Jak na správné držení těla školáků

Rubrika: Tipy pro zdraví, Výchova školáka

Vadné držení těla téměř poloviny žáků základní školy je znepokojující. Kulatými zády, odstátými lopatkami, zvýšeným bederním prohnutím, předsunutou hlavou nebo dokonce skoliózou trpí dokonce i někteří předškoláčci.


Kde se vzala všechna ta kulatá a bolavá záda?

Hlavním důvodem je ochablé svalstvo způsobené životním stylem s dlouhodobým nedostatkem pohybu, přílišným trávením času u počítače a televize nebo nuceným pobytem na lůžku při nemoci. Dalším důvodem je sezení ve školní lavici. Ve školách může být špatně tvarovaný nábytek, jde ale spíše o dlouhotrvající sezení, kdy školák nesedí, jak by měl. Prvňáčci nosí na zádech přetížené tašky, starší školáci si záda křiví moderními taškami přes jedno rameno. Častým důvodem je i zvětšená nosní mandle. Když mandli dlouho neřešíme, může dojít ke zploštění hrudníku a kulatým zádům.

Co můžeme zahrnout do prevence?

  • Počítač

V první řadě se pokuste zamezit zbytečně dlouhému vysedávání u počítače. Čím je dítě starší, dělá na počítači více úkolů, ale také více sedí u her a sociálních sítí, pokuste se dohlédnout na to, aby se v danou chvíli opravdu zabývalo jenom úkolem.

Jak správně sedět u stolu/počítače?

Váha těla spočívá na hrbolech sedacích kostí, pánev není klopená ani dopředu ani dozadu, kolena a chodidla jsou od sebe vzdálena na šířku pánve, obě chodidla jsou na podlaze, občasné přehození nohy přes nohu není na škodu, v kyčlích a kolenou je minimálně 90° úhel, pokud máte trochu vyšší židli, je to lepší než nižší židle. Páteř je vzpřímená, hlava je zvednutá nad osou páteře, nevystrkujeme bradu. Svaly na trupu by měly být v rovnováze, neměly by tahat. Občasné vyhrbení nyní funguje jako protažení svalů.

Myš a klávesnice jsou ve stejné výšce, aby jedna ruka nebyla výš než druhá. Lokty jsou ohnuty do pravého úhlu, předloktí a zápěstí jsou v jedné rovině se stolem, ruce dítěte se nesmí opírat o stůl, natož o jeho hranu, ale jsou ve vzduchu nad klávesnicí.

Horní hrana monitoru je ve výši očí, monitor je od těla vzdálen minimálně na délku paže. Jas a kontrast jsou nastaveny tak, aby působily jako přirozené denní světlo. Minimální zobrazovací frekvence je 72 Hz.

Mohlo by vás zajímat: Tři typy židliček, které nesmí v dětském pokoji chybět.

  • Školní taška

Školní taška by měla vážit desetinu váhy školáka. Taška pro prvňáčka by měla vážit 2 – 3 kg. Protože samotná taška už dvě kila váží, snažíme se ji odlehčit obsahově. Nekupujeme zbytečně těžké desky na sešity nebo ty největší penály a kontrolujeme, jestli si dítě do školy netahá moc hraček. Taška by měla mít pevná záda vyměkčená polstrováním, tuhou konstrukci, správně nastavené popruhy, výhodný je nepromokavý a snadno umyvatelný povrch. Důležité jsou i reflexní prvky. Taška by se měla líbit.

  • Pohyb

Velice důležitý je dostatek pohybu. Dopřejte svému dítěti dostatek běhání, plavání, jízdy nakole, cvičení v zájmových kroužcích, lyžování… kterým vyvažujeme to neustálé sezení.

 

Co říci závěrem?

Nic se nemá přehánět. Páteř si zaslouží rovnováhu mezi pohybem a odpočinkem – jakákoliv dlouhodobá námaha vede k nárůstu obtíží. A na nás, rodičích, jistě je, abychom dohlédli na vyvážení pohybu i odpočinku našeho dítěte.

 

Máte nějaký tip pro zdravá záda? Nezapomeňte ho sdílet s ostatními v diskuzi pod článkem!

Napsal/a: Klára Juránková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Marinada

    U dcery řešíme záda taky, u doktorky i fyzioterapeutky jsem si vyslechla zhruba to, co je napsané ve článku. Na počítač sice skoro nechodí, ale zase hodně čte, což zádům taky moc nesvědčí. Chodíme teď každý týden plavat, snažíme se víc přirozeně hýbat a dcera musí denně cvičit – výsledky se dostavily rychle, už po 3 měsících. Teď ještě čekáme, až se dceři růstem srovná délka nohou a můžeme slavit 🙂 Židle určitě může pomoct jako jakási prevence, ale záda rozhodně neuzdraví…

  • Ahoj, článek mě hodně zaujal, protože právě řeším problémy s páteří u jednoho z mých dětí. Právě dlouhé sezení u počítače prý vede k tomu, že i u dětí se dostavují dlouhotrvající až chronické bolesti zad. Nějaké injekce a prášky jsme rovnou odmítli. Po návštěvě terapeuta jsme pak koupili zdravotní židli (v našem případě jsme váhali mezi Therapia a Spinalis, nakonec to „vyhrál“ Spinalis). Zatím to vypadá, že to pomáhá (cca 4 týdny používání).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist