Bojím se, že se zavedením regulačních poplatků u lékaře děti právo na zdravotní péči ztratily.
Setkala jsem se v dětské nemocnici s maminkou samoživitelkou, která tam byla hospitalizovaná se svým asi ročním dítětem. Přímo v nemocnici zažila epileptický záchvat svého syna, při kterém přestával dýchat a bála se o jeho život…
Kdo má zdravé dítě a třeba i jednou měsíčně zajde k lékaři s nějakou virózkou a zaplatí 30 Kč za návštěvu, má možná dojem, že regulační poplatek je tak nízký, že se o tom nemusí vůbec mluvit.
Já sama jsem nebyla u lékaře ani nepamatuju, nepočítám-li preventivní prohlídky u lékaře a návštěvy gynekologa kvůli těhotenství. Vůbec mi nevadí zaplatit u lékaře za vyšetření 30 Kč.
Ale chronicky nemocné děti, které jezdí k lékaři častěji než k babičce? Ty přece nemohou platit. Co když mají rodiče, kteří jsou v těžké finanční situaci nebo prostě jim připadne krabička cigaret lepší než lékařská prohlídka dítěte? Děti si nemohou vybrat své rodiče. A proto jsou děti, které lékařskou péči mají a také jiné děti, které dostanou buď večeři nebo prohlídku u lékaře, ale ne obojí.
Před pár dny jsem na pískovišti potkala skupinku sourozenců. Dva kluci, ve věku cca 10 let hlídali dvě malé holčičky, jednu tříletou a jednu ještě ani ne dvouletou. Ještě nebylo moc teplo, moji kluci měly dlouhé kalhoty a mikinu. Holčičky byly jen v lehkých letních šatičkách. Holčičky byly děsně ušmudlané, s nudlí u nosu, zjevně byly venku už delší dobu. Ta menší měla plínku plnou písku, jak se válela v šatech na pískovišti. Jakmile někdo cizí vytáhl svačinu pro své dítě, okamžitě se seběhly a postáváním taky něco vyloudily. Jejich starší bráchové říkali, že mají doma ještě další dva sourozence. Moc bych se divila, kdyby těchto šest dětí brala jejich matka pravidelně k lékaři a platila 30 Kč za každého z nich. A co teprve kdyby neměla tolik štěstí a některé z jejich dětí bylo postižené. Platila by tisíce za pobyty v nemocnici, v léčebnách, když nemá dost peněz ani na jídlo?
Můj syn má dětskou mozkovou obrnu, což je celoživotní postižení, nemoc, kterou nelze vyléčit. Ale lze ji léčit rehabilitací. Matka musí s dítětem cvičit denně doma, ale také může, na náklady pojišťovny, odjet 2x ročně do rehabilitační léčebny nebo lázní. Celkem může ročně strávit, a je to ideální, v takovém zařízení 10 týdnů. Dosud byla tato péče zdarma. Nyní musí rodina dítěte ušetřit ročně cca 10 tisíc korun, aby si mohla léčení dovolit. Připočteme-li k tomu nějaké pobyty v nemocnici a spoustu pravidelných vyšetření u neurologa, ortopeda, logopeda, foniatra, rehabilitačního lékaře, vyjde nám, že se rodina patrně bude muset vzdát pěkné dovolené a ušetřené peníze investovat do regulačních poplatků. Protože peníze zaplacené u lékaře, za pobyty v nemocnici a za léčebny se nezapočítávají do limitu 5000 Kč za rok.
Rodiče postižených dětí samozřejmě nespoléhají jen na naše zdravotnictví. My třeba platíme sami jízdy na koni, plavání, také různé masáže a jiné alternativní techniky. Tohle všechno si ještě můžeme dovolit a to zejména proto, že zdraví našich dětí je pro nás priorita.
Ale jsou na tom opravdu všechny děti stejně?
Napsal/a: Žlababa
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)
za pobyty v nemocnici a za léčebny se nezapočítávají do limitu 5000 Kč za rok… tak tahle věta mě opravdu vyděsila!!! Žlababo, právě pročítám všechny tvoje články a smekám nejen klobouk… jsi hrozně silná osobnost a dzžím Ti palce 🙂
holky…..ale slyseli jste ze spotreba leku klesla o 70%….pamatuju babicku jak mela vzdy vseho snad pro celej barak…..
co vim tak kdo ma financni nouzi…staci zajit na socialku a neplati nic…dostane potvrzeni…..ale to plati jen 30 dni…..ale kdo opravdu nema….tak proste tu cestu absolvuje pokazde kdyz potrebuje….
Vadí mi, že se musí platit za děti, je fakt, že u malých do zrušily, ale mohly zrušit i poplatky v nemocnici. Pokud tam chce být matka s dítětem, dobře ať zaplatí za sebe, ale za dítě by se nemuselo. Můj synovec je hodně často v nemocnici a dá se říct, že téměř od jednoho roku a to mu jsou teprve 4.
Ve směs souhlasím,pro někoho je to opravdu nad lidské síly pokrýt všechny potřeby dětí(a nejen zdravotní)Jen se hrozím budoucnosti,kdy veškeré placení ve zdravotnictví bude natolik samozřejmé(a k tomu spějeme pomalu,ale jistě),že prostě budeme platit a platit,ač se to nebude týkat „jen“regulačních poplatků a pobytů ve zdr.zařízeních.Naše vláda se i v tomto chce vyrovnávat zahraničí,kde se opravdu za zdravotnictví platí mnohem více a déle,jenže si neuvědomuje,že jsou tam mnohem větší platy a jinak koncipované sociální služby vůbec!Mám tříletého syna po operaci vrozené srdeční vady,samozřejmě operace jako taková musela stát majlant,že by celá naše rodina byla nadosmrti zadlužená,kdybychom si ji měli hradit.Ač se nabýzí otázka,jestli v budoucnu nebudeme nuceni uhradit si např.třetinu ze všech výkonů a jiných zdr.úkonů,pobytů(včetně náklady na provoz přístrojů)a ostatních služeb.
Také si myslím,že by děti neměly platit nic.Naco nam strhavaji z vyplat socialni a zdravotni?Ja mam 3 děti a z toho 1 mentalne postizene a chodim se vsemi na alergologii,na usni/nejstarsi mi malem ohluchlo /,a to nepocitam dalsi lekare.Nebyla jsem na tom financne nejlepe a byl problem na svete.Nebylo na poplatky u lekare.Tim padem jsem je posunovala a serazovala podle toho co bylo nejvice akutni.Meli by ty deti z toho vynechat i tak ve skolach a ve skolkach je hodne poplatku a to se nebavime o strave a obleceni.
Hlavně pokud soud nařídí nějakýmu vejpitkovi léčbu, tak takový d…l to má grátis, to je fakt na hlavu uhozené. Podle mne je absolutně špatně, aby se platilo za děti, které nejsou nijak výdělečně činné. Samozřejmě, že pokud by byly děti nemocné, zaplatím cokoliv. Např. za pohotovost mi to přijde normální. Já mám štěstí, že Verča nikdy nijak zvlášť nemocná nebyla a Mariánek zatím také ne (snad jim to vydrží – a ne kvůli poplatkům).
Nevadí mi regulační poplatek u lékaře, to chápu. Ale platby za hospitalizaci, lázně, ozdravovny – to mi přijde špatně a opravdu hodně nefér vůči chronicky nemocným dětem. Narkomanům může léčby hradit stát, jelikož jsou „sociální“ část obyvatelstva, a děti s vážným vrozeným onemocněním musí platit? Úplný nesmysl. A že se tyto platby nezapočítávají do 5.000,- limitu, to se mi nelíbí už vůbec.
Aspoň že udělali výjimku pro novorozeňátka.
Osobně mi vadí poplatky právě v léčebnách, ozdravovnách. Pokud jede maminka s dítkem, pak za 6ti týdenní pobyt zaplatí v průměru 5tisíc Kč.
Jsem ráda, že nově nebudou platit miminka v porodnici. Když se do rodiny narodí třeba dvojčátka, která se rodí většinou předčasně, pak nechají v nemocnici prakticky celé porodné.
Neplatí, že děti chronicky nemocné jsou poplatků ušetřeny?
zuzkosim, sice děti do 6 let nebudou platit poplatky, lae jen poplatky za praktického, či odborného lékaře… Pobut v nemocnici platit budou i nadále, stejně jako pohotovost. Takže pro maminky chronicky nemocných dětí, u kterých je hospitalizace nutná…ty se placení nevyhnou…
Bohužel…
V podstatě souhlasím. Taky mě překvapilo, když jsem se nedávno někde dočetla, že ozdravné pobyty dětí se teď už platí (nevím přesně v jakém rozsahu, jen vím, že dřív to bylo pro rodiče i děti zdarma). Strávila jsem dříve v nemocnici se synem 3 týdny, ale poznala jsem rodiče, kteří tam ročně stráví spousty týdnů, a rozhodně ne proto, že by to tam pro ně bylo pohodlnější jak doma. Je naprosto nefér, že peníze za pobyt v nemocnici se nezapočítávají do limitu. Naštěstí se teď už jedná o tom, že děti do 6 let budou mít zdrav. péči bez regulačního poplatku a do 15 let snížený limit na 3tis. Jen nechápu, proč aspoň tohle už neudělali hned.
Mobile Sliding Menu