Plastická chirurgie a děti II.

Rubrika: Péče o dítě

MuDrSvitákV minulém díle jsme začali povídání s plastickým chirurgem, MUDr. Michalem Svitákem, lékařem Oddělení plastické chirurgie FN Plzeň. Ambulanci plastického chirurga nenavštěvují jen ženy a dámy, ale také malí pacienti a právě na toto téma jsme si povídali. Předchozí díl najdete zde.

„Jak probíhají obvykle zákroky u dětí?Je u hospitalizace malých dětí samozřejmostí přítomnost rodiče?“

„Operační zákroky na našem oddělení prováděné u dětských pacientů jsou zpravidla prováděny za hospitalizace na našem oddělení, kde máme zařízený pokoj pro dětské pacienty. U malých pacientů je možná hospitalizace i s rodičem, u batolat máme domluvenou  spolupráci s Pediatrickou klinikou FN, kde jsou tito mrňouskové taktéž hospitalizováni  s rodičem.“

„Jak dlouhá bývá hospitalizace a volí se u školou povinných dětí spíše prázdninové termíny, např. kvůli zameškání ve škole?“

„Délka hospitalizace většinou není dlouhá, průměrně 3-5denní. U  školních dětí je nutné brát v potaz školní docházku, ale my dětské pacienty operujeme celoročně, bez ohledu na  roční období.“

„Jaká mívá úskalí operace dětského pacienta?“

„Úskalí operace? U operací v místním znecitlivění je nutná spolupráce pacienta, tudíž  pozitivní přístup dětského pacienta, že chce být operován, jak jsem již dříve zmiňoval u operace ušních boltců. Jak u dospělých, tak u dětských pacientů, je u každého operačního zákroku nutno počítat s určitým procentem pooperačních komplikací. Mezi nejčastější tyto komplikace patří zánět v operační ráně, následně rozpad operační rány, hypertorfická jizva …

Každý námi provedený řez na těle je zhojen jizvou a záleží pouze na operovaném jedinci, jak se hojí. Bohužel i v naší populaci je určité % osob, které mají sklon k tvorbě tzv. hypertrofických jizev či keloidních jizev, což jsou patologické jizvy, které se chovají jinak než klasická jizva, která po určité době (cca 1 roku) se integruje a je jemná, v úrovni okolní  kůže. Tyto jizvy jsou tvrdé, nad úrovní okolní kůže, dokonce se mohou rozšiřovat i na okolní  zdravou kůži. Ale i tyto jizvy se dají vyléčit, i když léčení je zdlouhavé.“

„Lze o některé operaci říci, že patří k Vašim „oblíbeným“ zákrokům?“

Nemám oblíbenou operaci. Každá operace je pro mě určitým způsobem výzva, každý pacient je individualita, to znamená, že každá operace je vždy něčím jedinečná.

„Jak je to s úhradami operací u dětí?“

„Všechny operace v dětském věku jsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Výjimkou je operace odstálých ušních boltců, kde je stanovena věková hranice na dovršený 10. rok života, poté je brána jako operace kosmetická a tedy hrazený zákrok. Cena výkonu je poté cca 9000,- Kč.“

„Co považujete za nejdůležitější v dětském věku? Co by měly maminky hlídat?“

„Rodiče by měli dávat zvláště pozor, aby předešli jakémukoliv úrazu dítěte, ať již  zmíněnému popálení, dále řezným poraněním ruky, přiskřípnutí ručiček do dveří, apod.

Ten malý tvoreček nemá ještě rozum z toho, co dělá a neví, co je horké, ostré a jinak nebezpečné.

U vrozených vad by měli po odchodu z porodnice v nejbližší době navštívit  specialistu, který se těmito vadami zaobírá. Lékař pak malého pacienta v určitých časových intervalech sleduje, eventuelně doplní vyšetření a naplánujeme terapie daného stavu.

U  pacientů s cévními nádory (hemangiom, cévní malformace) je podstatné dávat pozor, aby si dítě neporanilo tento na kůži dobře viditelný nádůrek, neboť by mohlo dojít ke krvácení, často špatně zastavitelnému. Pokud už dojde k poranění, měli by rodiče s dětmi co nejdříve navštívit spádovou chirurgickou ambulanci.“

„Jedna osobní otázka. Co dělá plastický chirurg ve svém volném čase?“

„Šibalská  otázka. Já jsem tak trošku duší bohém. Po dědovi jsem zdědil výtvarný talent. Takže když je čas, chuť a nápad, rád maluju. Mezi mé další činnosti, které ovšem částečně souvisí i s mojí profesí, patří tetování.

„Jak může tetování souviset s plastickou chirurgií? Pomineme-li fakt, že k vám asi přicházejí pacienti s žádostí spíše o odstranění tetování…“

„To je krapet z jiného soudku. Nesouvisí to s dětskou plastickou chirurgií, ale s dospěláckou. Je to problém spíše žen, kdy při rekonstrukci prsu po mastektomii (chirurgické odstranění prsu pro zhoubný  nádor) na našem pracovišti provádíme rekonstrukční výkon, kdy vytváříme několika způsoby nový prs a já následně tetováží vytvářím prsní dvorec a bradavku buď tetováží, nebo následně operačně.

„Děkuji Vám za rozhovor a přeji mnoho úspěchů v pracovním i osobním životě…“

(kontakt: MUDr. Michal Sviták, Fakultní nemocnice v Plzni, Alej Svobody 80.

www.plastika-estetika.com)

Máte ještě další dotazy? Zeptejte se…

V případě zájmu a více dotazů na MUDr. Svitáka v souvislosti s vašimi dětmi (není-li k jejich zodpovězení není nutná osobní návštěva), není další článek vyloučen.

Své dotazy pište, prosím, pod článek do komentářů.

Napsal/a: Petra Choltová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • Reaguji na poslední příspěvek“ ….Dobrý den, mám dotaz na pana Dr. Svitáka. Má šestiletá dcera má od cca 3 let problémy s očním víčkem…“ nemohu takhle bez fotky či osobní konzultace říct, že kolegové z pražské kliniky mají jiný názor ev. schodný se mnou,ale povětšinou deformity, které nezpůsobují nějaký fční problém se opravdu ponechávají až na pozdější věk dítěte tzn. do období puberty -adolescence či později,kdy už je vývoj dokončen. Pokud by problém s víčkem byl ovšem i fční tzn. deformita víčka by způsobila poruchy vidění či hybnosti víčka postupoval bych po ose oční lékař, který prokáže , že opravdu deformita víčka způsobuje fční problém a následně plastický chirurg,který by se pokusil deformitu odstranit.
    drSvi

  • Anonymní

    Dobrý den, mám dotaz na pana Dr. Svitáka. Má šestiletá dcera má od cca 3 let problémy s očním víčkem, které je laicky řečeno mírně zdeformované. Nestalo se tak následkem úrazu, ale tak nějak samovolně vlivem otoků očního víčka. Je možné tento problém řešit operativně již v dětském věku? Při konzultaci v Praze na klinice plastické chirurgie mi bylo řečeno, že se toto řeší až ve věku dospělém. Děkuji za odpověď.

  • redakce

    Padmé, tento rozhovor se chystal velmi dlouho a jedním z důvodů posunu byla i plánovaná dovolená p. doktora na kolech. Ale s tím výtvarným nadáním to vnímám velmi pozitivně, obzvlášť u plastického chirurga. Tam to předpokládám téměř až jako „povinnost“ mít talent, smysl pro detail, apod. 😉

    Petra Ch.

  • Padmé

    Petro, ano, ano, měla jsem na mysli operaci (byla jsem tenkrát s malým v nemocnici v Praze). Hojilo se mu to „před očima“ – a znovu musím dodat zaplať PánBůh. Před chirurgickým uměním smekám.

    A ještě k tvému článku – pan doktor má krásný koníček a nádherně maluje (koukala jsem na tu výzdobu v ordinaci). Co znám chirurgy u nás, tak hrají tenis nebo golf, ale nikdo z nich nemaluje.

  • redakce

    Padmé, děkuji za reakci. Je dobře, že máte s hojením jen samé dobré zkušenosti. Měla jsi na mysli patrně nejen běžné odřeninny a šrámy u kluků, ale i operační rány…?

    Petra Ch.

  • Padmé

    Petro, děkuji za článek.

    Určitě je dobře, když může být malý pacient hospitalizován s maminkou (nebo rodičem), je to pro něj zcela jistě lepší, než být sám v cizím prostředí.

    Co se týče jizviček a hojení u dětí – my máme dobré zkušenosti – zaplať PánBůh – hojilo se nám všechno rychle a bez problémů.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist