Spánek

Rubrika: Péče o dítě

1208088_baby_boyJe vhodné spát společně s miminkem?
Maminky se pediatra často ptají, zda je vhodné spát s kojencem v jedné posteli. Kojenci spí s rodiči téměř všude na světě. V přírodě je u savců, mezi něž patří i člověk, nemyslitelné, aby matka a mládě byly odděleny, pokud je vše v pořádku…

Křehký kojenec potřebuje po porodu blízkost matky, její fyzické teplo, tlukot srdce, potřebuje slyšet její uklidňující hlas. Oddělování kojenců od rodičů je spíše sociokulturní projev euroamerické kultury. V jiných kulturách a etnikách by matky byly naopak zděšeny, kdyby měly dítě na noc odložit mimo své lůžko, nebo dokonce do jiného pokoje.
Britská lékařka Margot Sunderland dokonce doporučuje rodičům, aby odvrhli letitou konvenci a dovolili dětem, aby s nimi spaly v posteli až do věku pěti let. Podle ní je škodlivé, když se jen několik týdnů staré děti učí spát samotné. Svá zjištění opírá o asi 800 vědeckých studií prováděných v uplynulých dvaceti letech (více viz www.zdraviweb.cz).

CHCETE VĚDĚT VÍC?
Gravillon, I.: Spánek malých dětí. Praha, Portál 2003.


Spaní s rodiči zvyšuje sebedůvěru
Téměř všechny matky mohou potvrdit, že když mají dítě u sebe v bezprostřední blízkosti, vyspí se ony samy i dítě mnohem lépe. Odpadá odbíhání a kontrolování, zda dítě dýchá, zda mu něco nechybí apod. I kojení je jednodušší, protože dítě může být kojeno podle svých potřeb a maminka je přitom vyrušována minimálně. Obavy, že matka dítě zalehne, jsou neopodstatněné. To by se mohlo stát jen v případě, že je matka utlumena léky, alkoholem nebo drogou. Navíc kojící matka spí automaticky čelem k dítěti, což je chrání před přikrytím polštářem či pokrývkou. „Společné spaní je navíc dobrou prevencí syndromu náhlého úmrtí dítěte (viz 279. SIDS), protože když maminka spí s dítětem, stále lehce vnímá změny v dechu dítěte. Starosti, že si dítě zvykne spát s rodiči a nebude potom chtít spát samo, jsou plané. Neopodstatněná je rovněž obava, že dítě naruší intimní život rodičů,“ říká dětská lékařka MUDr. Marie Lachsová.
Mnohé výzkumy ukázaly, že děti, které s rodiči nespaly, byly úzkostnější, měly nižší sebevědomí a někdy i více problémů v navazování vztahů. Spaní s rodiči naopak zvyšovalo sebedůvěru, děti byly samostatnější a měly lepší vztahy k ostatním. Společné spaní maminky s miminkem, zvlášť pokud kojí, je tedy naprosto v pořádku a posiluje úzký vztah matky dítěte způsobem, který se nedá nahradit. Ve většině kultur spí matky společně se svým miminkem – aspoň v prvních měsících.

Jakou postýlku pořídit
I když dítě spí v noci společně s maminkou, postýlku potřebovat bude.
Postýlka pro miminko by měla být z přírodního materiálu, natřená zdravotně nezávadným nátěrem. Příčky ohraničující postýlku nemají mít mezi sebou vzdálenost větší než 75 mm a menší než 45 mm.
A jakou pořídit matraci? Těch je na trhu velké množství, takže výběr je opravdu bohatý. Dbejte na to, aby matrace nebyla příliš měkká – aby dítě neleželo v dolíku a nekřivilo si tím páteř.
Kojenci nedávejte polštář. Není vhodný pro správný vývoj páteře a také by mohl způsobit dušení dítěte, zvláště u starších kojenců, kteří někdy spí na bříšku nebo opřeni na kolínkách a ručičkách.
Důležité je umístění postýlky v bytě – na klidné místo, světlo má dopadat z boku. Dávejte pozor na nevhodné předměty v postýlce – šňůrky, knoflíky…

Vlastní pokoj pro dítě
Obáváte se, že když budete spát v posteli společně s miminkem, nebude později chtít spát ve své postýlce nebo ve svém pokoji samo? Zvykat dítě na vlastní pokoj začněte postupně přes den – např. při spánku po obědě. Nebude to v něm vyvolávat úzkost, jako kdyby tam spalo v noci. Dětský pokoj vymalujte klidnými barvami, volte tlumené, nepřímé osvětlení. Postýlku nedávejte k oknu do ulice. Bydlíte-li na skutečně hlučné ulici, zavěste do pokoje dvojité závěsy.
Večerní pláč miminka, které „nemůže zabrat“, bývá u malých dětí běžný. Dítě se prostě „nastartovalo“ a teď neví, jak se uklidnit. Vezměte plačící dítě do tiché místnosti, kde je aspoň přítmí, položte si je třeba na rameno, nemluvte na ně, ale pobrukujte tiše nějaký jednoduchý popěvek nebo ukolébavku.
Místnost, kde spí dítě ve dne, by měla mít teplotu asi 22 °C, pro noční spaní kolem 18 °C.


Délka spánku
Novorozenec spí obvykle kolem 20 hodin denně. Od 6 týdnů se doba bdění prodlužuje. Děťátko kolem tří měsíců spí asi 15 hodin. Mezi třetím a dvanáctým měsícem spí děti postupně více v noci a méně ve dne, už kolem šestého měsíce není spánek přes den tak častý jako dřív. Roční dítě spí celkem 12–14 hodin (včetně spánku přes den).
To je ovšem jakýsi „ideální stav“, praxe někdy bývá jiná. Existují značné individuální rozdíly, dítě si potřebu spánku reguluje samo.
Když vaše miminko patří mezi nespavce a uvedené doby spánku zdaleka „nedodržuje“, není čeho se obávat, jestliže dobře jí a je spokojené. Některá miminka naopak spí mezi kojením i déle než tři hodiny. Pokud dobře prospívají, nebuďte je a nechte režim na nich.

CHCETE VĚDĚT VÍC?
Gravillon, I.: Spánek malých dětí. Praha, Portál 2003.

Jedná se o ukázku z knihy 300 rad pro první rok s dítětem (autor: Helena Chvátalová)
vydal Portál, 2006

Napsal/a: Helena Chvátalová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Anonymní

    Nechat to na ní a nebát se :-), pokud nepije nebo nebere drogy nebo chem. léky, není se čeho bát. Lien

  • Anonymní

    pták se moje snacha SPI v noci velmi tvrdé a někdy i cestuje, ted maji chlapecka, plné ho kojí a já mam strach’aby mu nechtěné nějak neublizila co byste poradili dekuji

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist