Hlavně nepanikařit!

Rubrika: Tipy pro zdraví

Tak podobná slova jsem si vyslechla nedávno v televizním spotu informujícím o vývoji tzv. prasečí chřipky z úst ministryně Juráskové. A média si je zřejmě vzala k srdci, neboť v jednom nejmenovaném časopise jsem jako „dárek“ místo obvyklého masoxu do polévky nebo vzorku pracího prášku nalezla ochrannou roušku. A pak nepanikařte…

A stránky tisku se i nadále plní doslova výmluvnými texty a nadpisy zcela jasně charakterizující postoj médií k výrokům vlády i lékařů. Takže na vás narazí tvrzení, podobné výrokům typu „Bude prasečí chřipka zabíjet i u nás“, „Připravte se na boj s prasečí s chřipkou“ apod.

Je tedy skutečně typ tohoto virového onemocnění tak nebezpečný? Bohužel, nejsem sama schopna posoudit do hloubky toto tvrzení, nicméně se pokusím poodhalit alespoň malou část jejího tajemství a pak je již na vás, jaký postoj zaujmete.

Jak to začalo
Abychom mohli hovořit o prasečí chřipce, pak se musíme vrátit na začátek dubna letošního roku, kdy v mexické Oaxace přichází do nemocnice žena stěžující si na příznaky chřipky. Podle lékařů jde o atypický průběh zápalu plic. Jenže sociální pracovnice Adela María Gutiérrezová umírá. Z následné pitvy je poté stanoven nový virus vyznačující se vysokou agresivitou. Teprve na konci měsíce se objevuje i reakce mexické vlády s oznámením, jenže to již byly nahlášeny stovky nakažených a desítky mrtvých.

Netrvá dlouho a Světová zdravotnická organizace přichází s tvrzením ohlašujícím novou pandemii chřipky. A lidé se bojí. Začíná obrovské zkupování ochranných roušek a antivirotických léků, média se přetahují o obrázky těch, jež onemocněly, cenu zlata mají ty fotky, které ukazují ty, kterým už zbývá jen pár hodin života… Internetové noviny zařizují speciální sekce s nápisem „prasečí chřipka“, kam ukládají veškeré vydané informace. Stránky novin se plní rozhovory s imunology a infektology celého světa. A tak bychom mohli pokračovat.
Jediný fakt, který se nezapomene vždy uvést je ten, že neexistuje očkování proti tomuto typu chřipky.

Proč se jí bojíme?
Tak o tomto tvrzení by se také dalo sáhodlouze hovořit. Máme jistě všichni v paměti, jak nás média doslova bombardovala obrázky a texty vyprávějící o tzv. španělské chřipce. Ano, ta byla skutečnou metlou. V letech 1918-1919 na ni zemřelo na celém světě okolo padesáti miliónů lidí. Měla sice cestu k šíření mírně komplikovanější než z dnešního pohledu, kdy stačí za pár hodin obletět svět letadlem, přesto zabíjela.
Podle zjištění vědců byla španělská chřipka podtypem chřipky typu A, H1N1. Opět měla vynikající schopnost kombinace a „působila“ v plicích. Je ale nutné podotknout a vzít v úvahu stav, především pak zdravotní, tehdejšího obyvatelstva. První světová válka znamenala hlad a bídu, nemoci, jež se šířily, a vše to dohromady snižovalo imunitu lidí. Ti byli oslabení a zubožení. Virus chřipky mohl v klidu zabíjet, léky jako dnes nebyly a hygienická péče ve zbídačené Evropě připomínala trosky domu po bombardování.

Ano, musíme vzít v úvahu počty osob, kteří na prasečí chřipku již zemřeli, či jsou ve stadiu nemoci. Bereme ale do stejné úvahy počty těch lidí, kteří zemřou na celém světě na tu „obyčejnou“ chřipku? Zajímá nás, že jsou mezi nimi i děti? Proč nás zajímá jen něco, co vyhlašují do světa nejrůznější média, proč se nerozhlížíme okolo sebe každý rok a nehledáme třeba tu starší paní, co si ještě v létě s námi povídala u dětského hřiště…
Cožpak se téhle každoroční chřipky nebojíme? Myslíme si snad jako pánové tvorstva, že „nás se tahle netýká“, ale té prasečí se bojíme tak strašně, že si od lékaře vynutíme recept s antivirotickým Tamifu a v lékárně vykoupíme balení ochranných roušek, která nám stejně nepomohou?

Sezóna virových nemocí se blíží
S podzimem jakoby se všichni zase dali do pohybu. Najednou se o prasečí chřipce zase více mluví. Proč by také ne. Je to období, kdy se lidé začínají očkovat proti běžné chřipce, dostavují se první nachlazení způsobená viry a jako by média skutečně čekala, až „to začne.“

Očekávaná vakcína je již na světě a i naše republika očekává v listopadu doručení milionu balení očkovací látky. Té, o které se na začátku hovořilo, že není, a proto se bude umírat. Jenže teď je k dispozici a situace se znovu obrací. Už to není ta záchrana, kterou „všichni“ chtěli. Najednou se objevují spekulace a domněnky, nejrůznější tvrzení o nedokonalosti vakcíny, o neznámých nežádoucích účincích atd…

Je jiná? A jak na ni?
Prasečí chřipka má vlastně téměř stejné příznaky jako ta, se kterou se můžeme setkat každý rok. Odlišit je může pouze laboratorní vyšetření. My, jako hostitelé, pocítíme bolesti celého těla, vysokou horečku, kašel a zvýšenou únavu. Přijde náhle, ale neznamená, že se staneme x-tou obětí. Proč? Protože proti tomuto typu se dá vcelku jednoduše bojovat. Smějete se? Jste na omylu. Zdravá strava a zdravý životní styl vám zajistí totiž dobrou přípravu těla na boj s touto infekcí.
Takže se nestresujte a nepanikařte. Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku a jezte hodně vitamínů, zvláště v současném sychravém počasí. Klidně přidejte k těm přírodním i nějaká léčiva zakoupená v lékárnách.

V žádném případě nezačínejte pojídat léky Tamiflu či Relenza, pokud je máte doma! Tyto léky nejsou určené pro prevenci, ale k léčbě chřipky. Navíc diagnózu může určit pouze lékař a vám se tak jednoduše může stát, že se jimi budete ládovat naprosto zbytečně a pokud byste je pak skutečně potřebovali, nemusí vám třeba zabrat. Prevence spočívá v jiných možnostech.

Pokud se domníváte, že máte chřipku, pak je nejdůležitější ji vyležet. V klidu, v teple a dostatečně zásobení antipyretiky a teplým čajem. Lékaře by měli navštívit určitě děti (zvláště děti do jednoho roku) či lidé trpící onemocněními hlavně chronického charakteru, jako jsou nemoci srdce, plic apod. Rovněž by svůj stav měly konzultovat těhotné ženy.

Očkovat nebo ne?
Tak na tuto otázku odpověděl stát zcela jasně. Očkovaní budou pouze vybraní jedinci, takže pokud nad touto otázkou váháte, klidně začněte myslet na něco jiného. Tedy pokud nejste právě mezi vybranými skupinami.

Rovněž pokud se domníváte, že vám pomůže očkovací látka proti té „normální“ chřipce a vy budete rychle utíkat k lékaři nechat se naočkovat, pak vězte, že jste nejspíš na omylu. Jedná se totiž o jiný typ viru.

Co říci na závěr?
Já bych měla opět větičku o té panice. Skutečně.

Samozřejmě, nikde není napsáno, že právě já nebo vy, kdo čtete tyto řádky, neonemocníme právě prasečí chřipkou. Stejně tak ale nemáme nikde napsáno, že nás nepostihne ta „normální“. A ta také zabíjí. Tento fakt nesmíme v žádném případě opomíjet.

Proto musíme myslet na prevenci a to po celý rok. Stejně tak, jako vedeme naše děti k tomu, aby denně snědli nějaké to ovoce a ordinujeme jim nejrůznější vitamíny v jakékoli formě, nutíme je, aby místo sezení doma u televize se šli raději proběhnout se psem, stejně tak bychom se měli chovat i my dospělí.
A stres, špatná psychická forma našeho těla se také negativně podepisuje na našem těle nejen u tohoto onemocnění.

Je na zamyšlení, zda příroda přišla právě s prasečí chřipkou, aby se tak stala opět neohroženou vládkyní světa. Nebo máme očekávat nějakou jinou, daleko horší nemoc, která někde číhá a čeká na svůj čas? Historie se mnohdy opakuje, v tomto případě je ale nasnadě se domnívat, že bychom se měli připravit na něco úplně jiného.

Každopádně věřme sami sobě, vnímejme své tělo a snažme se mu poskytnout takové maximum, aby se vyrovnalo s nejrůznějšími nemocemi, které lidstvo doprovází od nepaměti. Pouze pokud se my sami budeme cítit dobře, a to nejen po fyzické stránce, ale také po stránce duševní, pak i lépe zvládneme všechny tyto nástrahy, kterými nás svět obklopuje.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (27 vyjádření)

  • Holky, tak jsem se k tomu článku vrátila a přečetla pozorně….. Nooo, to je masakr :(((
    Bohužel, nevidím v tom až takovou fikci, na podobné věci poukazovali někteří lidé (často v křesťanské literatuře) už před 15 lety…. víceméně s tím, že toto je možné a plánované. A že bankovnictví, vlády, armády,dokonce i show byznys a podobné instituce jsou propojené a řízené hrstkou šílenců, to bohužel není jen na hlavu padlá konspirační teorie, ale fakt. Tady bych pak opravdu viděla souvislost s biblickým „cejchem od šelmy“ (Piškotko, dávám ti za pravdu)- ovšem je nějaká možnost, jak se očkování, eventuálně do budoucna čipování – bránit?

  • Hmmmm, v tom případě si nejsem jistá 🙁
    V čipování lidí vidím docela problém … nemyslím, že je to správné a že zrovna tohle je ta správná cesta. Navíc čipování jako rouška k očkování – nevím, tady už bych asi trochu souvislost s Knihou Zjevení trochu hledala.
    Omlouvám se, nečetla jsem ten článek celý, jen jsem to prolítla.
    V této souvislosti mi celý ten humbuk přijde ještě nesmyslnější a šílenější.

  • Lien

    Já to tak taky pochopila

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Tak nevím, jestli jsem to pochopila špatně, ale přišlo mi, že Piškotka zmiňuje „čipování“ pod rouškou „povinného plošného očkování“…

  • Holky, zdravím vás! Omlouvám se, dostala jsem se sem až dnes, takže dříve jsem ani reagovat nemohla. Upřímně – neviděla jsem celý článek, tak odpusťte, jestli jsem mimo…
    K tomu zmínění Apokalypsy – čili Zjevení – poslední kapitola Bible: opravdu je tam psáno o označování lidí, ovšem ruku v ruce s klaněním se šelmě. Sama si nemyslím, že by se mělo jednat zrovna o očkování, spíše to mnozí přirovnávají třeba k plánovenému zavádění podkožních čipů apod. …. ovšem nevím, možná si to vykládám špatně. Sama za sebe jsem zastáncem zdravého rozumu. Díky Bohu zatím zavádění jakýchkoliv označení není povinné a pokud by bylo povinné očkování, určitě ten, komu bylo vnuceno, nebude zatracen a trpět, tak bych to určitě nepostavila.
    A k očkování proti praschřipce – sama si myslím, že jde jen o obrovský humbuk kolem ničeho, četla jsem, že právě tahle chřipka má spíše ještě mírnější průběh než ta klasická. Pokud by někdo z nás onemocněl, užívání PŘEDEPSANÝCH antivirotik, pokud by byla nutná, se bránit nebudu, ale preventivní očkování – určitě ne. Přijde mi to úplně zbytečné.
    Ivčo, článek skvělý, napsalas to moc hezky. A nebojte – bible nemá za úkol strašit, zvláště ta poslední část je psána v tolika obrazech, že objevit v nich konkértní příměr na dnešní dobu, kdy je tolik různých variant, technologií apod. je dost složité. Určitě to v potaz beru, ale snažím se řídit rozumem a svědomím.
    Tak snad jsem pochopila, co jste po mě chtěly – pokud ne, omlouvám se a ptejte se třeba konkrétněji, budu se snažit najít odpověď 🙂

  • Piškotka

    Jarmuschko, v žádném případě to není ve zlém;o)))
    A souhlasím s tebou: nic si nepřipouštět, to by z toho člověk zcvokl, já jsem jen měla nutkání napsat, co v poslední době hodně lítá po světě, a bylo to k tématu:o)
    Uvidíme, zda se vyjádří Ájík.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Jéje, tak já náhodou mrknu a co nevidím – jsem označena za hlídacího psa. Tedy Piškotko… ;o)
    Jinak to, co píšeš, mi přijde šílené, i když ne až tak nemožné – jen doufám, že to ještě chvíli bude opravdu spíš to sci-fi.
    A tak si dovolím zase „apelovat“ – stále se domnívám, že svou budoucnost máme hodně ve svých rukou, teda nejdřív v hlavě.
    Říká se „myšlenka – slovo – čin“ – co si myslíme, co vyslovíme a pro co něco děláme, to se často splní.
    Někdy se to označuje jako pozitivní programování – z čehož plyne: člověk si musí dávat pozor, co si myslí, co říká, co dělá.
    Já si udržuji optimistický náhled na svět (a zatím mi to vychází – považuji se do značné míry za „dítě štěstěny“). Jenže chápejte – sama to za všechny nezvládnu…
    ;o)

  • babkabylinkářka

    Napsala jsi to krásně. Já mám jen jednu poznámku. Slyšela jsem jeden moc zajímavý program v rádiu právě o prasečí chřipce a tam padl jeden zajímavý názor, který jsem přijala, neb mi přijde smysluplný. Pokud se necháte očkovat proti normální chřipce, budete na tom lépe. Dle současných předpokladů totiž ta sezónní chřipka dorazí k nám o něco dříve než ten největší nápor té mexické, takže ti, co nejprve prodělají tu „normální“ budou mít logicky oslabený imunitní systém a hůře se budou bránit té mexické. Přijde mi to logické, ale je na každém z nás aby si to přebral. Prevence je prevence a ta musí být po celý rok. Posledních pár dní před vypuknutím epidemie se s tím fakt nic neudělá. Otužovat, pojídat vitamíny, udržovat se v kondici. To je i má rada.

  • Virenka

    Já mám taky pocit, že čipování je snad šílená sci-fi myšlenka, v realitě nepředstavitelná. Jenže… Je opravdu divné, jakým způsobem to celé vzniklo. Jednoznačně první průkaz nemoci ne v Mexiku, ale v Texasu v USA a potom na mexických farmách americké armády. S prvními prokázanými případy v Mexiku a USA potom globální příprava světa na hrozící pandemii (přes nízkou úmrtnost vyhlásila WHO už v létě nejvyšší stupeň ohrožení) a v mnoha zemích plán celoplošného povinného očkování i přes to, že zatím nebyli ani nemocní, ani zemřelí. K tomu vakcina dosud nevyrobená. Jisté je, že nanotechnologie výrobu podobné vakciny umožňuje, další jistota je, že úplné složení vakcin není k dispozici od výrobců nikdy. Silná zmanipulovanost celé situace opravdu připouští všemožné myšlenky, kdoví jestli ne čipy, kdoví co vůbec za tím stojí.

    S očkováním proti klasické chřipce – jsou opakovaně vydávaná prohlášení, že existuje možnost zkřížené ochrany po očkování sezonní chřipkou i proti chřipce prasečí. Vědět to nemůžeme, za velkou část imunizace mohou pomocné látky, které v podobě thiomersal+squalen opravdu kdoví jakou imunitu vlastně navozují. Prohlašovat může celkem kdokoliv cokoliv, nic vyzkoušeno není. Z novějších prohlášení je to od evropské lékové agentury, že stačí jediná dávka vakciny prasečí chřipky k dosažení dostatečné imunity. Čili rázem zbývá na větší počet lidí. Toto není otázka byznysu, firma by ty dávky prodala stejně. To opravdu zavání potřebou naočkovat co nejvíce lidí…

    Osobně vidím logickou možnost úvahy o očkování proti sezonní chřipce v tom, že čím více lidí bude očkováno a tedy předpokladem ochráněno před kterýmkoliv typem chřipky, tím méně lidí může dostat oba typy současně. A tím se sníží to velmi obávané riziko zkřížení virů, následné mutace v nebezpečnou a rychle šiřitelnou formu. Tuto logiku chápu, v této podobě jsem ale nikde nic nečetla a navíc je to tak teoretické, že se to dá pokládat za spekulace.

    Celá tahle situace včetně očkování je divná a pro mě znepokojující.

  • ekrovka

    Je to konečně otevřený pohled na problém. Já jsem vždy jen rozčarovaná nad tím jakým klíčem naši zákonodárci dojdou ke skupině lidí, kteří mají být očkováni. Pokud to je taková hrozba, nemyslím si že důchodci, kardiaci, těhotné a poslanci spasí svět.

  • Jani, myslím, že to vychází z tohoto článku http://www.paralela.ic.cz/p_chripka.php

    Zmiňuje se tam bible a označování lidí jako počátek apokalypsy. Jestli to skutečně souhlasí s biblí snad doloží Ájík, jestli sem koukne.

  • Perfektně napsané, očkovat bych se nenechala, zrovna tohoto onemocnění se nebojím, bojím se jiných a na ty zrovna vakcinace není:)
    Ivi, děkuji za info:)

  • Anonymní

    Piškotko,co se píše v Bibli?
    to by mě zajímalo
    Jana

  • Horempádem

    Ivčo, nu docela hezky shrnuto. Chápu tvé naštvání, i já z toho mám rozporuplné pocity. I mé okolí panikaří a nevědí, kam by se vrtli. Dnes jsem byla na nehtech a paní co mi je dělá, když viděla jaký mám knédl v krku, spustila o tom, jak je fajn, že se každý rok nechává očkovat na běžnou chřipku páč pak nemá rýmu ani kašel. Nu nevymlouvala jsem jí to 🙂

    Manžel patřil k těm, kteří se mohli dostat na seznam lidiček, kteří měli být obdaření vakcínou proti prasechřipce, tu odmítl, tedy spolu s většinou. No ale nějak se dopracoval k tomu, že se nechá naočkovat na tu běžnou. Nu jsem zvědavá.

    Jinak podobně, možná více ze široka to popsali v jednom článečku, který jsem aktuálně našla na Rozaliu a odkaz je umístěn v diskuzi Očkování.

    Za sebe, nedělám si iluzi, že nemám šanci k prasechřipce přijít, ale nepatřím do rizikové skupiny, tak snad správný léčebný režim mě zachrání 🙂 Bohužel jsem ale v poslední době ve stresu, sice strava dobrá, ale ta psychika noooo :-)) Např tento rok už jsem byla nemocná víckrát a snad už budu mít vybráno, holt se hodím víc do klidu :-)))

  • Lien

    Piškotko, tohle už jsem slyšela velmi, velmi dávno o očk. proti TBC, ta jizva?? Nemyslím si, že to tak je, ale ani to zcela nevylučuju. Tak šílené nebo fanatické jako Ivče mi to rozhodně nepřipadá.

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Díky moc za reakce:-)
    Babofko, paní ministryně ani náhodou:-)Ale máš bohužel pravdu – všude se dá dočíst pravý opak….

    Lien, díky, ale nedala jsem si záležet, článek jsem měla napsaný i s kontrolou pravopisu za cca 30 minut. Byla jsem tak „trochu naštvaná“, takže jsem prostě psala a psala….Ale potěší to:-)

    Piškotko, tak tohle o mikročipech jsem se dočetla v jednom z odkazů v diskuzi o očkování dětí tady na VD. Ani jsem to nedočetla. To už je fakt moc. Šílenost, fanatismus….Nebo že by jsme se ocitli ve filmu s Mulderem a Scullyovou:-)

    Hanino, krásně a výstižně jsi to shrnula s tím úmrtním listem. Souhlasím s tebou:-)

    Já osobně nesouhlasím s tímto očkováním, myslím, že to snad i vyplývá z toho článku.

  • Piškotka

    No, holky, a teď do mě :o)))))))))) Já se zastavuju spíše nad jedním emailem, který mi na toto téma přišel od jednoho člověka, a za pár dní pak v podstatě stejně hovořící email od jiného člověka, dodnes nevím,zda šlo o hoax, ale třeba mě ne. Píše se tam, že cílem médií je vyvolat zájem o očkování. Jde ovšem o tzv. individuální vakcíny, (pro každého jiná), které mají na špičce jehly mikročip, který o vás podá jakékoliv informace, cílem je naočkovat co nejvíce lidí, postupem času všechny lidi, aby byli jaksi „pod kontrolou“. Tady vůbec nejde o prasečí chřipku, jde prý o to, aby se pár lidí samo přihlásilo a byli tzv. testováni. Pokud zájem bude malý, pak očkování má být povinné… No je to hrozné, ale Ájíku, třeba zrovna ty, jestli to čteš, víš, že Bible mluví podobně:o((( Víc k tomu říkat nebudu, aby mě tu Jarmuschka nezprdla za poplašné zprávy, jako už kdysi :o)))) Je na každém, zda se nechá očkovat (momentálně má snad být vakcína pro politiky a doktory, mnoho lékařů prý toto ví, zajímalo by mě, kdo z nich se naočkuje…) No nic, to je jen druhý úhel pohledu. Za mě, já se proti prasečí chřipce očkovat nenechám ani náhodou.

  • Ivčo, škoda, že nejsi paní ministryně. Pak by ti možná lidi uvěřili, že očkování na „obyčejnou“ chřipku je před tou prasečí zkrátka neochrání. Protože z médií se v podstatě pořád sype opačná informace. Jenže za tím stojí farmabyznys, to mi nikdo nevymluví…
    Jinak článek pěkný, pravdivý, a velká škoda, že takto „jednoduše“ nevyznívají veškerá zamyšlení a poplašné zprávy novinářů, lékařů, politiků… 🙁

  • Lien

    Pěkně napsané, je vidět, že sis dala záležet.

  • Krásně si to napsala,přehledné a jasné.

    Já osobně si nic z těch nemocí/ikdyž tu jsou/nepřipouštím,to bych u každýho kýchnutí musela psát rychle záveď:))))

    A trochu černého humoru:na něco se umřít musí a a úmrtní list s větou zemřela stářím by v dnešní době zněl trošku divně:)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist