Bolavá záda

Rubrika: Tipy pro zdraví

1174495_big_blueKdyž tak zapřemýšlím, tak snad neznám nikoho koho nebolí záda. Čím to je, že spousta lidí má tyto problémy? A dají se nějak vyřešit?
Podle průzkumů, trpí bolestmi zad více než polovina žen. Těhotenství, nadváha, sezení u počítače, málo pohybu, ale taky špatné dýchání a sezení. Dokonce z telefonování Vás mohou bolet záda. Nevěříte?

Tak se zamyslete. U ucha máte telefon a přitom nakláníte hlavu do strany. Nebo dokonce telefon držíte mezi hlavou a ramenem. Tím vyvíjíte tlak na nervy a obratle, svaly se zatěžují nestejnoměrně a dochází k blokaci žeber a páteře.

Přiznejte se, jak často Vás bolí záda?

Umíte správně sedět? Já se přiznám, že to neumím. Dost často se přistihnu, že sedím shrbená. Honem to napravím, sednu si rovně. Jenomže, jaksi často na to zapomínám.
Správné sezení není přitom tak složité – stačí si pamatovat pravidlo pravých úhlů.
Nohy a stehna kolmo k zemi, předloktí rovná.

Pokud sportujete a záda Vás bolí pouze občas, asi to neřešíte. Pro ženu je největší zátěž asi těhotenství a porod. To páteř dostává pořádně zabrat.
Bolest zad je z velké části o nefunkčnosti svalů. To znamená, že některé svaly jsou oslabené a potřebují posílit. Nestačí chodit pouze na masáže. Ty Vám možná uleví od bolesti, ale tento stav nemusí trvat dlouho. Ani prášky od bolesti nepomohou. Možná odstraní bolest na chvíli, ale někdy ani to ne.

Na zádech je několik bodů, které Vám můžou způsobit nepříjemnosti.

Krční páteř a šíje – vše při čem nakláníme hlavu; řešení – můžete vyzkoušet akupunkturu a akupresuru. A cvičit.

Ramena a krční páteř – tašky přes rameno, nákupy; řešení – těžké věci, které nosíme v jedné ruce.
Nákup si rozdělte do více tašek a ty pak mějte v obou rukách. Tašku nenoste vždy na tom stejném rameni, měňte je. Tašku si přehoďte přes hlavu.

Bederní a křížová oblast – menstruace, těhotenství; řešení – Pomůže plavání a uvolňovací cviky.

Páteř a strany hrudníku – špatný výběr spodního prádla; řešení – podprsenka může být krásná, ale pokud není pohodlná a hlavně Vaše velikost, nebudete se cítit dobře a zádům to nepomůže. Kvalitní prádlo je opravdu hodně důležité.

Hrudní a bederní páteř – špatné sezení; řešení – pokud nemáte opravdu kvalitní židli, zkuste používat balon.

Přítel má dost velké problémy se zády. Ani nevím, kdy ho záda naposled nebolela. Jenomže teď to došlo tak daleko, kdy sám uznal, že to sám nezvládne a šel k lékaři (už mu nezabíraly normální léky od bolesti).
Lékař mu předepsal proudy a rehabilitace.

A právě na rehabilitaci se dozvěděl zajímavé věci.
Pokud máte jednu nohu o něco kratší, může to způsobit bolesti zad a je třeba si pořídit speciální vložku do boty.
Pokud jste jako malí měli ploché nohy, je to další možnost proč Vás bolí záda.
Taky zjistil, že špatně dýchá. Takže si doma procvičujte dýchání do břicha.
Nevíte jak se to dělá?
Nedýcháte nahoru a dolů, ale do břicha. Tak jako když dětem říkáte ať vystrčí bříško.

Ono to není jednoduché. Najednou zjistíte, že špatně sedíte a dýcháte. Také psychika způsobuje 50% obtíží bolavých zad.
Nenechejte to dojít tak daleko jako můj milovaný partner. Dneska máte na výběr, kde hledat pomoc – praktický lékař, neurolog, ortoped nebo fyzioterapeut.
Vemte zdraví do vlastních rukou a svěřte se specialistům, oni ví, jak Vám pomoct. Bolesti zad nejsou problémem jen nás dospělých. Také děti tím trpí.
Já si to moc dobře pamatuji. Také jsem dlouho chodila na rehabilitace a cvičení.

Zdraví máme jenom jedno, tak se o něho starejme dobře. Vždyť 15 minut cvičení denně nám neublíží a zapojit můžeme i děti.

Napsal/a: nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Péče o první dětské zoubky

„Mléčné zuby stejně vypadají a narostou nové.“ Je to pravda, ale i přesto je potřeba se o už od

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Zdendula

  Dobrý den,také mne bolí záda-bederní a krční páteř,ale snažím se bolesti mírnit pravidelnými a správnými cviky na podložce či míči,plavu,tělo by mělo splývat s hladinou,nikoliv plavat se vztyčenou hlavou-jak se říkalo-plave jako paní Radová.Chodím na rehabilitace v místě bydliště a jezdím do lázní.Nyní jsem dostala lázně příspěvkové do Jáchymova,kde jsem před lety pracovala jako sestra v Radium Paláci.Už se těším.Také se člověk musí snažit udržovat si svouji optimal.váhu,obesita zádům a kloubům jen přitěžuje a léčba je pak obtížnější ba téměř se míjí účinkem.Také je nutné najít si správného lékaře-orthopeda či neurologa.Jako mladá jsem hodně sportovala,běhala jsem i závodně na dlouhé tratě,bavilo mne to.Ale pak začaly problémy se zády-málo jsem rehabilitovala,vedl mne amatér-manžel,musela jsem běhat i při bolestech.Trénovala jsem na závody,manžel si přál,abych jezdila i mne to uspokojovalo,neboť jsem často vyhrávala,bezva sport.parta,výhry o pěkné ceny.Manžel mi však začal dělat před každým závodem scény,sbalené věci mi vyhazoval z tašky,já odjela závodit vynervovaná.Po rozvodu jsem ještě chvíli sama pro sebe běhala,ale se závoděním jsem skončila.Neměla jsem motivaci.Pak se však dostavily silné bolesti v bederní pateři,které vystřelovaly do dolních končetin.Docházela jsem k orthopedům,ale ti si mysleli,že si vymýšlím,neboť jsem byla stále velmi pohyblivá,reflexy výbavné,dali mi prášky a nashledanou.Pochopitelně,že jsem léky neužívala,neboť se mi dělalo po nich zle.Už jsem nevěděla,co mám dělat.Nemohla jsem bez bolestí ležet na zádech,řiše,boku,ležela jsem zkroucená jak miminko v maminčině lůžku,tak se mi vždy ulevilo.Má sestra je zdravotnice,tak jsem ji požádala,zda neví o nějakém šikovném neurologovi.Vím,řekla a odeslala mne v Plzni k p-Mudr.Řehořovi.Přátelé,to jsem si naběhla.Nikdy jsem nepoznala horšího lékaře.On mne tak ponižoval,již od první návštěvy-že si mám najít chlapa,asi mám málo sexu apod.,vyprávěl při každé návštěvě přiblblé forky a vůbec nereagoval na mé stížnosti s páteří.Nevěřil mi,říkal-na operaci to není,cvičte.Já cvičila poctivě,doma,rehabilitace,ale záda bolela ještě více.Odeslal mne na rtg.,kouknul na snímky a řekl-dobrý,operace není nutná.Naštvala jsem se a odjela se snímky do Ustí n/L,kde je skoukli a okamžitě objednali na operaci.Děkuji lékařům v Masarykově nem.,že mne zbavily silných bolestí a utrpení.Operace se jim povedla.Můj neurolog byl na mne nazloben,že jsem jej obešla a oper.si zaříd.sama.Kdykoliv jsem jej navštívila,ponižoval a nechtěl se mnou spolupracovat.Rozhodla jsem se,že změním lékaře.Měla jsem to již udělat dávno.Řekla jsem mu to a on se mi vysmál,ať si jdu.Já mu na to,že se mi z něj chce zvracet,kdykoliv jej vidím.On mi na to,že má pacientů dost a mne nepotřebuje.Krása,co?Nyní mám skvělou neuroložku a v březnu jedu rehabilitovat do Jáchymova,už se těším.

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Já ani jinak než do břicha dýchat neumím – a v těhu jsem s tím měla poněkud problém.
  A ono se dá dýchat i do zad. ;o)

  Taky se říká, že každý člověk má předem dán určitý počet nádechů a výdechů. A je jen na něm, zda bude dýchat povrchně (a rychle) nebo plným dechem (a pomalu)…

 • Nuninko, pěkný článek…
  My jsme už s partnerem, nezávisle na sobě, prošli kolečkem – praktický lékař, neurolog, rehabilitační cvičení, elektroléčba, atd… a můžu (na vlastní kůži) potvrdit všechno, co nuninka popsala… 🙂
  Jen k tomu dýchání ještě doplním, co učili partnera. Dýchat do břicha a do stran…
  Já se přiznám, že už dááávno necvičím, ale když mě začnou zase chytat křeče, tak ještě ráda na 5 minut zalehnu a srovnávám si zádíčka a chlácholím je… 🙂 A partner ve cvičení poctivě pokračuje, pravidelně, sám a rád. Evidentně už nechce znova skončit v nemocnici na infuzích…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist