Jak se zbavit inkontinence? Buďte vy i vaše dítě v suchu

Rubrika: Tipy pro zdraví

Nastávající maminky i ženy po porodu se často kvůli změnám, kterými prochází jejich tělo během těhotenství, potýkají s inkontinencí. Po narození dítěte se tělo pomalu se vrací zpět do původního stavu a příroda si se samovolným únikem moči většinou sama poradí.

Ženy, které chtějí předcházet úniku moči v těhotenství nebo zabránit již vzniklé inkontinenci po porodu, mohou cvičit Kegelovy cviky. Jedná se o sestavu speciálních cviků, které jsou určené pro posílení svalů pánevního dna.

Pomočování u dětí

Spousta maminek se s nechtěným únikem moči setká i u svých ratolestí. Dětské nehody v podobě především nočního pomočování se považují za normální u dětí ve věku do zhruba 5-6 let. V tomto věku se děti stále vyvíjí a občasná nehoda ještě nemusí nutně znamenat zdravotní problém. Děti jsou individuality a některým se močový měchýř pouze vyvíjí delší dobu než je standardní.

O nemoci zpravidla hovoříme až ve chvíli, kdy problém neodezní ani po překročení této věkové hranice. V takových případech je vhodné probrat vše s pediatrem, který vás případně pošle k nefrologovi (diagnóza a léčba ledvin, ve kterých se moč tvoří) nebo dětskému urologovi.

Dětské pomočování je z části dáno i dědičně. Pokud rodiče v dětství trpěli stejnými problémy, je vyšší pravděpodobnost, že se s nimi bude potýkat i jejich dítě.

Noční pomočování

S nočním pomočováním (enurézou) se můžeme setkat ve dvou podobách – primární a sekundární. O primární hovoříme v situaci, kdy se dítě během noci pomočuje dlouhodobě. O sekundární se jedná ve chvíli, kdy pomočování na delší časové období ustalo, ale poté se zase vrátilo. V těchto případech bývá častým spouštěčem problémů stresující událost, která narušuje psychickou pohodu dítěte. Zkuste se zamyslet nad tím, jestli neexistuje něco, co by mohlo vašeho potomka mohlo trápit a popovídejte si s ním.

Pomočování je nepříjemné pro děti i jejich rodiče. Je důležité zvolit citlivý přístup, minimalizovat případné rozpaky a nevyvolávat v nich pocit selhání. I když vás už vyčerpává neustálé praní povlečení a pyžam, nedejte na sobě nic znát. Frustrace rodičů totiž může snadno přejít i na jejich děti a celý problém se spíše ještě zhorší.

Napsal/a: PR článek

Toto taky stojí za přečtení!

Oslaďte si život s přírodními sladidly

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o svoje zdraví a záleží mu na tom, co jí, už určitě na

Čtu dál →

Tipy na dárek pro děti i maminky

Čas Vánoc se blíží přímo mílovými kroky a vy si možná začínáte lámat hlavu nad tím, co nadělit novopečené

Čtu dál →

Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu

Vánoce jsou za rohem, z televize, novin, rádia i obchodů se na nás valí zprávy o tom, že bychom se

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Díky za článek o tématu, které je stále hodně tabu, přitom se týká mnoha žen. Sama jsme měla po porodu s inkontinencí problémy, takže vím, jak je to pro nemocné velmi nepříjemné. Naštěstí mi opravdu pomohly kegelovy cviky – určitě doporučuji pravidelně cvičit. Nedávno jsem četla pár příběhů o inkontineci a byla jsem hodně překvapená, že inkontinencí mohou trpět i mladí muži. Škoda, že se o tom více nemluví a nepíše.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist