Látkovat nebo tvořit odpad jednorázovkami?

Rubrika: Péče o dítě

56169_newbornNedalo mi a chtěla jsem zareagovat na strohou diskuzi k článku Týden opravdových plen.

Jsem maminkou, která pro své dítko používala od počátku plenky jednorázové. Látkové pleny jsem měla také, ale používala jsem je jen v období fixace nožiček kvůli kyčlím. A to ještě tak, že jsem dala nejdříve jednorázovku a pak teprve dvě látkové pleny 🙂 Měla jsem jich asi dvacet a byly to ty úplně klasické, jaké si pamatuji ze svého dětství. Když jsem je kupovala, jedna stála okolo dvacky. Jakmile ale ortoped zavelel, že už je dávat nemusíme, začaly ty látkové sloužit jako utěráčky, stínítka do kočáru, či v pozdější době jako skvělá pomůcka na čištění oken :-))

Jednorázové plenky mou dcerku provázely až do necelých dvou let, kdy začala chodit na záchod. Takže statisticky vzato za toto období jsem spotřebovala okolo 3300 plen, když jsem to zprůměrovala na pět plen denně. S ohledem na to, že samozřejmě v kojeneckém věku byla spotřeba větší než následně v době, kdy přecházela na WC a spotřeba rapidně klesla. Nekupovala jsem nikdy plenky levné, jen tehdy, pokud ty kvalitní byly zrovna ve slevě :-)) Dávala jsem tedy přednost těm pohodlnějším, s lepší absorbční schopností. Když tedy přihlédnu znovu k průměru, že jedna plena vyšla na 5 Kč, tak dojdu k celkové částce 16 500 Kč za necelé dva roky jejího života. Ty jo, sama jsem nevěděla, že to je docela bakšiš :-))))

Když to vezmu hodně z ostra, tak jsem byla bordelářem, který vyprodukoval odpad z 3300 plen. Na druhou stranu tento odpad byl hodně pohodlným řešením. Špinavá se vyhodila a z balíčku se vzala nová. Byly vždy po ruce a byly spolehlivé. Tedy spolehlivé tehdy, pokud jsem vybrala správnou velikost či kvalitu. Z počátku byl odhad těžký, ale časem jsem se naučila vyhledat vždy ty správné. Určitě jsem se z 90% ušetřila oblečení dcerky, protože k nehodám typu, že „to“ prosáklo, docházelo opravdu jen vyjímečně. Takže alespoň nějaký klad, méně jsem prala oblečení, protože neneslo stopy exkrementu :-))) Tatínek měl taky radost, že nikdy stopami tohoto druhu nebyl poznamenán, když dcerku choval :-))
Používáním jednorázových plen jsem byla rovněž zproštěna jejich praní. V diskuzi popisovala jedna z maminek, že praní v dnešní době není problém, stačí zapnout pračku jednou za dva tři dny. Číst tohle můj manžel, tak padne do mdlob. Neboť jeho děsila i jedna pokálená plína v koši a byl v depresi dokud neskončila v popelnici :-)))) Takže představa, že bych skladovala dva nebo dokonce tři dny v pračce nečisté pleny, třeba zbavené toho nejhoršího, by ho nejspíš zabilo :-))))) Asi bych z jeho strany byla donucena každou plenu prát vždy po použití:-)))

Protože jsem se nikdy nedostala k článku o používání látkových plen v dnešní době, tak nejsem znalá problematiky. Přesto mě některé věci zajímají. Je dost možné, že vaše argumenty „pro“ mě natolik přesvědčí, že to zavedu u druhého dítka.

Zajímají mě v celku věci praktické a to například:

– čím se liší nynější moderní látkové pleny od těch původních a jaké jsou jejich hlavní výhody co se týká materiálu

– na kolik vyjdou tyto nové látkové pleny tj. cena za kus

– v diskuzi se mluvilo o startovní várce plen, tj. jaká je počáteční investice do těchto plen a kolik z vaší praxe jich je potřeba

– jak dlouho nová modernější látková plena vydrží než ji poznamená četnost praní, jaké to tedy nechává stopy na materiálu co do ztráty kvality

– jsou tyto látkové pleny pohodlné i pro větší děti, tj. tak okolo toho druhého roku, jak zajistíte jejich fixaci, tak aby se neposouvaly

– jsou schopny tyto pleny spolehlivě absorbovat i v období, kdy dítě je větší, zase tak okolo těch dvou let

Tyto dotazy z mé strany jsou opravdu ryze praktické, zcela vážně mě to zajímá, ale nechci lustrovat knížky, zajímá mě skutečnost a vaše praktické zkušenosti s nimi.

Budu moc vděčná, když nejen mi nastíníte výčet pro a proti a tím možná přispějete ke změně názoru maminek na novou generaci látkových plen.
Navíc bych ráda z vašich praktických zkušeností sestavila článek, který by uvedl čitatelky do světa srovnání dvou světů, tj. světa jednorázovek a látkovek, aby samy mohly porovnat reálné výhody či nevýhody na obou stranách.

Napsal/a: Horempádem

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (28 vyjádření)

  • Horempádem

    Matildo, hezké, už čekám, až mi zde vyvěsí pokračování na toto téma, snad brzy a tam se dočteš, k čemu jsem ohledně látkovek nakonec došla já 🙂

  • Matilda

    Se zájmem jsem si přečetla článek i tuto diskuzi. Protože jsem mámou tří dětí v odstupu jedenácti let. Na první miminko jsem dostala od kamarádek kupu obyčejných látkových plen, tzv.čtverců. K tomu zavazovací kalhotky a separační plenky. Tehdy mě ani nenapadlo uvažovat nad papírovkama, protože na to prostě nebyly finance, pamperska stála kolem 7 korun, občasné vyzkoušení levných bobi a jiných plenek od kamarádek mě vůbec nenadchlo. Miminko mi pokakávalo plínku po každém kojení, takže přebalování 2x za hodinu bylo naprostým pravidlem. Plínky jsem musela prát denně, někdy i dvakrát. I když občas s nostalgií vzpomínám na to, jak v létě v 7 ráno věším čistotou vonící plíny na prosluněný balkón. Ale spotřeba vody, energie a hlavně času! byla obrovská.

    U druhé holčičky už jsem neváhala. Nechtěla jsem být otrokem neustálého předčišťování pokakaných plen, které pak napuštěné v kyblíku strašily v koupelně a pokaždé, když jsem šla kolem, na mě volaly – Práce čeká! 🙂
    Ne – dělám si legraci, ale opět to bylo miminko neustále kakající a musím na obranu jednorázovek říct, že oproti klasickým čtvercům v plenkových kalhotkách bylo kojenecké prádlo před nečistotou většinou uchráněno, téměř nikdy neprotekly.

    Jenže je to jak říkáte – protože už když jsem bydlela na sídlišti, velmi jsem se snažila o třídění odpadu a dělala jsem pro to i věci celkem nemožné, každý den s kočárkem na procházce po celém sídlišti hledala volné popelnice na plastový odpad, který se nasbíral vždycky velmi rychle – každý kelímek od jogurtu nebo od másla, vše se dávalo bokem, a ta radost, když jsem tři zastávky tramvají od našeho baráku našla kontejner na tetrapak:-)
    Po přestěhování do domečku v tom pokračuji, výhoda je i v odkládání veškerého biolog.odpadu z kuchyně na kompost. Ale ty plenky… Když se mi mělo narodit třetí mimi, velmi jsem váhala nad pořízením novodobých látkových plenek. Ale z několika důvodů jsem to vzdala:

    Za prvé, nikdo v mém okolí je neměl a já jsem nemohla srovnávat a osahat si je ve skutečnosti.
    Za druhé – investice do něčeho, co je pro mě naprosto neznámé a nevím, do jaké míry vyhovující, se mi zdála dost vysoká – i za zkušební balíčky, které firmy nabízejí. Naše finanční situace byla totiž velmi mizerná.
    Za třetí – a nakonec toto hledisko bylo možná nejdůležitější – velký dům, zahrada, tři děti, z toho jedno miminko, které spí 15 minut 2x za den a do toho neustálé praní látkových plen (ani u tohoto broučka jsem si neužila, že kojené děti prý kakají někdy i jednou za pár dní:-)), opravdu jsem volila ušetřený čas oproti druhé misce vah – a tou je ekologie.

    Další miminko už neplánuji, ale fandím maminkám, které byly a jsou odvážné a jdou do používání látkovek, byť ve střídání s papírovkami, to je přece fuk. V jádru věci dobrá každá papírovka, která neskončí na stovky let v rozkládající se hromadě jedovatého smradu.

  • zurafa

    to snad ne!?!? 2 – 3 dny v pračce skladovat počůrané, nebo pokakané plenky, i když zbavené toho nejhoršího…….!!!! Já jsem u své prvorozené holčičky, když měla pár týdnů zkoušela kombinovat oba druhy plenek, látkové na doma, jednorázové na ven, ale i tak jsem musela prát denně, někdy i 2x. Mimi přebalujete někdy i 2x za půl h a to pak neděláte nic jiného. Takže já jsem pro větší pohodlí :-))

  • Horempádem

    Mám prosím věcnou 🙂 Už tři dny mi vysí článeček – pokračování o látkovkách – v příspěvcích a ještě u něj není datum zveřejnění…

  • Horempádem

    Tak a je to tu, už jsem připravila pokračování o látkovkách v souboji s jednorázovkami, ještě nevím, kdy to tu bude vyvěšeno, ale doufám, že jsem to „nepohnojila“.

  • Myslím, že všechno, co tě zajímá, najdeš tady:

    http://ekodite.rosacb.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=3

    Jinak když vynecháš eko a zdravotní hledisko, tak moc výhod asi na látkových plínách nenajdeš. Myslím, že spíš můžeš popsat svůj subjektivní pocit z látkovek a proč bys je chtěla nebo nechtěla pro další dítě.

  • Horempádem

    Danielo, nechtěla jsem tím vůbec říci, že je lepší nedělat nic než alespoň něco, taky jsem to nakonec zdůraznila
    „Je toho hodně, pokud by jsme chtěli mluvit o ekologii ve všem, pak by to stálo pro tento svět za to. Ano každý krůček, který uděláme pro, je dobrý, ale je ještě mnoho toho, co se musí změnit. „

  • Horempádem

    Zapomněla jsem ještě ovzduší jsme nezamořovali splodinami z uhlí, ale topili jsme dřevem, později spíš eko pilinovými briketami, které se ukázaly být lepší než ty levné s příměsí lepidel, protože byly lépe stlačené a dlouho vydržely hořet 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist