Teplota a horečka u dětí

Rubrika: Úrazy a první pomoc

873331_sweet_napNormální teplota těla se pohybuje mezi 36–37 °C. Teplota kolísá během dne, nejnižší je časně ráno a nejvyšší v pozdním odpoledni.
Horečka není nemoc, ale příznak nemoci…

Horečka
Normální teplota těla se pohybuje mezi 36–37 °C. Teplota kolísá během dne, nejnižší je časně ráno a nejvyšší v pozdním odpoledni.
Horečka není nemoc, ale příznak nemoci. Zvýšená teplota je jedním z obranných mechanismů organismu proti infekci.
Vysoká teplota nesouvisí vždy přímo úměrně se stupněm závažnosti onemocnění. U relativně lehkého virového onemocnění se mohou objevit velice vysoké teploty (přes 39 °C). Některé děti jsou náchylnější k vysokým teplotám i při relativně lehkých onemocněních.
Jako extrémní horečku (hyperpyrexii) označujeme teplotu nad 40 °C.
Vysoká teplota nevede v naprosté většině k poškození mozku. Febrilní křeče (křeče z vysoké teploty) se objevují až u 5 % dětí a mají obvykle lehký průběh.*
Obecně se snažte snižovat teplotu, až když stoupne nad 38–38,5 °C. Děti tyto teploty ještě dobře tolerují a antipyretika se podávají, jen pokud se při teplotách necítí dobře.

Měření teploty
Měření rektální teploty je nejpřesnější a používá se u kojenců. U starších dětí měříme teplotu v podpaží. Rektální teplota (měřená v řitním otvoru) je přibližně o 0,2 °C vyšší než v podpaží. Teplota naměřená v podpaží neodráží přesně teplotu těla.
Jak co nejpřesněji změřit teplotu v podpaží?
Špičku teploměru zasuňte do podpaží. Dítě si pokrčí ruku v lokti a přitáhne si ji na hrudník. Teploměr takto drží 4–5 minut. Teplotu můžete při nejasnostech porovnat s teplotou rektální.
U dětí do 5 let neměříme teplotu v ústech, aby omylem nerozkously a nespolkly části teploměru.

Teploměry
Nejčastěji používáme skleněné rtuťové teploměry.
Výhodné jsou digitální teploměry, které se drží kratší dobu (přibližně 30 sekund).
Pro rychlou orientaci můžeme využít nepřesné proužkové teploměry, které se přiloží na kůži (na čelo).

Léčba, antipyretika
K snížení teploty neužívejte u dětí kyselinu acetylosalicylovou (Aspirin, Acylpirin apod.). Užívání těchto antipyretik je spojované se vznikem Reyova syndromu, který může mít fatální následky.
Ke snížení teploty u dětí můžete použít paracetamol (Paralen, Panadol aj.) a ibuprofen (Brufík aj.). Tyto léky jsou v našich lékárnách volně prodejné a můžete si je obstarat bez receptu a poradit se o jejich spektru na našem trhu s lékárníkem. Obě látky mají přibližně stejnou účinnost. Výhodou ibuprofenu je dávkování po osmi hodinách a jeho protizánětlivé působení.
K domácí léčbě používejte vždy jen jednu látku podle doporučeného dávkování.
Dávkování vám může poradit lékař, lékárník nebo ho zjistíte na příbalovém letáku, který je u každého léku – řídí se věkem a váhou dítěte.
Paracetamol (např. Panadol baby): Jednotlivá dávka pro děti od 3 měsíců do 6 let je 10–15 mg/kg tělesné hmotnosti dítěte, celková denní dávka nesmí přesáhnout 50 mg/kg. Jednotlivé dávky lze podle potřeby opakovat každých 6 hodin, nepodávejte více než čtyři dávky za 24 hodin. Dětem ve věku 6–9 let se podává 240 mg (dvě odměrky po 5 ml) třikrát denně, dětem ve věku 9–12 let 360 mg (tři odměrky po 5 ml) třikrát denně.
Ibuprofen (např. Brufen sirup): Obvyklá denní dávka u dětí je 20 mg/kg tělesné hmotnosti, která se rozdělí do 3–4 jednotlivých dávek. U dětí do 12 let nebo do 30 kg nepřekračujte celkovou denní dávku 500 mg.*
Dítě by mělo léky dostatečně zapít a při teplotě pít dostatečné množství tekutin. Dítě s horečkou neoblékejte do přehnaně teplého oblečení (stačí běžné pyžamo). Pokud horečka za 30–45 minut po podání antipyretika neklesá a je vyšší než 40 °C, zchlaďte dítě studenými zábaly nebo koupelí v chladné vodě a potom ho řádně osušte a převlékněte.

Kdy volat lékaře k dítěti s horečkou
U dětí mladších než čtyři měsíce při teplotě vyšší než 38 °C.
U dětí starších než čtyři měsíce při teplotě nad 39 °C.
Lékaře kontaktujte i při nižších teplotách, pokud má dítě další příznaky nemoci: kašel, bolest v krku atd.
Lékaře kontaktujte, pokud horečka přetrvává déle než 24 hodin i bez dalších příznaků.

Ukázka z knihy Domácí lékař pro rodiče
vydal Portál, 2005

Napsal/a: Hart Einzig

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • Anonymní

    My jsme na horečku nejvíce spokojení s Nurofenem,když byly děti menší dávala jsem čípek a teďka používáme sirup,je slaďoučky a díky dávkovačce ho dám přesně rovnou do pusinky…a hlavně rychle zabírá…užíváme když teplota překročí 38

  • Hanzlici

    Doufam, že mě tohle nepotká nejlépe nikdy. Zatím jsem do dítěte nenacpala žádný lék, i když měla nad 39. To se teda stalo jen jednou, ale přešlo to samo.

  • Já mám vyzkoušený nurofen + zábaly na ruce a nohy, vždy to malé pomohlo, nejhorší teploty měla po hexa vakcíně:(((

  • Anonymní

    Naše malá má zrovna od včerejšího večera celkem vysokou teplotu, tak doufám, že je to k zoubkům, uvidíme zítra. Jinak přeji Vám všem vše nejlepší do Nového Roku a hodně zdraví. Gábina.

  • Pomněnka

    Tak my to máme už taky za sebou, po prvním očkováním trojkombinací + žloutenkou. Byl to fakt hrozný pocit, malý plakal, spal jen v náručí a já mu kromě panadolu nemohla pomoct… Brrr, ještě že podruhé a potřetí už to nebylo tak hrozné…
    Pořád říkám, že by to místo prcků mělo radši potkak maminky, ty jejich nemoci a bolístky…

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    No, tak my už jsme si horečku „vyzkoušely“…
    Byli jsme s holčičkami u babičky a dědy, holky měly zrovna rýmu, Anežce se k tomu asi přidaly zuby (pravděpodobně už stoličky). V noci se vzbudila asi šestkrát, po půlnoci se mi už zdála nějaká horká… Změřila jsem jí teplotu a ta se blížila 39 st. Any ale vypadala jen trošku víc vláčná, jinak se na mě i babičku smála… Ještěže jsem tu babičku tam měla! Uklidňovala mě a tak jsem dala Any zase spát a při dalším probuzení teplotu zas změřila… Naštěstí už klesala. Kdyby ne, letěly bychom na pohotovost – babička s dětou naštěstí od ní bydlí asi 5-10 minut chůze.
    Druhý den jsem volala naší paní doktorce, ta radila obstarat Panadol baby a dávat holčičkám před spaním. Žádné komplikace naštěstí nenastaly.
    Znovu opakuji, že jsem ráda, že nás to poprvé „postihlo“ v přítomnosti babičky, doma bych asi vyšilovala… No, možná bych nejprve zavolala do nemocnice a poradila se…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist