Noční pomočování – jak mohou pomoci rodiče

Rubrika: Péče o dítě

V předchozích dílech tohoto malého seriálu jsem vám osvětlila, co je to enuréza a co ji způsobuje. Podívejme se nyní na to, jak mohou dítěti pomoci samotní rodiče. V první řadě musí rodiče informovat dětského praktického lékaře, který musí mít dostatek informací o tom, aby dítě začal léčit, resp. jej odeslal k příslušnému odborníkovi…

Odkládání problému nic neřeší.

V žádném případě dítě netrestejte a nekárejte! Důležitý je citlivý přístup!

lékařPromluvte si také s dítětem otevřeně o problému, zabráníte tak případnému psychickému traumatu. Věty typu: „teď už jsi velký…“, nebo „to je ale ostuda“ nevypusťte z úst. Neinformovanost rodičů může přivést dítě k sebeobviňování a narušit vzájemnou důvěru.

Rodiče mohou k duševní pohodě enuretika přispět také úpravou lůžka a zlepšením přístupu na toaletu. Větší pocit jistoty a lepší orientaci ve tmě získá dítě díky nočnímu světýlku. Cesta z postele na záchod má být krátká a jednoduchá. Pokud není, dejte k posteli nočník. Při nočním pomočování je vhodné položit na prostěradlo gumovou podložku a přikrýt ji silnou savou plenou, aby moč nepronikla do postele.

Prvním předpokladem pro aktivní řešení problému nočního pomočování je odstranění dětských plenek na noc, pokud je dítěti rodiče dávají. Pleny na noc sice zachrání lůžko před prosáknutím moče, ale nepomohou dítěti k řešení problému.

Naučte dítě se před spaním řádně vymočit, beze spěchu, v naprostém klidu.

Co se týká názorů na noční buzení k vymočení, zdá se, že se různí. Buzení může přinášet úlevu v rodině, ale nemá dlouhodobě příznivý efekt na řešení obtíží, je tedy „kosmetickým řešením mokrého prostěradla“. Úplné probuzení dítěte je obtížně dosažitelné a nezdá se být zásadní.

Šance na vyléčení pomočování jsou velmi vysoké. Většina léčených nekomplikovaných forem pomočování se upravuje beze zbytku do dvanácti až třinácti let věku dítěte. Léčba vyžaduje systematický a trpělivý přístup rodiny i zdravotnického personálu. Je náročná na čas a postupuje většinou po malých krocích.

Na závěr je vhodné uvést několik doporučení odborníků pro rodiče:

DOHLÉDNĚTE, aby se dítě šlo pravidelně vymočit před ulehnutím do postele.

ZAJISTĚTE snadný přístup k WC a nechte případně rozsvíceno.

POVZBUZUJTE dítě k pití během dne tak, aby lépe dokázalo rozpoznávat pocit plného měchýře a zároveň vypilo základní denní potřebu tekutin ještě před večerem.

NEDOVOLTE dítěti konzumaci kofeinových a šumivých nápojů před spánkem, protože zvyšují produkci moče a zvyšují dráždivost močových cest.

ZABEZPEČTE dítěti dostatek ovoce (zejména brusinek a borůvek), zeleniny, jogurtů, celozrnného pečiva a tekutin během dne. Předejdete tak zácpě, která se může spolupodílet na nočním pomočování.

ZAPOJTE dítě do výměny mokrého ložního prádla a pyžama, může mu to pomoci vyrovnat se s problémem.

rodičePŘIPOMEŇTE dítěti ranní sprchu nebo koupel, když se v noci pomočilo. Předejte tak posmívání ze strany spolužáků.

PAMATUJTE, že noční pomočování není chyba rodičů ani dítěte.

SNAŽTE SE zabránit konfliktu, hněvu i trestání kvůli nočnímu pomočování.

BUĎTE trpěliví, laskaví, buďte dítěti oporou.

CHVALTE dítě za každou noc, kdy se nepomočí.

VYSAZOVÁNÍ dítěte na záchod v první polovině noci je možnou cestou k dosažení suchého prádla, ale z dlouhodobého pohledu není dobrou strategií k překonání nočního pomočování.

Pokud byste se domnívali, že vaše dítě trpí problémem nočního pomočování, nebo byste pouze chtěli získat informace, pak můžete využít internetových stránek www.nocvsuchu.cz. Naleznete zde například kontakty na odborníky v seznamu odborných pracovišť podle daného regionu, ale především získáte důležité poznatky týkající se nočního pomočování.

Rovněž zde rodiče naleznou pravidelně zveřejňované otázky a odpovědi na nejrůznější dotazy ohledně pomočování, ve kterých se dá také najít inspirace k řešení.

Na těchto webových stránkách si rovněž můžete zdarma stáhnout pitnou a mikční kartu a vyplněnou ji pak odevzdat lékaři při první návštěvě.

Těchto stránek můžete využít i ke konzultaci individuálního problému, kdy stačí zaslat svůj dotaz na email: info@nocvsuchu.cz.

Více informací o nočním pomočování najdete na www.nocvsuchu.cz.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Anonymní

  TO, ŽE SE DÍTĚ POČURÁVÁ V ROCE NEBO DVOU, JE NORMÁLNÍ, NEDOVEDU SI PŘEDSTAVIT DÁVAT SVÉHO 15MĚSÍČNÍHO SYNA NA NOČNÍK, KDYŽ NETUŠÍ, O CO JDE.
  MOJE 6LETÁ DCERA ALE TRPÍ PRIMÁRNÍ ENURÉZOU, CHODÍME NA NEFROLOGII, BEREME LÉKY, ALE ZATÍM NEÚSPĚŠNĚ…
  ZAPISUJEME, DODRŽUJEME REŽIM ENURETIKA, ALE ZATÍM NIC.
  CHCE TO TRPĚLIVOST.

  ABSA.

 • Tak o tomhle problému nevím nic:)
  Zatím, jen dcera se mi nepočůrává a když, tak vinou hlubokého spánku a to je max. 1-2 za rok, takže z toho tragédií nedělám:)
  A mě nikdy MuDr. nekontrolovala jestli má a nebo nemá plínku, jestli chodí na nočník, každé dítě je individuální, jedno se to naučí ve dvou, druhé ve třech letech.
  V jednomroku se mi to zdá brzy být bez plen a chodit pravidelně na nočník, vždyt to dítě neumí ani pomalu chodit a ani pomalu nemluví, natož aby chodilo na nočník:)
  Malá mi spí od dvou bez plen celou noc, nočník má pro jistotu u postele doted:))

 • Když byly naší Karolí 3 roky, tak se jí v noci zdálo,že je na záchodě a když jsem si k ní lehla tak počůrala i mě.Tak jsem rychle stáhla prostěradlo a vysušila postel toaleťákem a pak ještě fénem.Lien něco podobného nám říkala naše bývalá Mudr.Dostala jsem tenkrát vynadáno jaktože v roce ještě nechodí na nočník a jaktože má ještě plínu.Řěkla jsem jí k tomu svoje a víckrát nás tam neviděly.

 • Lien

  Jsem ráda, že se tu takové články vyskytují, myslím, že s tím může mít problém dost lidí. A, bohužel, taky myslím, že dost jich to řeší špatně, nebo vůbec. Např. ty uvedené věty o ostudě, nebo tresty za noční pomočování apod. Moje maminka už říkala malé (1rok)před několika měsíci, že je to ostuda, nečůrat do nočníčku, nebo, že hovínko je fuj hanba, tak jsem to zatrhla, hned v zárodku, ale musím kvůli tomu neustále poslouchat rýpavé narážky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist