O každodenním koupání dětí

Rubrika: Péče o dítě

937765_bathJedna z prvních zásad, která je mladé mamince vštěpována již v porodnici je, že se má děťátko denně koupat. Sestřičky to maminkám názorně předvedou: namydlí drobečka od hlavy k patě a za velkého křiku ho osprchují…

Nikdo se neptá, proč vlastně? Protože je dítě špinavé? Nebo to snad jeho pokožce prospívá? Má se snad takto zbavit bakterií, které by mu mohly uškodit?
Ani jedno není pravda. Není čistšího tvorečka, než dítě v prvních měsících života. Vše kolem je čisťounké, voňavé, dokonce i tátové si zcela samozřejmě umyjí ruce, chtějí-li svého potomka pochovat.

Pokožka kojence je jemná, citlivá a prostupná téměř jako sliznice. Voda jí již po 5 minutovém působení narušuje, zbavuje jí tenoučké ochranné tukové vrstvy. A mýdlo dokoná dílo zkázy: vysuší ji, jeho zásaditá reakce výrazně usnadní osídlení kůže plísněmi a jinými choroboplodnými zárodky.

Proto si pamatujme: dítě do 1 roku (ale i později) stačí koupat 1-2x týdně. Koupejme krátce, do 6 měsíců věku max. 5 minut.
Mýdlo a pěnící přísady do koupele nepoužívejme v prvním roce života vůbec!
Po koupání dítě natřeme kvalitním kojeneckým rostlinným olejem, bez obsahu parafínu.
A v koupelně dobře zatopme, ideálně na teplotu kolem 27°C. Na otužování má dítě ještě pár let času.

Napsal/a: Xixao

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (31 vyjádření)

 • bokul

  My taky koupame 2-3 tydne a muzu Vam rici, 27°C v mistnosti opravdu nemame… ne ze bychom chteli Davidka otuzovat, ale to neni v nasich silach!

 • Pardon 1-2 za týden.

 • Dříve se koupalo mimino 2x za den a ted 1-2 za den.Děti koupu od mala denně,ale mimi namidlím opláchnu a osuším,namažu kvalitním těl.mlékem.

 • Žádné z dětí jsem jako malé nekoupala každý den, 2-3x do týdne a jinak otírala žínkou. Dcera se ale brzo stala vodníkem, co by nejradši byla ve vodě celý den. Zato její bráška se vody bál ještě v 9 měsících, takže jenom rychle opláchnout a honem ven. Bydleli jsme v té době v paneláku a nevím, co si o mě mysleli sousedi, asi že mučím své dítě 😀

 • Lien

  Malá se koupala dvakrát týdně jako miminko, potom obden a teď v létě každý den, to už jí ale bude rok. Někdy taky jen osprchneme. Do vaničky jsem dávala čistou vodu a někdy delfínka, jinak nepoužívám nic ani olej ani jinou kosmetiku.

 • Danniella

  Nám doktorka řekla hned při návštěvě novorozence, že nedoporučuje koupat denně. Samozřejmě umývat důkladně atd., ale máčet ve vaničce ne. Takže jsme koupali každý druhýá až třetí den. Teď jsou mu 3 roky, každý den se krátce vysprchuje, namydlí a opláchne, ale koupeme se jednou až dvakrát týdně.

 • Hohoho, my koupeme každý den a na rady pediatrů, co se týče koupání nedávám.
  Jelikož od jara do podzimu je období, kdy jsou mé děti venku pořád a neobejde se to bez ušpinění, tak si nedokážu představit, že bych jím jen opláchla ruky a nohy:((((((((
  Malý mi ještě nosí plínky, takže si opět nedokážu představit, že bych mu večer pořádně nevymydlila pindíka a zadeček, vždyt v tom je celý den, i když ho umeju při přebalování, tak to není ono:((((
  A že je pokožka miminka citlivá??? V dnešní době je tolik přípravku, že o tom se nehodí ani psát:(
  A za další, je to ten rituál, dítě se při mytí unaví a ví, že ho čeká spánek:)
  Takže koupem každý den i vlásky:)
  To je, jak kdyby my jsme se myli jen 2x do týdne, taky někteří z nás mají citlivou pokožku a kvůli tomu se nemá koupat??

 • Bramborka

  My jsme tedy koupali a koupáme každý den. Ne z nějakých přehnaných nároků na hygienu, ale malé se tím vytvořil pravidelný večerní rituál, kvůli usínání. A funguje nám to ((-:. Je teda fakt, že s nějakým mydlením jsme to nikdy moc nepřeháněli, kde by se takové miminko taky mohlo umazat, že jo, ale používali jsme o Johnsonu Koupel na dobrou noc. Malá naštěstí žádné potíže s pletí neměla, tak jsme z toho vyšli moc dobře((-:. Teď jí bude rok a půl a vodu přímo zbožňuje..

 • Matilda

  Karamelko, je krásně oranžovo-žlutá. Maličká, jen pro ty nejmenší miminka. Ale máš pravdu, do hlavy mu prostě nevlezu, je složitý i v jiných věcech:-)

 • Matildo třeba se mu nelíbila barva vaničky:-) co Ty víš:-)K

 • Matilda

  Ahojky – malého koupu 1x až 2x týdně. Je to moje třetí dítě, předchozí dvě jsem koupala denně, protože to holky milovaly.. Ale náš klučina koupání od narození nerad. Nevím, jestli se nestalo něco při koupání hned po narození, já jsem to neviděla a manžel tvrdí, že vše proběhlo v klidu, ale tohle miminko prožívalo u koupání vždycky naprostou hrůzu a neklid, nakonec to skončilo pláčem, že jsme toho po dvou týdnech nechali. Koupali jsme v malinké vaničce, v teploučku, zima mu nebyla, voda byla tak akorát, ale dával najevo, že si to nepřeje. Proto jsem maličkého prcka vždycky dala do umyvadla pod tekoucí vodu, umývala jsem mu zadeček po každém kakání a večer jsem k tomu přibrala opatrně i obličej a celý zbytek tělíčka. Mýdlo jen na partie pod plenkou. Kupodivu se mu to začalo líbit, teď má pět měsíců – koupání sice snese, ale nemá z toho takovou radost jako z mytí v umyvadle, to už se řehtá, jen vidí, že se k němu blížíme. Je to vhodná alternativa, já si myslím, že miminko potřebuje opláchnout každý den, ale nemusí se koupat, stačí i vlhká žínka, na obličej, pod krček a pod pažičky, ale opláchnutí v umyvadle je rychlejší, jen musíte prcka pořádně držet – zvlášť ten náš dává najevo své nadšení z tekoucí vodičky dost divoce:-) No a když jsou náhodou ve vaně naše zbývající děti, tak má velkou radost, když ho v ní vymáchám, vody se vůbec nebojí, tak mi není jasné, proč pro něj bylo koupání zpočátku takovým problémem.
  A na suchou kůži nám zabírá excipial velmi dobře, Menalind jsem zkoušela na sobě a je taky skvělý. Zdravím M.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist