Otravy

Rubrika: Úrazy a první pomoc

139296_medicines_2Může dojít k těžkým otravám, záleží na druhu a množství pozřené látky. Důležité je rychle zjistit, co dítě snědlo nebo vypilo, a okamžitě s chladnou hlavou jednat…

Co je třeba vědět?
Může dojít k těžkým otravám, záleží na druhu a množství pozřené látky. Důležité je rychle zjistit, co dítě snědlo nebo vypilo, a okamžitě s chladnou hlavou jednat.
Nejčastější příčinou otrav u malých dětí jsou léky, čisticí prostředky a pokojové rostliny.
Do nemocnice s sebou vezměte vzorek toho, co dítě spolykalo, nebo aspoň vzorek zvratků k rozpoznání jedovaté látky.

Kdy hledat pomoc?
Pokud je dítě v bezvědomí nebo se mu obtížné dýchá, volejte okamžitě rychlou záchrannou pomoc (tel. 155).
Vždy při podezření, že dítě mohlo pozřít nějakou jedovatou látku, volejte lékaře.
V ČR vám můžou poskytnout radu i toxikologická centra, pokud víte, co dítě pozřelo. Informace o jedovatých látkách podává nepřetržitě Toxikologické informační středisko v Praze na telefonních číslech 224 919 293 a 224 915 402.

Příznaky
Příznaky mohou být různé:
Změny v chování, které opět závisí na tom, co dítě snědlo nebo vypilo. Dítě může být náhle spavé, dezorientované, zmatené, malátné, nebo naopak vybuzené.
Dále přicházejí v úvahu bolesti břicha, průjem, nevolnost, zvracení, mžitky před očima, rozmazané vidění, křeče, rozvoj šoku, závratě, změna barvy kůže a jiné.

Léčba
Vždy, i když je dítě při vědomí, volejte lékaře, stav se může rychle změnit. Pokud je dítě při vědomí, pokuste se zjistit, co spolykalo.
Pokud dítě spolyká nějaké léky, můžete zjistit množství podle toho, kolik jich zbylo. Podle příbalového letáku můžete zjistit maximální dávku a nežádoucí účinky.
Je dobré snížit množství látky, která se vstřebá do organismu. Když je dítě při vědomí, mluví s vámi, nemá křeče a nespolykalo nějakou žíravou látku, pokuste se vyvolat zvracení nebo podat např. živočišné uhlí. Ostatní metody, jako je výplach žaludku, patří do rukou lékaře.
Pokud dítě vypilo roztok, který by mohl být jedovatý, podejte mu 2–3 sklenice vody, aby došlo ke zředění a snížení např. leptavých účinků.
Pokud je dítě v bezvědomí, volejte rychlou záchrannou službu (tel. 155) a sledujte, zda dítě dýchá a zda má hmatný tep. Uložte ho do stabilizované polohy na boku.

Pokud je dítě v bezvědomí, je silně spavé, má křeče, nebo požilo nějakou leptavou látku (kyselinu, louh, čisticí prostředky s chlorem, dezinfekční prostředky, petrolej aj.), nevyvolávejte zvracení!
Ukázka z knihy Domácí lékař pro rodiče
vydal Portál, 2005

Napsal/a: Hart Einzig

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Jsem moc ráda za tento článek, i když od té doby, co nám náš synek požil na zahradě „ptačí zob“ už uteklo hodně vody a za tu dobu střádým vše o otravách apod. tématech.
    Tehdy to bylo nečekané a rychlé a nevěděla jsem, zda je to nebezpečné…na RLP také nevěděli, manžel z práce rychle volal do jiné nemocnice, jeho kolega rychle volala na CHKO…na pohotovosti nám řekli, že by to bylo nebezpečné při požití několika kil a že „pár“ kuliček ho může jen prohnat…Martínka nic neprohnalo a od té doby keř stříháme i vysoko nad zemí…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist