O každodenním koupání dětí

Rubrika: Péče o dítě

937765_bathJedna z prvních zásad, která je mladé mamince vštěpována již v porodnici je, že se má děťátko denně koupat. Sestřičky to maminkám názorně předvedou: namydlí drobečka od hlavy k patě a za velkého křiku ho osprchují…

Nikdo se neptá, proč vlastně? Protože je dítě špinavé? Nebo to snad jeho pokožce prospívá? Má se snad takto zbavit bakterií, které by mu mohly uškodit?
Ani jedno není pravda. Není čistšího tvorečka, než dítě v prvních měsících života. Vše kolem je čisťounké, voňavé, dokonce i tátové si zcela samozřejmě umyjí ruce, chtějí-li svého potomka pochovat.

Pokožka kojence je jemná, citlivá a prostupná téměř jako sliznice. Voda jí již po 5 minutovém působení narušuje, zbavuje jí tenoučké ochranné tukové vrstvy. A mýdlo dokoná dílo zkázy: vysuší ji, jeho zásaditá reakce výrazně usnadní osídlení kůže plísněmi a jinými choroboplodnými zárodky.

Proto si pamatujme: dítě do 1 roku (ale i později) stačí koupat 1-2x týdně. Koupejme krátce, do 6 měsíců věku max. 5 minut.
Mýdlo a pěnící přísady do koupele nepoužívejme v prvním roce života vůbec!
Po koupání dítě natřeme kvalitním kojeneckým rostlinným olejem, bez obsahu parafínu.
A v koupelně dobře zatopme, ideálně na teplotu kolem 27°C. Na otužování má dítě ještě pár let času.

Napsal/a: Xixao

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (31 vyjádření)

  • 🙂 koupala sem denně od miminka…maximálně když prcek usnul tak sem ho na koupání nebudila a nebudím ho ani teď ve 3letech:-)
    Brala sem to spíše jako hraní a seznamování s vodou a příjemnou relaxaci před spaním. žádné dlouhé ráchání,jen pár minutek-u miminka jen párkrát ošplouchnout ve vaničce s bubchen emulzí-žádné mýdlo.
    na mazání suché pokožky se nám výborně osvědčil Menalind. K

  • Poláščata

    Vzkaz pro DRACEK – potničky. Jelikož náš syn se narodil v půlce června, loni bylo dost teplo a potničkami trpěl až do 4. měsíce, tak rada na potničky zní – nechat je větrat, větrat a větrat a ničím nepatlat. Nám to tak aspoň opravdu pomohlo a že jsme jich měli. A ještě jednou k tomu koupání, maminky- ať koupete denně, či ob den, či 2x týdně, ale tento rituál s mimuškem je přece nenahraditelný, kdy si mezi sebou tvoříme pouto a tohle se už nikdy nevrátí!!! Pa Radka

  • Nám v porodnici říkali koupat jednou za dva dny a mezitím otírat měkkou žínkou. Dělala jsem to tak i u starší dcery, která se ze začátku koupala každý den a pokožka se jí příliš vysušovala – dělaly se jí červené suché flíčky. Takže malou koupeme jednou za dva dny (jednou otíráme) a promazávám ji pokožku dle potřeby-většinou kosmetikou Bubchen a mezitím občas obyč.olejíčkem. Co se týče teploty v koupelně, máme asi 21-22 stupňů. Protože chodím s malou plavat do bazénku, kde je voda 32 stupňů, napouštíme ji doma vodu 34, aby na to byla zvyklá, ale především jí tato teplota i vyhovuje a kdyby mohla cáchala by se klidně asi i půl hodiny.

  • Taky jsme koupali dceru každý den od narození, protože se jí to hrozně moc líbilo. Naštěstí neměla žádné kožní problémy – ty mám u nás v rodině já:-) Koupali jsme v Johnsnu, teď už vím, že to není nejlepší volba, lepší je přírodní kosmetika, jak už psala Vandulka. Po koupání mažeme Excipialem Lipolotio – je bezvadnej, ale pozor na kožních poranění pálí, obsahuje totiž močovinu. Teď už taky nekoupu denně – jednou za dva dny, protože si moje ekzémové ruce odpočinou a já taky.

  • Jo o Danečkovi jsem psala já,ale nebyla jsem přihlášená.

  • Anonymní

    Ahoj,je pravda,že nám v porodnici také říkali ,že se mimi můžou koupat jen 2xtýdně.No neumím si to moc u toho našeho broučka moc představit,protože miluje vodu a dost se potí.Ale mám prosbu?nevíte co na potničky?Nepomáhá ani „kalciovka“ ani otřít žínkou,lékařka mi řekla,že žádné miminko není filmová hvězda,že to mám nechat,ale napadlo mě zeptat se vás.Je pravda,že není úplně samá potnička,ale občas jich má dost.Danečkovi jsou tři měsíce.Předem díky.

  • My jsme při prvních dětech slepě poslouchali pokyny těch „chytřejších“ z porodnice, babiček apod. a koupali jsme denně. Teď po deseti letech mě překvapilo, když jsem se dočetla v brožuře od gynekologa, že je možné koupat jen 1 až 2x týdně. Ne, že bychom to dodržovali tak striktně, ale pokud jsem neměla pocit, že malého stav vyžaduje celkovou koupel, nekoupala jsem. Teď už je mu skoro 8 měsíců a koupel je u něho nezbytná každý den už jenom proto, že se při jídle tak zapatlá.

  • Anonymní

    Tak se taky hlásím, já – dvojčecí matka… (asi se budu muset pomalu zaregistrovat…)
    Moje maminka, co nás vychovala 5 dětí a ještě k tomu dělala sestřičku v jeslích, mi říkala, že nás koupala denně a že to byl takový rituál před spaním. Ale ať si to zařídím tak, se nesedřu (stejně – jak uložím holky a nezačnu hned něco dělat, ale „jen“ si tak sednu, v zápětí usnu…). A v porodnici nám kupodivu doporučovali koupat skutečně tak 1x za 2-3 dny. Tak jsme to tak s chotěm dělali – jeden den koupací, dva „odpočívací“…
    A pak musel manžel na čas odjet, prarodiče nemáme v dosahu, musela jsem to zvládnout sama. Tak jsem se inspirovala knihou o dvojčatech (tuším Dvojčata – jejich výchova a vývoj, vyd. Portál 2002), že doporučují koupat jedno dvojče jeden den, druhý den druhé (a psát si, kdy se které koupalo, ať se nekoupe furt jedno a druhé nic…), třetí den „odpočívám“ (manžel nám z toho nějak vypad…) V mezidobí praktikujeme vlhkou žínku. Používáme zejména aromaterapeutickou olejovou kosmetiku (ale i jinou) a nikdy jsme neměly problém s nějakým zápachem nebo zapařením… Manžel furt chodí a s požitkém k holčičkám čuchá, jak prý krásně voní…
    Myslím si ale, že by si to každá maminka měla zorganizovat tak, aby to vyhovovalo jí i miminku, ale my holt musíme „trochu víc organizovat“ (proto ten 3-denní režim).

  • Pomněnka

    Holky, hlavně Hanko, asi vás nenapadlo, že když Tomáše nekoupu denně, tak když ho nevykoupu, tak ho jenom otřu žíňkou????? NIKDY nesmrděl „zapařením“, nebo špínou – maximálně se mi to mohlo stát v těch vedrech, když se při kojení zapotil, a to putoval do vaničky… A takové mímo jen běžně zapocené stačí otřít – je fakt, že Tomča vodu miluje, ale nmíním dráždit jeho kůžičku máčením. A namočit ho na 2 minuty je pro něj týrání – brečí, když ho po takové chvilce vytahuju… Takže tak.

  • Anonymní

    My mame 2,5 Haničku a 4mes. Radečka a oba je koupeme DENNĚ. Vubec nechapu, jak někdo muže mimi týrat koupáním 1-2 týdně. Vždyť se potí a pod krkčkem a pod pažičkama a na prcince se jim ukládaji nečistoty, jako jsou pot, vlákynka z oblečení (pokud používáte bavlnu apod.), mlíčko, zbytky papaní, sliny atd. Mám několik kamarádek, které děti nekoupou denně a musím říct, že kolikrát mi jich bylo líto, že byly až cítit zapařením a špínou. Moje děti nikdy neměli problémy s kůží a natírala jsem je olejíčkem pouze v prvních měsících. Pak vůbec. Jasně že nepoužívám agresiv. mýdlo, ale voda je podle mě základ každodenní čistoty a hygieny, a večerní koupání je důležitý rituál v životě dítěte. Hanka

  • Poláščata

    Ahoj Kristýnko, ten excipial nám aspoň pomohl. Kupujeme ale mlého, obsahuje pouze močovinu, žádné kortikoidy apod. takže by to mělo pomoci. Jak píše Regina i ten infadolan není špatný, ale nezkoušela jsem ho a Menalind je také výborný. Ale na takové věci by ti měla poradit a napsat malému jeho podiatrička nebo pediatr. Zdraví Radka Polášková.

  • Kristýno, zkus na tváře Menalind (je i na takovou suchou a podrážděnou pokožku) nebo máme dobrý zkušenosti s kosmetikou od Dr. Theisse s pupálkou (koupíš v lékárně). Excipial vyrábí také krém na obličej (v tubě) s mandlovým olejem, také není špatný…. V ničem nejsou hormony, takže by to nemělo nijak ublížit…. Hodně štěstí, ať máte zase hezký tvářičky :-)))

  • kristýna

    Poláščata , prosímtě¨, ten excipial u vás pomáhá?? Malej sice má ekzém , ale ne atoopický, a dělá se mu jen malinko. Ale dost často má vyrážku v obličeji, a dost ho to svědí, je hrozně červenej, hlavně když se zpotí, a to se pak snaží drbat a je nevrlej. My máme nějakou mastičku s infadolanem a na ten ekzém pomáhá perfektně, ale na ty tváře vůbec ne, je to snad ještě horší. Myslíš, že by mu ten excipial pomohl?? Bojím se mu na to cokoli patlat, aby to pak neměl hrozný. Díky.

  • Poláščata

    Ahoj, já sdílím stejný názor jako Kristýna, Danulka a ostatní mamči, které sve mimuška koupají denně. Mám 15-ti měsíčního Ondráška a od narození se koupeme každý den, s přísadou speciálního dětského balzámu zakoupeného v lékárně. A to jsme ještě chodili jako miminka skoro do roku pravidelně na plavání miminek do vaniče a poté do bazénku. A s tou teplotou je to opravdu individuální, my máme od malička i v zimě v koupelně a v celém domě 20 maximálné 21 stupňů a náš drobeček žije. Na otužování je jistě času dost, ale to miminko si samo „řekne“ – kolik tepla snese. Náš drobek je od malička „otužilec“. KDyž ho více obléknu, hned se spotí a při větší pokojové teplotě mu okaamžitě zčervenají tváře. Takže je to o přístupu a né kde co komu řeknou nebo předepíší.
    A poznamenávám, že náš malý také trpí atopickým exémem, ale při každovečerním rituálu poi koupání se mažeme vazelínkou a nebo excipialem a je to taková krásná souhra a zvyk maminky s děťátkem.

  • Ahoj, tohle je článek z Weleda Bulletinu. Mám ho doma.
    My malou koupeme každý den, když je zapocená a leze po zemi, raději ji na minutku do vaničky strčím, potom se jí líp spinká. Používám pouze výše uvedenou kosmetiku, nejvíc se nám osvědčila na vyrážky a ekzémek. Někde jsem dokonce četla, že pokud se krémy nesmyjí, u atopiků se zhoršuje stav ekzému.

  • Taky koupeme od malička denně. Miminko se sice neušpiní, ale zato se paří v plíně, někdy se zapotí, když ho moc oblíknu…..a navíc mi to koupání přijde jako pěknej rituálek před spaním. Každý večer jsme napustili vaničku, mimčo opláchli – za minutku bylo hotovo. Používáme zásadně přírodní kosmetiku, navíc pro novorozeně až do několika měsíců pouze krémovou koupel. Po koupání (no ono to bylo spíš ošplíchnutí :)) hezky promazat nějakým kvalitním olejem nebo krémem a šup do postýlky. A teplotu v koupelně taky máme nižší, než tu doporučenou.

  • Pomněnka

    Kristýno, možná to vyznělo, že se řídím tím, co mi kdo poradil – spíš jsem tím chtěla říct, že já se neshoduju se zněním článku, že v porodnici říkají koupat denně a mydlit.
    Tomáš je ve vodě rád, je to naše rybička. Už ve dvou měsících jsme s ním byli u tety v bazénu, byl fakt super. Ale zase na druhou stranu ho fakt nechci koupat denně, to až nám trošku povyroste. Spíš podle potřeby, podle počasí.
    A zapomněla jsem napsat, že už asi od dvou měsíců občas používáme šampon, Tomík má plno vlásků, takže je měl jen z vody nebo z vody s olejem takové zplihlé… A překvapilo mě, že i mytí vlásků se mi líbí.
    A to s tou vystydlou vodou znám, je mu to jedno. Hlavně, že se cáká… „Jako ryba ve vodě…“

  • kristýna

    ahoj, já mám na takové věci trošku odlišný názor. Nevím, třeba mě tady bude někdo bičovat, ale myslím si ,že by si to maminky měli dělat podle sebe a miminka, a ne jak jim to říkají v porodnici a pod. Prvního syn jsem první tri měsíce koupala jednou týdně, a to z toho důvodu, že strašně řval, a já ho nechtěla stresovat, tím co se mu nelíbí. Od tří měsíců se to úplně obrátilo a koupal se denně. Mýdlo – sprchový gel jsme používali jen na zadeček. Druhému je sedm měsíců a od malinka ho koupu každý den, protože se mu to strašně líbí. Každý večer už ve stejnou dobu začne být protivnej, a jakmile ho začnu svlékat a jdeme do koupelny, tak jakoby ožije, a cáká se ve vaně jak divej třeba čtvrt hodiny, a je mu jedno že voda vystydla.
    A to máme v koupelně tak 22, 23stupnů, někdy i míň, protože tam topíme jen když mrzne, protože se to stejně špatně vytápí. A nastydlý ještě pořádně nebyl, naopak je dost teplomilný a kolikrát je oblečenej míň než já, protože je mu jinak teplo. A se starším to bylo to samé.
    Myslím si , že dost maminek miminka hrozně rozmazlují s tím teplem, jsou pořád zpocený , v teple, pak někde venku ofouknou a jsou hned nemocný.
    Ale to je můj názor. Dělat si to podle svého a hlavně podle dítěte a ne jak raděj „zkušenější“.

  • Pomněnka

    Ahoj. V porodnici u má dětská lékařka, a vlastmě i na předporodním kurzu nám radili koupat 1krát za 2-3 dny. A tak to taky děláme, teda pokud se Tomík (5,5 měsíce) nezapotí, to pak koupeme i denně. Říkali nám, že jediné, jak se mimi může ušpinit, je spotit se. A koupeme většinou čistou vodou, sem tam dáme olej na lék. předpis ( i na atop. ekzem). Mýdlo se prý má použít výjimečně, a když, tak klasická tableta, tam je nejmíň alergenů (aspoň nám to tak říkali).

    Ještě nátaky doporučovali, když je mimi pokakané, tak ho opláchnout pod tekoucí vodou, teda pokud nám jde dobře nastavit teplota. Pokožka není zbytečně vystavená tření a „odírání“ a navíc se nepotýká s alergeny, které jsou ve vlhčených ubrouscích. Tak se to tak snažím dělat, pokud doma nemáme zrovna zimu…

    Zajímavé téma, zajímá mě taky jak to chodí u vás, ohledně koupání.

  • My koupeme 1x za 2-3dny(dcerce je 10,5měsíců). Když byla dcerka úplné mimi, tak jsme jí museli koupat denně, protože byla od mastiček (měla atop.ekzém) a ty po nějaké době na kůžičce nepříjemně zaváněly….Je fakt, že se jím koupáním narušuje jejich ph pokožky a kůže se pak stává citlivější…Článek se mě líbí

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist