Rady maminkám dvojčat (0 – 1 rok)

Rubrika: Péče o dítě

742064_baby_girl_twinsNejčastější otázky, se kterými se maminky budoucích dvojčátek obracejí na Klub dvojčat a vícečat, se týkají výběru kočárku, porodu a kojení. Je ale ještě spousta dalších, se kterými se maminky budou potýkat až přímo v praxi, a které by je při čekání na miminka ani nenapadly. Některé z nich bych ráda nastínila i s možnými nápady na jejich řešení. Tak tedy – přistupme k praktickým radám…

Dvojčátkům zhruba tak do půl roku, než se sama začnou obracet z bříška na záda a opačně, stačí zprvu jen jedna dětská postýlka, ve které leží společně. Teprve když začnou být děti živější a mohly by si ublížit, je vhodné je oddělit.

Častým problémem městských maminek je to, že hluboký kočárek se nevejde do výtahu, nebo že v domě výtah vůbec není. Musíte-li tedy nechávat kočárek dole (nejlépe v kočárkárně), je vhodné nosit děti najednou, abyste nemusela nechávat jedno dítě samotné (nemluvě o těch maminkách, které jsou obdařeny ještě starším, avšak ještě malým, sourozencem dvojčat). K tomu vám může dobře posloužit baby vak a taška na dítě (v horším případě lze nahradit jakoukoliv velkou taškou s pevným dnem – třeba hokejistickou). Jedno dítě dáte do vaku,, druhé si “hodíte přes rameno” v tašce, kterou při ukládání dětí do kočárku můžete v klidu položit třeba na zem. Pokud výtah v domě sice je, ale nevejdete se do něho s širokým kočárkem, máte další možnost. Některé maminky si pořizují starší kočárek pro jedno dítě, ve kterém dvojčata vozí výtahem (a mohou s nimi zajet až do bytu), a v kočárkárně je pouze přeloží do dvojčecího kočárku.

Velkou výhodou nyní je možnost užívání jednorázových plenkových kalhotek. Je to sice záležitost finančně náročnější, ale vyplatí se. Pro dvojčátka není problém nakupovat pleny přímo od výrobce ve velkém, protože zde nehrozí riziko, že by z nich vyrostla. Maminka tím ušetří spoustu času oproti praní a žehlení bavlněných plen. Pokud vám ale finanční situace nedovoluje používat tyto plenky stále a kombinujete je s bavlněnými, nezoufejte, i pro vás mám jednu užitečnou radu. Používejte tzv. “separační plenky”. Jsou to obdélníčky netkané textilie, které se pokládají na složenou bavlněnou plenku směrem k tělu dítěte. Moč prosákne separační plenkou, ale nedostane se zpět na pokožku dítěte (podobný princip jako u jednorázových plenek), a stolička zůstává na separační plence, kterou po použití prostě spláchnete do záchodu. Separační plenky se dají koupit v lékárnách nebo obchodech s kojeneckým zbožím.
Poté, co vaše děťátka začnou přecházet na doplněk mléčné výživy v podobě různých polívčiček a přesnídávek, bude vám připadat, že trávíte většinu času v kuchyni vyvářením a krmením dětí. Nejprve rada, jak ušetřit čas v kuchyni. Pomineme-li vaření do mrazáku a neocenitelnou pomocnici v podobě mikrovlnné trouby, mohu doporučit maminkám využít nabídky již hotových polévek a masozeleninových přípravků dětské výživy. Firma Deva z Nového Města nad Metují na dobírku zasílá své výrobky v minimálním balení 18 kusů od jednoho druhu (ale co to je pro dva jedlíky!) za velice výhodné ceny. Sortiment jejich výrobků je dost široký, některé druhy se na pultech obchodů ani neobjevují. Stačí si jen napsat o nabídkový list výrobci. V obchodech se většinou setkáme s rozmanitou nabídkou pouze zahraničních a tudíž drahých výrobků.
Další rada se týká také jídla, ale tentokrát spíše stolování. Ne všichni máme byt podle vlastních představ. V panelovém bytě je místa málo, natož když ke dvojčatům máme ještě jedno dítě. Na dvě dřevěné – osvědčené – židličky prostě není místo. Maminkám dvojčat se výborně osvědčily židličky závěsné. Dají se použít téměř na každý stůl, jsou skladné, dají se zastrčit, když zrovna není čas k jídlu, nikde nepřekážejí a děti jedí u velkého stolu společně s rodiči.

Další rada už nepatří mezi ty čistě praktické, ale týká se nemocnosti a nestejného vývoje dvojčat. Je dobré vědět, že někteří imunologové říkají, že se dvojčata “podělila o jednu dávku” imunity. Je pravda, že nemocnost je u dvojčat vyšší než u “mono”dítěte (dvojčata také často trpí různými alergiemi a astmatem). S tím by maminka měla počítat, aby se pak nehroutila při každé rýmě a kašli, protože je to bohužel opravdu běžné. Jistě s tím souvisí i předávání si bacilů navzájem, kterému se nelze vyhnout. Nemocnost by se neměla přeceňovat, ale ani podceňovat. Výhodné je, má-li maminka dobrého dětského lékaře, se kterým se může spojit telefonem a poradit se, aby nemusela pokaždé chodit s dětmi do ordinace. Pro maminku je to jistě stresující, má-li jedno dvojče nemocné a druhé zdravé, takže nemůže jít ani nakoupit či se zdravým dvojčetem na procházku. A pokud se první dvojče uzdraví, velmi často onemocní druhé… Je potřeba se obrnit trpělivostí (zejména od podzimu do jara) a vydržet! Imunita se vyvíjí a časem se děti stanou odolnějšími.
S nemocností souvisí i problém hospitalizace v nemocnici. Může se stát, že jedno z vašich dětí bude muset na určitou dobu do nemocnice (někdy to může postihnout i obě dvojčátka najednou). Nemusím snad na tomto místě popisovat důležitost pobytu rodiče (ať už maminky nebo tatínka) v nemocnici. Ráda bych se jen zmínila o složité volbě mezi zdravým a nemocným dvojčetem. Pokud je jedno z dvojčat do šesti let hospitalizováno v nemocnici, má rodič právo doprovázet ho (pokud je to možné a nemocnice je na to uzpůsobena), a má dokonce hrazen pobyt v nemocnici včetně stravy. Na péči o zdravé dítě v tomto případě (pokud dítě nenavštěvuje jesle či školku) dostává druhý rodič ”paragraf”. Je jistě těžké rozhodnout se, zda zůstat doma se zdravým dítětem, které by jinak zůstalo v péči otce (a ten přeci neví, jak se o dítě starat!!), nebo doprovázet nemocné dítě, o které se bude starat kvalifikovaný personál… Avšak ani sebekvalifikovanější personál nenahradí rodičovskou lásku a péči. Žádná sestřička ani doktor nemůže být u vašeho dítěte nepřetržitě a poskytnout mu ihned vše, co potřebuje. A vaše zdravé dvojče si aspoň užije tatíka – a pokud se mu něco nepovede, děťátku to určitě neublíží…. Doufám, že nikdy nebudete muset takto volit, ale pokud by k tomu přece jen došlo, přimlouvám se za to dvojče, které musí zůstat v nemocnici. A věřte mi, že vím, o čem mluvím!

Ze zkušenosti jedné maminky dvojčátek víme, že byla v nemocnici se svými dvojčaty a nemocnice si účtovala pojišťovně tuto jednu maminku dvakrát – ke každému z dvojčat! Proto je opravdu nejlepší, pokud to jde, abyste se dvěma dětmi v nemocnici pobývali dva (manžel, babička, teta či jiný příbuzný). Jak je z výše uvedeného vidět, nárok na to máte.

S obavou o zdraví miminek souvisí i další praktická rada – rada jak se ubránit neustálému nakukování cizích lidí do kočárku a “roztomilému” žvatlání (a prskání všech možných bacilů), jak jsou naše dvojčátka krásná… Jistě, nejprve je maminka pyšná a dělá jí radost, že lidé její miminka obdivují, ale když ji zastaví během procházky třetí člověk (třeba v době chřipkové epidemie) a strká hlavu až k miminkům, není to nic příjemného. A to někteří chtějí dvojčátka dokonce pohladit, či si na ně sáhnout. Ale řekněte staré sousedce, se kterou léta dobře vycházíte, aby vám neprskala do kočárku! Jsou maminky, kterým to nevadí, jiné ale mají strach. Pro ty navrhla jedna z členek klubu dvojčat řešení, které se časem osvědčilo více maminkám. Před procházkou na kočárek nasaďte síťku proti hmyzu (dá se pořídit za pár korun). Miminka jsou pod síťkou krásně vidět a nikdo si netroufne pod síťku sahat!

Ke specifickým starostem o dvojčata patří i nestejný motorický vývoj. Jednovaječná dvojčata se většinou vyvíjejí stejně rychle (začnou se obracet, sedět či chodit ve velmi krátkém časovém intervalu). U dvojvaječných dvojčat je to poněkud jiné. Čipernější bývají holčičky, jedná-li se o dvojčata různého pohlaví (někdy i o několik měsíců), ale ani dva chlapci nebo dvě děvčátka nemusejí začít sedět či chodit stejně. Záleží na mnoha okolnostech (porodní hmotnost, donošenost, apod.). Není potřeba začít panikařit při rozdílu ve vývoji v rozmezí několika týdnů či měsíců, ale pozoruje-li maminka, že něco není v pořádku, je dobré obrátit se včas na svého dětského lékaře a nechat se doporučit na neurologické vyšetření. Někdy stačí jen málo, jindy je potřeba aplikovat např. cvičení Vojtovou metodou (Vojtova metoda napomáhá motoricky nezralým dětem zprůchodnit informační kanály, které si můžeme představit jako malé potůčky. Pomocí této metody se z nich stane řeka informací, která pomáhá zvládnout dané motorické problémy).
Tolik tedy zkušenosti maminek, kterým dvojčátka už odrůstají a mají za sebou onen rizikový věk mezi devíti měsíci a dvěma a půl lety (s ohniskem kolem 18 měsíců). Snad vám v začátcích aspoň trochu pomohou. A ještě jedna rada na závěr : Pamatujte si, že pro dítě je lepší veselá maminka, která má doma špinavá okna, než uštvaná matka, která má vzorně uklizený byt! A věřte – bude hůř!

Poděkování za tento příspěvek patří paní Kláře Rulíkové z Klubu dvojčat a vícečat, autorce knihy Dvojčata. Jejich vývoj a výchova (Portál 2002).

Napsal/a: Klára Vítková Rulíková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Nezávidím maminkám,které pečují o dvojčata určitě mají plné ruce práce a nestíhají.Přeji super den.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Přidávám kontakty na firmu DEVA a.s.:
    NUTRICIA DEVA akciová společnost
    Kontaktní a fakturační adresa:
    Generála Klapálka 519
    Nové Město nad Metují 549 01
    Tel./Fax:
    +420 491 439 111 – recepce
    +420 491 470 282 – fax
    Elektronická pošta: deva@deva.cz
    http://www.deva.cz

  • Mám jen malou technickou k těm separačním plenám :). Pokud vím, tak ty běžné, co jsou k sehnání v lékárnách nebo obchodech s kojeneckým zbožím, se do záchoda házet nemají. Do záchoda patří separačky tzv. biodegradabilní (kompostovatelné). Sehnat se dají od Popolini nebo BambinoMio a jsou sice dražší, ale daleko kvalitnější. Navíc se dají několikrát vyprat, když jsou jenom počůrané.

    Jinak ta informace o firmě Deva je dost příjemná i pro rodiče nedvojčat, takže díky za ni, už jim píšu :)). Máme totiž doma výživožrouty :)).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist