Noční pomočování – jak mohou pomoci rodiče

V předchozích dílech tohoto malého seriálu jsem vám osvětlila, co je to enuréza a co ji způsobuje. Podívejme se nyní na to, jak mohou dítěti pomoci samotní rodiče. V první řadě musí rodiče informovat dětského praktického lékaře, který musí mít dostatek informací o tom, aby dítě začal léčit, resp. jej odeslal k příslušnému odborníkovi…Odkládání problému nic neřeší.

V žádném případě dítě netrestejte a nekárejte! Důležitý je citlivý přístup!

Promluvte si také s dítětem otevřeně o problému, zabráníte tak případnému psychickému traumatu. Věty typu: „teď už jsi velký…“, nebo „to je ale ostuda“ nevypusťte z úst. Neinformovanost rodičů může přivést dítě k sebeobviňování a narušit vzájemnou důvěru.

Rodiče mohou k duševní pohodě enuretika přispět také úpravou lůžka a zlepšením přístupu na toaletu. Větší pocit jistoty a lepší orientaci ve tmě získá dítě díky nočnímu světýlku. Cesta z postele na záchod má být krátká a jednoduchá. Pokud není, dejte k posteli nočník. Při nočním pomočování je vhodné položit na prostěradlo gumovou podložku a přikrýt ji silnou savou plenou, aby moč nepronikla do postele.

Prvním předpokladem pro aktivní řešení problému nočního pomočování je odstranění dětských plenek na noc, pokud je dítěti rodiče dávají. Pleny na noc sice zachrání lůžko před prosáknutím moče, ale nepomohou dítěti k řešení problému.

Naučte dítě se před spaním řádně vymočit, beze spěchu, v naprostém klidu.

Co se týká názorů na noční buzení k vymočení, zdá se, že se různí. Buzení může přinášet úlevu v rodině, ale nemá dlouhodobě příznivý efekt na řešení obtíží, je tedy „kosmetickým řešením mokrého prostěradla“. Úplné probuzení dítěte je obtížně dosažitelné a nezdá se být zásadní.

Šance na vyléčení pomočování jsou velmi vysoké. Většina léčených nekomplikovaných forem pomočování se upravuje beze zbytku do dvanácti až třinácti let věku dítěte. Léčba vyžaduje systematický a trpělivý přístup rodiny i zdravotnického personálu. Je náročná na čas a postupuje většinou po malých krocích.

Na závěr je vhodné uvést několik doporučení odborníků pro rodiče:

DOHLÉDNĚTE, aby se dítě šlo pravidelně vymočit před ulehnutím do postele.

ZAJISTĚTE snadný přístup k WC a nechte případně rozsvíceno.

POVZBUZUJTE dítě k pití během dne tak, aby lépe dokázalo rozpoznávat pocit plného měchýře a zároveň vypilo základní denní potřebu tekutin ještě před večerem.

NEDOVOLTE dítěti konzumaci kofeinových a šumivých nápojů před spánkem, protože zvyšují produkci moče a zvyšují dráždivost močových cest.

ZABEZPEČTE dítěti dostatek ovoce (zejména brusinek a borůvek), zeleniny, jogurtů, celozrnného pečiva a tekutin během dne. Předejdete tak zácpě, která se může spolupodílet na nočním pomočování.

ZAPOJTE dítě do výměny mokrého ložního prádla a pyžama, může mu to pomoci vyrovnat se s problémem.

PŘIPOMEŇTE dítěti ranní sprchu nebo koupel, když se v noci pomočilo. Předejte tak posmívání ze strany spolužáků.

PAMATUJTE, že noční pomočování není chyba rodičů ani dítěte.

SNAŽTE SE zabránit konfliktu, hněvu i trestání kvůli nočnímu pomočování.

BUĎTE trpěliví, laskaví, buďte dítěti oporou.

CHVALTE dítě za každou noc, kdy se nepomočí.

VYSAZOVÁNÍ dítěte na záchod v první polovině noci je možnou cestou k dosažení suchého prádla, ale z dlouhodobého pohledu není dobrou strategií k překonání nočního pomočování.

Pokud byste se domnívali, že vaše dítě trpí problémem nočního pomočování, nebo byste pouze chtěli získat informace, pak můžete využít internetových stránek www.nocvsuchu.cz. Naleznete zde například kontakty na odborníky v seznamu odborných pracovišť podle daného regionu, ale především získáte důležité poznatky týkající se nočního pomočování.

Rovněž zde rodiče naleznou pravidelně zveřejňované otázky a odpovědi na nejrůznější dotazy ohledně pomočování, ve kterých se dá také najít inspirace k řešení.

Na těchto webových stránkách si rovněž můžete zdarma stáhnout pitnou a mikční kartu a vyplněnou ji pak odevzdat lékaři při první návštěvě.

Těchto stránek můžete využít i ke konzultaci individuálního problému, kdy stačí zaslat svůj dotaz na email: info@nocvsuchu.cz.

Více informací o nočním pomočování najdete na www.nocvsuchu.cz.