Úžeh a úpal

Rubrika: Úrazy a první pomoc

1116647_ammirando_lisola_rossaMyslím si, že toto téma je v těchto dnech více než aktualní. A protože je sluníčko velmi nebezpečné chtěla bych Vám o tom něco málo napsat…


ÚPAL – je celkové přehřátí organismu, nemusíte ani sedět na sluníčku, stačí práce v teplém nevětraném prostředí, nebo při sportovní činnosti. Příznaky úpalu se dostaví ihned při vystavení teplu.

ÚŽEH – je v podstatě sluneční úpal. Vzniká nadměrným působením sluníčka na nekryté tělo nebo na hlavu. Zpravidla nemáte jen úžeh, ale i úpal.

V obou případech jde o to, že naše tělo – nebo tělo našeho dítěte, což je horší – je na příliš dlouhou dobu vystaveno teplu. A je celkem jedno, jestli jste u toho na sluníčku nebo ne. Výsledkem je porucha termoregulace (tedy tělo už nedokáže udržovat svoji teplotu na správné úrovni), z toho plyne vysoká teplota a dochází ke ztrátám vody v těle.

Příčiny:

  • Nedostatek tekutin a solí – tělo nemůže vytvořit dostatek potu, díky kterému by se mohlo ochladit.
  • Nedostatečný odvod tepla – ten může být způsoben několika příčinami.
  • Příliš mnoho oblečení (tělo se ochlazuje odpařováním potu a nemusí to být zrovna kapičky, dýchá celá kůže).
  • Uzavřené teplé prostory (nevětrané, zadýchané – např. na koncertech, v létě na půdě pod rozpálenou střechou atd).
  • Příliš vlhké prostředí (opět se nemůže odpařovat pot).
  • Příliš dlouhý pobyt na sluníčku (tady právě často vzniká úžeh).

Příznaky:

  • bolesti hlavy
  • zmatenost
  • dezorientace
  • ospalost a slabost, V horším stádiu pak závratě, halucinace, mdloby až bezvědomí
  • zvýšení tělesné teploty až na 40°C
  • zrychlený tep a zrychlené dýchání
  • horká, suchá kůže
  • nevolnost a zvracení
  • u úžehu strnulá šíje

První pomoc

  • Přemístit na chladné větrané místo.
  • Uvolnit oděv.
  • Položit a podložit nohy (končetiny) u úpalu, případně uložit se zvednutou hlavu u úžehu. Ale hlavně uložit.
  • Ochlazovat – studené obklady – především na hlavu, ale i na končetiny.
  • Nápoje – v malých dávkách. Vzhledem k tomu, že jednou z příčin je nedostatek soli v organizmu – aby se mohl vytvořit pot, není vhodná čistá voda, ale iontové nápoje (ale kdo je má u sebe a pro děti nic moc), lehce osolená voda (asi lžička na litr vody) nebo velmi lehce oslazený čaj s citronem (což je asi to jediné, co by mělo pít dítě, protože slanou vodu do něj nedostanete).
  • V případě horších příznaků, jako jsou mdloby a bezvědomí – kontrola srdeční činnosti a dýchání (a jejich udržování, pokud nefungují) a uložení do stabilizované podoby.

Prevence
Jak v případě úžehu, tak v případě úpalu je nejdůležitější prevence. Pokud si uvědomíte příčiny je prevence celkem jasná:

  1. Dostatek tekutin – i plně kojené děti by měly dostat napít čaje, doporučuji fenykl nebo heřmánek neslazený. Mateřské mléko je sice i na žízeň, ale v rámci vysokých teplot to může být i maminka vystavena nadměrnému teplu, což může vést k odmítnutí mléka dítětem (mléko je pro něj v danou chvíli příliš teplé).
  2. Odpovídající oděv, pokrývka hlavy. (Tj. omezení pálení sluníčka přímo na hlavu.)
  3. Omezení pobytu na přímém slunci.
  4. Děti v kočárku, i když schované ve stínu, jsou vystavovány nadměrnému teplu, proto se vyvarujte dlouhým pobytům venku s malým dítětem. Vemte na vědomí, že novorozenec ještě neumí řídit termoregulaci tepla a snadno se přehřeje, ale i naopak prochladne.

Napsal/a: Michaela Knoppová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Anonymní

    Je to hnus. Stalo se mi to letos už podruhé. Prvně to bylo spojeno s pobytem na vodě a opalováním – spálené ruce a nohy, zbytek byl krytý včetně havy čepicí. Bolení hlavy, teploty kolem 40, kůže suchá jako struhadlo a tělo horké jak pánev na smažení vajíček. Podruhé naprosto nenápadně při oslavách na terase. Ve stínu 31 stupňů, 7 hodin trvající oslava, moře červeného vína, trocha vody, zeleninový salát a grilované vepřové stejky. Navíc posledních pár hodin na mne svítilo zezadu slunce, což jsem v tom horku nevnímal. No a už druhý den jen ležím, chladím a piju. Maras.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Pro nás je to teď taky akutní.
    Holky chodí se školkou na výlety, nebo lítají na zahradě. Tam je sice i stín, ale ve stínu zas není možnost lítat na kolobrndě.
    Lu vždycky to sluníčko víc chytala – museli jsme ji víc a častěji mazat opalovákem. Letos zatím dobrý.
    Zato Any mívá večer mírně zvýšenou teplotu a stěžuje si na bolest hlavy. Ale i když obyčejně pije spíš méně, tak teď ji to nutí. Případně dáme na noc Ibalgin…

  • Piškotka

    Tak mám pocit,že článek je tak trochu napsaný pro mě :o) protože my jsme teď přehřátí ze sluníčka prodělali, ještě vlastně proděláváme :o( tedy moje dcerka. O úžehu a úpalu jsem hodně v těchto dnech četla, v podstatě autorka již vše napsala, já tedy doufám, že malá nemá ani úpal ani úžeh, doktor konstatoval akorát silnější reakci po slunění, ale bojím se těch teplot, které vždy večer vystoupí ke 38°C.
    Akorát chci říct, že je hodně těžko přesunout nemocného na chladné, větrané místo, když bydlíme v malém bytě pod střechou, kde je neustále 26°C. Tady by vyhovoval akorát sklep :o)) Ale samozřejmě nic proti článku :o)))

  • Virenka

    Článek je pěkný a přehledný. Doplním jen, že k odmítnutí mateřského mléka z důvodu přílišné teploty může dojít jen tehdy, pokud žena sama sobě naměří teplotu vyšší než 38°C, pokud je jen rozpálená a má normální či lehce zvýšenou teplotu, dítě rozhodně nemá příliš teplé mléko. Ovšem přehřátá žena či dokonce s lehkým úžehem může mít sama méně tekutin, a tím se tvoří o něco méně mléka, měla by ihned reagovat mnohem vyšším příjmem tekutin i sama pro sebe.

    Ještě jedna věc: pokud je malé dítě i jen trochu přehřáté, silně ho to imunitně oslabí. Bohužel je také velmi časté, že ve velkém horku dávají rodiče dětem zmrzlinu, která by se ve skutečnosti měla spíš podávat jen v mírném teplu. Jinak totiž sliznice krku, silně překrvené z horka, ochladí tak prudce, že velmi snadno dochází k zánětům, nejčastěji anginám. Angina se snadněji rozvine právě u přehřátím oslabeného dítěte, kterému navíc rodiče v zájmu ochlazení podají příliš chladné tekutiny či zmíněnou zmrzlinu. Pokud tedy o anginu v létě nestojíte, raději za poledne či u běhajících dětí prosbám o zmrzlinu odolávejte a nápoje ne z ledniček či chladícího boxu…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist