Koupání novorozenců a kojenců

Rubrika: Péče o dítě

989435_babyUrčitě vám maminky (babičky) říkaly, že vás, své děti, koupaly denně. V dnešní době se to ale již nedoporučuje. Dítě stačí vykoupat jednou až dvakrát týdně.

Vaše miminko je tím nejčitším tvorečkem. Jeho pokožka je velmi citlivá a denní koupání ji již po krátké době (3 -5 minut) vysušuje. Na dětské pokožce se teprve vytváří ochranná tuková vrstva, kterou bychom denním koupáním narušovaly. Pokud budete dítě koupat, nedávejte mu do vany žádné pěny, ani dětské. Ty jsou většinou na mýdlovém základě. Tyto pěny a mýdla vysuší pokožku a způsobí, že na kůži se mohou usídlit a množit mikroorganismy. Nejlepší na koupele jsou oleje. Doporučuje se Balneum Hermal, který koupíte v lékárně. Pěny dítě určitě ocení až bude větší a jeho pokožka již bude odolnější.
Po koupání dítě vysušte, ale netřete. Vysušuje se přiložením osušky. Poté dítě můžete natřít. V koupelně by mělo být teplo, aby dítě neprochladlo. Malé dítě ztrácí velmi rychle své tělesné teplo a po koupání obzvlášť. Proto žádné dlouhé natírání. Po koupání dítě rychle natřete nějakým rostlinným olejem vhodným pro novorozence (koupíte v lékárně) nebo speciálním tělovým mlékem vhodným pro citlivou atopickou pokožku. Vaše dítě tak bude uchráněno alergickým reakcím.

U malých dětí do jednoho roku bychom měli velice pečlivě vybírat kosmetiku, kterou budeme dítě ošetřovat. Já mohu z vlastní zkušenosti a zkušenosti mnoha dalších maminek doporučit výrobky firmy ALINEA DERMA. Opět se můžete informovat v lékáně. Pokud provádíte pravidelně masáž vašeho miminka (Masáže dětí a kojenců: Mgr. Jana Hašplová), doporučuje se masírovat před koupelí. Je to právě z toho důvodu, že dítě je po koupeli citlivé a rychle prochladne. K dennímu koupání dítěte se určitě dostanete, když si vaše ratolest bude hrát venku na písku a už skutečně bude důvod jej koupat, aby bylo čisté.

Napsal/a: Martina

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Anonymní

  My tedy koupeme každý den. Vincentovi je 6 týdnů a vodu miluje. Koupeme ve velké vaně a nechávánme ho „vyplavat“, držím ho jen za temínko a zbytek tělíčka mu volně splývá, dělá plavací pohyby a usmívá se. Nejen, že ho každodenní 5 minutové „plaváníčko“ krásně unaví před spaním, kopání nožičkami ve vodě mu rozhýbe střevíčka a v noci ho netlačí prdíky. Pravdou však je, že se Vincent do vody už narodil a já jsem také extrémní vodomil, takže to asi neplatí pro každé miminko. Samožřejmě používáme koupací olej od veledy, který je i pro atopiky a je bez mýdla, a také Vincenta po koupání natírám olejem-olivovým. Myslím, že každý rodič pozná, jestli je mimi „vodníček“ nebo ne. Vodníčky bychom ochudili, kdybychom jim denní kontakt s vodou odpírali.

 • Andrejko: Doufám,že když už svýho 3,5 sviště „kopeš“ obden,tak aspoň né moc,ať neni samá modřina. :-))) To jsem škodolibec,viď? :-))

 • Ahoj,také si myslím, že lepší je koupat obden, než denně.Určitě i miminka.Máme 3,5letýho syna a kopem ho obden.Dcerku /2měs/ koupem teď každý den, protože jí mažu ekzém mastí a ta ve spojení s ekzém nepěkně na tom malým tělíčku voní…takže jí to omýváme. Vlasy synovi myjeme tak 2x do týdne. Většinou mu necháváme krátkého ježka a tak není potřeba častější mytí.

 • Petra Vymětalová

  My jsme s mytím vlásků začali kolem jednoho roku, když už Áně trochu víc poporostly a taky se mi zdálo, že se jí začínají mastit. Umýváme je podle potřeby (cca 1× za 2 týdny) jen malým množstvím dětského šamponu. Kupodivu jí to nijak nevadí a taky se to dá zvládnout aniž by jí šampon natekl do očí (pro jistotu ale taky máme „ani slzu“).
  Ráda se ale taky nechám poučit, jak by to mělo být správně a co nejšetrněji.

 • Claire

  Ráda bych se ještě zeptala zkušených maminek – kdy jste začali mýt svým ratolestem vlásky šamponem? Kačence je skoro osm měsíců, vlásky má od narození a zatím nám vždycky stačila pěna ve vaně při koupeli, ale teď mám pocit, že se jí začínají už trochu vlásky mastit. Nevím, kdy je to už vhodné, sice se říká, že „už ani slzu“ o některých šamponech, ale moc tomu nevěřím a potom, jsou to už šampony na bázi mýdla a nechtěla bych dceři zybtečně vysušovat pokožku hlavy. Takže jak na to? díky za rady. ahoj

 • Martina

  Co se týče večerního rituálu, pravidelně večer před spaním naši Elišku od třetího měsíce masíruji podle Jany Hašplové, Masáže dětí a kojenců. Z naší ukřičené Elišky se po 14 dnech pravidelné masáže stalo klidné a spokojené miminko. Moc nám to pomohlo. Každý večer se jí dotýkám, povídám jí při tom pěkné věci, mažu ji čistým olejíčkem (mandlový, popalkový, slunečnicový, olivový)a máme při tom puštěné CD s relaxační hudbou určenou pro masáže dětí. Masáž ji spolehlivě uklidní a unaví na spinkání. Pak nakojíme a spinká jak andílek. Nepotřebujeme k tomu vanu. Tu zařazujeme skutečně jenom dvakrát týdně. Nechybí nám denní koupání. V létě, až bude mít skoro rok a bude se potit, určitě budem koupat častěji. Ale jen podle potřeby.

 • Petra Vymětalová

  U nás se to mění.
  Nejdřív jsme koupali denně, právě kvůli tomu rituálu, ale pak se Áně začaly dělat po tělíčku flíčky hodně suché kůže. Takže jsme koupali jen obden a hodně promazávali obyčejnou bílou kosmetickou vazelínou (je neparfemovaná a opravdu důkladně promastí) před koupáním i po koupání a asi po týdnu to zmizelo.
  Večerní rituál se nám podařilo zachovat i tak. I v „nekoupací den“ jsem večer vzala Áňu v obvyklou dobu do koupelny a tam ji přebalila a převlíkla do pyžámka, u toho jsem jí zpívala naši koupací písničku. Prostě všechno bylo stejné, jen jsme vynechali vaničku.
  Přes léto jsme ale začali koupat zas denně, protože mi přišlo, že se přes den trochu zpotila. No a to nám už zůstalo. Teď má rok a ve vaně se úžasně vyblbne, tak ji (ani sebe – je paráda na ji koukat) o to nechci ochuzovat.

 • Claire

  my koupeme taky denně,od narození až na pár vyjímek a malá je v pohodě,používala jsme pěky Bubchen,Johnson nebo Sebamed a když byla úplně maličká, tak jsme na tělíčko používali čistý slunečnicový olej 100% z lékárny, kde nám ho odlili. myslím, že to dětěm, pokud mají pokožku v pohodě neuškodí a krásně to miminko unaví před spaním, v neposlední řadě je to rituál – okoupat, napapat a spát.

 • Anonymní

  Bezva článek!
  Ale babičce to stejně nevysvětlím :-((
  My koupeme obden, ale když bylo v létě vedro, tak mi přišlo, že je to potřeba fakt denně, malej se totž šíleně potil.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist