První pomoc malým dětem – Drobná poranění

Rubrika: Úrazy a první pomoc

584306_autumn_girlMáte doma kliďase nebo raubíře? Když jsem byla malá, tak mi maminka stále říkala, že doufá, že moje děti budou po mě. Abych si taky užila to, co ona. Pokaždé když jsem přišla z venku, musela mi něco ošetřit, zalepit, vyčistit nebo jet rovnou na pohotovost…

Což se teda stávalo často. Párkrát šití, spousta zlomenin. Ale z toho jsem nakonec vyrostla.

Zdravý člověk má spoustu přání- nemocný jen jediné.
Někteří mají to štěstí, že můžou dělat cokoli a jsou bez úrazu, jiní to štěstí nemají.
Tyto děti jsou buď nadměrně aktivní, anebo normální nemotorové, kteří umějí zakopnout a upadnout na úplné rovině, nebo o ten jediný kámen, co v okolí najdete.

Odřeniny
Odřeniny jsou povrchová zranění, která nevyžadují lékařské ošetření. Ránu musíme dobře očistit od všeho, co v ní je, a pak vydesinfikujeme. Dítě posadíme na klín, nebo na židli. Gázovým tamponem ránu opatrně vyčistíme. Nakonec přelepíme nebo převážeme sterilní náplastí nebo obinadlem. Nepoužívejte vatu nebo podobný materiál. Mohl by se k ráně přilepit. Ránu každý den kontrolujeme. Sytě červený lem šířící se do okolí či žlutozelený výpotek svědčí o infekci. Tu by již měl ošetřit lékař.

Pohmožděniny
a také boule a modřiny, vznikají například přivřením prstíku do dveří, při větším pádu, při nárazu nebo bouchnutí. Když začínají děti chodit, mívají často zhmožděniny a modřiny po pádech a nárazech, nebývají vážné. Pokud to bolí, přiložíme studený obklad a pohmožděnou část těla na krátký čas znehybníme. Jinak pofoukáme, pochováme, to zmírní každou bolístku.
Zvláštní pozornost věnujeme poranění hlavy. I malá boule může být známkou vážnějšího úrazu. Ospalost, bledost, apatie, či zvracení jsou důvodem k okamžité návštěvě lékaře.

Podvrtnutí
nebo vymknutí obvykle postihne kotník. Postižený kloub oteče, někdy kůže zfialoví. První pomoc je klid, znehybnění kloubu, studený obklad a tišení bolesti. Postižená část by měla být ve zvýšené poloze, zmírňuje to bolest.

Popáleniny
patří k úrazům s nejhoršími následky, navíc je hodně bolestivé. Čím větší je popálená oblast, tím větší je riziko šoku z důvodu ztráty tělesných tekutin. Dětskou kůži může popálit i příliš horká voda na koupání. Vždy se snažíme okamžitě odstranit horký předmět z těla. Například strhneme horkou vodou nasáklý oděv. Postižené místo co nejrychleji zchladíme proudem studené vody, můžeme také přikládat ledové obklady. Po zchlazení překryjeme ránu obvazem. Zarudlou, avšak neporušenou kůži můžeme namazat mastí nebo postříkat sprejem na spáleniny – Panthenol. To urychlí obnovu kůže. Puchýřky nepropichujte! Předejdete tím infekci a hnisání. Puchýř je bublina na kůži vyplněná tekutinou,způsobená spálením, třením nebo vystavením extrémnímu horku nebo chladu. Spáleniny úst a hrdla bývají zvláště nebezpečné, protože mohou vyvolat otok v dýchacích cestách a dušení. Uvolněte oděv kolem krku a volejte lékaře. Ošetření spálenin patří vždy do rukou lékaře.

Poranění v ústech
Nevyplachujte ústa, mohli byste porušit sraženinu.Pokud krvácení nepřestane do 20 minut, volejte lékaře. Posaďte dítě tak, aby mělo hlavičku nad mísou a řekněte mu, aby nechalo krev kapat z úst. Přikryjte ránu čistým tamponem. Stiskněte jej palcem a ukazovákem na 10 minut.

Vyražený zub
Dítě posaďte a na dáseň přiložte čistý tampon. Řekněte dítěti, aby tampon silně skouslo. Malému dítěti musíte tampon držet. Pokud si dítě vyrazilo zub, snažte se jej najít, abyste věděli, že jej nespolklo ani nevdechlo. Zubní vyšetření je nutné, zajděte s dítětem k zubnímu lékaři, aby prohlédl dáseň.

Krvácení z nosu
Ke krvácení dojde, pokud praskne cévka v oblasti uvnitř nosu. Může být vyvoláno smrkáním, kýcháním, úderem do nosu, šťouráním v nose nebo přítomnosti cizího tělesa. Většinou nebývá závažné, ale krvácí-li dítě z nosu častěji a je obtížné krvácení zastavit, vezměte jej k lékaři.
Dítěti skloňte hlavu, řekněte mu, ať dýchá ústy. Pevně mu stiskněte obě nosní dírky, přidržujte a mačkejte masitou část nosu. Nechte dítě vyplivnout případnou krev v ústech. Můžete přiložit studený obklad na krk.
Pokud krvácení přestane, nos vyčistěte opatrně tamponem a vodou. Nenechte je smrkat a šťourat se v nose alespoň tři hodiny, nebo může krvácení začít znovu.
Pokud trvá krvácení z nosu déle než 30 minut, volejte záchranku.

Poranění oka
Každé poranění oka se musí léčit okamžitě, jinak může mít trvalé následky. Netlačte na oko, chovejte dítě nebo je položte s hlavou na svém klíně. Domlouvejte mu, aby nehýbalo očima. Než přijede pomoc, udržujte dítě vleže na zádech s lehce zvýšenou hlavou.

Poranění ucha
Rána zevně na uchu může silně krvácet a být bolestivá. Nikdy se nepokoušejte strkat dítěti něco do ucha, abyste mu ránu vyčistily. Položte dítě do polovzpřímené polohy s hlavou obrácenou k poraněné straně, aby se usnadnilo odtékání krve. Přiložte na ucho čistý savý tampon a zabezpečte jej obvazem, neucpávejte ucho. Zavolejte lékaře.
Vytrhne-li se náušnice, může být třeba ránu zašít. Vezměte dítě k lékaři.

Každá ranka, nebo rána vyžaduje ošetření. Někdy stačí ránu ošetřit doma, jindy musíme k lékaři. Někdy stačí bolístku pofoukat a pohladit. Ale každá rána vyžaduje naší pozornost a ošetření.

Příště – Šok, závažnější poranění

Napsal/a: nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist