Úžeh a úpal

Rubrika: Úrazy a první pomoc

954937_cold_orange_juice_2Léto a prázdniny bohužel spolu se spoustou krásných dnů přináší i zdravotní potíže způsobené sluncem. Vedle konžích problémů z opalování sem patří i úžeh a úpal, které patří mezi nejčastější nemoci léta u dětí.

Jak je jednoduše poznat?

Úžeh

  • Slovní hříčka: Slunce vám sežehne hlavu, proto máte úžeh.
  • Úžeh hrozí při pobytu na přímém slunci bez pokrývky hlavy, pokud je slunce hodně prudké (hlavně od 11. do 15. hodiny), stačí i poměrně krátká doba.
  • Dochází k přehřátí mozku a mozkových blan, člověku stoupá tělesná teplota a objevují se neurologické a oběhové potíže.
  • Mezi příznaky patří bolest hlavy, závratě, zrychlení tepu a změny krevního tlaku, zrudnutí pokožky na hlavě, ztuhnutí šíje. Příznaky se mohou projevit i několik hodin po pobytu na sluníčku.
  • Důležité je, aby se člověk ochladil – vlažnější sprcha, zvýšené množství chladných nápojů. Ne však úplně ledových – tělo se s výrazným teplotním rozdílem bude hůře vyrovnávat, případně onemocní.
  • V těžších případech, kdy může dojít až k otoku mozku a smrti, je nutné zavolat lékaře.

Úpal

  • Slovní hříčka: Při úpalu nás může „pálit“ cokoliv, třeba jen teplý vzduch.
  • Úpal nastává ve chvíli, kdy tělo není schopno odvádět přebytečné teplo.
  • Hrozí v horkém prostředí, například v sauně, při horké koupeli, nebo při jízdě v přehřátém autě. Horké prostřeí jako takové není příliš školivé, pokud nám dobře funguje štítná žláza. Také na nás špatně působí vlhké prostředí, ve kterém nemůže docházet k ochlazování pomocí odpařování potu.
  • V horkém a dusném prostředí se rozšiřují cévy v mozku, za jistých podmínek tak sice zlepšují prokrvení, ale při zvýšení teploty těla až na 40°C dochází k ohrožení mozku či srdce. Dále se úpal projevuje bolestí hlavy, zvracením, zrychleným dechem, suchou kůží bez potu, ztrátou vědomí a samozřejmě zvýšenou teplotou. Stav bezvědomí nebo svalové křeče mohou vést k šoku a poškození mozku. Svůj velký podíl nese i dehydratace.
  • Postiženého přesuneme do stínu nebo do chladnější, dobře větrané místnosti, položíme ho na záda a zvedneme mu nohy. Zajistíme přísun tekutin.
  • V případě, že ležící má moc rychlý tep, nebo se mu špatně dýchá, voláme lékaře.

Rozíl mezi úžehem a úpalem si lidé často pletou. Snad proto, že k úžehu dojde většinou ve spojení s úpalem, liší se pouze časovým zpožděním propuknutých potíží.
Jako prevence obou případů postačí dostatečné množství přijatých tekutin (bez nich by mohlo dojít např. k tepelné exhausci – vyčerpání) a je-li to možné, tak častější ochlazování koupáním či sprchováním.

Pokud člověku selžou životní funkce, je potřeba urychleně provést první pomoc. Provedeme srdeční masáž, umělé dýchání a uvedeme nemocného v bezvědomí do stabilizované polohy. Samozřejmě přivoláme lékaře.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist