Nadstandardní péče po česku

Rubrika: Péče o dítě

65899_hospital_bed_2Před více než dvěma měsíci si syn při našem společném pobytu v Krkonoších zlomil nohu po pádu na bobech. Následkem toho jsem, coby jeho dospělý doprovod, měla během našeho čtyřdenního pobytu v Krajské nemocnici Liberec možnost otestovat českou nemocniční péči…

Myslím, že nejsem náročný klient a od našeho věčně se transformujícího zdravotnictví neočekávám servis, jaký můžeme vidět v nejrůznějších zahraničních seriálech typu Chirurgové. Říká se, že v českém zdravotnictví není zrovna peněz na rozdávání a tak jsem leccos ochotná přejít. Přesto jsem se zde ale setkala s některými věcmi, které stojí za zmínku.

Coby zákonná zástupkyně svého syna jsem měla zřejmě pomýlenou představu, že před ne zcela nezbytným operačním zákrokem budu některým z lékařů postavena před alternativy, a že mi někdo sdělí, jaké jsou pro syna možnosti. Nějak jsem z těch seriálů okoukala, že lékař si před operací – synovi zaváděli do nohy dráty – se mnou sedne do ordinace, připevní rentgenový snímek na svítící panel a řekne: podívejte se, máme tu tyhle možnosti… Nemusím říkat, že nic takového se nestalo. Lékaři syna na operaci prostě a jednoduše objednali, aniž by mi dal kdokoliv cokoliv vědět (v tu chvíli jsem ještě nebyla v nemocnici) a naopak na můj telefonát mi nikdo z lékařů nebyl schopen říct, co se vlastně děje. Do nemocnice jsem dorazila druhý den, kdy mi lékařka suše oznámila, že i přesto, že jsem byla původně informována, že operace není nutná, bude syn za hodinu operován, a že mám podepsat papír, že s tím souhlasím.

Samozřejmě, že jsem se ohradila a přes zjevnou nelibost lékařky jsem se nechala poslat k jinému lékaři, který zákrok nařídil. Lékař mě – s o něco menší nelibostí – začal přesvědčovat o tom, že operace sice není jediným východiskem, a že by bylo možné nechat nohu srůst bez zavedení drátů, ale že on sám, být v mé situaci, by pro své dítě volil variantu operace. Po krátkém přesvědčování jsem seznala, že má lékař pravdu a ví, co říká a k operaci jsem svolila. Velmi nepříjemné ale bylo, že jsem se musela rozhodovat pod tlakem a nebyl mi dán čas k tomu, abych si mohla sehnat nějaké informace nebo se s někým poradit. Od nemocničního zařízení bych očekávala, že budu o všem včas informována, nikoliv to, že se v podstatě náhodou dozvím, že syn má být za hodinu operován. Jednu chvíli mě dokonce napadlo, jestli snaha operaci utajit a posléze tlak na to, abych s ní souhlasila, nejsou dány tím, že lékaři mají za operaci víc bodů a peněz od pojišťovny, než kdyby léčba probíhala bez operace.

V Krajské nemocnici Liberec se lékaři také ještě nejspíš nenaučili, že s pacientem nebo jeho zákonným zástupcem se nejedná jako s úplným idiotem. Dvakrát jsem chtěla po lékařích vidět synovy rentgenové snímky, opět nejspíš následkem zahraničních seriálů, ve kterých sympatický doktor s úsměvem klientovi vysvětluje, jak se věci mají. První lékař se na mě s ironickým úsměvem podíval a řekl: „Kdo je tady lékař, vy nebo já?“ a druhý vztekle hodil sadu rentgenových snímků na postel. Myslím si, že příliš náročná nejsem, ale to, že vás lékaři informují o vašem stavu nebo o stavu vašeho dítěte a vše vám vysvětlí, by snad mohlo být normální už i u nás.

Přejděme k nejpozoruhodnější věci, kterou jsem později nazvala nadstandardní péče po česku. Do nemocnice jsem se z horské chalupy vracela s tím, že se uvolnil nadstandardní pokoj, o který jsem den předtím projevila zájem. Nadstandardnost tohoto pokoje spočívala v tom, že narozdíl od pokoje normálního bylo možné být se synem v jedné místnosti, jinak bychom byli oddělení a já bych k němu mohla pouze chodit na návštěvy. Za pokoj se kromě regulačních poplatků platilo dalších 200,- Kč, celkem tedy 320,- Kč za den. Na první pohled jsem byla překvapená, jak luxusně byl pokoj vybaven a poprvé jsem měla pocit, že se nacházím v prostředí těch zahraničních seriálů. To jsem ale ještě netušila, že například televizor je vám úplně k ničemu, když se na něj nemůžete dívat.

Nadstandardní pokoje v liberecké nemocnici jsou určeny pro 4 osoby – 2 děti s jejich dospělým doprovodem. Není složité si představit, jakým způsobem se dva zcela neznámí lidé, které na několik dní náhoda svedla do těsné blízkosti ke sdílení toho nejintimnějšího prostoru, domlouvají na tom, kdy se má televize zapnout. Nehledě na to, že rodiče i děti, kteří sdílejí pokoj dohromady, mají zcela jiný režim, takže ve chvíli, kdy by se dospělí rádi podívali třeba na zprávy, dětí spí, takže to nejde. Následkem toho byl na našem pokoj televizor zapnutý jednou.

Čert ale vem televizi, na tu se do nemocnice člověk věru koukat nejezdí. Uvolněte ale znova imaginaci a představte si, jak se dva zcela neznámí lidé domlouvají na tom, že jeden druhému pohlídá dítě. Nadstandardní placená péče v liberecké nemocnici (a nejspíš nejen tam) totiž spočívá v tom, že rodič vlastně do značné míry supluje zdravotní sestru, takže musí svému nemocnému dítěti poskytnout velkou část péče 24 hodin denně a nemůže se od něj hnout. Snad není takový luxus očekávat, že pokud se budete potřebovat od svého dítěte na chvíli vzdálit a jít třeba na malý nákup, nemocnice vám to umožní a pošle někoho z personálu, aby vám dítě pohlídal. V liberecké nemocnici je to ale tak, že vám nikdo z personálu prostě nepomůže a vy se musíte na hlídání domluvit s člověkem, se kterým sdílíte pokoj. Následkem toho, jsem se mohla podívat ven na 1 hodinu za 4 dny.

Nemluvím ani o tom, že pokoj nelze opustit ani ve chvíli, kdy dítě spí, protože byste jej nemuseli slyšet, kdyby se náhodou probudilo a žádat o hlídání a případnou péči spolubydlící, je prostě trapné. O takové věci, že byste si například večer provětrali po velice náročném dni na dvě hodinky hlavu, si můžete nechat jenom zdát. V nadstandardních pokojích v liberecké nemocnici se tráví večery pozorováním stropu ve tmě, nebo na zemi v rozsvícené koupelně. Přitom problém by šlo vyřešit velice jednoduše například dětskou chůvičkou, se kterou by dospělý mohl opustit pokoj a jít alespoň na chodbu nebo do jídelního koutku. Paradoxně v normálních pokojích, za které nepřiplácíte, takto svázáni nejste, protože o děti se starají zdravotní sestry. Samozřejmě, že se o syna ráda postarám, ale nevidím jediný důvod, proč bych měla nemocnici platit nějaké extra peníze za to, že někoho zastupuji v jeho práci. Krom toho, po náročném 24 hodinovém servisu, kdy vás v noci 5 krát vzbudí dítě, 3 krát vzbudí lékaři, kteří jdou na kontrolu dítěte vaší spolubydlící a v 5.30 vás vzbudí paní z kuchyně, která jde na stůl položit teplý čaj, se člověk cítí opravdu jak zpráskaný pes a požadovat pak po někom kvalitní péči o nemocné dítě, může být dokonce hazard.

Nemocné dítě ani jeho dospělý doprovod si nemají šanci odpočinout ani v noci, ani přes den. Přes den jsou nejvíce rušeni jedním z výdobytků porevoluční nemocniční péče – možností neomezených návštěv. Zkuste si naposledy představit, že se chcete po téměř probdělé noci vyspat, ba co hůř, potřebuje se vyspat vaše nemocné tříleté dítě po operaci. Půl metru vedle vaší postele se po celý den družně baví celorodinná návštěva vaší spolubydlící. Bratr, táta, babička, dědeček a strýc, celkem 7 lidí. Že se to nedá vydržet? Že vaše dítě řve únavou? To nikoho nezajímá. Samozřejmě, že to není vina návštěvy ani spolubydlící, ale těch, kteří provoz nemocnice organizují a podobné věci povolují. Roli hraje také to, že v liberecké nemocnici nemají žádnou společenskou místnost, kam by se spolubydlící i s návštěvou mohly „odklidit“. Možnost pobývat v nemocničním pokoji po celý den se svými blízkými je jistě příjemná věc, ale jenom pro toho, kdo si je pozval. Pro náhodného/ou spolubydlící/ho je to utrpení a ze strany nemocnice naprostá nedomyšlenost. Nemůžete odpočívat, spát, volně se pohybovat, na nic soustředit a hodiny musíte v těsné blízkosti svého lože poslouchat rodinné historky úplně cizích lidí. A nejvíc samozřejmě trpí nemocné dítě.

Po čtyřdenním pobytu v liberecké nemocnici jsem dospěla k závěru, že česká nemocniční péče je naprosto nelogická. Systém vůbec nebyl nastavený tak, aby si dítě a jeho dospělý doprovod mohly odpočinout, co to jde. Někteří/ré doktoři/ky byli neprofesionální, arogantní a nedokázali normálně pacienta informovat o věcech, které by měly být naprostou samozřejmostí. Logiku postrádalo i pojetí nadstandardní péče, která nespočívala v tom, že připlácíte za lepší službu, ale prostě za to, že máte to „privilegium“ vykonávat službu sama/sám. Některé negativní věci, se kterými jsem se setkala v Krajské nemocnici Liberec, by určitě vyřešilo víc peněz, po kterých lékaři stále tak volají. Například dětskou chůvičku si za hezký úsměv jistě nepořídíte. Ovšem tak ¾ negativ nevyřeší sebevětší finanční částka, ale pouze změna přístupu ze strany některých lékařů/ek i sester a co největší přizpůsobení chodu nemocnice potřebám pacientů/ek. Ráda si připlatím za nadstandardní pokoj i víc než 320,- Kč denně, ale oplátkou bych očekávala, že se ke mně doktoři nebudou chovat jako k patnáctiletému harantovi, občas se dokonce usmějí, že zdravotní sestry nebudou člověka neustále buzerovat kvůli měření teploty a vyplňování nejrůznějších nesmyslných tabulek, že nebudu muset 8 hodin v kuse poslouchat rodinou sešlost své spolubydlící u mé postele, že se budu moci podívat na televizi, kdy uznám za vhodné, a že mi bude umožněno na chvíli odejít ven a přenechat péči o dítě personálu. Zhruba za měsíc nás se synem čeká třídenní hospitalizace v Motole, tak jsem zvědavá, jestli tam bude systém lepší.

Napsal/a: Michaela Švábová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (23 vyjádření)

  • Dášo, jasně, tak to promiň 🙂

  • Dáša P.
    Dáša P.

    Kukačko, to o té TV jsem psala jako reakci na babofčin příspěvek, ne na pův. článek Michaely Švábové.

  • ja bych dodala Dasi…ze me se stalo to ze jsem byla s malym na infekcnim pokoji…byl to takovy dvopokoj s jednou jidelnou…..zachodky…ja byla na pokoji se svym synem…vedle v pokoji 3 male deti kolem 4 let…bez rodicu….jedny centralni dvere v te male jidelne…kdyz sestry zjistily ze je tam jedna mamina….fungovala jsem jako utiracka zadecku vsem…krmicka take…..sestry tam vubec nehcodily…deti chodily za mnou do pokoje…po dvou dnes jsem podepsala reverz

  • Dášo, co píšeš, je trochu podpásovka. Ta maminka – autorka článku – tam taky určitě nebyla kvůli té televizi. Celý článek se mi zdá spíše zamyšlením nad tím, jak (ne)funguje české zdravotnictví. A znovu si budu stát na svém – maminka, i když je hospitalizovaná spolu s dítětem, nesupluje zdravotní sestru.

  • Dáša P.
    Dáša P.

    Ivy,
    tos mi připomněla, že jsme si nesměli brát dítě k sobě do postele, prý kvůli bacilům! To mě pobavilo. Doma ho v posteli mít můžu a v nemocnici ne…
    Vždyť máme bacily společné od početí , když kojím, jak to asi udělat, že?
    Takových nelogických pravidel tam měli fůru.
    Nicméně když jsem s dítětem v nemocnici, považuji za samozřejmé, že nikdo jiný se mi o něj starat nebude. Přece jsem tam kvůli němu, a ne abych se dívala na TV. Byla jsem ráda, že mi nekecají aspoň do toho kdy a jak děti koupat, apod. Léky jsem podávala taky sama (krom injekcí), a jsem ráda, neboť jejich metody mi přišly příliš drastické.

  • Ahojky, v Liberecké nemocnici jsem byla s dcerou hospitalizovaná dvakrát. Jednou jsem měla tento nadstandartní pokoj. Fakt je ten, že když je s dítětem hospitalizovaná matka, sestry se o vás naprosto nestarají. Nenapadlo mě od dcery odcházet, na to byla moc malá. Vše potřebné mi musela donést kamarádka( partner byl zrovna na služební cestě). Kdyby neměla čas,tak nevím, jak bychom tam vydržely. Vadily mi totiž i jiné věci – na pití pro miminka pouze slazený černý čaj z flašky s cuckem, neochota sester např. vyměnit počůrané prostěradlo…..Na druhou stranu mně pouze jednou upozornili, že dítě by nemělo spát u mně v posteli, když jsem řekla, že v postýlce prostě nebude, nikdy tam nespala, nechali nás. ( naštěstí, malá se tehdy běžně budila po hodině na kojení, v cizím prostředí byla vzhůru ještě častěji).
    Druhá hospitalizace trvala pouze hodinu – pak jsem podepsala revers. Neměli totiž volný nadstandartní pokoj a nechtěli mne hospitalizovat s tehdy asi 13ti měsiční, velmi často kojenou dcerou. Když jsem řekla, že ji tam samotnou nenechám, řekli, že nás tedy vezmou obě, ale já budu na jiném oddělení. Říkala jsem si, že to nevadí, že si holt nechám dovézt karimatku a budu u dcery. Bohužel to nešlo – malou dali do postýlky v pokoji, který byl evidentně předělaný z chodby – vešly se tam poze 4 postýlky a pak už nic. V postýlce dcera řvala, když jsem ji chtěla vyndat, musela být na zemi na prostoru asi 0,5x1m. Vsedě na zemi jsem ji taky musela kojit, na židli tam nebylo místo. Tak jsme podepsaly revers a šly domů, což se samozřejmě neobešlo bez zastrašování ze strany doktorů i primáře.

  • Všechno je to o lidech. Jako sestřička jsem zažila maminky, které jen chodily otravovat s hloupostmi, jejich děti byly spolu na pokojích, hrály si a samy maminky seděly před TV na chodbě, vesele klábosily, nebo odcházely na cigaretku…

  • myslím že to záleží od maminy k mamine. byla jsem s klukama několikrát v nemocnici, ale nikdy se mi nestalo, že pokud bych chtěla třeba na půl hodiny odskočit-třeba do kantýny, že by mi sestra řekla, že mi ho nepohlídá. Myslím, že to sestřičkám určitě uleví, když je tam s dítětem i matka ale ta základní péče by měla zůstat na nich. když jsem byla s mladším synem v nemocnici kvůli laryngitidě, byla jsem na obyčejném pokoji, měli jsme tam inhalátor- na střídačku i s druhým dítětem- pokud inhaloval jen páru, dělala jsem to sama, třeba v noci musel zhruba po dvou hodinách, stejně kdyby k nám chodila sestra, byla bych vzhůru stejně, pokud dostal do inhalátoru kortikoidy, samozřejmě přišla sestra a inhaloval s ní. Pokud jsem si potřebovala odskočit, nahlásila jsem to na sesterně, příchod rovněž a nebyl s tím problém. Takže ta starost, i pokud tam dítě není samö, by tam od personálu určitě měla být, není možné nechat VEŠKEROU práci na matce

  • Jaruško,ale jo ,taky bych se přizpůsobila podmínkám..ale pokud bych chtěla jít na 30minut ven a sestra by mi řekla,že nemůžu ani na chodbu,že se o moje dítě nepostará ????? To přeci nejde.
    Peťko z článku mi přišlo,že to bylo tak,že o nějakém předávání nemohla být řeč…představ si tam strávit třeba měsíc….to je šílené. Někdo nemá rodinu,aby se mohl střídat v péči. A to,že maminka sama podává léky,to není moc rozumné-jistě to uleví sestrám,ale co když podá lék špatně-kdo je pak zodpovědný-matky přece nejsou školené lékařky…divné,divné….. K

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    No tak je to asi na povaze matky jako člověka.
    Někteří lidé se prostě přizpůsobí okolnostem – přijmou je takové, jaké jsou. Já taky.
    A jiní lidé si za každých okolností snaží okolnosti přizpůsobit sobě.

  • Já myslím, že se tady míchají dvě věci. Maminka opravdu nesupluje zdravotní sestru. Sestra má odpovědnost za všechny pacienty, i ty, které jsou tam s rodiči. Takže maminka může sestrám samozřejmě pomoc v tom, že nebude za sestrou běhat s každou prkotinou, ale nevidím důvod, proč by nemohla jít na chvíli někam ven. A chápu i rozhořčení autorky článku kvůli „nadstandartním čtyřlůžákům“ i kvůli té televizi – platí za soukromí, ale vlastně ho nemá.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Peťko, přesně.

    Jsem možná divná (vždycky jsem byla „jiná“), ale po přijetí s dítětem by mě nenapadlo odcházet na delší dobu od dětí. Leda by mě vystřídal manžel, babičky, dědeček…
    Já byla s holčičkama hospitalizovaná hned v začátku. Sestry mi jednou ukázaly vše potřebné (včetně aplikace léků stříkačkou), a pak jsem se už musela snažit sama – vždyť po propuštění domů jsem na to byla taky sama (a léky holky braly až do roku věku).

  • Peťka

    Dášo,na to není co napsat. Mám to v hlavě úplně stejně. Ani jsem neměla tu sílu to vše do svého prvního příspěvku popsat. Ty jsi to napsala přesně.

    Karamelo, ale on to je trošku problém. Vem si třeba dvě sestry na jedno oddělení. Tam, kde nejsou maminky, jsou velké pokoje, většinou prosklené a sestra má přehled. Pokud se jedná o nějaký nadstandart, vem si, že to jsou uzavřené pokoje. Pokud by tam maminka nechala dítě a šla mimo areál, sestra by si musela vzít dítě jinam. Přeci nemůže stále běhat od pokoje k pokoji a nakukovat dovnitř. A vůbec, nechat tam samostatně malé dítě to asi opravdu nejde. Myslím, že pokud si maminka řekne a dítě sestře předá, pak není problém se domluvit a na chvilku si odskočit.

  • Dášenko to mě moc mrzí:-((((

    Ke článku,o tv bych se nebavila-to je hloupost,o návštěvách bych se nebavila to je přeci na domluvě-nechápu proč pisatelka píše,že nejvíce tím trpělo její dítě..no tak proč se nedomluvili,že návštěva bude hodinu a hotovka ? Já bych své dítě ,,trpět“ nenechala a následně si na toto nestěžovala.

    Ovšem to,že matka nesmí opustit pokoj a že dítě-pacient nemá nárok na péči sester to je teda katastrofa…vůbec to nechápu…tak jednou platí za pobyt v nemocnici,platí zdravotní pojištění…tak má zaplacenou i péči sester ne ???? to bych tedy řešila s vedením! nadstandartní pokoj je přeci jen o tom,že tam matka může trávit čas s dítětem po neomezenou dobu…jinak by tam mohla být zadarmo jako návštěva ne ?
    nejde o to,že bych se nechtěla starat o své dítě,jde o to,že po celém stresujícím dni bych se potřebovala aspoň projít v areálu nemocnice,nebo si zajít nakoupit.nebo se prostě jen vybrečet někde v soukromí-a dobře víme,že takové stavy přichází když je dítě nemocné.

    Kroutím hlavou a pevně doufám,že toto nikdy nepoznám a že se přístup a ochota a financování personálu nemocnic změní k lepšímu. K

  • Dáša P.
    Dáša P.

    Já jsem byla s každým klukem (dva roky po sobě) na infekčním oddělení v nemocnici. Od té doby si vážím každého dne, který můžeme s dětmi prožít podle sebe.
    Zkráceně: vězení s mučením. Něco hrozného. Děcko mělo průjem, ale to jim nebránilo v tom, aby mu dali na večeři kukuřičnou kaši s mlékem! Pak se divili, že děcko se zhoršilo, průjmuje ještě víc.
    Když cpali do mého staršího syna (tenkrát 4,5 roku) mrkvový vývar, ze kterého se mu vždycky (i za zdravého stavu) zvedal žaludek, tak se jim poblil, a oni to zaznamenali jako zvracení. Lhostejno, že to nebyl projev nemoci, ale toho, že do něj narvali něco, co nesnesl nikdy…
    Když mladší synek (1,5 roku) nechtěl pít z kojenecké láhve s dudlíkem (neznal to, nikdy to neměl, byl kojený a pak pil z hrnku), tak mu napsali, že nechce vůbec pít!
    Když z vedlejšího pokoje se ozývaly zoufalé vzlyky asi tříletého chlapečka v pokoji dětí bez maminek, který celé dny seděl u dveří a volal maminku (neuvěřitelná výdrž a bezmoc)…jeho zoufalost mě budí v noci dodnes, sestry jen zařvaly: „neřvi už“, a šly dál.
    Celkově:beznaděj, bolest, strach, nikdy nekončící pláč a zoufalost…tím byly prodchnuty všechny zdi v tom oddělení.
    A to si říkali honosně Fakultní nemocnice, nejlépe vybavená…zjevně dokonalé technické diagnostické přístroje jsou NIC proti lidskému pochopení, empatii… a utrpení. Hlavně že měli krásné barevné obrázky na chodbách, kam děti vůbec nesměly vyjít. Ty obrázky na mě působily spíše jako karikatura radosti znetvořená do grimasy bolesti a pokrytectví.
    Sorry za neoptimistický příspěvek, ale vzbudilo to ve mně zasunuté hodně bolestivé vzpomínky, a taky zlost. Velkou zlost.
    Vždyť léčit se musí především duše. A pak až tělo. Kdyby na takových odděleních vládl klid, empatie a vlídné slovo, děti by tam trávily polovinu času. Kdy už to určití lidé pochopí? Snad až to sami budou muset prožít… 🙁

  • Peťka

    Budu patrně sama, kdo vidí problém trošku jinak.
    Naprosto chápu, že pokoj pro dvě děti + dvě maminky není ideální. Určitě by byl lepší pokoj samostatný. Záleží na situaci, na zdravotním stavu a věku dětiček. Sama mám zkušenost, že pokud se sejdou dvě stejně staré děti, pak si i společně pohrají a alespoň maličko jim to zpříjemní pobyt v nemocnici. Pokud je dítě po operaci, musí ležet, pak je péče velmi náročná a stresující. To vše opravdu chápu.
    Byla jsem hospitalizovaná s dcerou před 10ti lety. V té době měla nemocnice prosklené pokoje, kde uprostřed byla „kukaň“ sester. Sestra tak měla přehled do všech pokojů. Pro maminky byla jedna místnost na spaní, ovšem mimo dětských pokojů. Takže tam jsem měla prakticky jen věci a celé dny a noci seděla vedle postýlky dcery. Bez lůžka. Na noc sestřička zatáhla záclonku a více ji nezajímalo. Takže já běhala od dítěte k dítěti, hladila, přebalovala!…A dál se mi o tom už ani nechce psát. Do dnešního dne to nechápu. Např. ve vedlejším pokoji byl chlapeček, asi tříletý, na pozorování po febrilních křečích. Byla noc a chlapeček plakal. Sáhla jsem na něj a úplně hořel. Měl obrovskou horečku, klepal se…letěla jsem pro sestru. Pak přišla lékařka, dítě sestra zabalila do zábalů, dostal kapačku. No, ani nechci pomyslet, kdyby si toho náhodou sestra všimla až za pár hodin.
    Takže tento popis pobytu v nemocnici, mi naopak přišel, jako procházka růžovou zahradou.
    Je pravda, že dnes je samozřejmé, že je matka hospitalizována s dítětem. V době, kdy jsem byla s dcerou v nemocnici, jsem na tomto oddělení byla sama!
    Sestřička se pak již o mé dítě opravdu nezajímala. Ale já to naopak beru jako pozitivní věc. Proč by měla sestra měřit mému dítěti teplotu, když tam jsem já? Proč by ho měla krmit, přebalovat ( pokud by šlo o menší děcko ).
    Mě to přijde v pořádku. Ano, rodič v tuto chvíli opravdu jakoby „ulevuje“ sestrám. Ale sestřičky mají jistě i tak moře práce. V tomto bych tedy nesouhlasila. Ale já to vidím opravdu asi jinak. Chápu, že odreagování je důležité i pro matku, která sedí celý den vedle nemocného dítěte a snaží se ho zabavit. Já bych to řešila střídáním se s manželem, babičkou. Ale všude to tak možné opravdu není. Nicméně bych byla ráda, že mohu s dítětem být a samotnou by mne ani nenapadlo, že bych nechala dítě „hlídat“ sestře a šla na procházku. O TV už nepíšu vůbec, to je věc, která by mi byla úplně jedno.
    Ovšem co je nepředstavitelné a nepřípustné, je chování lékařů. To s pisatelkou článku musím souhlasit. To jsou věci, které bych také nepřekousla.
    Možná by bylo dobré, napsat svůj názor přímo nemocnici. Třeba by je takový názor zajímal a mělo by to přínos pro další rodiče, kteří budou nuceni trávit dny se svým dítětem v nemocnici.

  • Ahoj holky,
    byla jsem zaměstnaná v Liberecké nemocnici a dodnes k ní mám spojené „vazby“ a musím říct,že se nedivím autorce a jejímu hněvu.Je naprosto oprávněný a bohužel není jediná,kdo kroutí hlavou nad fungováním této instituce.Nejsmutnější je,že všichni volaljí po penězích .Přitom obyčejný lidský přístup k pacientovi nestojí ani korunu.A přeci se ho jen tak nedočkáme.Arogance a nezájem libereckých lékařů není žádným tajemstvím.Osobně taky nechápu-4 lůžkové „nadstandartní“ pokoje a celodenní návštěvy.Ach jo,zbývá sad jedinné,modlit se aby jsme nikdy jejich služby nepotřebovali:-(

  • ja podobne zazila v 93 a to toco udelala…jste meli videt ten frmol:)))))))))))

  • No, jak se normálně držím, tak tady bych asi udělala čóro móro. Tyhle věci mě dokážou hrozně vytočit, možná proto, že jsem byla kdysi taky zdravotní sestra – troufám si tvrdit, že dobrá, co se týče přístupu k pacientům.

  • Pobyt v nemocnici se synem jsem absolvovala před 2 lety v Brně a pocity byly velmi podobné. Na nástěnce na oddělení visela charta práv hospitalizovaného dítěte a z těch tuším 10 bodů se nedodržovala ani polovina. Strávili jsme tam 3 týdny a bylo to nejhorší období mého života nejen kvůli samotné nepříjemné nemoci, ale i kvůli celému systému nemocnice a několika lidem, kteří neměli snahu o lidské jednání.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist