Látkovat nebo tvořit odpad jednorázovkami?

Rubrika: Péče o dítě

56169_newbornNedalo mi a chtěla jsem zareagovat na strohou diskuzi k článku Týden opravdových plen.

Jsem maminkou, která pro své dítko používala od počátku plenky jednorázové. Látkové pleny jsem měla také, ale používala jsem je jen v období fixace nožiček kvůli kyčlím. A to ještě tak, že jsem dala nejdříve jednorázovku a pak teprve dvě látkové pleny 🙂 Měla jsem jich asi dvacet a byly to ty úplně klasické, jaké si pamatuji ze svého dětství. Když jsem je kupovala, jedna stála okolo dvacky. Jakmile ale ortoped zavelel, že už je dávat nemusíme, začaly ty látkové sloužit jako utěráčky, stínítka do kočáru, či v pozdější době jako skvělá pomůcka na čištění oken :-))

Jednorázové plenky mou dcerku provázely až do necelých dvou let, kdy začala chodit na záchod. Takže statisticky vzato za toto období jsem spotřebovala okolo 3300 plen, když jsem to zprůměrovala na pět plen denně. S ohledem na to, že samozřejmě v kojeneckém věku byla spotřeba větší než následně v době, kdy přecházela na WC a spotřeba rapidně klesla. Nekupovala jsem nikdy plenky levné, jen tehdy, pokud ty kvalitní byly zrovna ve slevě :-)) Dávala jsem tedy přednost těm pohodlnějším, s lepší absorbční schopností. Když tedy přihlédnu znovu k průměru, že jedna plena vyšla na 5 Kč, tak dojdu k celkové částce 16 500 Kč za necelé dva roky jejího života. Ty jo, sama jsem nevěděla, že to je docela bakšiš :-))))

Když to vezmu hodně z ostra, tak jsem byla bordelářem, který vyprodukoval odpad z 3300 plen. Na druhou stranu tento odpad byl hodně pohodlným řešením. Špinavá se vyhodila a z balíčku se vzala nová. Byly vždy po ruce a byly spolehlivé. Tedy spolehlivé tehdy, pokud jsem vybrala správnou velikost či kvalitu. Z počátku byl odhad těžký, ale časem jsem se naučila vyhledat vždy ty správné. Určitě jsem se z 90% ušetřila oblečení dcerky, protože k nehodám typu, že „to“ prosáklo, docházelo opravdu jen vyjímečně. Takže alespoň nějaký klad, méně jsem prala oblečení, protože neneslo stopy exkrementu :-))) Tatínek měl taky radost, že nikdy stopami tohoto druhu nebyl poznamenán, když dcerku choval :-))
Používáním jednorázových plen jsem byla rovněž zproštěna jejich praní. V diskuzi popisovala jedna z maminek, že praní v dnešní době není problém, stačí zapnout pračku jednou za dva tři dny. Číst tohle můj manžel, tak padne do mdlob. Neboť jeho děsila i jedna pokálená plína v koši a byl v depresi dokud neskončila v popelnici :-)))) Takže představa, že bych skladovala dva nebo dokonce tři dny v pračce nečisté pleny, třeba zbavené toho nejhoršího, by ho nejspíš zabilo :-))))) Asi bych z jeho strany byla donucena každou plenu prát vždy po použití:-)))

Protože jsem se nikdy nedostala k článku o používání látkových plen v dnešní době, tak nejsem znalá problematiky. Přesto mě některé věci zajímají. Je dost možné, že vaše argumenty „pro“ mě natolik přesvědčí, že to zavedu u druhého dítka.

Zajímají mě v celku věci praktické a to například:

– čím se liší nynější moderní látkové pleny od těch původních a jaké jsou jejich hlavní výhody co se týká materiálu

– na kolik vyjdou tyto nové látkové pleny tj. cena za kus

– v diskuzi se mluvilo o startovní várce plen, tj. jaká je počáteční investice do těchto plen a kolik z vaší praxe jich je potřeba

– jak dlouho nová modernější látková plena vydrží než ji poznamená četnost praní, jaké to tedy nechává stopy na materiálu co do ztráty kvality

– jsou tyto látkové pleny pohodlné i pro větší děti, tj. tak okolo toho druhého roku, jak zajistíte jejich fixaci, tak aby se neposouvaly

– jsou schopny tyto pleny spolehlivě absorbovat i v období, kdy dítě je větší, zase tak okolo těch dvou let

Tyto dotazy z mé strany jsou opravdu ryze praktické, zcela vážně mě to zajímá, ale nechci lustrovat knížky, zajímá mě skutečnost a vaše praktické zkušenosti s nimi.

Budu moc vděčná, když nejen mi nastíníte výčet pro a proti a tím možná přispějete ke změně názoru maminek na novou generaci látkových plen.
Navíc bych ráda z vašich praktických zkušeností sestavila článek, který by uvedl čitatelky do světa srovnání dvou světů, tj. světa jednorázovek a látkovek, aby samy mohly porovnat reálné výhody či nevýhody na obou stranách.

Napsal/a: Horempádem

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (28 vyjádření)

  • Horempádem

    Když trošinku odbočím od tématu látkovek a trošku víc se přitočím k ekologickému chování všeobecně, tak mi došlo pár věcí. Pár let jsme žili v rodinném domě, který jsme si vystavěli. Moc se nám tehdy líbily alternativní nebo přirozené stavební materiály. Vybudovali jsme si tedy dům svých snů a to klasickou roubenku z masivních trámů. Takže když to vezmu kolem a kolem, tak nejenže jsme se pro to rozhodli proto, že je dokázáno, že takovýto dům vydrží třeba až dvě stovky let, při dobré údržbě dřeva oproti rychlostavbám, jejichž poločas rozpadu je okolo 30 let s tím, že pak musíte renovovat. Tak už tohle má hodně společného s ekologií. Páč kdyby chtěl někdo tento dům bourat či likvidovat, tak jediným odpadem je střešní krytina a šrouby uvnitř trámů 🙂 s ostatním, když nepočítám vnitřní vybavení si příroda poradí sama, tím je myšleno dřevo. Navíc přestože to byla malá vesnice, tak kontejnery na tříděný odpad jsme měli pár metrů od baráku a obec se hezky starala o to, aby jste měli vždy dostatek pytlů na třídění odpadu. Pořídili jsme si dokonce takové ty jednoduché stojany na pytle, aby to bylo se vším všudy. Třídili jsme tedy plasty, sklo, papír, tetrapaky, pet lahve a to už jen proto, že jsme měli malou popelnici a veškerý odpad vytvořený domácností by se tam nevešel. Tehdy opravdu větší část odpadu tvořily plíny, protože to ostatní se dalo roztřídit. Málem bych zapoměla, samozřejmě zbytky jídla, odpad ze zeleniny, na to tu byl kompost. Bydleli jsme v CHKO, takže žádná kanalda, ale museli jsme mít vlastní biologickou čistírnu odpadních vod. Tudíž doma se nepoužívali žadáné přípravky typu vůně do záchodu (gely apod) savo, či cokoli, co ničí bakterie, jak je dnes velice moderní. Důvod byl jednoduchý, nezničit si bakterie, které kýžený odpad rozkládají. Navíc jsme museli co půlrok dělat přes hygienickou stanici testy na odpadní vody a naštěstí jsme se vždy vešli pod dané hranice a chválili nás. Takže za toto bychom dostali asi za jedna, až na ty plíny tedy 🙁
    Dnes bydlíme v bytě. Odpad jsme měli snahu třídit nadále, ale pořád nám to někdo kazí. Jednak jsme si přivezli ty stojany na pytle a dali je k popelnicím, abychom tam odpad ukládali a když to bylo plné, tak to odnesli ke velmi vzdáleným kontejnerům. Nejdřív nám hulváti rozkopávali jen ty pytle a odpad jsme stále zbírali po okolí. Pak už zničili i ty stojany. Bohužel v bytě se nedá skladovat takové množství pytlů a navíc třeba ty s tetrapaky moc nevoní, i když obsah vypláchnete. Tudíž ve sklepě mám alespoň na ty petky a papír, když je síla a čas tak to manža pak odveze do kontejnerů. Je to holt na obcích, proč malá vesnice to má u nosu a město se nestará, je to těžké. Rozhodně když bydlíte v baráku více na to myslíte a máte prostor pro to kam to uložit.

  • Danniella

    Horempádem, to jsou ty nejklasičtější výmluvy. Když nemůžu vše, nebudu dělat nic. Je určitě lepší dělat něco málo pro ekologii, než si říct, že nespasím svět. Ale to je opravdu jiné téma.
    Ty tuny odpadu jsou jasné. Napsala jsem to minule nějak kostrbatě, ale když se sečte výroba každé pleny, doprava až k nám domů, prostě vše, určitě to vyváží tu trochu vody a elektřiny na praní. Takže ten odpad z jednorázovek je jaksi navíc.
    Při vší snaze o objektivitu se moje představy od reality velmi lišily, dokud jsem látkovky prostě nezkusila. A to mi právě vadí. Nechci se stát bojovníkem, ale zkusila jsem obojí. Ti, kdo hájí jednorázovky, většinou obojí nezkusili. V tom je ten rozdíl.

  • Horempádem

    Vím, možná je to velké sousto, ale já opravdu nejsem skalním zastáncem ani jednoho a ani druhého. Zcela vážně jsem se začala o toto téma zajímat a chtěla jsem vědět, v čem je ten zásadní rozdíl.
    Nebudu se vrtat v ekologii, to je věc jiná, mám připravených několik odkazů na odborné studie, a tam ať si každý udělá obrázek. To je moc velká odbornost a nehodlám se pouštět na tenký led 🙂 Problém u těchto odborných studií je stejný jako u „dom porodů“. Máš tam vždycky inklinaci k jedné nebo k druhé straně a jedna druhou haní, takže chaos 🙂

    Jde mi čistě o to, aby si z toho vzal každý něco, ať už mamince půjde o to chovat se ekologicky, nebo ušetřit, nebo třeba udělat něco pro dítko.

    Jen si myslím, že každý druh plenek má něco pro a něco proti. Zároveň si nemyslím, ale to do článku nezapojím, že menším odpadem z jednorázovek svět nespasíme. Jen se zamyslete, co všechno dítku koupíte, aby jste mu zajistili pohodlí nebo jen mu udělali radost. Oblečení, botky, plastové hračky a tak dál a tak dál. Kolik z toho končí v separovaném odpadu? Jak moc výroba těchto věcí zatížila živ prostředí? Je toho hodně, pokud by jsme chtěli mluvit o ekologii ve všem, pak by to stálo pro tento svět za to. Ano každý krůček, který uděláme pro, je dobrý, ale je ještě mnoho toho, co se musí změnit. Sama vidíš, že to je úplně na jiné téma, ve kterém by nám otázka výhod látkových plenek oproti jednorázovkám úplně zanikla.

  • No nevím, ale právě to ekologické hledisko je dost podstatné. Přece jenom 2 tuny odpadu, které tady budou strašit 400 let, oproti hromádce látky, kterou dokážu 100 procentně využít, je velký rozdíl.

    Co se týče spotřeby vody a energie dají se najít výpočty, dle kterých je používání látkovek stejně šetrnější. Navíc mnohé maminky s látkovými plínami přechází i na ekologické praní a používání ekologických čisticích prostředků.

    Horempádem, jsem zvědavá na ten nezaujatý článek, který napíšeš, vzhedem k tomu, že se v látkových plínách téměř neorientuješ a nikdy jsi je nepoužívala. Sama bych si na to netroufla, přestože používám oba druhy plen.

  • Horempádem

    Co se týká zdravotní závadnosti v souvislosti se zahříváním u chlapečků, nebo srůstů u holčiček. Nemyslím si, že by jedna nebo druhá varianta plen na to měla mít takový vliv. Docela nedávno jsem koukala na odborný dokument, který se zabýval neplodností mužů a mohu konstatovat, že takto malých chlapců se to opravdu netýká. Mluvili tam právě o vyšší teplotě a jak škodí tvorbě spermií. Dělali různé pokusy, tj. nošení spodního prádla (trenky nebo slipy), různých druhů kalhot a v neposlední řadě tu byl notebook na klíně 🙂 Opravdu při vyšším zahřátí varlat dochází k odumření spermií. Jenže spermie se znovu tvoří a dozrávají tři měsíce. To znamená, že pokud dojde k přehřátí, tak se muž stává po tři měsíce takřka neplodným. To ale neznamená že navždy 🙂 Pokud si pak bude dávat pozor,nosí volné prádlo, či kalhoty , tak za několik měsíců je vše v normálu. Nevztahovala bych to na pleny, protože plodnost tito kloučci budou řešit až třeba za dvacet let :-))

    Srůsty u holčiček je věc jiná, ale zase nelze ji vztahovat na plenky, ale vztahuje se k dodržování hygieny. To znamená, že je potřeba řádně mýt, či důkladně pročišťovat ubrousky, tak aby všechny části vnějšího pohlavního ústrojí, byly odděleny. Nedá se tomu zabránit tedy jinak, než pravidelnou hygienou a kontrolou jednou za čas, jestli je vše jak má být. Pak si myslím, že srůsty nehrozí. Alespoň má dcerka s tím problém nemá.

    Jinak jsem vůbec nechtěla řešit polemiku, co je ekologičtější. Protože pokud půjdeme do hloubky a to až do té nejhlubší, tak mimo toho že látkovky dál využijete nebo upotřebíte větší část z nich pro další dítko, ve srovnání např s ekojednorázovkami, které vyhodíte, výjdou nastejno. Pokud se tedy zamyslíte nad výrobou, přepravou apod.

    Protože jsem se snažila brousit po diskuzích a různých webowkách zabývajících se právě propagací či prodejem látkovek a příslušenství k nim, tak asi už budu schopna stvořit nezaujaté srovnání těchto dvou rivalů :-))))

    Děkuji všem

  • Danniella

    K zdravotnímu hledisku: u kluků je to jasné, varlatům vyšší teplota škodí. U holčiček se to dá těžko prokázat.
    A k praní: mohli bysme pak kupovat nádobí na jedno použití, protože na mytí se spotřebuje voda, dokonce teplá, nějaký mycí prostředek. Těžko vypočítáme, o kolik více aut s odpadem se musí otočit při používání jednorázovek. Tyhle argumenty z obou stran nedávají smysl. Já jsem látkovky začala používat především kvůli zdraví dítěte, ekoligie hrála roli, ale ne hlavní.
    Mě zase trochu dráždí, když někdo tvrdí, že látkovky používat nebude kvůli práci a zápachu. Vzhledem k tomu, že tak mluví téměř výhradně lidé, kteří to nezkusili, je jasné, že to nevypovídá o skutečnosti. Ale rozhodně jednorázovky nezavrhuju. Ne každý, kdo látkuje, je fanatik.

  • ctiradka

    Sončo, u těch zdravotních rizik mi nejvíce vadí, že to tvrdí právě ti „striktní propagátoři“, což mi na důvěře nepřidává…zatím…..

    JInak ještě k tomu praní látkovek…..Je jasné, že se dá ušetřit, když nebudu prát v prášku, ale třeba ve „slizu“, když budu používat sůl na skvrny a ocet… To je bez diskuze… Ale co takhle spotřeba vody a elektřiny? taky „nic moc akologického“, při tom množství… A na to zase zapomínají i ty maminky, které se ekologií ohánějí…..

  • Ještě bych chtěla zmínit jedno hledisko, a to zdravotní. Jelikož ale nejsem doktor, nemůžu posoudit nakolik jsou informace pravdivé. Četla jsem, že používání papírovek u kluků by mohl mít vliv na plodnost, protože v jednorázovkách je o stupeň vyšší teplota. Na druhou stranu semeníky dozrávají později, tak nevím…

    U holek prý teď častěji dochází k poševnímu srůstu, propagátoři látkových plenek tvrdí, že to souvisí právě s přechodem na jednorázovky.

  • ctiradka

    JanaOss, právě to je to, o čem jsem mluvila.. Látkovky dneska a před 20 či 12 lety NEJSOU to stejné… takže to právě nemůžeš srovnávat!Nejde o klasické plíny, které potom maminky používají místo utěrek či ručníků, ale tady se bavíme o jiných materiálech!!!!!
    To je to, co potom ostatní maminky „mate“…

  • Danniella

    Ještě chci říct, že u některých látkových plen je pocit sucha díky materiálu ještě lepší než u papírovek. Kvalita ale odpovídá ceně, takže čím dražší, tím lepší.

  • Danniella

    Pokusím se být konkrétní, uvidíme, jak se mi to povede. Koupila jsem 80 obyč. látkovek, 20 jsem nerozbalila, takže za 60 jsem dala kolem 1000 korun. K tomu jsem koupila asi za 2500 různé druhy Popolinek a svrchních kalhotek. Prala jsem v mýdlových ořechách, soli na skvrny a octu místo aviváže. Nedokážu spočítat, kolik jsem dala za praní, ale ve srovnání s prášky minimum.
    Začala jsem bohužel až v asi 5 měsících. Na spaní jsem dávala Popolinky, které víc absorbují, když byl větší, dávala jsem vkládačku. Na odpolední spaní stačí v pohodě, v noci někdy trochu prosákly, ale to se u papírovek stávalo taky, když se dítě moc napilo.
    Když byl vzhůru, dávala jsem někdy kalhotkové pleny, někdy obyč. látkové. U těch jsem samozřejmě přebalovala dost často, ale vytáhnout ji z kalhotek a strčit jinou mi nepřipadalo jako problém. Za krémy a oleje jsem s látkovkami spíš výrazně ušetřila.
    Cenou bych ale obecně neargumentovala. i když o něco levnější většinou při určitém přístupu látkovky jsou.
    Opruzeniny po přechodu na látkovky zcela zmizely, tutéž zkušenost měla sestra. Parfemované a vším možným nasáklé jednorázovky jsou na opruzeniny někdy mnohem horší.
    Malý má teď pleny jen na spaní, takže dávám zase papírovky (většinou), protože by se mi střádaly na pračku moc dlouho.
    Ubrousky (nějaké neparfemované lepší) jsem asi do roku a půl věku malého měla po ruce, ale většinou jsem použila namočenou plenu, později, když stál, jsem ho postavila do vany a osprchovala. Když si umyjeme ruce nějakým ubrouskem, není to stejné umytí jako vodou.
    Manžel se taky obával, ale ukázalo se, že to není tak hrozné. Ostatně co by dělal před 20 lety?
    Až na pár hodně flekatých, které jsem vzala na mytí, jsem pleny schovala pro další případné dítě. Osvědčilo se mi mít více druhů plen, každá má své výhody, takže si pak člověk může vybrat. Nabídka je velmi pestrá, rozebírat to tady by asi bylo zbytečné, taky se přimlouvám za prozkoumání nějakého obchodu na internetu.

  • JanaOss

    Já už jsem jednou řekla, že jsem se setkala s celý vývojem plínek až po dnešní. Dětem je od 23 do 12. První měly jen látkové, poslední prakticky jen vyhazovací. Jednorázové pleny šetří práci, šetří oblečení a lze-li je koupit také jako ekologické, je to vůbec OK.
    Pleny látkové jsou dobré tak do půl roku, než se dítě začne pořádně pohybovat a potřebuje větší obsah plen.
    Je sice hodně diskusí o tom, jak je to závadné a jak neekologické, ale nikdo nepočítá, kolik ušetříme na praní oblečení a o kolik se tím méně opotřebuje, včetně povlečení do postýlky atd.
    Já ač mám dobré zkušenosti s látkovými, minimálně od půl roku doporučuji jednorázové. Co stojí tyto, to ušetříme na oblečení a praní, možná i ušetříme více při dnešních cenách.

  • Můžu se zeptat jak často děti přebalujete v případě látkových plen?

  • ctiradka

    ….tak když jsem čekala první dítko, tak jsem o látkovkách nevěděla.. Dozvěděla jsem se o nich až když měl malý asi 6 měsíců a to se přiznám, se mi nechtělo už pořizovat látkové plíny….
    U druhého těhu (teD´), jsem měla období, kdy jsem váhala, jestli se do toho ještě pustit a začít látkovat… Nicméně zatím jsem se rozhodla, že to opět odložím….
    Hlavní důvod je ten, že když jsem začala pročítat servery prodávající plínky, tak jsem zjistila, že je jich tolik druhů, že jsem se naprosto nebyla schopná orientovat a to jsem zkoumáním strávila dost času… Tohleto byl hlavní důvod, co mě naprosto odradil. Prostě koupit něco „naslepo“ a potom zjistit, že to mi nevyhovuje, to se mi za ty „prachy“ fakt nechtělo….
    …Přiznávám, je to pohodlnost….ale je to tak. Nepřehledné množství různých typů (a značek) za nemalé peníze….

    Ještě k těm „statistikám“, kolik kdo spotřebuje papírovek.. To jsou věci, které mě třeba na těch propadačních serverech vytáčejí nejvíce… Právě takové to 6 plín denně, jedna za 5kč… Já plínky kupuju v akcích, zásadně několik balíků a tak si nemyslím, že by náklady na papírovky byly opravdu 5kč za kus…. To rozhodně ne…. Ale taky to je o pohodlnosti, že….

    Navíc ještě s tím praním, ono když člověk vezme v úvahu spotřebu vody, elektřiny a opotřebování pračky, která díky plínkám pere co dva až tři dny…. taky to není zanedbatelná položka, na kterou látkující maminky často „pozapomínají“….. tak aby porovnání bylo úplně, že….

    Jinak množství odpadu nijak nespochybňuji – samozřejmě…

    A ještě pro maminky, které se zatím s novými plenkovými systémy nesetkaly – neví, „vo co go“…. Je třeba zdůraznit, že se nejedná o ty stejné plínky, které se používaly za našich maldých let… Prostě dnešní plenkové systémy jsou jiné, jiné materiály, mnohdy ty pleny jsou opravdu tvarované, že mají tvar jako papírovka, takže to nutně nemusí být ani „čtverce“… Tím, že jsou to materiály jiné, tak není dnes nutné je vyvařovat, jak píše Sonča, ale třeba od kámošky vím, že ty plíny, které používá zrovna ona, tak že mají docela dlouhou dobu schnutí, tuším něco kolem 10hodin, když je má na balkóně….říkala….

    Takže vše má svoje výhody i nevýhody.

    Většinu maminek, které mají látkovky (co znám), tak stejně kombinují látkovky s papírovkama (některé to ale nerady přiznávají, protože se tváří, jako „ekologické matky“ – a tyto postoje mě štvou nejvíce, přijde mi to trochu fanatické…)..ale i tyto látkující maminky, když jdou ven (na procházku, na návtěvu, k lékaři..), tak stejně dítko balí do paírovek, protože komu se chce vozit s sebou v tašce pokaděnou plínku, že… Prostě většina stejně používá na ven papírovky, doma potom látkovky.. A to jsme zase o tom, že je potřeba i tyto náklady na papírovky započíst…. Ono ve výsledku určitě látkování vyjde i levněji, to taky nepopírám, ale rozhodně ne o tolik, jak je to prezentováno některými na netu….

    Co se týká opruzenin, taky jsem slyšela, že je to individuální… Nškdo je více opruzený v látkovkách, někdo v papírovkách… to bych asi moc neporovnávala….

  • Želvíček
    Želvíček

    Horempádem, já na svou dvouměsíční dceru látkovky používám, ale o ceně ti taky nic neřeknu, já je podědila po synovci a musím říct, že jsou stále použitelné, je na nich sice znát, že je švagrová používala denně pomalu rok a půl, než se jim malý naučil na nočník. Čímž jsem ti vlastně odpověděla na jednu tvou otázku – vydrží dost.
    Dětem se dávají kalhotky přes plenku, jsou z materiálu, který zabraňuje protečení a podle mě i tyto kalhotky plenku ve větším věku fixují, navíc děti nosí bodýčko, které fixaci taky pomůže – což se pouze domnívám, dcera je ještě malá a se švagrovou jsem tuto otázku neprobírala, ale nikdy jsem nepozorovala, že by synovci plenka nějak padala nebo jinak nedržela.

  • Dobře, snažím se látkovat. (I když měsíc jsem měla právě ty eko plínky z DM kvůli nehojící se opruzenině, až po měsíci jsem náhodou zjistila, že se ta opruzenina dělá právě z těch DM plínek.)

    Káždá maminka bude mít výbavičku v jiné ceně, někomu stačí 60 čtvercových plen z druhé ruky, k tomu svrchní kalhotky nebo ručně pletené vlňáčky, některá zase ráda testuje novinky, pak se dostane i na 20 000.

    Momentálně mám 12 Popo organic Biofroté plen, 7 zavazovaček, asi 5 středních a pět malých froté plen, k tomu nespočet čverců půjčených od známé. K tomu aktuálně 2 Vento bílé kalhotky a doma pletené vlňáčky. Všechno používá už druhé dítě. Ještě dokupuji separačky. Nelátkuji stoprocentně obě děti, ale ke dvěma rokům se v součtu pomalu dostávám.

    Co se týče opruzenin někomu zase nevyhovují papírovky a dlouho hledá ten správný druh, sama jsem u druhého dítěte skončila s látkou kvůli vracejícím se ekzémům. Kuba měl ekzém tedy i v papírových plenkách, ale je pravda, že v papírových se líp udržoval v suchu. Znám ale maminky co kvůli ekzémům musely přejít od papírovek k látkovkách, prostě každému dítěti pomáhá něco jiného, takže bych to nezjednodušovala pouze na problém látkových plen. A jak už jsem psala výše Kačka se nemohla zbavit vyrážky dokud jsem náhodou nezjistila, že ji má právě z ekojednorázovek.

    Ad používání jeleního slizu, je tu na VD obsáhlá diskuze, zadej si to do vyhledávače.

    A doufám, že se zapojí další maminky.

  • Horempádem

    Sončo děkuji za komentář, jen pořád mi tu chybí to podstatné, tj. praktická informace od maminky, která v současnosti používá látkovky. Na nějaké info o nich jsem na internetu koukala. Je jich moc druhů a těžko je někdy dojít k rozumným počtům. Dále tam je nespočet krycích kalhotek a pod. K tomu praní, taky čtu na některých diskuzích, že si maminky vyrábí nějaké prací mýdlo, ale co se týká toho praní na málo stupňů, nějak se mi nechce věřit, že se to dopere do čista, když to bude tři dny v belíku. Stačí trocha čaje na tričku, nechat zaschnout, a fleku se nemůžu někdy zbavit. V souvislosti s tímto mě děsí představa, že někde vytasím látkové plíny na přebalení, které budou flekaté.

    Vlhčených ubrousků se musím zastat, taky jsem občas musela použít navlhčenou plenku, ale nebylo to ono. Dnes už jsou ubrousky vymakané, hypoalergení, či napuštěné aloe vera a o zadeček dítěte pečují dokonale, že mnohdy nebylo potřeba ani mastiček.

    Taky jsem se dočetla, že se mamči při používání látkovek musí hodně myslet na prevenci proti opruzeninám a píší o různých fíglech a vylepšeních, jak tomu předcházet. Já s jednorázovkami jsem neměla žádný problém udržet dcerku bez opruzenin. Používala jsem klasickou rybilku a bylo to v poho. Co pamatuji, tak byla opruzená tak jednou či dvakrát 🙂

    Jinak taky na jedněch stránkách dokonce doporoučovali mezi látkovkami eko-jednorázovky. Jsou z lépe odbouratelných materiálů. Jak jsem si stačila všimnout i drogerie DM již delší dobu má v prodeji ekologické jednorázovky. Občas jsem taky používala plenky DM a byla jsem spokojená. Možná to je ta zlatá střední cesta. Když jednorázovky, tak alespoň eko.

    Čekám tedy na vaše zkušenosti a info o poč. investicích do látkovek a všeho co k tomu patří.

  • Jen chci poznamenat k poslednímu komentáři, že látkovky stačí prát na šedesát, počůrané dokonce jen na čtyřicet.

    Aviváž se taky nepoužívá, na změkčení a dezinfekci stačí ocet a pokud někomu nevoní, tak pár kapek vonného olejíčku.

    Vlhčené ubrousky také netřeba, stačí použít vodu:-)

  • Hormpádem,já jsem zastáncem jednorázovek i když klasické plenky látkové mají také svou výhodu.

    Jednorázovky-byli pro mě nejjednodušší alternativou,protože když jsem to přepočítala na peníze co se týká plenek látkových dosti velký rozdíl a to v tom,že látkové pleny musíme vyvařit,prací prášek kupovat protialergický,vyžehlit.V zásobě mít více než 180 plenek látkových a to nám někdy ani nestačily schnout.

    Látkové plenky-umí kousat,dáváme aviváž,separační plenky,ubrousky navlhčené-nedej bože když přijde průjem!!!

    Takže suma sumárum rozdíl byl na rok 1430.-
    A to jsem nepočítala masti na opruzeniny,olejíčky,zásypy atd.

    V dnešní době není zrovna laciné pořídit si děti.A to vám pak někdo bude tvrdit,kam ty peníze dáváte,celý den jste doma a nic neděláte.Budˇ je ten člověk vygumovaný nebo tak naivně blbý.
    Já jsem proto používala nejraději jednorázovky bylo to pohodlné a čas my pak zbyl i na jinší věci .

    Látkové pleny jsem taky jako ty Horempádem používala na utírání prachu,leštění oken.

    Jednu zajímavost-kolik dětí musí používat plenky a představte si kolik důchodců a postižených lidí používá jednorázové plenky.Když si to tak zesumírujete tak zeměkoule je celá obalená plenkama-použitýma, představa šílená.Kam se to bude za chvíli všechno dávat.No nevím,nevím aby nám pak neklepaly plenky na dveře.!!!!!!!!!!!!!
    Jinak článek super četl se hezky více takových.Hezký den.

  • Doporučuji prohlédnout nějaký internetový obchůdek s látkovými plenami, je jich nepřeberné množství, prodávají se tvarované, kapsové, čtercové, zavazovací…Taky záleží na materiálu, takže se dá za plínku utratit od několika desítek po několik set korun.

    Dál se dá hodně ušetřit koupením použitých plen, některé maminky posílají dál plíny, které jen párkrát vyzkoušely, ale dětem nesedly nebo si prostě chtějí koupit nějaký nový model.

    Třeba mně se na malého průtokového kojence osvědčily právě ty klasické čtverce a zavazovací pleny. Kačka měla nakakáno skoro po každém kojení, takže jsem přebalovala co dvě hodiny. Používala jsem sklad na draka ze čtverců a střídala to se zavazovačkami. Pro línějšího partnera zase byly ideální tvarované pleny, které vypadají jako papírové a velikost se reguluje suchým zipem a druky. Nehod bylo minimálně, když jsem na staršího používala papírovky, byly nehody téměř při každém pokakání.

    Absorbce plen se dá zvýšit přidáním vkládačky do plínky, zakoupením třeba bambusové nebo konopné plíny nebo bambusové či konopné vkládačky, používáním vícevrstvých plen a pod.

    Jen na okraj kyblík použitých látkovek smrdí jinak než kyblík jednorázovek, navíc používám na kyblík víko, takže únik vůně do okolí je minimální. Taky se dají plíny přemáchnout třeba ve vodě po koupání, ale u druhého dítěte na to kašlu.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist