Poleptání jícnu

Rubrika: Úrazy a první pomoc

9833_globulin_iiiSkoro každý rodič si asi v tuto chvíli řekne, že jeho se to netýká, že jemu by se to nestalo, ale právě takových rodičů znám spoustu. Sama si na ně občas vzpomenu, když si uvědomím, že jsem nechala otevřenou aviváž v koupelně, nebo kyblík s jarem v předsíni a to bez dohledu…

Ráda bych Vás seznámila s tímto tématem. I když se snažíte sebevíc dítě ohlídat, může se stát, že sní, nebo vypije něco, co by nemělo. Existuje mnoho látek, které se každodenně používají v domácnosti, ale pro malé dítě mohou být nebezpečím.

Co tedy dělat, když se dítě přiotráví?

Žíravinou rozumíme látku, která je schopna při přímém kontaktu poškodit tkáň. Chemicky se jedná o sloučeniny kyselé nebo zásadité povahy – kyseliny a louhy, které jsou složkami např. různých čistících prostředků. Po požití žíravé látky dochází ihned k poškození sliznic trávícího traktu – počínaje od rtů a dutiny ústní až po žaludek. Stupeň postižení závisí na agresivitě látky – u kyselin a zásad přímo úměrně hodnotám pH stupnice.

Mechanismus je rozdílný
• kyseliny tvoří při styku se sliznicí tzv. příškvary.
• louhy pronikají hlouběji a postižená tkáň má spíše rosolovitý, mýdlovitý vzhled. Jsou více agresivní.

Podle množství, koncentrace a složení požitého roztoku se mohou vedle změn místních projevit i změny celkové – otravy.

Příznaky poleptání:

  • Rodiče přistihnou plačící dítě s nádobkou od žíraviny v ruce, mnohdy s poleptanými ústy a jazykem.
  • Prvním a konstantním příznakem poleptání trávícího traktu bývá bolest.
  • Někdy se může poleptání projevit krvácením z dutiny ústní – narušením cév trávícího traktu.
  • Dalším příznakem bývá zvýšené slinění – hromadění slin při bolestivém polykání.

Tyto příznaky předcházejí příznaky celkové způsobené eventuální otravou /intoxikací / a jsou pro rozpoznání a včasnost zásahu rozhodující.

Pokud jde o první pomoc

  • bezprostředně po požití žíravé látky dáme dítěti vypít cokoli máme po ruce, nejlépe mléko nebo vodu. Největší význam má naředění či neutralizace žíravé látky do jedné minuty po požití.
  • A zavolání rychlé záchranné služby!

Takto postupujeme i v případě, pokud máme na požití žíraviny jen podezření.

Rozhodující pro úspěšnost první pomoci je pak včasný odsun na specializované pracoviště.

Léčebný postup závisí v prvé řadě na zjištění rozsahu poleptání.

  • Hned po přijetí do nemocnice se prování endoskopické vyšetření jícnu (ezofagoskopie) v celkové anestesii.
  • Pokud se prokáží známky poleptání v oblasti jícnu, zavádí se nosem žaludeční sonda. Ta má za úkol jednak přivádět potravu přímo do žaludku a zamezit styku potravy s postiženou sliznicí jícnu a zároveň omezit vznik zúžení (stenoz) jícnu. Žaludeční sonda je měkká tenká hadička.
  • Léčba je doplňována kortikoidními přípravky, které mají příznivý vliv na proces hojení.
  • Preventivně jsou podávána antibiotika a léky tlumící bolest.

Následné komplikace

  • Zúžení, které vzniká přibližně ve třetím týdnu po poleptání jako následek jizevnatého hojení je obávanou komplikací a nejčastějším dlouhodobým, nebo trvalým následkem úrazu.
  • Může dojít dokonce i k úplnému uzavření jícnu a nemožnosti polknout ani tekutinu.

Následným komplikacím se lékaři snaží předejít opakovanými balonkovými dilatacemi (roztahování jícnu pomoci balonku) Pokud je i tato terapie neúspěšná, nastupují složité chirurgické výkony mající za cíl nahradit poškozený jícen jinými tkáněmi – žaludek, střevo.

Vemte navědomí, že vše zmíněné v tomto článku přímo ohrožuje život malého pacienta.

Hlavní zásady předcházení úrazů způsobených požitím žíravých látek jsou přitom jednoduché!

  • Ukládat veškeré nebezpečné látky (čističe toalet, odpadů, myček na nádobí, grilů, granule louhu, přípravky na leptání spojů…) na těžko dosažitelné nejlépe hodně vysoké místo mimo dosah dětí.
  • Zásadně nepřelévat jakékoliv neznámé látky do lahví od nápojů. Toto platí zejména pro prodej různých čistících roztoků rozlévaných pouličními prodejci do vlastních nádob.
  • Důležité je rovněž všimnout si, zda má láhev s žíravinou bezpečnostní uzávěr, který lze odšroubovat pouze po zatlačení apod.

Veškeré informace naleznete na stránkách http://jicen.lf2.cuni.cz//index.php?menuid=1

Napsal/a: Michaela Knoppová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Anonymní

    Děkuji za obsažný výklad, který jsem nenašla ani u popisu výrobce žiravin !!!! Včera jsem byla se svým asistenčním pejskem na procházce mezi poli, byl uhoněný a u cesty si našel něco k pití… Bohužel tam LIDI vyhodili OTEVŘENÝ a ROZLITÝ kanistr s žiravinou DEMYRO K – použivaný k vyplachování potrubních systémů dojíren……… Pejskovi jsem po dohodě s veterinářem dala sodu, napít vody a lék Ranisan na zmírnění kyselosti…. a s hrůzou trnu co bude dál…. pejsek se snažil hned zvracet, měl kapky krve na jazyku, teď má lehčí průjem, spí zkroucený do klubíčka, v noci byl neklidný …. budu ráda za jakoukoliv radu a zkušenost i když jsem v kontaktu s veternirářem… A ještě jedna zajímavost – pokud má někdo stejnou zkušenost… Nálepku z kanystru jsem VELICE LEHCE odlepila – abych mohla informovat veternináře – tzn. že nádoba je pak bez jakéhokoliv označení o nebezpečném jedu – neměl by být kanystr označen znakem jedu způsobem, který nepůjde odstranit? Poradím vám také kontakt na lékařskou pohotovost v případě otrav… 224 919 293 a 224 915 402 (nepřetržitá lékařská služba). Jsou velmi ochotní.Děkuji předem za Vaši radu a zkušenost. Mirka Slámová email: mslamova@email.cz

  • Anonymní

    Byl nepoužitý a do dnes se ptám, jak si jej mohl otevřít, vždyť má bezpečnostní uzávěr, ale stalo se. V poslední době se o tom hodně mluví a dělali průzkum v MŠ a z 10 dětí jich 8 přípravek otevřelo, tak to mluví samo o sobě. Pro mě je závěr takový – žijeme a bojejem, buďte opatrná přeji Vám pěkné a klidné léto – Mohylová

  • Lien

    Paní Mohylová, mrzí mě, co se stalo. Zkušenost zaplať bůh nemám, ale chci se zeptat. Na krtkovi je bezpečnostní uzávěr, otevřel ho váš syn, nebo se dostal k otevřenému? Jsem totiž docela v klidu, když náhodou malá něco vezme do ručky, protože si myslím, že to neotevře, tak bych to ráda věděla, abych si dávala větší pozor. Děkuji za odpověď a přeju oběma moc síly a štěstí.

  • Anonymní

    Vždycky jsem si myslela, že se mi to nemůže stát, ale bohužel. již rok a půl jsme v léčení, syn má 3 roky a máme před sebou 2 plastickou operaci dutiny ústní. V 18 měsících si nasypal do pusy Krtka tzn. poleptání dutiny ustní- nikoho neodsuzuji, může se to stát každému. nejvíce jsem potrestaná já, protože musím koukat na to, jak syn trpí a já s ním 2x tolik. Celých 18 měsíců hledám někoho, komu se to také stalo, abych měla s kým o úraze hovořit, ale dosud se mi to nepodařilo. Pokud je někdo. kdo si přečte můj vzkaz a má podobný problém, nebojte se a napište mi,hanamohylova@seznam.cz.,Jednu věc ale vím přesně. Vzhledem k tomu, že měl syn 18 měsíců- bylo mi jasné, že když mu řeknu vypláchni, nebo vyplivni to z pusy- namám šanci, aby mě pochopil, proto jsem se snažila zbytky granulí z pusy vytřít. Kdybych mu dala napít- měl by poleptaný jícen a možná i doživotní následky.Je to osudový okamžik a nikdy nevíte, jak se zachovat v danou chvíli a jestli bude ta vaše okamžitá reakce správná. Ta moje snad byla, musím doufat, že uspěšná bude i naše dlouhá léčba- buďte ostražití a hlídejte si ty své poklady. Mám již 2 větší syny, nejsem tedy matka začátečník- o to je to horší, když se to stane tomu vašemu – nejmladšímu.Pěkný den Mohylová

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist