Noční pomočování = častý dětský problém I.

Rubrika: Péče o dítě

Pomočování u dětí je problémem, se kterým se setkávají lékaři u svých malých pacientů, a to ne zcela výjimečně. I přesto, že se praktický lékař věnuje dětem pravidelně, v případě enurézy jde o situaci, která by měla být předána do rukou specialistů nefrologických poraden. Víte jako rodiče, na koho se obrátit a především kdy? Možná vám pomůže následující článek…

Preventivní prohlídky se u dětí provádí od třetích narozenin každé dva roky a mají velmi podobný scénář. Je důležité, aby rodič s lékařem spolupracoval a nejen odpovídal na položené dotazy, nýbrž i sám lékaři oznámil skutečnosti, které se jemu samotnému zdají jiné, vybočující z normálu. A to se týká i nočního pomočování jejich dítěte. Někteří rodiče mohou pomočování brát jako intimní záležitost, mohou se stydět za svého potomka a nechtějí o problému s lékařem mluvit. Jedná se pak o velmi závažnou chybu, kterou poznamenají především své dítě a mohou mu tak zásadním způsobem i ublížit.
Pokud se praktický dětský lékař nezajímá o určité aspekty zdravotního stavu dítěte, nebo je řeší nedostatečně účinným způsobem, je nutné obrátit se na specialistu. K návštěvě odborného lékaře není nutné doporučení od praktického lékaře. Nenechte se tedy specialistou odmítnout!

Nefrologická poradnaporadna
Jedná se o odbornou ambulanci, která spolupracuje zároveň s lůžkovou částí příslušné nemocnice. Tyto ambulance se nachází v každém krajském městě, ve větších městech je specialistů ještě více především pak ve fakultních nemocnicích.
V nefrologické ambulanci jsou řešeny onemocnění ledvin a močových cest, to znamená, že sem přicházejí pacienti s vrozenými vadami ledvin, prodělanými močovými infekcemi, sníženou funkcí ledvin, bílkovinou nebo krví v moči, změnou množství nebo složení moči, neinfekčním zánětem ledvin, dalšími příznaky nebo různou kombinací některých těchto příznaků.

Přibližně 20% dětských pacientů tvoří děti, které trpí nočním pomočováním, tzv. enurézou.

Enuresis nocturna
Noční pomočování se projevuje neuvědomělým močením nejen v noci, ale také během denního spánku (např. po obědě). Dělíme ji na primární enurézu a sekundární.

Primární noční enuréza se vyznačuje tím, že tento problém se projevuje již od nejútlejšího věku. Dítě vlastně nedovede „naučit“ svůj močový měchýř pravidelnému vyprazdňování. Většina dětí a dospívajících se pomočuje proto, že kapacita jejich močového měchýře nestačí na velké množství moči vytvořené v průběhu spánku. Primární enuréza je urologický problém, nepatří péče psychiatra. Pravděpodobnost postižení potomka stoupá s četností výskytu symptomu v rodině. Dispozice k nočnímu pomočování se bohužel dědí od předků.

Sekundární noční enuréza se odlišuje v tom, že se začne v noci pomočovat dítě, které s udržením moči v noci nemělo problém v posledních šesti měsících. Na rozdíl od primární enurézy je příčina sekundární enurézy většinou psychická (rozvod rodičů, narození sourozence, nástup do školy).

Pomočování v bdělém stavu přes den je nutno označovat za inkontinenci a ne za enurézu.

enurézaJe důležité rovněž zjistit, zda noční pomočování nesouvisí s jiným zdravotním problémem, například s onemocněním močových cest. Pokud je tato možnost vyloučena, pak mluvíme o tzv. monosymptomatickém nočním pomočování (MNE). Toto postižení nepřináší ve své nejjednodušší formě prakticky žádné zdravotní riziko, ale je spojené s těžkým psychosociálním stresem a předznamenává nezřídka i těžkosti ekonomické. Přes den nemají děti s MNE většinou žádný problém, netrpí zmiňovanou močovou infekcí, močí zcela volně.

Co způsobuje pomočování?

Na vzniku enurézy se podílí podle současných vědomostí celá řada příčin:
Nepochybná je vrozená dispozice – potomci páru, kde jsou postiženi oba rodiče, trpí pomočováním v 77 %, při postižení jednoho rodiče ve 43 % případů.

Poruchy noční produkce tekutin – nedochází k produkci hormonu, omezujícího vylučování vody ledvinami v noci (antidiuretický hormon, tzv. vasopresin)

Významný je také vliv stresu – problémy ve škole, v rodině, narození mladšího sourozence, rozvod rodičů, nemoc, týrání atd.

Poruchy spánku a probouzení – příliš tvrdý spánek či sklon k náměsíčnosti. Enuretici opouští ve spánku lůžko, močí neprobuzeni na WC nebo i mimo záchod.noc Podíl těchto poruch je pravděpodobně menší a složitější než se původně předpokládalo.

Špatné návyky pití a močení – nerovnoměrný příjem tekutin, přepíjení se večer po návratu z tréninku nebo školy, odkládání močení, spěch při močení, nadměrné používání břišního lisu.

Porucha funkce močového měchýře (dráždivý měchýř s nižší kapacitou) – typické pro děti s komplikovanějšími formami pomočování.

Více informací o nočním pomočování najdete na www.nocvsuchu.cz.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • Virenka

    Další hezky sestavený článek. Vypadá tak úhledně, až by člověk nemusel pochopit, jak ve skutečnosti složitý a někdy nesnadno řešitelný problém to pomočování je. – To nemá být kritika, jen povzdech nad problémem, který je někdy pro daného človíčka pořádně přes míru.

  • Lien

    Jo, děkuju, už jsem to pochopila. Díky

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Lien, jako dítě či dospívající. Samozřejmě sem patří i to, že by se pomočoval i jako dospělý, ale vzhledem k tomu, že jsou léky a léčba, tak se v podstatě tyto případy u dospělých nevyskytují (no, možná jsou nějaké výjimky…).
    Jde v tomto o to, že se pomočování nevyskytuje jako součást nějakých psych. problémů (to je ta sekundární), je od dětství a vyskytuje se i po pátém roce věku a vyšším,nedaří se jí zvládnout běžnými postupy, kdy se děti učí i v noci nepočůrávat apod.. Jsou například příklady – náctiletých, kteří trpí touto poruchou….

    No, nevím, z očí do očí bych to vysvětlila asi líp….

  • Lien

    No, asi jsem mírně tupá. Jestli to má dítě zdědit, musí se rodič pomočovat ještě i jako dospělý, nebo jako dítě. To mě zajímá.

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Lien, máš zřejmě na mysli primární noční enurézu. Ta se vyznačuje tím, že děti i vyššího věku i dospívající se v noci pomočují (přes den vše v pohodě zvládají), je tady nutná režimová opatření, někdy spolu s podáváním určitých léků apod. Navíc je sklon k pomočování dědičný (samozřejmě to není pravidlo, ale je to častější) – např. se pomočovala řekněme moje matka, pomočovala jsem se i já a tudíž je velká pravděpodobnost, že se bude pomočovat i moje dítě (jako příklad).
    Malé dítě se samozřejmě pomočuje, do těch 5ti let, jak se zde píše je to ještě v normě, pak by ale již mělo dítě zvládat svůj moč. měchýř. Pokud ne, a stává se to, že i v pubertě se stále děti pomočují, musí se to řešit.

    Tak nevím, zda jsem odpověděla na tvůj dotaz dostatečně….Každopádně tím není myšleno, že se pomočují dospělí v noci – je léčba, pomocí které se vše dá zvládnout v dětství.

  • Lien

    To nechápu, ta vrozená dispozice, jako že se pomočují dospělí v noci? Nebo jako že se pomočovali v noci když byli malí?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist