Když mléčné zoubky odcházejí

Rubrika: Tipy pro zdraví

1188957_usmvJeště dříve než stačí většina rodičů zakoupit první tašku do školy, přiběhne k nim jejich potomek se sdělením, že se mu hýbe zub…

Zpravidla se jedná o jeden z dolních středních řezáků. U některých dětí začnou mléčné zuby vypadávat už okolo pátého roku, u jiných až mezi šestým a sedmým rokem. Většinou jsou kořínky dočasných zoubků natolik resorbovány a korunky vis jen „na vlásku“, že je snadno vytrhneme. Výjimečně se stává, že kořínek není zcela resorbován a je třeba navštívit ordinaci zubního lékaře. Během povinné školní docházky se postupně vymění všech dvacet dočasných zoubků za zuby stálé. Zubní oblouk se prodlužuje směrem dozadu, takže se do úst vejde 32 stálých zubů.

Poslední stoličky nazývané osmičky nebo též zuby moudrosti, se prořežou až když už dávno odrosteme školním lavicím. Často to bývají zuby velmi problematické a jejich prořezávání bývá někdy provázeno zánětlivými komplikacemi. V období výměny chrupu by se měla maminka pravidelně dívat do úst dítěte neprořezává-li se některý stálý zub mimo řadu. Rodiče by měli též vědět, že již okolo šestého roku dítěte se začíná prodlužovat zubní oblouk o první stálou stoličku. Je to zub velice hodnotný pro celý další život a nejednou se rodiče diví, že jde už o stálý zub, když v těchto místech žádný nevypadl. Bohužel je tato první stálá stolička náchylná k zubnímu kazu, jehož počátky může objevit jen zubní lékař. Proto je preventivní prohlídka jednou za půlroku zcela nevyhnutelná. Ne všude docházejí školní děti dvakrát za rok na hromadné preventivní prohlídky. Péče o chrup dítěte pak spočívá výhradně na rodičích, kteří by si měli uvědomit, že tím nejen u dítěte předcházejí bolesti, ale když využívají bezplatné zubní péče v dětském věku, ušetří svému potomkovi v dospělosti nemalé finanční výdaje na léčení zanedbaného chrupu.

Bylo by však klamné usuzovat, že lékař se zaměřuje pouze na kazivost chrupu. U školáků jde o mnohem více. Je třeba si všímat postavení prořezaných zubů, stavu skusu a jiných nepravidelností ve vývoji. Teprve v tomto období obyčejně zjiš�ujeme, že zárodek některého stálého zubu nebyl v čelisti založen. Někdy naopak může být dítě obdařeno zoubkem navíc a ani tyto nadpočetné zuby nejsou výjimkou. U odumřelých dočasných zoubků, a� už z důvodu kazu nebo úrazu, bývá narušena přirozená resorbce jejich kořínků a stálý zub si hledá cestu k prořezání mimo řadu, u rozpadlých korunek dětských stoliček se může objevit mezi jejich kořínky. V těchto případech je nutné neprodleně dočasný zoubek nebo jeho zbytky odstranit. Dále stomatolog při pravidelných prohlídkách doporučuje dle potřeby návštěvu u ortodonta, aby posoudil, potřebuje-li dítě rovnátka.

U dětí školního věku by měly být už zcela samozřejmé základní hygienické návyky. K nim náleží i pravidelné čištění chrupu a to minimálně po snídani a před spaním. Dohlédněme na dítě, aby toto čištění nebylo jen symbolické! On totiž i tento úkon potřebuje jistou systematičnost: krouživými pohyby zubního kartáčku čistit zuby tak, aby nebyl vynechán ani jediný a to na straně jazykové i tvářové. Tento správný způsob čištění by si měl vyžadovat 2-3 minuty.Uvědomme si, že nezbavujeme povrch zubů jen povlaků a zbytků stravy, ale dochází při něm i k působení fluoru, který by měla obsahovat zubní pasta pro děti.

Maminky školáků bývají většinou všechny zaměstnané a soustavně bojují o čas. Výše zmíněná péče o chrup dětí je jen zdánlivě časově náročná. Ale všichni dobře víme, kolik problémů přináší každé zanedbání zdravotního stavu.

Zdroj: Baby-Eli.com
Publikováno se svolením webmastera

Napsal/a: Merry

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Ano, vypadávají i stoličky 🙂 Zkrátka prvních 20 zubů vypadne, takže od jedniček po pětky… Dcera asi v 9ti letech již neměla mléčný žádný.

  • Anonymní

    Chtěla bych se zeptat jestli vypadávají i stoličky?

  • Anonymní

    Moje dcera bude mit 19.3 tohoto roku 7 let a doposud ji nevypadl jeste zadny zub.Je to mozne?

  • Já si pamatuju,když šel Michal do první třídy,tak neměl oba přední zuby. Měl strach,že se mu budou děti smát,ale bylo to v pohodě,protože tam bylo víc dětí bez zoubků.

  • Našemu Dominikovi vypadl první zub asi před půl rokem, to mu bylo 5 a půl a co dostal dárek od šotka, tak by nejraději vytrhal všechny zuby. A vysvětlovat mu, že to nejde, že až se mu začně hýbat teprve sám vypadne je problém. Furt mi říká, jak už se mu kýve, ale myslím že je to jen kvůli šotkovi, aby dostal nějaký mls.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist