Kolik tepla potřebuje mé děťátko?

Rubrika: Péče o dítě

1271838_my_boy_2Zejména v prvních týdnech života vnímají narozená děťátka náš svět jako studený a neútulný. Potřebují proto, abychom o ně pečovali a oblékali je tak, aby byla chráněna před zimou a průvanem a aby jejich malinké tělíčko příliš rychle neprochladlo…

Když se nám narodil v roce 2001 syn, tak jsem si lámala hlavu, zda mu není moc zima nebo naopak teplo. Protože navíc byl narozený dřív a měl nízkou porodní hmotnost, tak jsem doma zjistila, že je mu raději, když je více zachumlaný v pořádný peřince, i když venku panovalo krásné teplé a sluníčkem prosvícené léto.
Malej často pořád plakal, ručičky měl stále studené a spával v noci v slabé čepičce i rukavičkách.
Pak jsem narazila v časopise Rodiče na zajímavý článek a tak bych se o něj ráda s Vámi, nejen novopečenými, maminkami chtěla podělit a snad tím i trochu Vám článeček „Kolik tepla potřebuje mé děťátko“ poradí, stejně tak, jako poradil tehdy mě a někdy ještě teď, kdy jsem již podruhé matkou 3 měsíční dcery.

Kolik tepla potřebuje mé děťátko?

Zejména v prvních týdnech života vnímají narozená děťátka náš svět jako studený a neútulný. Potřebují proto, abychom o ně pečovali a oblékali je tak, aby byla chráněna před zimou a průvanem a aby jejich malinké tělíčko příliš rychle neprochladlo.
Když je správně oblečené, cítí se vaše děťátko i za vlhkých zimních dní příjemně. Jen ve dnech, kdy je venku mlha nebo smog, byste měli od procházky upustit.

V zimě:Dejte pozor na nožičky!
Miminko můžete vzít na čerstvý vzduch, když venku trochu mrzne. Důležité je, aby mělo před ledovým vzduchem chráněné uši a hlavičku, ruce a nohy. Nezapomeňte také na izolaci dna kočárku. Když odstavujeme kočárek na chladné chodbě nebo schodišti, jsou pak peřinky i matrace provlhlé. Pak může pomoci termoláhev, kterou položíte půl hodiny před odchodem na procházku pod peřinky. Uchovává také nožičky v teple.
Ale pozor! Příliš horká láhev může vést k přehřátí miminka! Teplota vody by neměla být vyšší než 40 stupňů a láhev by měla ležet jen v dolní části kočárku, kde má dítě nožičky, né přímo pod dítětem nebo dokonce na něm.

V létě: Pryč se zbytečnými svetříky!
Když je miminko příliš teple oblečeno nebo je zabaleno do zbytečných teplých peřinek, hrozí mu za letních dnů úžeh.
Účinnou pomocí může být systém „cibule“: Neoblékejte dítěti jen jednu teplou vrstvu, ale navlékejte mu 2 košilky a 2 dupačky přes sebe, můžete je pak z dítěte kdykoliv „sloupnout“. Hodně malá miminka se venku cítí dobře jen do 25 stupňů ve stínu. Hodiny kolem poledne by rozhodně měla strávit v domě.

Při koupání: Nesmí být průvan!
Mnohokrát bylo prokázáno, že když byla voda při prvním kontaktu s dítětem příliš teplá, miminko mělo velmi dlouho silný odpor ke koupání a často plakalo již při pohledu na vaničku. Rodiče by proto měli dbát na správnou teplotu vody při koupání (mezi 35 a 37 stupni Celsia), kterou by měli kontrolovat teploměrem – né dotekem ruky! A protože voda velmi rychle vychladne, mělo by být děťátko po třech až pěti minutách vyndáno ven. Právě tak je důležité i to, aby byl v místnosti dostatečně teplý vzduch. Zejména nedonošená a předčasně narozená miminka jsou velmi citlivá na prochladnutí a průvan. Jako příjemná se jeví teplota okolního prostředí kolem 23 až 24 stupňů, v koupelně byla neměla být v žádném případě nižší než 20 až 21 stupňů.

Při spaní: Raději chladnější vzduch!
Přes den by mělo být v místnosti, kde je miminko, asi 20 až 21 stupňů. Ani v zimě není zapotřebí větší teplo, jinak se začne dítě při kopání nožkami nebo lezení potit. Kromě toho je pak vzduch tak suchý, že vysušuje i sliznice dítěte.
V noci stačí, když je v místnosti, kde dítě spí, asi 18 stupňů, pro děti starší než půl roku stačí dokonce 15 stupňů. Chladný, čerstvý vzduch chrání děti před kašlem a rýmou.

Při krmení: Nejdříve vždycky vyzkoušejte!
Dnes už to není žádné umění ohřát pokrm pro miminko na správnou teplotu: Láhev s mlékem nebo kaší jednoduše vložíte do ohřívače, který se při dosažení požadované teploty automaticky sám vypne. Přesto byste neměli vynechat následnou kontrolu: Přidržte láhev na své tváři nebo jí přiložte k očnímu váčku (tam je pokožka nejcitlivější). Nikdy nesmíte mít pocit, že je příliš teplá, spíš by měla být naopak téměř vlažná.
Mimochodem: Ani potrava, která má pouze pokojovou teplotu, miminku neuškodí.

    Na závěr přehlednější výčet SPRÁVNÉ TEPLOTY pro Vaše děťátko:

  • Venkovní teplota v létě
    – do 25 stupňů nad nulou-ve stínu!
  • Venkovní teplota v zimě
    – do 10 stupňů pod nulou /ne v mlze/
  • Voda při koupání
    – 35 – 37 stupňů
  • Teplota vzduchu při koupání
    – 23 – 34 stupňů /minim. 20 stupňů/
  • Teplota jídla v láhvi
    – asi 39 stupňů /kontrola na očním víčku/
  • Vzduch v místnosti přes den
    – 20 – 21 stupňů
  • Vzduch v místnosti v noci
    – asi 18 stupňů, od půl roku minim. 15 stupňů
Zdroj: časopis Rodiče Leden/Únor 2001, autorem je Lajos Schöne

Napsal/a: Andrea

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Magdalena Novotná

    Já právě řeším problém, co dělat, když dítě nemůže usnout, protože je tak ukrutný vedro… dočetla jsem se, že by mohlo pomoct lepší vybavení do postýlky.

  • Anonymní

    U toho shrnutí je malý překlep: namísto teploty při koupání 23-34 má být 23-24. Jinak je článek na velkou pochvalu a děkuji za něj 🙂 .

  • Anonymní

    zase jsem se zapoměla podepsat. Kristýna

  • Anonymní

    S tím jak obléknout své miminko si láme hlavu asi spousta maminek. Ale z z mé zkušenosti vím, že spousta maminek se zajímá jen o to, aby bylo dítě hodně oblečené, aby se neprochladilo, ale ještě jsem nenarazila na maminku, která by se zajímala také o to, aby dítě nepřehřívala. Přitom to přehřátí je pro miminko více nebezpečné, než prochladnutí. Děti lépe snášejí chlad než teplo. Já jsem svého prvního i teď druhého syna také hodně oblékala, aby jim nebyla zima, ale oba mě dali hned jasně najevo, že se jim to nelíbilo. Zvláště teď ten druhý, protože je narozený te´D před 5 týdny, a už je venku tepleji. Jakmile je 10 stupňů a více, a já mu dám do kočárku fusak, tak vyvádí a řve. Samozřejmě se u toho zpotí, takže je to ještě horší. Zezačátku jsem vůbec nevěděla proč tak pláče. Jestli má bolení, nebo má ještě hlad, a vyzkoušela jsem snad všechny možnosti, a pak jsem jednu chvíli zjistila ,jak je strašně zpocený. Tak jsem ho celého převlíkla, vyndala ten strašný fusak, oblékla mu tričko s dlouhým rukávem, slabé dupačky, teplé bačkůrky, slabou košili, teplejší soupravičku, dala střední čepičku, do kočáru deku pod něj, dekou jsem ho přikryla, dala vrchní potah na kočár, a malej během dvou minut spal, a vydržel spát 4 hodiny. _A to bylo venku 11 stupňů!! Takže maminky, neři´dte se podle svého uvážení, ale vždy se řiďte miminkem. Oblékejte radějí míň, ono se samo ozve pokud mu bude zima. A studené ručky taky nic neznamenají, pokud spokojeně spí a má TEPLÝ NOSÁNEK , tak mu zima není.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist