Na kávu a na bacily

Rubrika: Od srdce i od plic, Péče o dítě

Těm, kteří nemají právě malé děti, to bude znít asi podivně, ale je to tak. Záměrné nakažení dítěte určitou nemocí je mezi maminkami batolat a předškoláků běžný jev.
Otázka zní, proč by někdo záměrně nakazil dítě infekční nemocí?

Existují nemoci, které postihnou téměř všechny jedince v populaci v dětském věku. Naprostá většina dětí navštěvuje kolektiv vrstevníků – předškolní zařízení, mateřská centra, různé aktivity pro rodiče s dětmi. Je velmi pravděpodobné, že se dítě těmito nemocemi nakazí. Taková nemoc přichází – jak už to bývá – v nejnevhodnější dobu. Překazí odjezd na dovolenou, zmaří účast na důležité rodinné události, nevhodně zasáhne do pracovního programu rodičů; naschválů, které dětské nemoci provádějí, je mnoho.

Maminky proto někdy pokládají za vhodné navštívit ve chvíli, kdy dojdou k závěru, že by se jim léčení nemoci nyní „hodilo“ více než jindy, své známé, kteří právě infekci prodělávají. Matky si dají společně kávu a děti nechají, aby si spolu hrály a daly virům příležitost vesele se šířit. Poté se odeberou domů, v kalendáři odpočítají inkubační dobu a čekají, až jejich dítko příslušnou chorobou onemocní, což se pochopitelně velmi často stane.
Výhodou takového chování je skutečnost, že dítě si nemoc odbude nyní, kdy se to hodí, a vzhledem k tomu, že většina těchto nemocí zanechává doživotní imunitu, má rodina do budoucna vystaráno. Pakliže nechají rodiče takto prozíravě nakazit sourozeneckou dvojici, odbudou nemoc u sourozenců zároveň a tím se vystříhají rizika, že jejich děti onemocní postupně a doba karantény, kdy je rodina významně omezena ve svých aktivitách, se tím podstatně prodlouží.

Nejčastějším příkladem takto předávané nemoci jsou plané neštovice. Plané neštovice (lat. Varicella) je virové infekční onemocnění, jímž se skutečně nakazí obvykle celá generace dětí. Průběh této choroby je v dětském věku mnohem mírnější než u dospělého. Proti nemoci sice existuje očkování, neprovádí se však povinně ani plošně a pokud vím, není příliš rozšířeno (ani já nejsem přívržencem přehnaného očkování, ale toto téma ponechám nyní stranou).
Větu „přijďte si pro neštovice“ je tedy možné v rozhovoru dvou maminek často zaslechnout.

Bez ohledu na shora vypočtené „výhody“ záměrného nakažení dítěte mám k takovému postupu značnou averzi. Zcela úmyslně nyní pominu právní stránku věci, protože se nechci tomuto tématu věnovat z hlediska paragrafů, z hlediska povinností rodičů vůči dětem, z hlediska preventivních povinností každého z nás.
Na celé věci mne zajímá především otázka etická.
Je správné záměrně nechat nakazit dítě nějakou nemocí? Byť by to byla nemoc, kterou s téměř stoprocentní jistotou stejně prodělá? Kterou je lépe zažít v dětském věku než později?
Ne, nepokládám to za etické.

Každé, i to nejbanálnější onemocnění, může být provázeno komplikacemi, které mohou mít pro organismus vážné následky. Virus planých neštovic není v tomto ohledu výjimkou. Jak si potom maminka, jejíž dítě takové komplikace neminou, zodpoví skutečnost, že si pro nemoc záměrně „přišla“?
Dále, v etických otázkách týkajících se dětí, je dle mého názoru zapotřebí uplatňovat minimálně stejně přísná, případně přísnější, měřítka jako u dospělých. Ještě jsem neslyšela o zletilém člověku, který by se šel úmyslně nakazit chřipkou v lednu, aby měl imunitu v březnu, až bude chtít jet lyžovat do Rakouska. U dětí to je ovšem pokládáno za normální.
A kromě toho – ať je průběh nemoci jakkoliv mírný, stále je to nemoc a nikoliv stav plného zdraví. Omezuje malého človíčka v jeho aktivitách a hrách, přináší nutnost karantény a spoustu nepříjemností, oslabuje organismus a dočasně narušuje imunitu, nese riziko nakažení dalších dětí, jejichž rodiče takovou nemoc doma nevítají.

Ne, já si pro bacily s dětmi nikam nepůjdu. Až k nám dorazí, budu jim čelit a bojovat s nimi, ale otevírat jim záměrně dveře, to není můj styl.

Převzato se svolením autorky z: http://christabel.bloguje.cz/.

Napsal/a: Christabel

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: 88 věcí, které byste měli stihnout se svým dítětem, než vyletí z hnízda

Nakladatelství Portál přichází na trh s knihou dvou úspěšných německých spisovatelů (Hans Rath, Edgar Rai), která nese název 88 věcí,

Čtu dál →

Hvězdičky z tavné pistole

Hledáte ještě nějakou dekoraci, která dovrší vánoční výzdobu? Pak si vyzkoušejte vyrobit hvězdičky z tavné pistole. Jsou jednoduché, rychlé

Čtu dál →

Naučte děti relaxovat v infrasauně a jejich imunitu máte vyřešenou

Saunování, jinak také známo jako termoterapie, využívá k relaxaci těla i duše příznivé účinky mírné zátěže organizmu, která nastane při

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • Anonymní

  Ahoj lidí,
  Ted to bude znít jako reklama ale i přesto Vám to musím sdělit protože jak píšete tak i naše učitelky posílají ale ve vši úctě děti domu. Ptají se tedy rodiču jak jsou na tom s hlidáním. My jsme takový unikát,že naše Eliška pořád chodí do školky. Jsou ji 4.5let. Podávám ji naši přírodní české produkty a to OK Gamu Plus a OK Alfu Plus. Doporučovala jsem to i pani ředitele ve školce at to řekne všem maminkám ale nějak to neprošlo, nevím proč.
  Mám i kluka 1,5let a první antibiotika dostal v 7 měsíců kdy měl celou pusu Alfu ale od ty doby nic. Jak jsem četla i naběhající astma tak můžu taký doporučit produkt: OK Faktor Báze, ten užívá kamarádka u svého kluka Jakuba a je moc spokojen. Dřiv chodili i do lázni a dnes? nemusí. Když ho chytne silnější kašel tak zvyši dávku a do večera je kluk již v pohodě.
  Mějte se tady hezky. Jana T.
  odkaz smazán administrátorem – nepovolená reklama

 • Jarmuschka

  No, my jsme zrovna případ, že máme – celá rodina – mírné příznaky bez zvýšené teploty – klidně od října do dubna (tatínek už chronicky – bohužel má asi po otci zaděláno na astma…)
  Nás učitelka stále posílala domů. Ovšem tato učitelka (mladá, bezdětná) se jaksi cítila povolanější než řada vícečetných rodičů i lékařů (a „prudila“ všechny rodiče, nejen nás…)
  My opakovaně – pro klid duše – zašli i k pediatrovi, který zhodnotil, že holky jsou schopné školní docházky. Že možná jen celá rodina reagujeme stav ovzduší v regionu a ročním období. Naopak říkala (jen potvrdila, co právě říkal dědeček, zmíněný dříve), že pokud je dítě vzato z kolektivu při prvním zakašlání, nemá šanci se imunizovat…
  Jiná věc je, pokud kašel přetrvává, je „produktivní“ (vykašláváte), či vyletí horečka (ne jednorázově), dítě je ve školce apatické, nezapojuje se do činností…
  Prostě najít optimum – ani úzkostlivá matka, ale ani totální flegmoška.
  😉

 • Peťka

  Ano, souhlasím. Náš pediatr říkal, že když má dítě jen rýmu, může ven na procházku. Jsou děti, co mají rýmu i 2 měsíce, bez teplot. A tam je prý normální, že takové dítě do školky jde. Zase ale na druhou stranu je to na zvážení. Třeba jsem slyšela právě od pediatra názor, že dítě, které má dobrou imunitu, vylétne mu třeba i při běžném nachlazení horečka, která je do plusu, někdo horečku nemá a frká měsíce.

  Ale mne třeba vadí i nemocní kolegové v práci. Přijde mi to bezohledné, aby se někdo cpal antibiotiky a v horečce chodil do kolektivu. Nebo i když člověk jede MHD, tak to je taky šílené.
  Vůbec všeobecně panuje takový strach o práci, že se každý bojí a na nemocenskou nejde. Jenže jak to pak má vypadat? 🙁

 • Lien

  u nás taktéž, ve školním řádu jasně napsáno, že rodiče nesmí vodit nemocné děti a učitelka je nesmí přijímat, ale chrchlá celá školka včetně učitelky a v šatně slyším instrukce jak podávat léky 🙁

  Osobně malou nechávám do¨ma i s téměř ničím, prptpže mám strach když není stoprocentní co by se z toho v takovém lazaretu vyklubalo.

  Jenže co s tím? Trvat na tom, aby je učitelky nebraly? A rázem bych mohla být problémová a moje dítě taky 🙁

 • danasi

  Holky musím se přidat, právě jsem měla malou nemocnou. Ať pracující, vzala jsem si 3 dny neplaceného volno a na 2 dny zaplatila hlídádní, aby mé dítě nikoho nenakazilo ve školce. Dneska jsem jěšte běžela do školky zaplatit školné a jak koukám po třídě, tak mé dítě je asi to nejdravější. Učitelka měla na stole 6 různých léků, lísteček s instrukcí komu co a kdy.
  Manžel je s kamionem ve světe a možnost vystřídat se je mizivá. A tak jen doufám, že jak dorazíme příští týden do školky, hned se zase nenakazíme.

 • Zuzi a Lussy přidávám se do klubu „nechápajících“ 🙁 Dovede mě maximálně vytočit, když mi kamarádka (bez práce) řekne: „Však má jen rýmy a kašel“. Teda jak ji mám ráda, tak bych ji vzteky sežrala.

  Dokážu to jakž-takž omluvit u pracujících rodičů, kteří prostě nemají nikoho na hlídání a v práci to mají tak, tak. Ale maminy na mateřských a na pracáku bych teda fakt ubezdušila.

  Jsem ráda, že to takhle necítím jen já!!!! 🙂 Díky

 • Lussy

  zuzi,
  Lucy je už pátý týden v kuse doma. Právě proto, že „jen“ kašle a má rýmu a nemůže se toho zbavit. A když jsem doma s malým, tak nevidím důvod jí tam zbytečně dávat.
  Potkali jsme školku na vycházce a říkala jsem učitelkám, že Lucinka snad už v pondělí půjde a když jsem viděla ty ostatní děti, tak ona vypadala nejzdravěji. Přitom vím, že z celé třídy jen 7 maminek chodí do práce, jinak jsou nezaměstnané nebo na mateřské. Taky mi to hlava nebere.

 • Já jsem celkem vytočená,když dojede domluvená návštěva s nudlí u nosu nebo jak píše Lussy,maminka mi neřekne,že dítě onemocní a návštěvu chce za každou cenu 🙁 Naštěstí už vím, které tety toto rády dělají,takže pokud řádí sezonní nemoci tak vím na koho si dát pozor 🙂
  Možná odbočím,ale my si momentálně nejvíc bacilů nosíme ze školky a už jsem celkem vytočená,protože malý tento týden po 10 dnech odchodil a hádejte kdo vedle mě soplí a kucká 🙁 když jsem pro něj přišla tak suverénně snad polovina třídy kucká a některé maminky dávají i sirupy dětem sebou do školky.Tohle mi mozek odmítá brát.Chápu,že každý asi nemá možnost hlídání,ale když víte že mamina je doma s druhým dítětem doma a přesto usoplené dítě cpe do školky tak je mi ouvej 🙂

 • Lussy

  Taky bych nikam úmyslně s dětmi nešla.
  Ale už se mi párkrát stalo, že jsme přišli na domluvenou návštěvu a tam dítě v horečkách a třeba s angínou. Když jsem se ohradila, proč nám to neřekli, že bychom nepřijeli, tak se mi pokaždé dostalo odpovědi, že už nemoc trvá několik dní a tak nás už nenakazí…
  A třeba ty neštovice – já jako asi 5 leté dítě jsem je dostala ve školce, bráchovi bylo pár měsíců a i když byl kojený a doktorka tvrdila, že je brácha ode mně nechytne, že má protilátky od mámy, měly jsme je oba s dost hnusným průběhem. Já měla snad několik set pupínků, v uších, v nose, plnou hlavu,v puse, na přirození, v pupíku, prostě naprosto všude. Dodnes si pamatuju, jak to šíleně svědilo a bolelo. Takže rozhodně úmyslně si nepůjdu pro takovou nemoc.
  Ale třeba manžel má sestřenici provdanou v Holandsku a tam chodí děti od 3 měsíců do jeslí a tam chodily děti normálně i s neštovicema do jeslí. Prý pokud nemají teplotu nad 38 tak doma prostě nezůstávají, takže její holčička teď byla prakticky rok nemocná a tak se teď v jejích 15 měsících rozhodla dát v práci výpověď a zůstat s ní (zadarmo) doma.

 • Peťka

  Ano, také souhlasím a pro bacily si rozhodně nikam záměrně nechodíme.

 • Jarmuschka

  Já se s dvojčaty taky nechodila nikam nakazit (dědeček mikrobiolog nám to taky moc nedoporučoval).
  Ony si ty chřipky předávají samy.
  Nicméně plané neštovice si nepředaly. Tedy alespoň ne průkazně.
  Přestože mají postele vedle sebe a ve spánku se kolikrát i objímají, pijí občas z jedné lahvičky, dávají si ochutnávat lízátka, občas se zapomenou a čistí si zuby stejným kartáčkem.
  Lu byla osypaná. Any měla jeden nespecifický pupínek na břiše – jinak nic.
  😯

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist