Jóga v denním životě pro děti a mládež

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Tipy pro zdraví

O tom, že jóga pomáhá navodit duševní klid, pohodu a uvolnění, ví i ten, kdo se o tohle cvičení nezajímá. Ale víte také, že dokáže snížit stres, napětí a posílí vaše sebevědomí?

Paramhans Svámí Mahéšvaránanda je autorem knížky Jóga v denním životě pro děti a mládež, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta.

Co vás v téhle knížce čeká?

Ze všeho nejdříve si připomenete psychomotorický a psychosomatický vývoj dítěte od narození, až do 15 let. joga_portal_titulkaTaké to, že jóga má blahodárný vliv na nervovou soustavu a je tudíž vhodná také pro děti s ADHD.

Správné držení těla je velice důležité, závisí také na řadě faktorů, dědičných dispozicí, výchově, prostředí, životosprávě nebo na celkovém zdraví. Jaké jsou zásady správného nebo vadného držení těla? Správnému držení těla musíme děti učit trpělivě. A upřímně řečeno, myslím si, že i dospělí by si měli dávat pozor na držení těla.

Cvičení je rozděleno podle věku, od kojenců až po velké děti. V knize najdete detailní popisy všech cviků, doplněné barevnou fotografií, která ukazuje jak má daný cvik správně vypadat. Nejmenší děti mají cviky doplněné o krátkou pohádku.

Proč je jóga důležitá?

Jóga vás naučí správnému držení těla, pomůže při různých zdravotních potížích a je vhodná naprosto pro všechny. Jógu může cvičit astmatik, diabetik, dítě s ADHD, pomáhá při obezitě, zácpě, naučí správnému dýchání a zlepší celkovou koncentraci.

Přestože se to nezdá, s jógou se setkáváme pořád. Nevěříte? Při listování a čtení této publikace jsem zjistila, že jsem s nejmladším synem jógu dělala už v kojeneckém věku, když jsem s ním chodila cvičit Vojtovu metodu, nebo se starším synem jako rehabilitační cvičení kvůli plochým nohám a ochablému svalstvu. Všechny cviky jsem našla i v téhle knize.

joga1joga2

joga3joga4

Publikace se mi velice líbí, kromě velkému množství cviků, které jsou zde i s detailním popisem a fotografií, si přečtete zajímavé povídání o tom, proč je jóga v denním životě tak důležitá. Najdete tady všechno od vývoje dítěte, držení těla, dechových cvičení až po přehled účinků jógových pozic a cvičení nebo zdravé výživě.Tady teda nehledejte recepty, ale jde spíše o popis toho, z čeho se skládá jógová strava.

Líbí se mi cvičení pro děti, které je doplněné o pohádku. Také to, že české názvy cviků jsou doplněné o ty originální, přestože se může zdát, že jde o menší jazykolamy. No, posuďte sami.

Poloviční luk – Ardba dhanur ásana

Stoleček – Utthána prštha ásana

Tygr – Vjághra ásana

Kravička – Gómukha ásana

Celkově hodnotím tuto publikaci jako velice užitečnou pro všechny, koho zajímá zdraví svých dětí. Jóga v denním životě je určena pro všechny věkové skupiny, od batolat až po dospělé. S jógou se naučíte nejenom relaxovat, ale také uděláte něco pro sebe a své nejbližší.

Více o knize Jóga v denním životě pro děti a mládež najdete tady.


Přečtěte si také:

Zapojte se v diskuzi na téma: Sport a já
Článek s informacemi na téma jóga s vyjádřením odborníka z Českého svazu jógy

 

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist