Kočárek
Každá dnešní maminka si může vybrat z velké nabídky kočárků. Existuje spousta typů, zcela běžných i velmi luxusních. Liší se barvou, konstrukcí, vlastnostmi i cenou. Jak se v nabídce orientovat? Někdo vybírá podle ceny, jiný podle barvy nebo módy. Podle čeho bychom měli vybírat s ohledem na dítě…
Ke kočárkům se dá koupit i „skejtík“ – plošinka, která se připojí za kočárek a může na ní za jízdy stát starší sourozenec.
Nošení v šátku
Nošení dětí patří k určitému životnímu stylu. Nejde o to koupit si šátek a občas do něj dítě dát. Je to součást celkového přístupu k dítěti a jeho výchově, k tomu, kým vlastně je a jak rodiče vycházejí jeho potřebám vstříc.
Maminka (otec) může mít dítě stále u sebe a má přitom volné ruce. S dítětem v šátku zvládnete i jednodušší domácí práci nebo hru se starším dítětem, dobře se s ním nastupuje do dopravních prostředků.
V zimě můžete dítě i s šátkem schovat pod bundu – na vašem těle určitě neprochladne.
Šátek se váže různými způsoby – usazení dítěte na těle rodiče má tedy různé varianty.
Někteří lidé namítají, že dítě nošené v šátku bude příliš vázáno na svého „nosiče“. Podle psychologů je však mimořádně důležité, aby v útlém věku cítilo blízkost matky (otce). Získá díky tomu jistotu, která mu později pomůže se bez problémů osamostatnit.
Rodiče také mívají obavy, že dítě zabalené v šátku nic nevidí. Těm nejmenším to nevadí – ostatně pod boudou kočárku toho také moc nevidí.
A až dítě povyroste, začnete používat jiný způsob úvazu, aby se dítě mohlo rozhlížet. Kurzy vázání šátků dnes nabízejí mnohá mateřská centra.
CHCETE VĚDĚT VÍC?
www.vatanai.cz
www.babyvaky.cz
Jak s nošením začít?
Nošením v šátku je dítě vystavováno různým polohám a situacím, vnímá přímo celým tělem všechny reakce rodičů. Je přímo zapojeno do jejich světa. Automaticky s ním rodina počítá do všech plánů a nenarušuje její chod.
Jak s nošením začít? K nácviku si vyberte dobu, kdy má děťátko dobrou náladu a vy nikam nespěcháte. Po nasazení nosítka (šátek na nošení dětí je možné vázat různými způsoby – dnes není problém najít kurz na vázání šátků, kde se vše naučíte) a vložení dítěte do něj se začněte ihned pohybovat, aby dítě hned pocítilo rytmus chůze.
Když si nacvičíte pohyb v bytě, vyjděte ven na procházku. Pokud máte ještě starší dítě, je vhodné pro něj použít sportovní kočárek, z kterého dokáže samo slézt a samo do něj nastoupit.
Zapojte do nošení i ostatní členy rodiny – nosit může tatínek, babička či děda, i starší sourozenci.
Nedejte se odradit případným pláčem miminka – i pro něj je nošení nové a musí si na něj zvyknout. Vyzkoušejte více poloh, samo vám dá najevo, jaký způsob je mu nejpříjemnější.
CHCETE VĚDĚT VÍC?
Zálešáková, J.: Nošení dětí. Děti a my, č. 2/2001.
Zálešáková, J.: Nošení dětí v praxi. Děti a my, č. 3/2001.
Přednosti a nevýhody šátku
PŘEDNOSTI ŠÁTKU:
Máte volné ruce.
Máte lepší kontakt s dítětem.
Existují různé způsoby nošení pro různý věk (jsou maminky, které nosily dítě až do tří let).
Dostanete se s dítětem i do míst, které je s kočárkem dosažitelné problematicky (některé obchody, ale i třeba les).
Dítě v něm může klidně spát.
Tělíčko dítěte se těsně přimkne k tělu matky a nezatěžuje jeho páteř.
Šátek je malý, lehký – když ho odložíte, snadno ho schováte do tašky.
Snadno se udržuje v čistotě, lze ho prát.
Zvlášť přínosné je nošení pro předčasně narozené děti, které mají rovnovážný systém velice citlivý na podněty. Nahrazujete jím pohyby, které by normálně pokračovaly v děloze.
NEVÝHODY ŠÁTKU:
Někdy budete středem pozornosti.
Nemůžete v něm – na rozdíl od kočárku – přepravovat další věci.
Pokud máte obavy, co to udělá s vaší páteří, nebojte se – váha dítěte je rovnoměrně rozložena na ramena, záda a boky, nikoli pouze na záda a krk.
Autosedačka je nezbytná
Jak vybrat správnou autosedačku nám poradí např. Autoklub České republiky nebo sdružení, která se zabývají ochranou spotřebitele. Každá dětská autosedačka má být homologována podle předpisu EHK OSN č. 44. Nekupujte autosedačku bez dítěte! Dítě si ji rozhodně musí vyzkoušet. „Sedačka musí být pohodlná, popruhy nikdy nesmějí vést přes krk. Rodiče by si měli vyzkoušet zapínání sedačky – výhodou je jednoduchá a zejména snadno rozepnutelná přezka, aby v případě nehody mohli dítě snadno vyprostit z auta. Některé prodejny umožňují vyzkoušet sedačku přímo v autě,“ upozorňuje Mgr. Marie Těthalová.
Autosedačky se dělí do několika skupin podle hmotnosti dítěte. Každá skupina má určitý způsob upínání dítěte, některé sedačky nemají vlastní bezpečnostní pásy a jsou i s dítětem připnuty pásem pro dospělé, jiné mají vlastní bezpečnostní pásy a mohou být v autě připevněny i dvoubodovým pásem. Existují i vícerozsahové sedačky, které s dítětem „rostou“. Dost rodičů sáhne z úsporných důvodů právě po takovéto sedačce – měli by však pravidelně kontrolovat, zda sedačka dítěti není malá, a upravovat ji.
Nevybírejte sedačku příliš velkou ve snaze, aby dlouho vydržela. Na autosedačce nešetřete, nekupujte ji v bazaru, nikdy nepoužívejte takovou, která už prošla nehodou nebo má poškozený bezpečnostní pás. Při výběru myslete na pohodlí dítěte – vždyť v ní někdy může trávit i mnoho hodin.
vydal Portál, 2006
Napsal/a: Helena Chvátalová
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)
my kombinujeme uplně všechno…autosedačka je samozřejmá, kočár používáme už jen golfáč(máme 16 měs) je polohovatelný, babyvak nosím do lesa a po městě….malá občas chce chodit a tak je to vytahování a zpětné nasoukání rachlejší, no a na delší túry (jako byl výšlap na Lysou horu) požíváme šátek- lépe se v něm spí většímu mimi.
Já jsem malému koupila kočárek čtyřkombinaci a doufám, že s ním budeme spokojení. Zatím mu je necelých pět měsíců a vyhovuje nám.