Nošení dětí je přirozený způsob života v mnoha kulturách (Asie, Afrika). A nejen nošení, ale i pevné zavinování (Indiáni). Jak se nosila celých 9 měcíců uvnitř těla své mámy, tak pokračují po porodu dalších mnoho měsíců v nošení na jejím těle. Dostává se jim pevného pouta, naprostého přijetí, pocitu bezpečí a důvěry, jsou tak chráněna před různým nebezpečím…
Jak je nošení dětem prospěšné?Miminka by neměla zůstávat osamocená a jejich pláč bychom měli brát vážně. Bylo zjištěno, že děti, které byly nošeny alespoň 4 hodiny denně, lépe prospívají jak fyzicky tak psychicky, než děti nenošené. Jejich mozek dostává více podnětů než mozek dítěte ležícího v kočárku, nebo v postýlce a může se tak lépe rozvíjet. Bývají méně bojácné a méně plačtivé, dříve se osamostatňují. Nošením si děti cvičí rovnovážný systém a vykazují proto mnohem lepší motorický vývoj. Bezprostřední blízkost mámy a děťátka napomáhá lepšímu porozumění mezi nimi, máma může lépe pochopit přání a potřeby svého dítěte. Nepřerušené spojení matka-dítě pomáhá miminku rychleji získat denní a noční rytmus. Nošení v šátku velmi prospívá dětem předčasně narozeným či dětem handicapovaným (LMD apod.). Nošení pomáhá při špatném usazení a vývoji kyčelních kloubů.
Co na to říká páteř miminka, ale i maminky?
Při správném uvázání nemůže nošení dítěti ublížit. Dítě je v anatomicky správné poloze, jeho záda a páteř jsou podpírány, dítě v šátku „nesedí“. Naopak dítě 9 měsíců schoulené v mámině bříšku se postupně narovnává tak, jak roste síla jeho svalů. Důležité je vázat šátek pevně, aby bylo dítě co nejblíže vašemu těžišti. Začne-li maminka nosit své děťátko od narození, zvyká si postupně na zátěž nošení. Důležité je střídat polohy při nošení během dne nebo týdne, aby páteř a příslušné svalstvo nebyly jednostranně zatěžovány. Dobré je odkládat dítě na delší, nebo noční spánek. Spící dítě můžete ze šátku přesunout do kočárku či postýlky a odpočinout si. Naučte se při zvedání a vstávání s dítětem v šátku zapojovat více silné svaly stehen než zranitelnější svalstvo zad.
Jak dlouho a do jakého věku děti nosit?
Nošení se doporučuje už od narození. Nejlepší je nošení střídat, dopřát mu volný pohyb pro uspokojení svých zájmů a brát ho zpět do šátku, pokud projeví touhu být opět nošené. Dítě si samo reguluje délku nošení, která klesá s jeho věkem a motorickými schopnostmi. U starších dětí a batolat se dá šátek s výhodou využít na uklidnění – při růstu zubů, při návalech vzteku, v nemoci apod. Nosit můžete děti do 3 let, příp. do 15 kg.
Výhody pro maminku.
Máma se nemusí zříci všech svých předchozích aktivit (výstavy, jízda na kole, lyžování, dovolená, hory, moře, zahrádka), snadněji se nakupuje a cestuje v dopravních prostředcích. Ale největším pomocníkem zůstává šátek v domácnosti – máma nosí miminko a zároveň má obě ruce volné.
Děti v šátku očekávají, že se budete pohybovat, nebo se při stání na místě alespoň pohupovat. Pak budou v šátku klidné a spokojené. Proto je nejlepší vázat si dítě do šátku, když máte nějakou práci, při níž musíte chodit nebo přecházet, nebo když chcete vyrazit ven.
Šátek je víceúčelový – na cestách poslouží jako podložka pro přebalení, nebo přikrývka, polštářek v autosedačce, jako stínění proti slunci, když jedete s kočárkem, po pevném uchycení jako závěsná houpačka. A když ho zrovna nepotřebujete, je lehký a praktický na skladování.
Tohle jsem vypsala z letáčku, který jsme dostávaly na přednášce „Nošení dětí v šátku“, který jsem absolvovala v Brněnské agentuře Větrník. Myslím, že přednášky tam jednou za půl roku stále probíhají.
A jak jsem se s tím poprala já?
Hned jak jsem přišla z porodnice, nemohla jsem se dočkat až to s Madlou vyzkouším. Ze začátku nám to moc nešlo, ale pak jsem to dostala do ruky. Nosila jsem ji doma, když byla ukňouraná, a v pohodě jsem si vyžehlila, umyla nádobí, najedla se, i s ní vyspala. Nosila jsem ji doma, když byla nemocná a taky, když jí rostly a bolely zoubky. Nosila jsem ji ven, když jsem něco potřebovala zařídít ve městě, nebo do obchodů, kam se s kočárem nedostanu. Běhala jsem s ní v šátku do nemocnice. Nosila jsem ji třeba na krátké procházky, byly jsme na výstavě, na rozhledně … už si ani nepamatuju kde všude jsme byly. Ale i když jsem jela s kočárem, šátek jsem měla vždycky s sebou. Určitě to znáte, u malýho prcka nikdy nevíte co bude za 5 minut a šátek byl zaručeně uklidňující.
Moje záda to celkem zvládly, možná i proto, že Madlenka měla v roce necelých 9 kg, ale možná i proto, že cvičím kalanetiku a poweryogu anebo se jen tak protáhnu na balónu.
Osobně jsem ji nenosívala nijak dlouho, náš kočárek určitě nijak nezahálel, prostě podle potřeby. No a tak nějak kolem toho roku, se to samo nějak vytratilo. Navíc Madla je celkem dost aktivní, už by tam asi ani nevydržea.
Když jsem vypisovala ty sportovní aktivity, co se dají dělat s mimčem v šátku tak upřímně: do toho bych já nešla. Slyšela jsem, že nějaká maminka jezdila s dítětem v šátku na koni!? To já nemám zapotřebí, podle mě zbytečný risk. Akorát jsem plánovala, že půjdeme s Madlou v šátku do kina. Ale nějak moc rychle vyrostla, takže jsme to nestihly.
Pohupování se mi stalo druhou přirozeností, takže se mi běžně stávalo, že i bez šátku jsem se vzbuzujíce úsměvy okolí pohupovala do „rytmu“ :-))
No a tu víceúčelovost zase jen potvrzuju, dokonce jsem si jednou šátek omotala kolem sebe, když jsem si zapomněla mikinu a Madlenka si lebedila v kočárku pod dekou.
No a jaký šátek? U nás se dá sehnat od firmy Vatanai pouze přes internet na www.vatanai.cz. Tam se dozvíte i spoustu zajímavých informací.
Já jsem se hrozně dlouho rozhodovala, protože Vatanai šátek je poměrně dost drahý, kolem 2 tisíc. Hledala jsem v inzerátech, dokonce už jsem byla skoro domluvená s paní která šátky šije doma z krepu. Ale nakonec zvítězila kvalita a jsem opravdu moc spokojená. Šátek by totiž měl být pevný po osnově i po útku, ale měkce pružný v šikmém směru. Což u krepu není :-(. A co víc samozřejmě zdravotně nezávadné barvy.
Holky co vedly tu přednášku ještě prodávaly šátky tuším z indie, byly o něco levnější než Vatanai, ale bohužel nemůžu najít jejich kontakt. Takže si to beru za domácí úkol a zkusím to nějak zjistit.
Ufff, doufám, že jsem vás úplně nepřehltila informacemi, a že to má aspoň trochu hlavu a patu.
Napsal/a: Áňa
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)
Mám šátek,fakt si moc chválím,dnně nosím na zahradu i doma-domácí práce,mám dvouletého synka,tak šátek s mladším super(doporucuji)
Ahoj Holky a všichni čitatelé 🙂
Pokud by některá měla zájem o koupi levnějšího šátku, tak je možno si ho objednat na emailu klubicko.satek@seznam.cz. Šátky si můžete prohlédnout a ráda zodpovím všechny vaše dotazy. Při koupi přiložím i podrobné návody na úvazy. A v případě osobního odběru s úvazy ráda poradím a ukážu „fígly“. Cena šátku je víc než příznivá 🙂 650,-
Sestra má malé maminko a šátek si také moc chválí.
Já sama se přidávám se k Bee, jsem jím také nadšená a hned:), jak budu mít příležitost, ho chci také vyzkoušet:)
Ahoj Áno, díky za zajímavý článek!
Moc dobře si nedovedu představit, jak bych tam dostala toho našeho raracha a to mu jsou teprve dva roky, natož tak tříleté dítko. Jinak mi taky nejde moc k sobě šátek a kolo a celkově asi jakýkoli sport.
Každopádně jsem tím nadšená a kdybych k tomu ještě měla někdy příležitost, tak se o to budu stoprocentně víc zajímat.
Mobile Sliding Menu