych jí řekla, že až bude mít prvních pár dnů menzes a nemusí chodit do školy, obchodu, vysávat, uklízet atd., pevně věřím tomu, že by se toho chytla. 😀

    Určitě bych brala nějakou mini-sérii článků nebo jednu knihu… Musím ovšem uznat, že je docela zajímavé se dozvědět, proč jsem v které fázi cyklu unavená nebo naopak mám příliš energie atd.

    Myslím, že nejlepší je „selský rozum“ – nic neskrývat, protože to není žádné tajemství a nic nenormálního…nic nenafukovat – protože je to součást života, která v dnešní době skýtá ženám „luxus“ prožití v těchto dnech…naštěstí!!! 🙂

    Penízky za seminář by mi přišly prostě zbytečně vyhozený a tak si sednu se strýčkem „Googlem“ a budem spolu hledat pár zajímavých informací.

    Markéto, díky za pěkný článek!!!

  • nica1

    Souhlasím s Hanzlici napsala to přesně akorát by chtěla vidět ředitelku až bych ji řekla,že mám menzes a musím odpočívat,aby dala na recepci někoho jiného to bych jela 😀

  • Ježeček

    Já nemám, co říci. Hanzlíci a Ivča a Domča mají ode mne +. Řekly to v podstatě za mě.
    Je to běžná součást života nejen ženy, ale v partnerském vztahu i v životě muže.
    Existuje urino i sanquiterapie, ale myslím, že většina z nás je ráda, že středověk je za námi a děkujeme vědě, pokroku, bohu (prostě každý jak chce, tak si to nazvěme), že existuje a pomáhá v osvícenství.
    A k tomu pití a následnému blití… 🙂 No, já četla knihu 100 dní Sodomy a od té doby mě jen tak něco už nepohne žaludkem. Nedočetla jsem ji, jaké prasárny se právě dělaly – připomněl mi to příspěvěk anonymní 8.1.2013 v 13:27 o tantře a orálu při menses. *

  • alenam

    Na takovou přednášku bych nešla, brala bych to jako ztrátu času. Menstruace byla, je a bude součást života, ale nevidím žádný důvod, proč se tím nějak extra zabývat, kdyby člověk musel všechno takhle rozebírat, nezbyl by mu čas na nic jiného. A to pití krve, jak fakt úchylné.

  • Anonymní

    … ano, menstr. krev (pokud je žena zdravá a v pohodě, a bez návykových látek – včetně nikotinu, kávy a alkoholu či jiných drog, a léků), tak je opravdu sama o sobě léčivá! A pomáhá zejména mužům regenerovat tělo i mysl, tedy tzv.“očišťovat karmu“ – viz. tantrajóga a její blahodárné účinky… Milování v době menzes, kdy žena leží na partnerovi a on cítí její menstruační sílu „Bohyně Kálí“ (kterážto obrazně řečeno svýma mnoha rukama utíná karmická pouta hmoty)… nebo muž zdravé ženě přímo v lůně jazykem olizuje tuto jindy zavrhovanou tekutinu (čerstvá a zdravá menstr. krev mnoho mužů podvědomě spíš přitahuje, jejich nitro totiž tuší onu zázračnou moc regenerace)…Takže za těchto podmínek určitě ano… ale nezapomínejte také – že prvotní je láska mezi partnery a vzájemná důvěra, pak je i tato „alchymie“ jen rozšířenou alchymií lásky jako takové…

  • Lien

    no já nevim, zase vylít krev z kalíšku místo do bidetu do kytky mi nijak divné nepřijde

  • Lien

    Taky si myslím, že jak jedna, tak druhá strana je poněkud nezdravá. Menstruace patří k životu a není třeba jí tajit, nebo naopak vyvyšovat.

    Je ale pravda, že nyní je v povědomí většiny vnímána spíše negativně, jako něco nepříjemného, nečistého, omezujícího, někdy i bolestivého. A na to asi chtěl článek poukázat, že bychom se měli spíše vracet ke skutečnosti, tedy že je to očista, že bez menstruace není možné mít potomky, že bolestivá není, pokud jsem zdravá, že žena v této době má výraznější intuitivní schopnosti a je citlivější k mnoha vlivům. Také považuji za velice potřebnou věc „oslavení“ dívky, která má první menstruaci a její přivítání v kruhu žen. Určitě to neznamená pití krve a dávání se na odiv, že teď zrovna menstruuji, ale postoj nic se neděje, vem si vložku a prášek taky není ideální.

  • Ivča a Domča

    Já bych to teda nijak neprobírala sama se sebou. Je to věc přirozená, ale proč to tak rozpitvávat, nebo o tomto tématu psát knihy nebo pořádat přednášky nebo to přehánět se starostí o své tělo kvůli, já nevím 3-4 dnům… Já nevím, doba je jiná, než dříve, kdy se o menzes asi opravdu moc nemluvilo, dneska je to jiné. Rada odpočívat první dva dny je fajn, spíš by mě zajímala realizace v praxi, když žena chodí do práce atd…(půjdu si schrupnout do ředitelova kanclu, protože to moje tělo v souvislosti s měsíčním cyklem zrovna potřebuje? – Ten bude asi nadšený:-)Ale pokud to někdo tak vnímá, tak proč ne, je to jeho věc…

    Mě každopádně odradila věta v úvodu o pití menstruační krve, to mi přijde už vážně uhozený a nechutný. Nebo že bych si jí střádala a pak s ní zalívala kytky u bábinky na zahradě. Sorry, ale musím být ironická, jinak bych asi u této věty blila velebnosti…:-)

  • bamiska

    souhlasím s hanzlicí asi nemám co víc dodat…

  • Hanzlici

    Já si teda nemyslím, že by se menstruace nějak tabuizovala. Možná v rodinách? Jinak informací všude dost, jen ne asi takových, které se razí v tomto článku. Taky mi přijde přehnané dělat z menstruace něco, o čem by měli všichni vědět a přehnaně se o to starat. Je to něco úplně normálního a stejně jako je určitě špatně to tabuizovat, tak je podle mě špatně to takhle zveličovat. Menstruační krev (ani žádnou jinou) bych teda ani za živého boha nevypila. Ale proti gustu žádný dišputát. Brou chuť 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist