Přirozená hygiena kojenců aneb bezplenková komunikační metoda

Rubrika: Péče o dítě

babywindelnU článku Zavalí nás děti odpadem? jsem v několika reakcích našla zmínku, že byste si rády přečetly něco o bezplenkové metodě. Zapátrala jsem tedy na stránkách Ekodítě a našla jsem pro Vás aspoň něco málo…

Jedná se o nejstarší způsob péče o vylučování potomků, znovuobjevený a adaptovaný na životní styl civilizace třetího tisíciletí. Jedná se o součást kontaktního rodičovstí (attachment parenting), které se vyznačuje silným poutem mezi dítětem a rodičem.

  • Miminka jsou si už od narození vědoma svého vylučování a dávají to nejrůznějšími způsoby najevo. Během několika prvních měsíců života jsou schopná vědomě uvolnit svěrací svaly. Když je podržíme nad vhodnou nádobou už v novorozeneckém věku, umožníme jim zůstat ve spojení se svými tělesnými funkcemi a ukážeme jim, jak v dané situaci nejlépe reagovat.
  • BKM je metoda založená na potřebách dítěte, nenásilná a bez trestů. Komunikace je základním kamenem této metody a vždy je třeba klást na ni důraz.
  • S BKM je nejlépe začít už v novorozeneckém věku. Později lze její principy aplikovat i během učení na nočník.
  • BKM ušetří rodičům boje spojené s přebalováním a s klasickým učením na nočník. Často sníží počet situací, kdy je dítě “z neznámých důvodů” nespokojené a neklidné, je i prevencí opruzenin.
  • BKM lze praktikovat opravdu bez plen, ale i s částečným či stálým používáním plen. Tím, že se spotřeba použitých plen snižuje, je BKM ekologičtější než klasické plenkování.
  • BKM lze praktikovat na plný úvazek, ale stejně tak i na poloviční, mohou ji tedy používat i rodiče pracující.
  • Láskyplná pozornost, kterou potřebám našich miminek věnujeme, vytváří silné pouto, které odpovídá našim přirozeným lidským instinktům. BKM zlepšuje naši schopnost porozumět potřebám
    miminka, je jednou z praktik kontaktního rodičovství (attachment parenting, přirozené
    rodičovství).

Zvolila některá z vás tuto metodu? Podělíte se o svou zkušenost?

Napsal/a: redakce (Pavlína)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • Já jsem se teda tady ocitla úplně náhodou..Syna mám už 3.letého:)Slyšela jsem o této metodě,a ze začátku jsem teda nevěřila ani slovo. Ale pokud to nějaký mimčo, a hlavně maminka zvládá, tak klobouk dolu!!:)

  • Anonymní

    BKM praktikuji od 2 tydnu veku. Nyní jsou malému 2 mesice. Musim rici, ze se mi dari zachytit 90% kakani a tak 50% curani. Taky si myslim, ze prcek nema problemy s bolenim briska. Velmi doporucuji knihu Bez plen od Ingrid Bauerove. Je to prvni tyden, co v noci nedavam plenku, pouze na ni malinky lezi a kdyz se pocura a nestihnu zachytit, tak ji pod nim vymenim. Jinak dava najevo potrebu tim, ze se zacne vrtet a taky si rucickou saha mazi nozky:-) coz me opravdu udivilo. Pouzivam i zvuk pri curani a kakani -sama se to zatim ucim, ale urcite nechci prestat, protoze opravdu malinky na to reaguje a po dobre provedene akci se krasne chechta

  • Anonymní

    Tuto metodu zkoušíme od 2 týdnů, plenky samozřejmě používáme. Praktikuji to tak, že při každém přebalování synka podržím nad nočníkem. Vím, že čůrá 5 – 20 min po kojení, těsně po probuzení a dopoledne častěji než odpoledne (téměř každou půlhodinu). Kaká většinou ráno nebo v dopoledních hodinách. Předtím je neklidný, vrtí se nebo pobrekává. Nyní (ve 3 a půl měsících) zvládáme většinu kakání na nočník, vyčůrá se také téměř při každém vysazení. Dávám mu tedy jen 1 látkovku přes den, na noc 2. Nejvíc na této metodě oceňuji to, že malý není dlouho v mokrých plenkách a při vysazení na nočník se i „vyprdí“, takže ho tolik netrápí bříško.

  • Lien

    NO tak pár lidí, kteří to zkoušeli znám a opravdu to nefunguje tak, že si nechávají pracka kakat a čůrat po bytě. Jde zkrátka o to snažit se v co nejvíce případech zachytit někam jinam než do pleny. Už jsem to tuším někde psala, ale malá od konce šestinedělí většinou kadila do umyvadla, čím byla starší, tím se tam i častěji vyčurala a neznamená to, že jsem jí nechala bez pleny, ale počet se s každým vyčůráním a vykakáním jinam než do pleny snížil. V létě venku je nechávají bez plen zcela(to štěstí jsem neměla), tam je to jedno, ale osobně neznám nikoho, kdo by pleny úplně vynechal.

    Na druhou stranu je pravda, že zase tolik známých bezplenkáčů nemám, takže možná i to lze.

  • Jarmuschka

    Mě by zajímala zkušenost rodičů dvojčat, trojčat či dětí narozených těsně po sobě (v rozmezí cca rok).

  • Velmi děkuji za info. Ale tento článek je čistě jenom informativní. Zajímalo by mě, jestli to někdo vůbec v reálu praktikuje. Jaké má zkušenosti a jak to ve skutečnosti vypadá. Já mám totiž představu hnědě vyzdobeného bytu, neustále počůrané sedačky, kdy se to přece nemůže chytit pokaždé.

    Ale představa je to zajímavá. Otázka zní, jestli v reálu vůbec praktikovatelná.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist