První pomoc malým dětem – Zlomeniny a podvrtnutí

Rubrika: Úrazy a první pomoc

458315_kids_caughtKdyž jsem byla malá, měla jsem každou chvíli něco zlomeného, nebo naraženého. Ne vždy je to o nešikovnosti. Někdy jsou kosti prostě takové, že se hned zlomí…

Co je to zlomenina?
Je to zlomená nebo naprasklá kost. U malých dětí jsou kosti pružné, nepoškodí se tak lehce. U starších lidí se už ale kosti zlomí lehce.
Všechny zlomeniny vyžadují lékařskou pomoc. Mohou také způsobit další (vnitřní) poranění.
Máme dva druhy zlomenin – zavřené a otevřené. Bohužel zlomenin může být více. Zlomenina horních končetin, dolních končetin, poranění páteře atd…
Zavřené zlomeniny nejdou vidět, není porušená kůže.
Otevřené zlomeniny jsou horší, protože je porušená také kůže a kost může vyčnívat ven, rána krvácí. Zlomená kost taky může poranit jiné orgány.

Proč a kdy se kosti zlomí?
Kost se zlomí, pokud je vystavena silnému nárazu, pádu nebo tlaku. Někdy se nezlomí úplně, ale jenom úlomkovitě, nebo se kost pouze naštípne. Zlomenina může být také na více místech najednou.

Co dělat?
Nejprve musíme dítě uklidnit. Zlomeniny jsou bolestivé. Snažíme se, pokud to je možné, omezit pohyb dítěte, aby si neublížilo ještě více. Pak znehybníme zlomenou část. Pozor! Nepokoušejte se postiženou část narovnat. Pokud jde o poranění horních končetin, dítě odvezeme co nejdříve na ošetření k lékaři. Je lepší jet rovnou do nemocnice, protože by Vás tam lékař stejně poslal. Pokud je třeba, zavoláme záchranku.
Pokud zlomenina protrhla kůži, nesnažíme se kost dostat zpátky, ránu překryjeme sterilním obvazem, ránu nečistíme a ani se jí nedotýkáme. Mohly by jsme tam zanést infekci.
Pokud je nutné zlomenou část podepřít, můžeme ji „dlahovat“, to znamená, že třeba při zlomenině prstu, zlomený prst připevníme ke zdravému a ovážeme – nestahujeme!
Zlomeninu paže zafixujeme do třícípého šátku. Tak zůstane ruka v klidu.
Při zlomenině dolních končetin se doporučuje odvoz sanitkou, protože dítě bude potřebovat nosítka.
Při jakékoliv zlomenině musíme znehybnit klouby nad a pod zraněním. Nikdy se nepokoušíme zlomenou část rovnat. Pokud nemusíme, dítětem nehýbeme. Pohyby mohou být bolestivé.

Jak poznáme zlomeninu?
Místo je nateklé a budou tam podlitiny.Také může být zlomená část zdeformovaná. Zlomenou částí nepůjde bez bolesti pohybovat.

Podvrtnutí
Podvrtnutí je natržení vazů, které zpevňují kloub. Je způsobeno náhlým zkroucení nebo natažením. Podvrtnutí je bolestivé, místo je oteklé a může se tam objevit podlitina.
Dítě pohodlně uložte a postiženou část podepřete. Místo ochlazujte chladivými obklady. Pomáhá to od bolesti a na zmenšení otoku. Zraněnou část zavážeme. Navštívíme lékaře.

Poranění páteře
Bohužel i takové jsou zlomeniny. U této zlomeniny je důležité s dítětem nehýbat. Může být poškozena mícha a zbytečným pohybem můžete dítěti ublížit ještě více. Při poranění míchy cítí dítě tyto příznaky – pálení, mravenčení, nebo necitlivost končetin.
Bez váhání volejte záchranku. Snažte se dítě uklidnit a omezit jeho pohyb. Snažte se nehýbat s hlavou, tu mu zafixujte rukama. Ruce dejte kolem hlavy, nezakrývejte uši.
Může se stát, že dítě bude v bezvědomí. Zkontrolujeme všechny životní funkce, pokud je třeba poskytněte dýchání z plic do plic. Hlavu ale nesmíte zaklánět. Místo toho zdvihněte dolní čelisti.

Každá zlomenina je bolestivá a vyžaduje lékařskou pomoc, dítě dostaňte co nejrychleji do nemocnice. Nesnažte se kost rovnat sami. Někdy je těžké poznat, zda je kost zlomená, nebo pouze naražená.

Já jsem to vždy poznala podle toho, že jsem se nemohla dotknout železa. To byla taková divná bolest. Ale u naraženého to nedělalo. Nebyla jsem nešika, pouze jsem se kamarádila spíše s klukama a tak úrazy, zlomeniny a další rány, byly na denním pořádku. A ne vždy jsem za to mohla já.

Pokud bude mít Vaše dítě ruku nebo nohu v sádře, tak mu ji hezky pomalujte a uvidíte, že mu bude veseleji.

Napsal/a: nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Anonymní

    ….podvrtnutou nebo naraženou. Nevím jak se tomu říká.

  • Anonymní

    Já jsem včera spadl na ruku a nevím, jesli ji mám zlomenou nebo jen podvrtnutou. Ruka mě bolí na dotek ale jinak je trochu. Pokud pohnu zápěstím, chci něco lehkého zvednout nebo zatnout pěst, docela to bolí. Bolavé místo je kousek nad zápěstím, kde to mám ovázané. Prosím poraďte co a jak. Je mi 13 let.

  • Tak my máme čerstvou zkušenost se zlomeninou…synek včera přijel z jarních prázdnin z tábora, ruku v lokti úplně zelenou, nateklou v lokti a s podlitinami a prý si ji v úterý!! vykloubil při pádu…zdravotnice mu ji „nahodila“ zpátky, ale k lékaři se nešlo, prý telefonicky mluvili s doktorkou, ta jim řekla, že pokud hýbe prsty a nebrní ho ruka, tak je to dobrý…nevím, proč nám ani nezavolali…každopádně, když jsme to viděli, manžel okamžitě sebral kluka a jeli na pohotovost, kde mu nejdřív vynadali, proč jede až po čtyřech dnech!…a pak na rentgenu zjistili, že je zlomená v kloubu…takže má sádru…:-(

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist