První pomoc u malých dětí – Dýchací potíže

Rubrika: Úrazy a první pomoc

638299_dads_shoulderKyslík je nezbytný pro život, to každý ví. Dýchání zajišťuje, aby kyslík pronikal do plic a dále do krevního oběhu.
Každé omezení schopnosti dýchat, i to sebemenší, je nezbytné okamžitě léčit…

K dušení dochází, pokud se do hrdla dostane cizí těleso nebo kousek jídla. Také různé nemoci jako kašel, astma, zánět hrtanu, zranění hrudníku, alergická reakce, zaskočený kousek jídla, hračka nebo tonutí mohou způsobit dýchací potíže.

Moje nejlepší kamarádka má 5 letého chlapečka, který si tímto prošel už hodněkrát.
A za sebe můžu říct, že bych to u svého dítěte opravdu nechtěla zažít.
Mít v náručí modrající dítě, čekat na sanitku, a nevědět jestli mám do krku udělat nožem díru a strčit tam hadičku co mi dal lékař na pohotovosti, nebo jestli tu ta sanitka už konečně bude.
Boj o minuty, strach o dítě, udělala jsem vše co jsem mohla udělat? Nebo jsem toho mohla udělat více?

Víte jak poznat dýchací potíže a co dělat?
Nejčastějšími příznaky všech dýchacích potíží jsou tyto:

  • obtížné dýchání,
  • písklavý zvuk,
  • sípání,
  • dušnost,
  • pokusy o pláč, který zní divně, dítěti se obtížně mluví, dítě modrá.

    Co v té chvíli dělat?
    Nejdříve je třeba zjistit, jestli je dítě při vědomí. Přiložením ucha k obličeji zjistíme, zda dýchá. Nikdy dítětem netřeste. Zjistěte, jestli nemá v puse něco, čím se dusí, pokud ano, vyjměte to.
    Nejdůležitější je volat záchranku a podat první pomoc.

    Pokud dítě nedýchá, musíte do jeho plic dostat vzduch. Dýchací cesty musí být vždy čisté, jinak se kyslík nedostane, kam má. Hlavu lehce zakloníme a začneme s dýcháním z plic do plic.
    To se provádí tak, že se zhluboka nadechneme a vzduch vdechneme do plic dítěte. Jeden nádech na 5 stlačení hrudníku. U hodně malých dětí se hrudník stlačuje 2 prsty. Stále sledujeme známky života.

    DUSÍCÍ SE DÍTĚ
    Děti se snadno dusí kouskem jídla, hračkou nebo malým předmětem, které si dalo do úst.
    Nejlepší je dítě povzbuzovat ke kašli, pokud je to tedy možné. Kašlem se překážka odstraní.
    Pokud je dítě už zesláblé, klekněte si za ně, předkloňte ho a podepřete rukou hrudníček. Buďte těsně za ním, abyste opravdu objímaly jeho hrudníček. Druhou rukou párkrát udeřte do zad.
    Nebo – jednu ruku dejte v pěst, palcovou stranu natočte proti bříšku dítěte, Vy jste za dítětem, rukama dítě jakoby objímáte, ruce jsou lehce nad pupíkem. Pěst uchopte druhou rukou a proveďte až 5 úderů do nadbřišku. Tyto údery provádějte rychle za sebou. Měly by být dostačující na to, aby odstranily překážku z úst.

    ASTMA
    Astma je chronické onemocnění a může být vyvoláno různými příčinami.
    Příznaky jsou – kašel, sípání a dušnost. Astmatický záchvat může být pro dítě děsivým zážitkem a může vyvolat paniku, která dýchání ještě zhorší.
    Hlavní je zůstat co nejklidnější. Dítě posaďte a podepřete polštáři, nebo jej předkloňte přes stůl nebo židli, abyste mu odlehčili hrudník. Pomůže to hrudním dýchacím svalům lépe vytlačovat vzduch.
    Podejte protiastmatické léky.

    ZÁNĚT HRTANU
    U malých dětí dochází k otoku sliznice. Dýchací cesty jsou úzké a při zánětu je uzavře hlen.
    První záchvat může přijít rychle, obvykle v noci, a může trvat i několik hodin.
    Vlhký vzduch v místnosti zklidní dýchací cesty. Je-li venku vzduch chladný a vlhký, vemte dítě k oknu a nechte je hluboce dýchat. Nebo je vemte do koupelny a pusťte horkou vodu. Vzniklá pára také zlepší dýchání.
    V postýlce dítě podepřete polštáři nebo je chovejte na klíně. Pokud máte zvlhčovat vzduchu tak ho zapněte. Pokud nemáte, dejte na topení mokré ručníky.

    DUŠENÍ A ŠKRCENÍ
    Při škrcení předmět kolem krku sevře dýchací cesty. Při dušení brání přístupu vzduchu nějaká překážka. Kouř a dým mohou také bránit přístupu vzduchu.
    Odstraňte vše, co brání dítěti v dýchání. Do postýlky nedávejte malému miminku polštář, raději nadzvedněte matraci, tím také zvednete polohu hlavičky. My jsme dali pod madraci polštář.
    Hračky do postýlky nepřivazujte na provázky. Možná se právě smějete, ale znám lidi, kteří to dělají, aby nemusely hračky pořád zvedat ze země.

    TONUTÍ
    Víte o tom, že se můžete utopit i v polévce? Pozor ve vaničce při koupání nebo na kbelík s vodou. Nenechávejte děti samotné ve vaně. Máte na zahradě bazén nebo barel s vodou? Pozor na zvědavé děti.
    Náš ani ne dvouletý syn si vždy najde něco, na co by se postavil a podíval se, co že to tam je. A malé děti jsou opravdu vynalézavé, stačí jim i hračka, na kterou si stoupnou.
    Topící dítě musíte co nejrychleji vytáhnout z vody. Hlavičku držte níže než hrudník, to kvůli případnému zvracení.
    Pokud je to nutné, začněte s oživováním. Jakmile dítě začne dýchat, sundejte mu mokré oblečení, přikryjte, nechte odpočívat a zavolejte lékaře. A to i v případě, že Vám se zdá být vše v pořádku.

    ZRANĚNÍ HRUDNÍKU
    Při zranění hrudníku může mít dítě splasklou plíci a být v šoku. Než přijde přivolaná pomoc, je nejdůležitější na ránu přiložit vzduchotěsný obvaz, který zabrání nasávání vzduchu do břicha. Pokud ho nemáte, ránu překryjte dlaní a dítě podepírejte v polosedě.

    ALERGIE
    Extremní alergická reakce je závažný a život ohrožující stav, který se může vyvinout během několika minut. Třeba po očkování, bodnutí hmyzem, po nějakém jídle.
    Může jít o vteřiny, proto ihned volejte záchranku.

    Vždy je důležité zachovat klid, zavolat záchranku a poskytnout první pomoc. Podání první pomoci je důležité a zachráníte tím někomu život.
    Nikomu nepřeji zažít takovou situaci. Já mám v okolí několik maminek, které toto štěstí bohužel nemají a musejí se rozhodovat a jednat okamžitě. Ony ví, že jde o čas.

  • Napsal/a: nuninka

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

    • Anonymní

      nás na první pomoci na medicíne učili, že při dýchání z plic do plic se nemá vdechovat větší objem plic, než je pro člověka přirozené, takže žádný hluboký nádech!! prostě jako když se nadechnete při klidném dechovém cyklu

    • Trochu mě to šokovalo, všude se uvádí, že u malých dětí se při umělém dýchání nenadechujeme, použijeme pouze vzduch obsažený v tvářích, tak mě napadlo, u jak starého dítěte lze už použít „klasické“ umělé dýchání?

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist