Raná péče u dětí s DMO

Rubrika: Péče o dítě

848375_close_up_babyMotorický vývoj dítěte se dnes skloňuje ve všech pádech. Rodiče mohou z článků a knih vyčíst spoustu užitečných rad co a jak dělat, aby se jejich dítě správně pohybově vyvíjelo. Dětský lékař bedlivě sleduje motorický vývoj dítěte a měl by vždy včas upozornit na možné problémy a odeslat rodiče s dítětem ke specialistům…Nicméně obleví-li se skutečně v motorickém vývoji dítěte problém, často nestačí vyšetření a rady lékařů, dokonce ani studium knih, čtení časopisů a článků z internetu nedá rodičům dostatečné množství informací o tom, jakou péči jejich dítě potřebuje. Nakonec zůstává rodič v péči o dítě velmi sám. Aby se tomu tak nedělo, může dnes rodič využít ranou péči jako soustavu služeb a programů poskytovaných ohroženým dětem a dětem se zdravotním postižením a jejich rodinám. Raná péče má preventivní charakter, to znamená, že služby se snaží snižovat vliv prvotního postižení a brání vzniku postižení druhotného. Raná péče je vždy zacílená na konkrétní typ postižení a poskytuje se rodinám s dětmi od 0-7 let. . My se nyní budeme věnovat skupině dětí s pohybovým postižením, konkrétně tedy rané péči u dětí s dětskou mozkovou obrnou, kterou poskytuje Středisko ucelené rané péče při ohrožení a postižení dětskou mozkovou obrnou.

Diagnóza „dětská mozková obrna“ (DMO) znamená jakýkoli stupeň pohybového postižení – od málo patrného až po úplnou bezmocnost – který vznikne poškozením řízení pohybu v důsledku poškození nezralého mozku. Vznik DMO je vázán na poškození nezralého mozku během jeho vývoje – v průběhu těhotenství, při porodu i během prvních měsíců života. Bez ohledu na to, ve kterém z těchto období k poškození mozku dojde, začnou se jeho důsledky projevovat až později, když se dítě učí lidským pohybům. Na tisíc živě narozených dětí se dětská mozková obrna vyvine u dvou až tří z nich.

U dětí s DMO hrají zásadní roli ve vývoji první tři roky života. Právě v období do tří let je mozek dítěte nejvíce tvárný, což umožňuje rozvoj náhradních mechanismů i u těch dětí, které mají v některé oblasti vývoje vážný handicap. Pokud se právě toto období zanedbá, možnosti vývoje dítěte se mohou velmi omezit . Aby se tedy co nejvíce zmírnily popř. eliminovaly důsledky postižení DMO je důležité začít s rehabilitací dítěte co nejdříve. Již první dny či měsíce mohou zabránit vzniku vývojové poruchy nebo ji podstatně zmírnit. Dle zkušeností 50% kojenců dochází při provádění pravidelné rehabilitace k úpravě motorického vývoje do jednoho roku.

Jak tedy správně postupovat? Jakmile dětský lékař a následně dětský neurolog diagnostikuje ohrožení motorického vývoje dítěte nebo DMO, což jsou lékaři schopni diagnostikovat již u novorozence, je důležité začít s rehabilitací. Rehabilitací nemyslíme pouze léčebnou rehabilitaci, tedy cvičení s dítětem, máme na mysli komplexní podporu rodiny a dítěte, kterou mohou zajistit právě služby rané péče. Co vlastně může Středisko ucelené rané péče rodinám s dětmi s DMO nabídnout? Minimálně mohou rodiče konzultovat své otázky ohledně péče o dítě s postižením s odborným lékařem, fyzioterapeutem a sociálním pracovníkem. V ideálním případě, má-li o to rodič zájem, vytvoří pracovníci rané péče (lékař, fyzioterapeut, sociální pracovník, psycholog) individuální plán spolupráce sestavený vždy na základě zakázky rodiny a začnou poskytovat rodině a jejímu dítěti dlouhodobou ucelenou podporu. Raná péče je poskytována převážně v přirozeném prostředí dítěte, tedy v domácnosti. Do rodiny přichází odborník na ranou péči, který rodiče doprovází a podporuje ve všech službách, které se rozhodnou využít. Rodina může využít služby léčebné rehabilitace, sociálních a psychologických služeb. Odborníci rodičům poradí, jak správně s dítětem cvičit, jak ho držet, hrát si s ním, také jak přizpůsobit prostředí doma potřebám dítěte a jaké pořídit kompenzační pomůcky pro dítě. Rodičům je poskytnuto odborné sociální poradenství a psychologická podpora. Je-li potřeba, mohou rodiče využít doprovody k lékařům, popř. pomoc při vyjednávání s úřady. V neposlední řadě mají rodiče možnost setkávat se s dalšími rodinami, které mají dítě s DMO, mohou si vzájemně vyměnit zkušenosti, podpořit se nebo si jen tak popovídat.

Raná péče není pro rodiče povinnost, nýbrž možnost získat komplexní podporu od odborníků a nebýt při péči o dítě s postižením sám. Je jen na rodičích, zda budou tuto podporu chtít využít.

Pokud máte dítě s dětskou mozkovou obrnou a potřebujete poradit, podpořit či pomoci, kontaktujte:
Středisko ucelené rané péče při ohrožení a postižení DMO
Klimentská 9
Tel: 222 310 803, 602 727 472
E-mail: sdmo@dmoinfo.cz
www.dmoinfo.cz

Doporučení nejen pro rodiče dětí s DMO

 • Umístěte postýlku dítěte uprostřed místnosti, dítě se tak bude přetáčet na obě strany. Pokud máte postýlku u zdi, střídejte polohu dítěte – hlavu k jednomu a pak druhému konci postýlky, dítě tak nebude preferovat otáčení k jedné straně.
 • Dokud dítě samo neudrží hlavičku (zhruba do 3 měsíců) je nutno hlavičku při manipulaci s dítětem podpírat.
 • Držte dítě jeho zády na Vašem hrudníku, přitáhněte mu kolena k bříšku, pánev dítěte přitlačte na Váš hrudník
 • Dítě je tak v kontaktu s Vámi a zároveň s okolím.
 • Obouvejte dítě až když začne chodit, chůze a stoj by měla tvořit 80% jeho pohybu. Pořiďte dítěti obuv s pružnou podrážkou, pevnou patou a ortopedicky tvarovanou.
 • Posazujte dítě až když sedí samostatně ( kolem 8 měsíce)
 • Posadíte-li ho dříve, vystavujete ho nebezpečí kulatých zad.
 • Při chůzi je pro dítě nevhodné používání chodítka, není také dobré chodit s dítětem za ruce. Počkejte až dítě začne chodit samo.
 • Při nošení dítěte v šátku dbejte na správný a pevný úvaz dítěte.
 • Cvičte s dítětem pravidelně podle pokynů fyzioterapeuta.
 • Plavání je dobrý nástroj pro zlepšení motorického vývoje Vašeho dítěte.
 • Napsal/a: Mgr. Martina Kárová

  Toto taky stojí za přečtení!

  Dar jménem neplodnost

  Než jsme se rozhodli, že chceme založit rodinu a dát svému životu nový rozměr, vyšší smysl, jsme byli manželský

  Čtu dál →

  Recenze: Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema

  Audiokniha Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema je dalším pohádkovým vyprávěním od autora „Nekonečného příběhu“, který se určitě bude

  Čtu dál →
  proč je pozitivní dítě pozitivní

  Proč je pozitivní dítě pozitivní?

  S pozitivním myšlením a tím, jak ho trénovat se za posledních 10 let doslova roztrhl pytel. O tom, jak být

  Čtu dál →

  Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • URCITE DOPORUČUJI , JE VELMI ŠIKOVNÁ a ma praxi Například perfektní internetové stránky
   ale lidé za ni jezdí buď do Prahy , nebo do Teplic Je to profi k ma siroky rozhled přes dnešní lékařskou vědu , například cvičí od novorozenců Bobi cvičení což není bolestivé jako Vojtova metoda a je účinná velmi doporučuji kontaktovat

  • MOHU DOPORUČIT pani Doktorku
   Kleplovou ,Pohybové studio ,

  Co na to říkáte?

  Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

  Sdílet
  Sdílet
  TOPlist