Když je slunce příliš

Rubrika: Tipy pro zdraví

Prázdniny jsou v plném proudu. Mnoho z nás tráví volné chvíle někde u vody, tak jak počasí dovolí. A přes použití ochranných krémů může dojít ke spálení.

A jaká je první pomoc?
Tak hlavně se vyhnout dalšímu působení slunečních paprsků – to znamená, zůstat ve stínu.
Tělu i pokožce samotné je třeba dodat tekutiny – takže pít, případně si opakovaně dopřát i chladivou sprchu. To může pomoci i snížit případnou zvýšenou teplotu.
Sluncem podrážděnou pokožku zchladíte a zklidníte buď nějakým zakoupeným prostředkem – existují pěny s obsahem panthenolu, chladivé spreje.
Nebo se můžete spolehnout na babské rady – výborně prý zabírá na zarudlou pokožku aplikace tvarohu či bílého jogurtu, nebo obkladů z černého či zeleného čaje či borové vody.
Pozor ale v případě, kdy je spálení od sluníčka již ve fázi tvorby puchýřů – v tomto případě už na babské rady raději zapomeňte a vyhledejte pomoc lékaře, který postižená místa ošetří antibakteriálním přípravkem.

Za horkých letních dnů nám ale nehrozí jen spálená pokožka.
Další nepříjemnou komplikací jsou úžeh a úpal – reakce organismu na působení vysokých teplot.
Ohroženými skupinami jsou zejména malé děti, staří lidé, lidé s nemocemi srdce, lidé s nadváhou.
Úpal nás postihne při působení jakýchkoliv vysokých teplot. Úpal se projeví bolestmi hlavy, závratí, pocity na zvracení, zrychleným tepem, zrychleným dýcháním, vysokou tělesnou teplotou postiženého.
Úžeh (nebo také “sluneční úpal”) vzniká přímým působením slunečních paprsků (a vysokých teplot). Při úžehu dochází k podráždění mozkových blan. Příznaky úžehu se neprojeví bezprostředně, ale třeba až v noci po slunění.
V případě těchto potíží je nutné postiženého umístit ve stínu, uvolnit mu oděv, ochlazovat jej, a to zejména hlavu – proudem vzduchu, ledovými obklady. Je vhodné taky pomalu doplňovat tekutiny. Nedoporučuje se podávat čistou vodu, ale buď vodu osolenou (asi jedna čajová lžička soli na litr vody), iontové nápoje nebo studený oslazený čaj s citronem.
Při závažnějších projevech je nezbytné zajistit lékařskou pomoc.

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • No,tak to já jsem se ještě ani nestačila opálit,snad to ještě stihnu.Zítra má být zase pěkně,tak uvidím.

  • kuchta

    jo taky už jsem se tento rok spálila ikdyž jsem se namazala,proto je lepší vubec na to slunce chodit.A nemám na to čas jsem v práci.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist