Látkové pleny – dinosaurus v moderní době

Rubrika: Péče o dítě

138033_babyJsem maminka, která podlehla reklamě a pro své dítko vybrala na samém počátku plenky jednorázové a zůstala u nich, dokud se naučilo chodit na záchod. Jako pro spoustu maminek, tak i pro mne byly látkové pleny oblast neprobádaná.

Jednak mám zakořeněno ještě z dob dávno minulých, jak mamči neustále perou a žehlí tyto plenky a hořekují, jaká je to práce. Jednak jsem po narození dcery často slýchala: „Ani nevíš, jaké máš štěstí, že už existují tyhle plenky. Dítě ji potento, ty ji zabalíš a vyhodíš. Žádné praní, žehlení, nic takového, prostě si jdeš koupit nové.“ Jednak mě nikdo neupozornil na to, že třeba látkové pleny budou lepší, ani mě nenapadlo se po této informaci shánět.

Protože se ale o používání či nepoužívání látkových plen tolik mluví, tak jsem si vyšetřila čas a zapátrala, co na nich ty ostatní maminky vlastně mají 🙂

Dnešní doba běží v trendu biovýrobků a ekologie. Od zastánců látkovek neustále zní, jak strašně jednorázovky škodí životnímu prostředí. Už dříve jsem si spočítala, že jsem do kontejneru vyhodila přibližně 3300 kusů. Docela dost. No jo, no, jsou i horší věci, které končí na skládkách. Zjišťovala jsem také, jakou zátěží pro životní prostředí je samotná výroba obou druhů plen. Určitě hůře z toho vychází jednorázovky, i když ne tak docela. Ty ekologické mají zdokonalenou výrobu a jen málo převyšují svou škodlivostí výrobu látkovek.

Největší dopad na naše životní prostředí má právě odpad z jednorázových plen. Ano, je to hrozba do budoucna, ale říkám si, že třeba za nějakou dobu přijde někdo i s kontejnery speciálně na jednorázovky. Možná že vymyslí, jak je likvidovat bez zbytečné zátěže životního prostředí.

Látkovky odpad netvoří. Ty vám zůstanou například pro druhé dítko nebo je třeba prodáte, darujete a co vám zbyde, tak třeba použijete na čištění oken či na hadříky.

Přesuňme se dále. Odpad mě zatím nepřesvědčil, ale tak třeba najdu jiné věci, které mě zlomí.

Důležitou věcí je také práce kolem látkových plen. Musí se prát a sušit. Tudíž je na místě přemýšlet o tom, kde budu skladovat ty špinavé a kde sušit ty čisté. Manžel je děsný hygienik. Vím, že existují kyblíky, ve kterých se dají znečištěné plenky skladovat, než se vyperou. Už vidím manžela, jak chodí okolo kbelíku jako okolo skládky s jaderným odpadem 🙂 a donutí mě pokaždé, když pokálenou plínku přemáchnu v umyvadle, abych ho důkladně umyla savem, nebo jiným dezinfekčním prostředkem. Přestože plínu takto přemáchnu, tak stejně bude chtít, aby co nejdříve byla vyprána v pračce. To bude na mě docela slušný bič. Praní mi nedá žádnou práci, neb za mě pere pračka 🙂 Při praní jednou za dva tři dny vychází náklady asi na 800 Kč za celou dobu jejich používání. Prací prostředky jsou věc druhá, ale na tom se také dá ušetřit.

Důležitou otázkou ale je, kde sušit? Mám sice velký balkon, ale nevím, jak se manžovi bude líbit každý druhý den ověšený hordou plín 🙂 V zimě, když nebudu moci využít balkon, ho zřejmě raní mrtvice, když budu mít v každé volné místnosti stojan na prádlo s plínami. To si zase vyslechnu 🙂 Pozitivní ale je, že se nemusí žehlit, tak alespoň něco.

A zase mi bije v hlavě… jednorázovku navlíknu, svlíknu, vyhodím.

Co mě ale absolutně uvádělo do zmatku, byl široký sortiment tohoto zboží. Nemluvím jen o samotných plínách, pod kterými si můžete představit ty nejobyčejnější čtvercové, až po vymakané kalhotky, které jsou hodně podobné jednorázovkám a spoustu dalších doplňků. Pak to množství různých krycích kalhotek, které jsou buď nepropustné a nebo jen částečně nepropustné. Nicméně ceny se taky diametrálně odlišují, pokud jde o obyčejné zboží nebo o to s lepší kvalitou.

Nutí mě to tedy zamyslet se nad srovnáním nákladů při nákupu jednorázovek a nebo látkovek se vším, co k nim patří. V jednorázovkách mám jasno, tam mi to dělalo něco okolo 16 – 17 tis za necelé dva roky, než je dcerka přestala nosit úplně. U látkovek je to různé. Když je máte z druhé ruky, může to být jen okolo 8 tisíc. Pokud nejste náročné a koupíte takovou tu střední třídu tak se dostanete ke 12 tisícům. Když si budete hodně vymýšlet, budete náročné a nedokážete si odepřít komfort a pohodlí, tak to může být i okolo 20 tis. Ovšem ale s tím, že je třeba využijete pro další dítko, nebo ještě výhodně prodáte.

Tak a teď babo raď, kdybych to měla brát podle nákladů, stále mi vyhrávají jednorázovky. Koupě použitých by mi doma asi neprošla 🙂 Jak se znám, utratila bych hodně za samotné plíny, protože bych chtěla mít hodně do foroty, kdyby se někdy stalo, že zapomenu vyprat, nebo zrovna nebudou schnout podle mé představy.

Patřím k maminám, které se s moc nevýhodami jednorázovek nesetkaly. Náklady byly, jaké byly, musela jsem sice myslet na to, aby náhle nedošly, ale neměla jsem s tím problém. Kritika toho, že obsahují chemické látky, které mohou mít vliv na zdraví dítěte, mě, přiznávám, překvapila, to není jak vyvrátit. Asi jsem měla štěstí ve výběru, ale byla jsem spokojená i s absorpcí jednorázovek, nehod bylo velmi málo.

Zajímavé bylo pozastavení se nad tím, že maminky, které používají jednorázovky, se snaží ušetřit tím, že dítko nechávají ve znečištěných plenách moc dlouho, což pak končí opruzeninami, pupínky či ekzémy. Takto jsem se opravdu nechovala – kdykoli se třeba dcerka jen počůrala, plenu jsem měnila. Dále tu je pohodlnost dětí s jednorázovými, které se nechtějí učit chodit na nočník. U dcerky jsme to měli ale jinak. Trénování šlo dobře, používali jsme jednorázové tréninkové plenky, které právě nenavozují pocit sucha. Před druhým rokem se dcerka plen bez problémů vzdala.

Souhlasím s tím, že právě látkové pleny budou nějak podobně účinkovat na děti a ony je velmi rychle rády opustí a začnou chodit na nočník:-)

Pořád nemůžu nějak najít zlomový důvod, proč bych měla používat látkové pleny. Jediné, co mi teda hrabe do svědomí v souvislosti s používáním jednorázovek, je ten odpad, opravdu to není dobré.

Pak objevím odkaz na další internetový obchod s látkovkami. Najednou se ocitám v jiném světě. Mám štěstí a dívám se na pěkně nafocené zboží s vyčerpávajícími informacemi, k čemu slouží, z čeho jsou vyrobeny, jak jsou savé nebo nepropustné. Učaroval mně výběr materiálů, ze kterých jsou vyráběny, a rozmanitost barev a tvarů.

Najednou mi neurony, které dosud byly pevně spojené s myšlenkou o používání jednorázovek, tvoří nová spojení a kamarádí se s myšlenkou na látkové pleny.

Plánujeme ještě jedno dítko, ale další už asi ne 🙂 Lituji, že třeba v porodnici jsem se nesetkala se vzorečkem látkovek nebo že mi je nešupla pod nos nějaká kamarádka. Třeba bych je používala už u dcerky. Pravdou je, že když s tím začnu u druhého, asi už pro ně pak u sebe nenajdu uplatnění.

Ptáte se, co mě tak přesvědčilo, že jsem tak najednou změnila názor a smířila se se všemi „rádoby negativy“, o kterých jsem celou dobu psala?

Učarovala mi ta barevnost a dnes i už dost moderní řešení svrchních kalhotek a nebo přímo plenek, které vypadají jako jednorázovky. Fakt jsem si živě představila, jak to tomu dítku bude slušet 🙂 Už mi to nepřipadá jako alchymie, kterou nemohu zvládnout a nad kterou se mi nechce přemýšlet. Vídím se, jak stojím nad tím sortimentem a nemohu se rozhodnout, jestli dnes dítko bude mít plenku modrou, či froté a jestli zrovna tyhle svrchní kalhotky mu budou ladit k oblečení 🙂

Říkáte si a co to skladování špinavých plen, praní nebo sušení, když jsem se stále ohlížela, co na to manža? Já si ho už nějak zpracuju :-))))) Co se týká praní jako takového? Pere pračka, ne já na valše, takže čas to nežere. Co ten balkon nebo byt plný plen? Pokud si nakoupím ty pěkné barevné, tak to ukojí můj cit pro estetično a vytlačí myšlenku na typický komančovský pohled na balkon plný sice bílých, ale různě flekatých plen 🙂 Jak jsem se poprala s náklady na pořízení plen a všeho co k nim patří? Výběr je úžasný a pokud se pro to nadchnu, tak asi náklady vyšplhají na částku ne málo se blížící nákladům na jednorázovky. Ale co, když už, tak už 🙂

Už úplně vidím, jak to tomu mimču sluší 🙂 Jen asi až bude větší a nábal plen by se nápadně blížil tomu zadečku Ferdy mravence, asi přejdu na ekoplínky a pak rychle na nočník.

Na závěr dlužím vysvětlení, které se týká názvu tohoto článku. Látkové pleny jsou pro mne skutečně dinosaurem, který se dochoval do dnešní doby. Prošel za ta léta mnoha změnami ve vývoji a to velmi pozitivními 🙂 Stojí za to se nad nimi minimálně zamyslet…

Jdu do toho….

Napsal/a: Horempádem

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (50 vyjádření)

  • Lžičenka

    Tak ještě koukám na dřívější reakce,jednorázovky jsem používala co mi kdo daroval a kupovala jsem eko. Pár jsem jich zkusila zakopat na zahradě, něco jsem dala do kompostu, ale ten můj kompost je spíš odpaďák na zbytky, tak to asi není úplně to pravé. Každopádně přes zimu vydržely. Ale nechala jsem je v zemi a pak už jsem je nenašla. Netvrdím ale že proto že by se rozpadly, možná tam ještě někde v zahradě jsou 🙂 To mi pak přišlo hlavně postavený na hlavu (v mým případě), že jsem si vzala ekojednorázovky do porodnice, když to tam jde rovnou do spalovny (tudíž se to nikde nezkompostuje), ale tak jsem si říkala,že už i ta výroba je víc eko, takže aspoň tak…

  • Lžičenka

    pro biovirusku:
    1. 1. dovča s jednorázovkama,látkovky na noc (5měs.),2. dovča s látkovkama(1 rok) (automatka k dispozici)3. dovča (2 roky)(jen jednorázovky na noc pro jistotu)
    2.vzala jsem si potřebný počet plen + jednorázovky pro jistotu
    3..v kyblíku jsem skladovala nenamočené, jen zbavené nečistot a prala až byl plný + jsem vždy přidala i běžné mimi prádlo, zpočátku 2x máchání
    4.na 60oC
    5…jelenní sliz + ocet
    6….u novorozence 10-11 ks, to jsem prala denně, pak se to snižovalo

    Mohla bych se rozepsat i dopodrobna,pokud bys měla další otázky, ale to třeba na mail.

  • Lžičenka

    Nepročetla jsem to tu celé, ale jen chci na pár věcí reagovat. V Brně kamenný obchůdek http://www.branakdetem.cz – zde můžete okoukat, osahat, objednat… dělají i prezentace o látkovkách… A co mě napadlo k „nábalu na zadečku“ většího dítěte, myslím že to není tak očividné 🙂 Já byla vždycky ráda za ten „balík“ plíny, který byl mezi zadečkem a studenou zemí např. venku nebo doma na podlaze. Myslím že nejdůležitější podmínkou je mít kde sušit a pak už není co řešit. Ze zkušenosti mamin s látkovkama můžu říct že to je snad skoro závislost, že to žádná z mých známých nebere jako „práci navíc“ 🙂

  • Anonymní

    Některé věci v článku mě zaujaly. My tedy u mladšího používáme látkovky přes den, na noc nebo na návštěvy a další akce jednorázovky. Jednu dobu jsem to tak dělala i u dcery, ale pak byla tak akční a žehlit se s ní nedalo a vůbec přes den nespala, tak jsem skončily pouze u jednorázovek.
    U mrňouska se nám osvědčily látkovky hlavně na srovnání dne a noci. Měl to totiž přehozené a když jsme nasadili na den látkovky, začalo mu to vadit a během pár dnů si režim srovnal. Na noc jednorázkovky, 1-2x přebalit.
    Náklady jsem teď nepočítala, počítala jsem to u dcery před 3 lety a tenkrát to vycházelo srovnatelně s jednorázovkami (ale ty od té doby trochu zlevnily, tak je to možná trochu výhodnější ekonomicky ve prospěch jednorázovek).
    No, každý ať si dělá co chce. Myslím, že je tolik horších odpadů v množství, které ani nemůžeme ovlivnit…
    Nítěnka

  • Horempádem

    Holky, jinak komplet propočty najdete na těch stránkách co jsem nechávala tady v diskuzi odkaz:

    http://ekodite.rosacb.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=3

    propočty jsou v bodě 12, nechtěla jsem to opisovat, ale srovnání je tam dost podrobné

  • Danniella

    Babofko, nebyl to celkový propočet, jen reakce na propočet v článku, který se taky k praní nevyjadřuje.
    Ty víkendy jsou asi 4 za rok, takže 200 kč za balík 40 plen. To jsem nepočítala. Možná 400-500 za rok, když počítám všechny situace. Nevím, kolik přestě dnes stojí kubík vody, ale 1000 litrů na praní stačí na docela dlouhou dobu a je to pár korun. Nechci tady klást finanční hledisko na první místo, aspoň u mě to hlavní roli nehrálo, jen jsem psala, že propočet od Horempádem byl trochu zavádějící z výše uvedeného důvodu.

  • Danielo, pokud chceš srovnávat ceny plen, myslím, že by bylo regulérní spočítat NE látkovky vs. papírovky, ale sakum prdum. Tedy pokud říkáš, že třeba na víkendy k babičce používáte papírovky, řekněme každý 2. víkend, a denně spotřebuješ 5 plín, je to za 2 roky (52 víkendů x 10 papírovek) 520 papírovek, tedy po 5Kč/kus = 2 600,- na stranu nákladů k látkovkám.
    Další náklady na praní – voda (k namáčení+k praní), elektřina, prací prášek, mýdlové ořechy, atd. To přeci taky něco stojí. Nebo jsi tyto položky do svých propočtů už započítávala?

    Pokud někdo plánuje 2 a více dětí, pak asi jinak volí náklady na veškeré vybavení, protože se vše využije znova a poslouží u dalšího dítěte vlastně „zdarma“.

    Mně na látkovkách opravdu připadá šílená ta prvotní investice, oproti postupně během 2 let upouštěné tu 300 z peněženky. Je to možná i o tom, že třeba na roční jízdence MHD taky pár stovek ušetříš, ale musíš na začátku roku vždycky sáhnout hlouběji do kapsy než každý měsíc koupit jen měsíční kupón.

    Třeba v otázce kojení vs. UM je předem naprosto jasné, co je ekonomicky výhodnější a co je pro dítě (a třeba i pro planetu) zdravější. V otázce plen mi to tak jednoznačné nepřipadá.

  • Danniella

    Vzpomněla jsem si ještě na jednu věc, kterou jsem na látkovkách ocenila. Když se malý učil čurat na nočník, stávalo se, že se třeba od rána počural až odpoledne při spaní. Ale pro jistotu měl plínku. Jednorázovky tohle dost těžce nesly, časté rozlepování při čurání, sundávání atd., zkrátka byly po pár hodinách opotřebované. Látkovky samozřejmě vypadají pořád stejně. A přišlo mi škoda vyhazovat suchou jednorázovku, která nedrží tvar a rozlepuje se.
    Jednou za delší dobu jsem pleny dala vyprat na 90 stupňů, ale normálně jsem prala na 60.
    Zajímalo by mě, jestli má někdo zkušenost se skládanými čtvercovkami. Nevím, jakou mají výhodu. Já jsem měla obyč. čtvercovky a kalhotkové moderní pleny a střídala jsem to podle situace.

  • Horempádem

    Biovirusko, je to právě o tom nebýt „extrémistou“ 😀 Pokud jedeš na dovču, třeba do zahraničí, s mimčem na plenkách, tak určo je lepší vzít jednorázovky, ať už eko nebo normální. Je to přece o tom, že si dovču chceš užít a ne prát, když ani není kde. To se snad dá pochopit a to pochopím i já.
    Co jsem se tak dočetla ze zkušeností mamin s látkovkami, prodávají se (já je viděla na netu) speciální pytlíky, do kterých plenku uložíš, pytlík nepropustí vlhkost ani zápach. Pokud si tedy vezmeš na procházku po městě místo čtvercových plen kalhotkové plenky, tak uděláš asi nejlépe. Jsou skladnější a přebalíš zrovnatak rychle jako s jednorázovkou.
    K těm opruzeninám, dnes už jsou látkovky tak vymakané, že se toho asi bát nemusíš. Už z jejich vzhledu pohodlnost čiší 🙂
    Co vím, tak plenky se nevyvařují, stačí řádně vyprat.
    Pracích prostředků použitelných na plenky je dnes na trhu mnoho a určo se dá vybrat ten nejlepší.

    S ostatním ti ale neporadím, taky jsem se vyptávala na denní spotřebu, ale nikdo mi moc jasně neodpověděl. U novorozence je to asi hodně, koneckonců já taky spotřebovala hodně jednorázovek, troufnu si říci, že jich mohlo být během 24 hodin okolo 15 ks. Takže si myslím, že pokud jsi přebalovala častěji u jednorázovek (jako já), tak ta spotřeba látkovek bude podobná. Ale zase je to o tom, že to nemusí být zrovna čtverce, ale třeba ty plenkové kalhotky.

    Taky si myslím, že v tom používání nemůže být tak strašný problém a v cenách se také dá hoodně přebírat. Cesta se najde. Ale nehnat to za každou cenu do extrému. I jen občasné používání látkovek, třeba když jsem s dítkem zrovna doma, je prospěšné…ušetří se odpad a pár korunek za jednorázovku. Vzít to prostě zdravě rozumně 🙂

  • Danniella

    My jsme na dovolené s ročním mimčem nebyli, na víkend k babičce jsem objednala jednorázovky. Zavřený kbelík s plenami nevadil ani manželovi, který se toho trochu obával. Prala jsem v mýdlových ořechách, někdy v Lovele, na fleky jsem dávala sůl na skvrny nebo žlučové mýdlo a místo aviváže ocet. Pračka jela dost, ale spíš se v ní pralo jiné prádýlko, na pleny to jsou asi 2 praní týdně navíc. Nepatřím mezi absolutní odpůrce a zavrhovače jednorázovek, takže se nebudu hádat, když někdo podotkne, že mají i své výhody. Je to pravda. Ale látkovky je mají taky.

  • bioviruska
    bioviruska

    mě zajímají ještě nějaké věcičky ohledně látkovek :
    1…..když píšete, že používáte látkovky až do věku cca 2 let , co děláte v případě, když jste na dovči, nebo na výletě- co s použitou plenou ? – kde perete?
    2……kolik plen si ssebou berete? kam je ukládáte ?
    3…nevadí vám použité látkovky namočené ve vaně, kyblíku- než máte více prádla, aby jste je mohly oprat ?
    4….vyvařují se ?
    5…jaký používáte prací prášek, eventuelně, perete v mydlinách, a používá se aviváž?
    6….jaká je cca denní potřeba.

    Ptám se proto, že jsem cca měsíc užívala na mimčo látkovky,klasické čtverce ( je to už nějaký ten pátek) a nemohli jsme nikam vyjet, pračka jela skoro nonstop, a prala jsem i na vyvářku v mydlinách. Denní potřeba byla šílená, neb dítko mívalo ekzémy a opruzeniny, takže jsme po měsíci přešli na klasické jednorázovky.
    Kupodivu jsme měla více času na hraní s mimčem a na sebe. Nebyla jsem tak upachtěná kolem plín.

  • Danniella

    Nejdřív k článku: Líbí se mi, že není „fanatický“ ani na jednu stranu. To, že někoho přesvědčí design, beru, zatím skoro všechny látkovačky psaly, že jim nebělostné pleny vadí, což je taky estetická stránka, ne?
    Nesouhlasím s tím finančním propočtem, srovnávají se tu levnější jednorázovky s nejdražší variantou látkovek. Kdybych vzala spodní hranici u obou a horní u obou, pak je to teprve srovnání. Nejnižší pořizovací cena látkovek je 2000-2500, mám na mysli čtvercovky a obyčejné kalhotky. U jednorázovek je to těch asi 15000. Ta „drahá“ varianta látkovek je asi hodně neurčitá, ale může být 10-20 tisíc, u jednorázovek 30-35 tisíc. Takže v obou případech jsou jednorázovky dražší, nemluvím o tom, že při více dětech bysme museli násobit náklady na jednorázovky. (Jé, snad je to srozumitelné.)
    Už jsem taky dřív někam psala, že s tou prací to není tak hrozné, Horempádem, nenechej se vyděsit, naše dítě bylo takový střed, někdy jsem byla hodně vycucaná, ale věšet plínky na balkóně jsem brala jako relax na čerstvém vzduchu. Rozhodně se nestydím za to, že jednorázovky jsem taky používala, zezačátku (před stěhováním nebylo kde sušit a nebylo mi zrovna nejlíp a pak, když je plena jen na noc, musela bych je prát s jiným prádlem, protože bych dávku skládala moc dlouho).
    Neprala jsem nikdy v savu, pár flekatých peln bylo, ale většina zůstala bez fleků.
    S tím nočníkem to ale fakt nefunguje, dnes jsou ty látkovky tak super, že je dítě v suchu, pokud ho nenecháme samozřejmě moc dlouho nepřebalené, ale to je pak mokro i v jednorázovce.
    Dík za článek, tohle téma mě zajímá a baví mě číst názory ostatních.

  • Anonymní

    Děkuji za reakci, a ještě přidávám. Látkovky nemusí přijít draho, pokud se dobře poohlédnete na internetu. Nejlépe (i po častém praní) vypadají bambusky (jsou stále měkké a nekrabatí). Jak jsem psala, tak vlňáčky máme ruční výroby od babi – mají neuvěřitelné vlastnosti a byly opravdu za babku. Ještě rada pro ty, které uvažuji o látkovkách a neví, jestli jim budou vyhovovat. Kupte ze začátku třeba jen dvě plínky a vyzkoušejte je (dávejte třeba po návštěvě chlorovaného bazénku).Eko papírovky používá sestra, ale vozí jí je známí z Německa, jsou tam o hodně levnější. Ještě by mne zajímalo,jestli máte někdo zkušenost z kompostováním (třeba na zahradním kompostu) těchto eko plen??? Děkuji a přeji pěknou neděli!

  • Horempádem

    Ještě mě holky napadl jeden důvod, proč volit látkovky :-)) :

    Jednak přikládám odkaz na velmi zajímavý článeček o jednorázovkách a ekologii:
    http://www.denik.cz/ekonomika/20071220ekopleny.html

    Toto je dost důležitý výňatek z článku:
    Z čeho jsou vyráběny dětské pleny

    Složení jednorázové pleny: Propustná fólie (polypropylen), vnitřek umělá buničina doplněná gelovým absorberem na bázi polyakrylátů, nepropustná fólie k ochraně prádla (polyethylen), lepicí páska a gumičky. Rozkládá se 200 až 400 let.

    Složení ekopleny: Přírodní buničina, papír, nebělená celulóza, gel (přírodní extrakt z čajovníku), lepítka z polyethylenu. Obal plně kompostovatelný, zbytek kompostovatelný z 90 procent. Doba rozkladu 2 až 6 měsíců.

    Oproti tomu látková plena je složena výlučně nebo někdy z větší části z materiálů jako je bavlna, vlna, len, bambus…tudíž ze zdrojů obnovitelných a v tom je zřejmě ta podstata. U ekojednorázovek je to dáno rychlejším rozpadem lépe odbouratelných látek. U látkovek jde především o tom, že se používají přírodní materiály, které se dají znovu a znovu vypěstovat, což se o ropě říci nedá. Nemluvě o tom, že jich k používání nespotřebujeme zdaleka tolik, jako u jednorázovek.

  • Horempádem

    Anonymní i tak se to dá zvládnot 🙂 Jsem ale ráda, že na trhu (tedy nyní spíš na tom internetovém) je dostupné hodně kvalitní zboží. Jak píšeš ty kalhotkové plenky jsou kapitola sama pro sebe. Jsou velice hezky šité, prodávají se i přizpůsobivé s tím jak dítko roste, velmi kvalitní materiály (bavlna, vlna, bambus, konopí). Řekla bych že jsou mnohem méně naducané oproti tomu, kdybych používala čtvercové pleny, které bych zakrývala svrchními kalhotkami. Alternativ používání je opravdu mnoho a záleží na mamince, která z variant pro ni bude pohodlnější. Navíc kalhotkové plenky mají speciální jádra, která jsou dobře savá.
    A pochvala patří i tvému manželovi 😀

  • Anonymní

    Dobrý den! Máme první dítko a používáme pleny obojí. Začali jsme dávat papírovky, ale po té, co zreagovaly s chemikáliemi na pokožce dítěte po kojeneckém plavání, přešli jsme na látkovky kalhotkového typu. Papírovky dáváme jen na noc nebo na cesty. Látkovek točím pouze 12 kusů (jsou slovenské výroby a tak cena i kvalita výborná) a svrchní kalhotky upletla babička z šumavské vlny a jsou perfektní. Peru s ostatním dětským prádlem, které stejně peru obden. Dvě plenky jsem zkzsila ušít ze starých froté ručníků, nejsou sice tak savé jako bambusky, ale dají se také použít.Myslím, že vydrží i pro další dítko. Syn žádné opruzeniny nemá, žádnou kosmetiku nepoužívám – zadeček mu myju vodou v umyvadle nebo si stoupne do vany. Prostě pohoda. Dále jsem si všimla, že už nemíváme tak plnou popelnici jako dřív. Jediné negativum je oblečení. Vybírám to širší pres zadeček a body nepoužívám. Na kalhoty dávám kšandy, aby klukovi nelezla záda.
    Přesto že si chválím látkovky, nemám nic proti papírovkám a když nemám suchou látkovku na cestách a v noci dávám papírovku. Jo a ještě jedna věc – zacházení s látkovkami se naučil i můj manžel,který kluka také přebaluje – i když párkrát zapomněl na svrchí kalhotky:-)

  • Horempádem, hezky jsi popsala to zdravotní hledisko, díky. Kdysi jsem četla, že v jednorázovkách je o 1 stupeň vyšší teplota, ale jestli to může mít vliv, z toho nevyplývá. Máš pravdu, že ta snížená plodnost může být způsobena kdečím a asi není moc lidí, kteří by měli zájem udělat pořádnou studii.

    Magdo, jsi úžasná, že látkuješ s dvojčátky.

  • Horempádem

    Anonymní, jen jsi mě utvrdila v mém názoru, že dnešní kvalitnější materiály ulehčují praní. Na ty bambusové jsem koukala a vypadají moooc dobře 😀

  • Anonymní

    ahoj, náhodou jsem sem zabrousila a dovolím si přidat svůj názor.máme dvojčátka a používám bambusové plenky + svrchní kalhotky + separační plenky, to asi do 13 měs., pak jsem pořídila plenky včetně svrchních kalhotek, jsou různě barevné, velmi pěkné, sací vložka je volná, takže rychle schnou, na noc přidám vkladácí plenečku speciál.Vše je rychlé, pohodlné a příjemné pro děti. já mám skvělý pocit, že po nás nezbydou tuny odpadu.
    Takže, určitě nové moderní látkovky.Pravda je, že celková porizovací cena pro obě holčičky se blíží ke 30 tis., ale kvalitní jednorázovky by nevyšly levněji. Ještě k praní, na 40 s předepírkou a jsou stále jako nové.Bělí sluníčko, v nouzi eco bělící prášek.Magda

  • Horempádem

    Sončo, já původně napsala článek, kde tohle bylo napsáno, jenže byl ještě jednou tak dlouhý a na doporučení redakce VD, mi ho upravili a zkrátili a tohle vypadlo.

    Řeknu to okrajově, nebo spíš kopíruji okrajově to co se do článku nedostalo:

    Možných dohadů o dopadech na zdraví dítěte při používání jednorázovek je několik. Pro nás jsou důležité zvláště podložené důsledky při používání jednorázovek z dlouhodobějších srovnání.

    Zjednodušeně lze např. uvést všeobecně známý správný vývoj kyčlí při používání opravdových plen.

    K zemím, kde lze srovnávat další možná zdravotní rizika při preferenci jednorázovek, patří SNR. Předvýzkumy (Division of Peadiatric Endocrinology, University of Kiel) mezi chlapci z bývalé NDR, kde se do roku 1990 používaly především látkové pleny a chlapci ze SRN, u kterých byly používány především jednorázovky říkají, že u chlapců ze „západního“ Německa se častěji objevuje snížená plodnost (než u chlapců z „východu“). Ta je lékaři dávána právě do souvislosti s přehříváním pohlavních orgánů v dětství při používání jednorázovek, (ač může být způsobena i nevhodnou ošetřovatelskou péčí, primárně pocitem matky, že dítě v mokré pleně vlhkost necítí, je spokojené a tak není třeba dítě přebalit – viz výše – dítě v počůraných plenách). Rozdíly lze připisovat používání jednorázovek v „kapitalistické“ SNR již od roku 1980, zatímco do bývalého „totalitního-socialistického“ NDR se dostaly až po roce 1990, o deset let déle.

    Další studie poukazují na riziko přestupu tributylcínu do organismu (z jednorázovek) a zvýšené riziko vzniku astmatických onemocnění (www.diapersafari.com).

    O nešetrnosti jednorázových plen vůči pokožce hovoří mnoho zdravotníků pečujících o staré lidi a tělesně postižené. Rovněž ženám po porodu jsou raději doporučovány prodyšné, čistě buničinové vložky, které umožňují dostatečný přístup vzduchu.

    K té neplodnosti nevím, já jsem nedávno shlédla odborný pořad zaměřený na neplodnost v souvislosti s přehříváním mužských pohlavních orgánů. Jenže tam byla řečena jedna podstatná věc. Přehřívání má vliv na dozrávání (hlavně správné dozrávání) spermií. Tudíž, pokud dojde k přehřátí, tak daná dávka spermií v tuto chvíli odumírá-nedozrává. Jenže je to jen přechodný stav, kdy pokud po další tři měsíce (doba zrání spermií) k přehřátí nedojde, tak normálně dozrají nové. Takže nevím. Oni to tam popisují dost stroze, takže mi není jasné, jestli to myslí tak, že se jim zničí funkce pohlavních orgánů jako takových. Navíc na správnou tvorbu spermií nemá vliv jen teplo, ale i zdravá výživa, nekouřit , nepít. Takže co mu nezkazíš v plenkách, to si donimrá sám, až vyroste 😀

    Samozřejmě to zjednodušuji, ale je to tak. Navíc je to opět v souvislosti, že zdůrazňují, že maminy nechávají děti dlouho v již počůraných jednorázových plenách. Chápu redukují tím počet plen, ale to je pak právě ono. Už to tu někdo říkal, že takto se šetří. Já takhle nešetřila a nešetřila jsem ani na kvalitě plen, takže nemohu říci, že bych dítě zbytečně nechávala v mokrých prohřátých plenách.

    To samé souvisí s holčičkami, zdejší radící doktorka Málková z VD, docela hezky popisuje příčinu srůstů u holčiček na svých stránkách. Je to způsobeno z velké části špatnou hygienou, která může souviset s používáním jednorázovek, tedy s přístupem při jejich užívání u některých maminek. Je to o tom, že dítě je potřeba vždy po přebalení řádně očistit a namazat. U holčiček kontrolovat a jednou začas pročistit všechny záhyby, tak aby se srůstům zabránilo, popřípadě se začaly řešit včas. U dcerky jsem s tím neměla žádný problém, probíhala normální řádná hygiena.

    Já si spíš myslím, že to není v plenách jednorázových jako takových, je to o přístupu v jejich používání. Pokud se v nich nějaké škodlivé látky nacházejí, tak si myslím, že se uvloňují určitě více, když je plena prosáklá močí. Ale to je jen moje úvaha.

    Jinak, když se vrátím ještě k chlapečkům, tak si nemyslím, pokud jsou užívány takové ty tenké jednorázovky, že se v nich dítě extrémně přehřívá, pokud je pravidelně přebalováno, bez ohledu na to kolik tekutin plenka unese. Promočená látková (třeba froté plenka) a navrchu krycí kalhotky, asi v tvorbě tepla udělají také své. Vždyť je prokázáno, že se pánové přehřívají i v tenkých slipech nebo stačí noťas na klíně.

    U látkovek se řešit nemusí, že by dítě zůstalo dlouho nepřebalené, tam se prostě přebalit musí, protože to jinak nejde.

    Tohle je prostě hodně diskutabilní téma a opravdu jsem neměla v úmyslu jedné či druhé straně vnucovat nějaký radikální názor.

    Jak jsem řekla, s jednorázovkami jsem byla spokojená, žádná zdravotní anabáze dcerky se nekonala, odnaučila se brzy. Prostě to jen chci, když už nic jiného, tak zkusit. Zajímá mě to a asi mě už od toho nic neodradí 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist