První pomoc u malých dětí – šok a závažnější poranění

Rubrika: Úrazy a první pomoc

452511_crybabyAť je poranění malé, nebo velké, vždy ho musíme ošetřit. Ty drobné můžeme ošetřit doma nebo stačí zajít k praktickému lékaři. Ale jsou také poranění, které sami neošetříme a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc…

My můžeme pouze poskytnout první pomoc. Ale i ta je moc důležitá. Dokáže zachránit život.

Šok
Šok je závažný stav, při kterém selhává krevní oběh, protože v organismu není dostatek tekutin. Selhávání oběhu může být zaviněno poklesem tlaku v cévním řečišti, nebo velkou ztrátou krve.
Je mnoho příčin šoku – poranění srdce el. proudem, prudké krvácení, zvracení, průjem, kdy je silně redukována složka krve.
Tělo reaguje na šok tak, že zbývající krev jde k důležitým orgánům – mozek, srdce, ledviny na úkor těch méně důležitých tkání – kůže.
Bolest, strach, nebo poloha ve stoje mohou šok zhoršit.

Jak poznat, že je dítě v šoku?
– Kůže je studená a zvlhlá potem.
– Dítě je bledé, proměnlivý tep – zrychluje se a pak slábne.
– Závratě, slabost, mělké a rychlé dýchání.
– Pocit neklidu, zívání, lapání po dechu.
– Žízeň.
– Ztráta vědomí.

Je-li kojenec nebo batole v šoku, chovejte ho na klíně, konejšete ho a uvolněte mu oděv. KONTROLUJTE mu hlavičku, důležitou známkou šoku u dětí mladších dva roky je vpadlá fontanelka.

Léčba šoku
S dítětem zbytečně nehýbejte, uklidňujte ho. Ani na okamžik nenechte dítě samotné. Zavolejte záchranku. Položte dítě se sníženou hlavou, aby se zlepšilo zásobení mozku krví. Ošetřete každý závažný stav, například krvácení.
Dítěti zvedněte nohy a podepřete je.
Uvolněte oblečení, hlavně kolem krku, hrudníku a v pase.
Aby bylo v teple, přikryjte ho dekou. Nepoužívejte láhve s horkou vodou, elektrické dečky ani žádné jiné přímé zdroje tepla. Zvýšil by se průtok krve kůží na úkor prokrvení životně důležitých orgánů.
Během čekání na pomoc s dítětem stále mluvte a sledujte jeho stav. Buďte připraveni na možné dýchání z plic do plic.
Nedávejte dítěti nic na jídlo ani na pití.
Kontrolujte, jak dítě dýchá.

Závažné krvácení
Ke krvácení dochází při rozříznutí, nebo roztržení cévy rozvádějící v organismu krev. Pokud je poškozena kůže, je to patrné zevně, krvácení však může být i vnitřní.
Těžké krvácení je nebezpečné a musí být ošetřováno jako stav ohrožující život. Pokud se z dětského oběhového systému ztratí příliš mnoho krve, zbylá krev nestačí zásobit buňky kyslíkem a může dojít k šoku a ztrátě vědomí.
Krvácení ošetřete rychle a dítě stále uklidňujte. Nezapomínejte na to, že jsou malé, vyděšené a nemají z toho rozum. Proto na ně stále mluvte, pomůže to i Vám.
Ránu stlačte čistým tamponem a pevně držte dokud nepřestane rána krvácet. Pokud to jde, postiženou část zdvihněte výš, než je srdce dítěte. Ránu vyčistěte a přikryjte čistým nepřilnavým obvazem, který je větší než poranění. Nepoužívejte vatu ani nic podobného. Upevněte obinadlo pevně, ale pozor, abyste neporušili krevní oběh. Pokud obvazem krev prosákne, použijte znovu přímý tlak. (Stisknou místo pod nebo nad ranou silně, tak aby se krvácení zastavilo, nebo alespoň zpomalilo) Na ránu můžete použít zásyp – Traumacel. Je přímo určen pro zastavení krvácení. Opravdu silné krvácení sice nezastaví, ale zpomalí.

Nedávno jsem se pořezala na prstě pravé ruky a přeťala jsem si bohužel tepnu, krve jako z prasete (omlouvám se za ten výraz, ale tak se to přece říká) traumacel mi krvácení zmírnil. Bez něho by to bylo, jak řekl pan doktor, daleko horší.

Bohužel se také může stát to, že dítě přijde o nějakou část těla. Není to běžné, ale taková situace může nastat. Co v takové chvíli dělat? Hlavně nepanikařit.
Pokud je amputován prst ruky nebo nohy, udržujte ho v chladu. Třeba zabalený do kapesníku, kolem kterého dáme led. Amputovaná část nesmí přijít do přímého kontaktu s ledem.
Nikdy neomývejte amputovanou část.
Někdy je možné amputovanou část znovu chirurgicky přišít zpátky. Je proto naprosto nutné dopravit dítě i s amputovanou částí do nemocnice.
Poraněnou oblast stlačte čistým tamponem, zvedněte výše než je srdce. Ránu překryjte obvazem. Pokud je to třeba, ránu stále stlačujte.
Amputovanou část dejte do plastikového sáčku, nebo ji zabalte do folie, to pak dejte do bavlněného kapesníčku a takto zabalené dejte do sáčku s ledem.
Do nemocnice se dostaňte co nejrychleji to půjde.

Spáleniny
Povrchové popálení vzniká přímým stykem s horkými tekutinami nebo horkým povrchem. Hlubší spáleniny jsou závaznější a tvoří puchýře naplněné tekutinou. Nejhorší jsou hluboké spáleniny, protože postihují všechny vrstvy kůže. Mohou však být nejméně bolestivé, protože jsou často poškozeny nervy.
Jsou-li spáleniny způsobeny ohněm, kouř s horkým vzduchem mohou také poškodit plíce a dýchací cesty.
Děti s popáleninami je nutné vždy vyšetřit v nemocnici.
Čím je popálená část větší, tím je větší riziko závažného šoku. Dětskou kůži může ošklivě popálit i příliš teplá voda na koupání. Proto vždy, než dáte dítě do vany, zkontrolujte, jaká je voda.

Popáleniny úst a hrdla bývají zvláště nebezpečné, protože mohou vyvolat otok v dýchacích cestách a následné dušení.

Popálené místo ihned zchlaďte a držte pod tekoucí vodou alespoň 10 minut, pokud nemáte po ruce vodu, můžete použít mléko. Odstřihněte vše, co lpí na kůži dítěte. Pozor abyste se popáleného místa nedotkli nebo neprotrhli puchýř.
Spáleninu překryjte sterilním obvazem nebo čistou nechuchvalcovitou látkou. Na velké plochy můžete použít třeba povlak na polštář nebo prostěradlo. Na ruku můžete třeba navléct plastikový sáček. Pozor na náznaky šoku. Nedávat nic na jídlo ani pití.
Různé prostředky v domácnosti mohou způsobit také závažné spáleniny. Spáleniny se projeví pomaleji než spáleniny způsobené horkem.
K příznakům patří – bodavá bolest, zarudnutí nebo tvorba skvrn, později puchýře a olupování.
Zjistěte, co způsobilo spáleninu, lékař to bude chtít vědět.

Při popálení oka nesmíte dítěti dovolit, aby si oko protíralo. Mohlo by si chemickou látku rozmazat na další části obličeje. Dítě má velké bolesti v oku, které je rudé a slzí. Oko také jde těžce otevřít.
Oko ihned vypláchněte pod tekoucí studenou vodou alespoň 20 minut. Pak překryjte čistým tamponem a honem do nemocnice.

Ruku na srdce, dáváte pozor, když otevíráte různé přípravky při úklidu? Toto se může lehce stát každému. Vše nebezpečné mějte z dosahu dětí.

Úraz elektrickým proudem
El. proud způsobí popáleniny na místě vstupu do těla i na místě, kde z těla vystupuje. Zdánlivě malé spáleniny mohou být hluboké. Vypněte proud dříve, než se dotknete dítěte, jinak mu moc nepomůžete.
Pozor na to, ať máte suché ruce a nepoužívejte kovové nebo vlhké nářadí k tomu, abyste odsunuly dítě z dosahu proudu. Vypněte hlavní spínač proudu a volejte záchranku.
Pokud nemůžete vypnout proud, použijte nevodivé nářadí, nejlépe něco dřevěného nebo plastového. Pokud dítě ztratilo vědomí, uvolněte mu dýchací cesty a zahajte dýchání z plic do plic.
Ochlaďte spáleninu pod tekoucí vodou a pak ji přikryjte nepřilnavou látkou nebo plastikovým sáčkem.
Předcházejte úrazům el. proudem. Špatné šňůry vyměňte, nepřetěžujte zásuvky připojením mnoha spotřebičů. Na zásuvky použijte kryty. Dneska se dají koupit zásuvky, které tyto kryty mají.

Jak předcházet takovým situacím?

Všechny jsou dosti bolestivé a ne vždy bez následků. Nebezpečné přípravky, odstraňte z dosahu dětí. Zapalovače a sirky schovejte. Pozor při vaření, děti se rády pletou pod nohy, nebo chtějí zjistit, cože to tam je. Pozor na vodu ve vaně, nebo na čaj, který jim nesete. Žehlete když děti spí a odstraňte nebezpečné, nebo staré šňůry. A zásuvky? Zástrčky se dají koupit běžně, nebo můžete vyzkoušet zásuvky, které mají bezpečnostní dětskou pojistku. My je máme a jsme s nimi spokojeni.
Některým dětským úrazům můžeme předcházet, tak to dělejme, mám to neuškodí a jim to pak neublíží.

Napsal/a: nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist