Látkové pleny – dinosaurus v moderní době

Rubrika: Péče o dítě

138033_babyJsem maminka, která podlehla reklamě a pro své dítko vybrala na samém počátku plenky jednorázové a zůstala u nich, dokud se naučilo chodit na záchod. Jako pro spoustu maminek, tak i pro mne byly látkové pleny oblast neprobádaná.

Jednak mám zakořeněno ještě z dob dávno minulých, jak mamči neustále perou a žehlí tyto plenky a hořekují, jaká je to práce. Jednak jsem po narození dcery často slýchala: „Ani nevíš, jaké máš štěstí, že už existují tyhle plenky. Dítě ji potento, ty ji zabalíš a vyhodíš. Žádné praní, žehlení, nic takového, prostě si jdeš koupit nové.“ Jednak mě nikdo neupozornil na to, že třeba látkové pleny budou lepší, ani mě nenapadlo se po této informaci shánět.

Protože se ale o používání či nepoužívání látkových plen tolik mluví, tak jsem si vyšetřila čas a zapátrala, co na nich ty ostatní maminky vlastně mají 🙂

Dnešní doba běží v trendu biovýrobků a ekologie. Od zastánců látkovek neustále zní, jak strašně jednorázovky škodí životnímu prostředí. Už dříve jsem si spočítala, že jsem do kontejneru vyhodila přibližně 3300 kusů. Docela dost. No jo, no, jsou i horší věci, které končí na skládkách. Zjišťovala jsem také, jakou zátěží pro životní prostředí je samotná výroba obou druhů plen. Určitě hůře z toho vychází jednorázovky, i když ne tak docela. Ty ekologické mají zdokonalenou výrobu a jen málo převyšují svou škodlivostí výrobu látkovek.

Největší dopad na naše životní prostředí má právě odpad z jednorázových plen. Ano, je to hrozba do budoucna, ale říkám si, že třeba za nějakou dobu přijde někdo i s kontejnery speciálně na jednorázovky. Možná že vymyslí, jak je likvidovat bez zbytečné zátěže životního prostředí.

Látkovky odpad netvoří. Ty vám zůstanou například pro druhé dítko nebo je třeba prodáte, darujete a co vám zbyde, tak třeba použijete na čištění oken či na hadříky.

Přesuňme se dále. Odpad mě zatím nepřesvědčil, ale tak třeba najdu jiné věci, které mě zlomí.

Důležitou věcí je také práce kolem látkových plen. Musí se prát a sušit. Tudíž je na místě přemýšlet o tom, kde budu skladovat ty špinavé a kde sušit ty čisté. Manžel je děsný hygienik. Vím, že existují kyblíky, ve kterých se dají znečištěné plenky skladovat, než se vyperou. Už vidím manžela, jak chodí okolo kbelíku jako okolo skládky s jaderným odpadem 🙂 a donutí mě pokaždé, když pokálenou plínku přemáchnu v umyvadle, abych ho důkladně umyla savem, nebo jiným dezinfekčním prostředkem. Přestože plínu takto přemáchnu, tak stejně bude chtít, aby co nejdříve byla vyprána v pračce. To bude na mě docela slušný bič. Praní mi nedá žádnou práci, neb za mě pere pračka 🙂 Při praní jednou za dva tři dny vychází náklady asi na 800 Kč za celou dobu jejich používání. Prací prostředky jsou věc druhá, ale na tom se také dá ušetřit.

Důležitou otázkou ale je, kde sušit? Mám sice velký balkon, ale nevím, jak se manžovi bude líbit každý druhý den ověšený hordou plín 🙂 V zimě, když nebudu moci využít balkon, ho zřejmě raní mrtvice, když budu mít v každé volné místnosti stojan na prádlo s plínami. To si zase vyslechnu 🙂 Pozitivní ale je, že se nemusí žehlit, tak alespoň něco.

A zase mi bije v hlavě… jednorázovku navlíknu, svlíknu, vyhodím.

Co mě ale absolutně uvádělo do zmatku, byl široký sortiment tohoto zboží. Nemluvím jen o samotných plínách, pod kterými si můžete představit ty nejobyčejnější čtvercové, až po vymakané kalhotky, které jsou hodně podobné jednorázovkám a spoustu dalších doplňků. Pak to množství různých krycích kalhotek, které jsou buď nepropustné a nebo jen částečně nepropustné. Nicméně ceny se taky diametrálně odlišují, pokud jde o obyčejné zboží nebo o to s lepší kvalitou.

Nutí mě to tedy zamyslet se nad srovnáním nákladů při nákupu jednorázovek a nebo látkovek se vším, co k nim patří. V jednorázovkách mám jasno, tam mi to dělalo něco okolo 16 – 17 tis za necelé dva roky, než je dcerka přestala nosit úplně. U látkovek je to různé. Když je máte z druhé ruky, může to být jen okolo 8 tisíc. Pokud nejste náročné a koupíte takovou tu střední třídu tak se dostanete ke 12 tisícům. Když si budete hodně vymýšlet, budete náročné a nedokážete si odepřít komfort a pohodlí, tak to může být i okolo 20 tis. Ovšem ale s tím, že je třeba využijete pro další dítko, nebo ještě výhodně prodáte.

Tak a teď babo raď, kdybych to měla brát podle nákladů, stále mi vyhrávají jednorázovky. Koupě použitých by mi doma asi neprošla 🙂 Jak se znám, utratila bych hodně za samotné plíny, protože bych chtěla mít hodně do foroty, kdyby se někdy stalo, že zapomenu vyprat, nebo zrovna nebudou schnout podle mé představy.

Patřím k maminám, které se s moc nevýhodami jednorázovek nesetkaly. Náklady byly, jaké byly, musela jsem sice myslet na to, aby náhle nedošly, ale neměla jsem s tím problém. Kritika toho, že obsahují chemické látky, které mohou mít vliv na zdraví dítěte, mě, přiznávám, překvapila, to není jak vyvrátit. Asi jsem měla štěstí ve výběru, ale byla jsem spokojená i s absorpcí jednorázovek, nehod bylo velmi málo.

Zajímavé bylo pozastavení se nad tím, že maminky, které používají jednorázovky, se snaží ušetřit tím, že dítko nechávají ve znečištěných plenách moc dlouho, což pak končí opruzeninami, pupínky či ekzémy. Takto jsem se opravdu nechovala – kdykoli se třeba dcerka jen počůrala, plenu jsem měnila. Dále tu je pohodlnost dětí s jednorázovými, které se nechtějí učit chodit na nočník. U dcerky jsme to měli ale jinak. Trénování šlo dobře, používali jsme jednorázové tréninkové plenky, které právě nenavozují pocit sucha. Před druhým rokem se dcerka plen bez problémů vzdala.

Souhlasím s tím, že právě látkové pleny budou nějak podobně účinkovat na děti a ony je velmi rychle rády opustí a začnou chodit na nočník:-)

Pořád nemůžu nějak najít zlomový důvod, proč bych měla používat látkové pleny. Jediné, co mi teda hrabe do svědomí v souvislosti s používáním jednorázovek, je ten odpad, opravdu to není dobré.

Pak objevím odkaz na další internetový obchod s látkovkami. Najednou se ocitám v jiném světě. Mám štěstí a dívám se na pěkně nafocené zboží s vyčerpávajícími informacemi, k čemu slouží, z čeho jsou vyrobeny, jak jsou savé nebo nepropustné. Učaroval mně výběr materiálů, ze kterých jsou vyráběny, a rozmanitost barev a tvarů.

Najednou mi neurony, které dosud byly pevně spojené s myšlenkou o používání jednorázovek, tvoří nová spojení a kamarádí se s myšlenkou na látkové pleny.

Plánujeme ještě jedno dítko, ale další už asi ne 🙂 Lituji, že třeba v porodnici jsem se nesetkala se vzorečkem látkovek nebo že mi je nešupla pod nos nějaká kamarádka. Třeba bych je používala už u dcerky. Pravdou je, že když s tím začnu u druhého, asi už pro ně pak u sebe nenajdu uplatnění.

Ptáte se, co mě tak přesvědčilo, že jsem tak najednou změnila názor a smířila se se všemi „rádoby negativy“, o kterých jsem celou dobu psala?

Učarovala mi ta barevnost a dnes i už dost moderní řešení svrchních kalhotek a nebo přímo plenek, které vypadají jako jednorázovky. Fakt jsem si živě představila, jak to tomu dítku bude slušet 🙂 Už mi to nepřipadá jako alchymie, kterou nemohu zvládnout a nad kterou se mi nechce přemýšlet. Vídím se, jak stojím nad tím sortimentem a nemohu se rozhodnout, jestli dnes dítko bude mít plenku modrou, či froté a jestli zrovna tyhle svrchní kalhotky mu budou ladit k oblečení 🙂

Říkáte si a co to skladování špinavých plen, praní nebo sušení, když jsem se stále ohlížela, co na to manža? Já si ho už nějak zpracuju :-))))) Co se týká praní jako takového? Pere pračka, ne já na valše, takže čas to nežere. Co ten balkon nebo byt plný plen? Pokud si nakoupím ty pěkné barevné, tak to ukojí můj cit pro estetično a vytlačí myšlenku na typický komančovský pohled na balkon plný sice bílých, ale různě flekatých plen 🙂 Jak jsem se poprala s náklady na pořízení plen a všeho co k nim patří? Výběr je úžasný a pokud se pro to nadchnu, tak asi náklady vyšplhají na částku ne málo se blížící nákladům na jednorázovky. Ale co, když už, tak už 🙂

Už úplně vidím, jak to tomu mimču sluší 🙂 Jen asi až bude větší a nábal plen by se nápadně blížil tomu zadečku Ferdy mravence, asi přejdu na ekoplínky a pak rychle na nočník.

Na závěr dlužím vysvětlení, které se týká názvu tohoto článku. Látkové pleny jsou pro mne skutečně dinosaurem, který se dochoval do dnešní doby. Prošel za ta léta mnoha změnami ve vývoji a to velmi pozitivními 🙂 Stojí za to se nad nimi minimálně zamyslet…

Jdu do toho….

Napsal/a: Horempádem

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (50 vyjádření)

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Tak jsem se prokousala diskuzí:-)
    U dcery (19 let nyní) jsem používala látkovky, jiné ani nebyly – furt vyvařovat,kyblíky na namočení, do pračky, sušení, žehlení atd..Děs, jen co si vzpomenu.
    U syna máme jen jednorázovky, naprosto pohoda, přebalujeme často, jak je potřeba, nešetřím na plenkách, že bych přebalovala nevím jen 3x denně atd..Vůbec si nedokážu představit, že bych měla zase namáčet do kyblíků, sušit na malém balkoně atd…
    Myslím, že je to každého věc,ale já už chci mít pohodu a k té patří pro mě i ty jednorázovky:-)

  • Anonymní

    Tak sem tam zabrousím do diskuze, nečetla jsem naprosto vše, jen sem tam něco. Ale přijde mi, že tu ještě nepadla jedna věc – kdo látkování propadne, mívá nezdolnou touhu koupit tuhle plenku, protože je prý skvělá, pak ještě tuhle, tu nezná, pak tamtu, není moc drahá a přes den by mohla stačit, tahle má zas perfektní barvu nebo vzor nebo prostě něco… A pak se těžko uhlídá, kolik peněz do toho člověk dá…. Jasně, není to nutné pro látkování, ale myslím si, že dost z nás to tak pak má.
    Já jsem látkovala „ve vlnách“, jak říkám, chvíli bylo dítě v látce a jednorázovku jen na delší pobyt mimo domov a na noc, jindy jsem je třeba týden nedala. Přes to jsem na můj vkus měla dost plen na to, že jsme v nich nejeli naplno.
    Váhoda je, že se dají relativně dobře po použití prodat, já jsem svoje prodala a rozdala.

    A teď mě tak napadlo – PA na kurzech přípravy k porodu říkala, že někde v zahraničí mají látkování tak vychytané, že jednou za 2, 3 dny přijede k domu auto, převezme použité pleny a vydá novou várku, odvezenou zase uvede do použitelného stavu…. Možná kdyby u nás bylo něco takového, potom by látkovalo víc lidí – z důvodu ekologického, ale i komfortu, pak by totiž látkovka byla na roveď jednorázovce – po použití vyhodit (do kýble s roztokem nebo do koše – to asi vyjde nastejno) a co by se ušetřilo neeko zdrojů….

    Pomnenka

  • Lžičenka

    Tak u nás vlňáčky taky neprošly,ne že by protíkaly, ale malý od nich měl odřené bříško, asi mu nějak tvarově nesedly,nebo zdědil nechuť k vlněným věcem po mně??? No ale kamarádka si zas vlňáčky nemůže vynachválit. Ještě že se to dá prodat dál.

  • No jo, taky jsem investovala předloni do vlňáčků shorties, prý ideální na léto, a mrchy pořád protíkaly,ať jsem impregnovala koupenou nebo dělanou lanolinovou kúrou. Takže jsem je prodala za polovinu, ale aspoň mě tu už neprovokují. A pak jsem si je upletla a byly mnohem lepší.

  • Danniella

    Já bych taky nekoupila pleny za 10 000. Ale je fakt, že pár těch kalhotkových mi přišlo hodně vhod, různě jsem to střídala. Teď jsem několik půjčila sestře, ať se využijí. Pro druhé mimčo (jestli bude) bych pár přikoupila a obyč látkovek je teď u ségry hromada, takže ty asi zdědíme, další bych už nekupovala. Nejlepší mi přišly zrovna ty nejdražší popolínky. Nevýhoda je, že člověk dá dost peněz a předem neví, co bude nejlepší. Např. vlňáčky, které jsou dost drahé, jsme vůbec nevyužili. Leží tu jednou prané. Zkusím sestře koupit asi nějakou tu bambusovou, aby to zkusila, aspoň budu mít přesné reference.

  • Potvrzuji, že to skládání není tak hrozné:-) Osvědčilo se mi hlavně na miminko, když Kačka kakala co dvě hodinky po kojení. Mít jenom tvarované pleny, tak se asi nedoplatím, potřebovala bych jich asi 30. Navíc zabírají dost místa v pračce, takže bych prala co dva dny. Klasické čtverce jsem skládala na draka nebo dávala do zavazovaček, na ty dvě hodinky to vystačilo, do pračky se jich vešlo velké množství a navíc jsme měli předepsané široké balení, tak i tak to pomohlo.

    Teď skládám froté čtverce a klasický obdélník dovnitř, hezky a dost to saje. Kombinuji s tvarovanými a na noc jednorázovku (jsem líná v noci ještě přebalovat, ale Kačka konečně prospí celou noc a mám deficit z dob, kdy se budila co dvě hodiny:-)

    Skvrny taky neřeším, na ta kojenecká hovínka stačí sluníčko, na ta příkrmová pomáhá sůl na skvrny a vyšší teplota.

  • Lžičenka

    Mám doma kalhotkové látkovky. Kdybych teď znovu nakupovala,volila bych froté čtvercovky kvůli právě schnutí. A na druhé dítko mám navíc nachystané klasické čtvercovky ještě po manželovi, jako že si to chci vyzkoušet i s „klasikou“ – při prvním dítku jsem neměla tu odvahu, měla jsem pocit, že to časově či psychicky nezvládnu. Děsilo mě to skládání 🙂 No asi to zkusím po šestinedělí až odpadne to žehlení…
    Jinak se přiznávám že fleky teda neřeším, protože když jeden zničím, objeví se druhý. A nejen u plín. Takže jsem fleky vyrušila až ve finále,když jsme s plínama skončili úplně. A zas tolik jich nebylo, prostě jsem je nechala odmočit v soli na skrvny a pak vyvařila na 90.C jednorázově. Většina mých plen je teda froté s lehce krémovým zabarvením, čili dosáhnutí zářivé bělosti odpadá. To možná nadchlo i Horempádem – barevnost, „nebělost“…
    Nevím jestli na to měly vliv plíny, ale malý chodil přes den od 19 měs. na nočník a na noc byl v suchu asi 2 měsíce někdy kolem dvou let, pak zas čůral do plín v noci a teď jsme bez od asi 2,5let.
    Ještě mě napadá ke skladování těch „nočních“ plen (1 za noc), ty jsem nechávala vyschnout a prala zas až když se nakupily, s ostatním prádlem tak 1x týdně, či jak to zrovna vyšlo.

  • Danniella

    Obyčejné látkovky se dají koupit po internetu od 16 korun za kus, jsou i kvalitnější, dražší. Koupila jsem tyhle levné a jsou po jednom dítěti klidně použitelné pro další. Nakombinovala jsem to s několika těmi kalhotkovými, ty jsou skvělé na spaní, líp sají. Nechávala jsem je bez vody, jen ty pokakané jsem očistila a posypala solí na skvrny, zamotala a nechala tak.
    Ale ten nočník nám to neurychlilo.

  • bioviruska
    bioviruska

    Lžíčenko, děkuji, ptám se proto, že je tu spousta maminek, co mají děti v těch novějších látkovkách. Za mě byly známy jen klasické látkové čtverce, které jsem mimochodem používala i jako široké balení. Ještě je někde mám. :-))
    Co jsem viděla, tak ta plínečka látkovka vypadá jako klasická jednorázovka, takže manipulace-přebalování bude asi lepšejší, než skládat čtvercovku do požadovaného obdélníkového skladu.A nejspíše s ní nebude taková práce jako s klasickou čtvercovkou- které se musely po čase vyvařovat, aby byly bíle 🙂

  • Já bych používala klasické látkové.I když už tyhle starosti mám odbyté.
    První dítko se mi narodilo koncem roku 1984,A nebudete věřit plíny sem dostala v obchodě na příděl.Nejvíc na jeden nákup 3balení po 10ks nebo byly k dispozici plíny z dovozu z NDR,kvalita:hadr na podlahu.
    Nakoupilo se 50ks a stačilo.Kluk narozen v prosinci a byt s kamny,takže v koupelně to moc neschlo.Jedna stála kolem 10Kč.
    Po necelých 3letech se narodila dcera a jí se dokoupilo jen jedno balení-zbytek podědila po bratrovi.
    S praním to nebylo tak hrozné.V koupelně kýbl s vodou a tam jsem přemáchlé plíny dávala a ob den vyprala.
    Automatku jsem v tu dobu neměla a žehlila je jen do šesti neděl.U kluka déle,protože jsem je dosušovala.
    Nemám přectavu kolik látkové stojí,ale když vidím ty ceny jednorázovek protáčí se oči.
    Švagrová mi udělala přednášku /má 2letou dceru/,že když si spočítám:elektriku,vodu,prášek a čas kolem toho pořád jednorázovky vyjdou levněji.
    Nepřesvědčila mě.S malou má problém dostat jí na nočník /coby chodila,když jí nic nestudí a ozve se jen když má naděláno/,balík plen stojí kolem 300Kč,spotřeba u malých dětí šílená.Ať počítám jak počítám, šílené náklady než zkončí dítě s nimi.
    Nejsem proti,to né.Nepojedu na dovolenou /výlet/s kupou plen a zadělanýma zpátky,na to bych určitě použila jednorázovky,ale na denní používání né.

    No uvidíme,dcera má názor jako většina-látkový ani náhodou.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist