Léto vede v počtu úrazů na kole I.

Kolo a děti patří k letním měsícům zcela neodmyslitelně. Silnice a cesty se hemží malými cyklisty a bohužel i zdravotnická zařízení jsou v hojnějším počtu navštěvována vyděšenými rodiči, jejichž potomek se na tomto dopravním prostředku zranil. S tím, jaké jsou ty nejčastější úrazy na kole, a především, jak poskytnout správně první pomoc, vás seznámí tento článek.K létu patří sluníčko, ale i to může být velice nebezpečné a neměli bychom ho podceňovat. K zákeřným patří úžeh a úpal, které se velmi často kombinují a tvoří nemalou část úrazů, jež nás mohou postihnout na kole.

Úžeh

Jedná se vlastně o přehřátí mozku, který se následkem působení slunce podráždí, a to včetně mozkových plen. Často bývá nazýván také slunečním úpalem. Vzniká po dlouhodobém pobytu na přímém slunci bez dostatečné ochrany částí těla, resp. hlavy. Většinou dojde k prvním projevům až za několik hodin. Jsme-li vystaveni slunečnímu záření od rána, můžeme očekávat projevy ve večerních hodinách.
Velice často se s úžehem setkáváme hlavně u dětí, které trávily den na lodičkách, pláži, u moře apod.
Ale i dospělí mohou být postiženi, např. v jízdě autem se staženou střechou apod.

Příznaky:
U dětí je hlavním příznakem vysoká horečka, dosahující i ke 40°C. Dochází k zarudnutí obličeje a vůbec celé hlavy. Ale pozor – tento příznak se nemusí vůbec projevit, takže na něj rozhodně nečekáme. Vzhledem k náchylnosti malých dětí ke křečím jsou jimi u tohoto stavu vysoce ohroženy, následkem křečí pak dochází i k bezvědomí.
Dospělý člověk bude mít o něco lehčí průběh, dochází ke zrudnutí pokožky hlavy a obličeje a především k velice silné bolesti hlavy doprovázené jak nevolností, tak zvracením.

Co dělat:
V první řadě je nutné uložit dítě, resp. postiženého do stínu, do chladu. Vhodný je i průvan, pokud jej nejsme schopni zajistit, pak například kapesníkem ovíváme. Uvolníme oděv, aby se k tělu dostal čerstvý vzduch, a přikládáme studené obklady. Po lžičkách podáváme studené nápoje a dětem samozřejmě zajistíme odborné vyšetření u lékaře. Dospělému většinou příznaky vymizí po dostatečné době strávené v chladném stínu a osvěžením studenými obklady a nápoji.

Úpal

V případě úpalu se jedná o přehřátí těla, to znamená, že může dojít k tomuto stavu jak působením slunce, ale i jinými okolnostmi. Tělu v tomto případě selhává jeho termoregulační mechanismus. Vzniklé teplo není z organismu dostatečně vylučováno například potem, hromadí se a vzniká úpal. Velice často vzniká při nedostatku tekutin, ale i pobytem v prostředí, kde je vysoká, až 100% vlhkost, těsné pracovní prostory apod.
Pokud se vrátíme k tomu, že se věnujeme problematice úrazů na kole, pak právě nedostatek tekutin v podobě osvěžujících nápojů a jejich pravidelného příjmu může tento stav způsobit ve spojení s neúprosným slunečním zářením a nevhodným oblečením.

Příznaky:
Úpal je velice nebezpečný stav, vyžadující okamžité jednání a přivolání zdravotnické pomoci. Postižený člověk se sice potí, ale toto teplo neodvádí. Dostavují se silné bolesti hlavy, s tím související malátnost, nevolnost a zvracení, nechybí ani křeče v lýtkách. Tělesná teplota rychle stoupá, v závislosti na její výši se objevují křeče a to nejen u dětí, ale i u dospělých. Brzy nastává ztráta vědomí a při neposkytnutí pomoci může dojít i k oběhovému a dechovému selhání organismu.
Stav postiženého můžeme kontrolovat pomocí měření tepové frekvence, která je velice rychlá a povrchní, člověk má také velice silně zsinalou bledost obličeje.

Co dělat:
Postižený člověk by měl být co nejrychleji odnesen do stínu a chladu, opět se pokusíme zajistit mírnější průvan. Uvolníme šaty, přikládáme studené obklady a podáváme po malých douškách studené nápoje. Můžeme i omývat tělo chladnější, ne ledovou vodou. Dbáme ale na to, aby to nebylo příliš nepříjemné. Pokud již postižený upadá do šoku, popř. je v bezvědomí, zajistíme stabilizovanou polohu. Samozřejmě je nutné zavolat zdravotnickou pomoc, stav může být skutečně vážný, hlavně pak u dětí.

Poranění očí

Při jízdě na kole se může stát, že se nějaká toulavá muška, ale i odlétnutý kamínek, rozhodne přistát právě v oku. Většinou se jedná o drobná poranění, nevyžadující lékařský zákrok. Oko si vlastně pomůže samo slzami a dojde k vyplavení cizího předmětu, popř. můžeme pomoci sami například růžkem kapesníku.
Vždy se ale jedná o řezavou bolest různě silné intenzity, oko je překrvené a citlivé, včetně světla.
Pokud by se nedařilo odstranit těleso ani s pomocí uvedeného kapesníku či například vatové štětičky, pak přistoupíme k výplachu oka. Použijeme čistou vodu – nikdo nepředpokládá, že někde v lese s sebou vozíme borovou vodu. Postačí tedy čistá voda, můžeme použít tu, kterou máme na doplnění tekutin.
Může se ale stát, že došlo k „zapíchnutí“ cizího tělesa do rohovky a pomocí dostupných, výše uvedených prostředků nelze odstranit. V tomto případě se nepokoušíme za žádnou cenu věc odstranit pinzetou či větší silou apod. Mohlo by dojít k velice nebezpečnému poškození oka i s trvalými následky. Oko zakryjeme třeba kapesníkem a postiženého dopravíme k odborné pomoci. Zdravotnickou pomoc vyhledáme i v případě, že si člověk stěžuje, i po delší době po odstranění předmětu z oka, na bolest, byť mírnou apod. Mohlo dojít například k rozlomení cizího tělesa apod., tyto kousíčky nemusí být patrné pouhým okem, na místě je lékařské vyšetření.

Vzhledem k tomu, že úrazů vzniklých při jízdě na kole je dost, budeme pokračovat druhým dílem tohoto povídání, kde se zaměříme nejen na odřeniny, ale také na úrazy hlavy.