Péče o pokožku

Rubrika: Péče o dítě

385804_my_baby_boy__2Co potřebuje kůže novorozence
Vše, co budete pro děťátko potřebovat, si obstarejte ještě před odchodem do porodnice. Neznamená to však nakoupit zásobu módní a nákladné kosmetiky, ale obstarat několik zcela základních běžných prostředků…

„V lékárně zakoupíme 200 ml čistého slunečnicového oleje, kterým po koupání potíráme záhyby kůže v krční rýze, v podpaží, v tříslech a na hýždích dítěte. Některým novorozencům se v prvních týdnech po porodu kůže olupuje v šupinách nebo je zvýšeně suchá. Opět je vhodné ráno a večer ošetřit kůži slunečnicovým olejem. K ochraně pokožky v oblasti plen používáme nejčastěji tzv. mast na opruzeniny s rybím tukem. V lékárně ji prodávají také pod názvem dětská mast,“ radí kožní lékařka MUDr. Štěpánka Čapková z FN Motol.
MUDr. Hana Moosová z kožního oddělení nemocnice v Liberci má zase dobré zkušenosti s tím, použít na místa zápařky mastičku s přídavkem zinku. Na mytí můžete koupit v lékárně nějaký gel určený k umývání citlivé pokožky.


Kosmetika s mírou
V kojeneckém věku je kůže méně odolná vůči nepříznivým vlivům chemickým, biologickým i mechanickým. Na povrchu pokožky ještě není vyvinut ochranný kožní film a také imunologická obranyschopnost se teprve vyvíjí. O dětskou kůži musíte pečovat – ale i tady platí všeho s mírou! Jestliže děťátko příliš často myjete, koupete, používáte mycí prostředky, pěnu do koupele a kosmetické přípravky často a bez hlubších znalostí jejich funkce, přirozený ochranný kožní film se narušuje.
Při výběru dětské kosmetiky sledujte hlavně ochranné schopnosti používaného výrobku. Látky obsažené v jednotlivých přípravcích musejí zachovávat přirozenou vlhkost a vláčnost kůže, umožňovat její přirozené dýchání a navíc působit protizánětlivě. Dětská kosmetika nemá obsahovat žádné alergizující složky, dáváme přednost výrobkům s nižším obsahem parfému a konzervačních látek. Nakupujte pouze výrobky, u nichž jsou veškeré obsažené látky uvedeny na obalu. Dětské mýdlo volte bez parfemace a raději i bez bylinných výtažků.
Výběr vhodné kosmetiky je však pouze první krůček ke správné funkci dětské pokožky. Pro její zdraví je důležitější správně vyvážená strava, dostatek tekutin, hojný pobyt na čerstvém vzduchu, ochrana před ultrafialovým zářením a dostatek spánku.

CHCETE VĚDĚT VÍC?
Bidat, É., Loigerot, Ch.: Alergie u dětí. Praha, Portál 2005.


Koupat nemusíte každý den
Koupat se dítě nemusí každý den, někdy stačí omývat jen obličej, ruce a hýždě. Většina kojenců si však pobyt ve vodě oblíbí, protože jim připomíná jejich původní prostředí – plodovou vodu. Navíc koupání pomáhá navodit úzký kontakt rodičů s dítětem a později může být pro dítě hrou.
K mytí je nejvhodnější dětské mýdlo s obsahem glycerinu. Doporučuje se mydlit pravidelně jen místa vlhké zápařky, ruce, nohy a zadeček. Na celé tělo stačí použít mýdlo jen jednou týdně. Jako přísada do koupele nejsou vhodné pěny, protože kůži zbytečně vysušují.
Pokud je pokožka sušší nebo vykazuje známky jiného kožního postižení, je lepší se o používání vhodné dětské kosmetiky poradit s dermatologem.

Jak udržet kůži vláčnou
Také kožní lékařka MUDr. Hana Moosová říká, že není třeba celé miminko koupat každý den, stačí obden nebo dvakrát týdně. Jedině na místech zápařky, tedy ve faldíčcích, pod krčkem, pod plenkami atd. je denní omývání nutné, protože tato místa by se mohla zanítit a oprudit. Nečistoty (hlavně po stolici) je dobré šetrně odstraňovat olejem – v lékárně se dá koupit slunečnicový nebo olivový, ale lze použít i obyčejný jedlý olej, do kterého namočíte gázu nebo čistý hadřík. Pokud miminko koupete ve vodě, není potřeba žádné mýdlo. Můžete však použít nedráždivé mycí gely nebo olejové emulze, příp. mýdlo pro citlivou pokožku. Tyto prostředky je vhodné koupit v lékárně. Na udržení kůže vláčné jsou opět nejvhodnější pro nejmenší děti oleje, protože neobsahují konzervační látky ani parfémy. Můžou se použít i tzv. indiferentní masťové základy, které je také neobsahují nebo osvědčené vitaminové masti.
Maminky by si měly pamatovat, že maličké děti nemají promašťovat něčím příliš mastným. Rozhodně ne např. vazelínou, protože ta vytváří tzv. okluzivní efekt – kůže se pod ní zvýšeně potí, zapařuje a děťátko se může i přehřát! Kůže novorozence není ještě tak schopná udržovat stálost vlastní teploty jako u starších dětí a dospělých, takže má sklon se přehřát, nebo naopak podchladit.


Když trápí plenková dermatitida
Když se objeví plenková dermatitida, je důležité omezit kontakt s vodou. Vodu, příp. mýdlo používejte jen po stolici. Vhodné jsou zvlhčené ubrousky různých značek. Při ostatním přebalování kůži jen osušte, v teple je dobré nechat kojence chvíli rozbaleného. I při používání kvalitních jednorázových plen přebalujte dítě často a aspoň jednou i během noci. K omezení tření je nutné vybrat odpovídající velikost plenkových kalhotek. Jako ochranný krém zůstává nejvhodnější dětská mast s rybím tukem; ta svou konzistencí vytváří na povrchu kůže jemný film, který minimalizuje kontakt kůže s močí a stolicí a rovněž omezuje tření. Od používání zásypů se vzhledem k riziku vdechnutí prášku upouští.
Pokud ani při pečlivém ošetřování nedochází ke zlepšení, může jít o infekci nebo jiné kožní onemocnění a je třeba se poradit s lékařem.

CHCETE VĚDĚT VÍC?
Chvátalová, H.: I v péči o kůži novorozenců a kojenců platí „všeho s mírou“, Děti a my, č. 3/2006.

Jedná se o ukázku z knihy 300 rad pro první rok s dítětem (autor: Helena Chvátalová)
vydal Portál, 2006

Napsal/a: Helena Chvátalová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist