Kojenecká voda – pro kojící a jejich drobečky to nejlepší

Rubrika: Tipy pro zdraví

Péče maminek o ty nejmenší je přirozeně provázena mnoha otázkami. Častým tématem bývá i voda. Jakou těm nejmenším dávat, zda použít tu z kohoutku a převařovat ji, nebo je lepší sáhnout po nějaké z balených vod…

Dusičnany v kohoutkové vodě na první pohled neuvidíte

I přes výrazné zlepšení kvality dodávané „kohoutkové“ pitné vody nelze nikdy lokálně vyloučit v jejím složení přítomnost nežádoucích látek. Jsou to kupříkladu dusičnany, vyšší obsah některých minerálů a jejich solí (např. vápenné a železité). Proto dětští lékaři doporučují pro přípravu kojenecké stravy a čajů používat v období do jednoho roku věku dítěte kojeneckou vodu, která musí splňovat ty nejpřísnější limity.

„Je nutno si uvědomit, že ledviny nejmenších dětí – novorozenců a kojenců – nemají ještě dostatečně vyvinutou schopnost vylučovat z organizmu (filtrovat z krve) do moče zvýšené koncentrace cizorodých a minerálních látek. Žádoucí je tedy minimalizovat zbytečné riziko poškození ledvin, v kterých se tyto látky mohou „usazovat“. Myslet musíme i na to, že z hlediska vývoje a funkce není dítě malý dospělý“, upozorňuje MUDr. Milan Kudyn, pediatr.

Přizpůsobivé mateřské mléko

Naše tělo je z více než 60 % tvořeno „vodou“, která je u kojenců dodávána ve formě mateřského mléka. Méně se však ví, že jeho složení (včetně obsahu minerálů) se mění s věkem dítěte. Jsou ale případy, kdy kojení není možné. Výrobci „umělé“ kojenecké mléčné výživy ve svých produktech striktně dodržují obsah jednotlivých minerálů a stopových prvků tak, aby respektoval věk kojence. Protože umělá výživa již potřebné množství minerálů a stopových prvků obsahuje, je vhodné, aby voda, která se používá na ředění těchto sušených mléčných výrobků, obsahovala už jen minimum minerálů, ne více, než je nezbytné. Proto je pro přípravu kojenecké stravy vhodnější použít vodu s nižší mineralizací, cca mezi 150 – 200 mg/l.
Kojenecké vody by měly obsahovat co nejmenší množství iontů sodíku (Na+), draslíku (K+ ) a
chloridů (Cl-) a minimum dusičnanů.

Doporučené hodnoty vybraných přirozených součástí pitné vody z hlediska vhodnosti pro kojence.

sodík (Na) 5 – 25 mg/l
hořčík (Mg) 50 mg/l
vápník (Ca) do 100 mg/l
dusičnany a dusitany do 15 mg/l
fluoridy do 0,7 mg/l
celkový obsah minerálních látek do 500 mg/l

Pozor na soli a dusičnany

„V kojeneckých poradnách pediatrů jsou matky kojenců i batolat upozorňovány, že i dětem po prvním roce života není žádoucí pokrmy přisolovat. Jak již bylo výše uvedeno, jejich ledviny ještě nefungují stejně jako u dospělých a i malé množství soli (NaCl) je významnou zátěží.
Upozorňujeme také na to, že v zelenině (mrkev, brambory) mohou být dusičnany v množství, jejichž negativní účinky mohou být stejného rozsahu jako při používání pitné vody z kohoutku.“

Řešením mohou být příkrmy, které jsou pouze v nutných případech, kdy matka nemůže ze závažných důvodů dítě kojit, doporučeny podávat dětem už od 4. měsíce věku (doporučení Světové zdravotnické organizace).

Těhotenství a šestinedělí

Také v období “rozběhu“ kojení – šestinedělí – a zejména v těhotenství jsou funkce ledvin matky vystaveny zvýšené zátěži. Proto je doporučováno i v tomto období používat k pití kojeneckou vodu a ulehčit tak namáhanému organismu. Vhodné jsou především vody s celkovým množství rozpuštěných látek 150 – 500 mg/l a to v množství asi o 0,5 litru vyšším, než obvykle.

Zajímavý text o kojenecké vodě pro vás zpracoval MUDr. Milan Kudyn, pediatr.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

  • Virenka

    Jaj, voda, další naše téma. My přechodně občas balenou vodu pijeme, protože navzdory celostátním studiím máme kohoutkovou vodu několikrát ročně kontaminovanou koliformními bakteriemi, nejasného původu. Díky tomu nám zvýšili příměs chloru na chuťově dost neradostnou hladinu, člověk si zvykne na všechno, ale jak mi dřív nechutnala naše pražská voda, tak teď, když jedu k našim, tak jásám, jak mají vodu dobrou…. Ale vždycky, když zveřejní opět vodu s bakteriemi a než potvrdí zase dočasný ústup, tak pijeme balenou. Tam sice taky není jistota, ale tady je v té době jistota, že voda není zdravá. Převařování je fajn, já ale nemám většinou dost připravené převařené a zchladlé vody, navíc nevěřím v tomto konvici, vodu nechávám přejít varem 5-10min, ne jen k varu, jak to dělá konvice. A že máme jen elektřinu, tak to halt chvíli trvá, narozdíl od rychlého plynu.

    Barák stojí 7 let, trubky se musely měnit hned po záruce, tj. krátce po 5 letech, samozřejmě na naše náklady. Nepomohlo to, zdroj potíží je neznámý. A nenaděláme s tím nic 😯 Kdyby balená voda nebyla, nic jiného než trvalé převařování by nám nezbývalo…

  • Marinada

    Lien 🙂

  • semelka

    ono opravdu záleží na kvalitě vody, která je domů dovedená .. bydlíme v paneláku a pijeme jen vodu z kohoutku, ale u tchánovců jejich vodu ze studně nepiji ani já, natož abych ji dávala dětem a to už nejsou kojenci (Brblalko, to bys asi zešedivěla, kdybys to viděla, co v tom všechno plave 😀 )

    pokud jde o kvalitu balené vody (včetně kojenecké) není to tak dávno, jak její kvalitu pohanily nezávislé testy a to jak dTest tak mfDnes, navíc v dTestu byl nádherný článek o kvalitě vody z kohoutku srovnávané s balenou v závislosti „čerstvosti“ – množství mikroorganismů ve vodě ihned nalité do sklenice a odstáté při různých teplotách – voda z kohoutku po odpuštění suverénně vedla
    také v článku vyšlo celorepublikové srovnání kvality vody ve veřejné vodovodní síti, pokud si dobře pamatuju, tak všude byla voda kvalitní vhodná pro podávání kojencům…

  • Lien

    marinado, zase ale určitě nebudete trpět anémií :-))

    zrovna rezavá voda by mi nevadila

  • Marinada

    Brblalko, díky. V práci se jedná zřejmě o staré trubky, ale s tím nic nenadělám. Bojler doma nemáme, bydlím na sídlišti a vodovodní potrubí nám kontrolují každý rok. Problém může být možná i to, že jak v práci, tak doma jsme v nejvyšším patře, ale to si jen myslím, jsem pouze amatér 🙂

  • BrblalkaMD

    Marinádo, důvodů proč je voda rezatá může být několik. Buď máte staré trubky v domě nebo je stará vodovodní síť, která vede k vašemu domu (to je věc dodavatele vody). Třetí variantou, když máte rezatou jen teplou vodu,je že rez je ze zásobníku, kde se voda ohřívá např. z bojleru. To je dost častý problém. Lidé si myslí, že voda je špatná, ale zatím si ji znečišťují sami. Každopádně se to dá vyřešit. Abys ten humus nemusela pít. Vesměs to není nic jiného než železo. Jednou z možností, kterou máš, je že zavoláš dodavatele vody a ten by měl udělat odběr vzorků na vstupu do domu (to je jejich voda) a u Tebe doma. Tím se zjistí, kde se železo bere. Vůbec není nutné dělat nějaký drahý rozbor, ale stačí stanovit jen to železo.Pokud se ukáže, že je chyba na jejich straně, měli by rozbor zaplatit oni. Pokud je na Vaší straně pak to půjde na Vaše triko, ale nebude to velká suma. Cenu by Ti měli říci dopředu.

  • Marinada

    Můj názor pramení z doporučení dětské doktorky, které 100% věřím. Teď pijeme kohoutkovou vodu všichni, protože miminko doma už dávno nemáme. Ale když napouštím dceři vanu a občas (cca 1x do měsíce) vidím tu rezavou vodu, tak přemýšlím o tom, jestli děláme dobře. Jen tiše doufám, že ten rezatý humus se skrývá v horké vodě a ne v té studené, kterou pijeme. Jinak nám voda naše kohoutková voda chutná a nikdy jsme po ní neměli žádné problémy.
    Ale a humus, který nám teče v práci (je to rezaté a od pohledu), tak toho bych se nenapila ani omylem a to fakt nejsem žádná cíťa, spíš naopak.

  • BrblalkaMD

    Marinádo, a proč? Nepramení Tvůj názor právě jen z nevědomosti? Jenom proto, že na té láhvi je napsáno, že je kojenecká? A když na ní ještě někteří výrobci napsali, že je určená k přímé spotřebě a nemusí se převařovat, tak mi vstávaly vlasy na hlavě. Opět to hrálo na to, že lidé uvěří tomu co je na láhvi napsáno. A co bio potraviny? Jsou opravdu všechny bio? V minulosti výrobci balených vod všeobecně udělali velikou reklamu a nebojím se říci, že klamavou, která byla ostře zaměřená proti vodě z kohoutku a to prostě v lidech zůstalo. A přitom jenom stačí se zeptat kompetentních osob, nic za to nedáte a nejen, že může člověk ušetřit, ale také se zbaví odpadu v podobě PET lahví.

  • Marinada

    Já se teda s ničím moc nemažu a nejsem odborník, ale malému miminku bych jinou než kojeneckou vodu nedala…

  • BrblalkaMD

    Lien, to je jasné. Souhlasím. Hlavně jsem chtěla říci maminkám, aby se nenechaly snadno ošálit. Moc reklamy je veliká a člověk jí lehce podlehne. Je smutné, když se na takovu věc nechá zlanařit člověk, který vystupuje jako odborník. Bohužel takováto reklama využívá i naší lenosti a trochu hlouposti, že si neumíme uvědomit jednoduchou rovnici, že když za vodu platím, mám nárok vědět jaká je její kvalita. Notabene říká-li to zákon, měli bychom toho umět využít. Samozřejmě, že kojit je správná myšlenka. Bohužel patřím k těm maminkám, které přes veškerou snahu, nebylo dopřáno kojit a musela jsem hledat alternativu.

  • Lien

    taky docela žasnu, v dnešní době takový článek, myslela jsem, že už většina lidí přišla na to, že z kohoutku je voda stejná a čerstvá 🙂
    Ale jako nepřesolovat a kojit je dobrá myšlenka

  • BrblalkaMD

    Dobrý den, dovolím si s tímto článkem nesouhlasit. Článek vypadá jako reklama na kojeneckou vodu a je velmi jednostranný. Souhlasím pouze v jediném a to, že voda kouhoutková se může lokálně lišit.Není problém si zjistit u dodavatele vody jaká je kvalita vody u spotřebitele. Pokud jste napojení na vodovodní síť, máte dokonce ze zákona nárok znát výsledky rozborů vody a dodavatel vaší kohoutkové vody Vám je musí poskytnout. Další možností je zavolat na Krajskou hygienickou stanici, kde Vám taktéž budou umět odpovědět. Od dodatele dostanete informaci o kvalitě vody a pak už není těžké najít si na internetu vyhl. 275/2004 Sb., která uvádí jaké jsou limity pro kojeneckou vodu. Dodavatel má povinnost dodávat vodu, která vyhovuje vyhlášce pro pitnou vodu 252/2004Sb., kde jsou limity mírnější. Např. zmiňované dusičnany mají limit pro pitnou vodu 50mg/l a pro kojeneckou vodu 10 mg/l. Žiji v podhůří Krkonoš a konkrétně u nás doma má voda 5mg/l dusičnanů (voda je míchaná z vody povrchové a podzemní).Doporučuji maminkám vyžádat si od dodavatele rozbor vody v rozsahu tzv. úplném, kde jsou mimo obsahu pesticidů aj. uváděny i koncentrace sloučenin vzniklých chlorací vody. Tady je jeden z rozdílů mezi pitnou vodou a kojeneckou. Aby mohla být voda vyhlášena za kojeneckou může pocházet pouze z podzemního zdroje a nesmí se chemicky upravovat tzn. nesmí se chlorovat. Pokud je úprava vody nutná (v případě bakteriologického znečištění) tak se voda pro účely výroby kojenecké vody upravuje fyzikálně tzn. např. UV zářením. Článek také nemluví o tom, jak může být rizikové kupovat balené vody, které prodejce špatně skladuje. Od dodavatele může jít voda, která je bakteriologicky v pořádku, ale špatným skladováním už může dojít ke zhoršení kvality balené vody. Z tohoto důvodu mne udivují maminky, které takovou vodu nepřevaří, mají ji třeba 3 dny v lednici otevřenou a ohrnují nos nad vodou z kohoutku. Voda je živý organismus a lehce se kazí. Oproti tomu pokud je voda v kouhoutku po chemické straně v pořádku, pak se může taktéž převařit (odstraní se tím jak bakterie, tak chlor) a je šetrnější pro Váš rodinný rozpočet.

    MUDr. František Kožíšek,CSc., který se dlouhodobě zabývá touto problematikou(Státní zdravotní ústav Praha) mimo jiné uvedl: Pokud voda odpovídá ve všech ukazatelích požadavkům na pitnou vo­du, je bezpečná i pro kojence. To je stanovisko nejen odborné ale i právní, protože zákon o ochraně veřejného zdraví ani prováděcí vyhláška č. 252/2004 Sb. neříkají, že by pitná voda nebyla pro nějakou skupinu obyvatel vhodná či bezpečná.

    Doporučuji nejen maminkám, ale i autorovi článku přečtení tohoto dokumentu http://www.szu.cz/tema/zivotni-prostredi/kojenci Toto je článek založený na faktech a reálných konkrétních údajích, oproti tomu článek uvedeny zde, je takové vaření z vody spojené s reklamou.

    Na závěr chci dodat, že 15 let pracuji jako vedoucí laboratoře, která provádí rozbory vod. Dovoluji si říci, že o této problematice skutečně něco vím na rozdíl od autora článku. A musím říci, že ne všichni pediatři mají takto zkreslený náhled na vodu. Naše pediatrička mi ihned radila zjistit si kvalitu vody z kohoutku (nevěděla kde pracuji).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist