Když v krku šimrá a škrábe

Ráno se dítě probudí s bolavým krkem. Pro samé štípání a pálení nemůže polykat. Někdy pomůže sklenice teplého mléka s medem nebo pořádný hrnec čaje, někdy bohužel ne. V tu chvíli by rodiče měli zpozornět. Bolesti v krku totiž mohou ohlašovat příchod nějaké dětské nemoci nebo nepříjemné infekce. Čekat a doufat, že bolest přejde sama od sebe, se v tomto případě nevyplácí. Dítě musí co nejdříve k lékaři, aby bylo možné stanovit správnou diagnózu.

Je-li zánět v krku virového původu, lze bolesti přičíst buď chřipce, nebo nachlazení. Ani v jednom případě nemá cenu předepisovat léky. Rodiče i malý pacient se musejí obrnit trpělivostí a počkat, až bolest sama ustoupí. Kromě toho existují i některé osvědčené prostředky, které dokážou bolest zmírnit a povzbudit obranné síly organismu.

Mají-li bolest v krku na svědomí bakterie (většinou se jedná o bakterie streptokokové), předepíše lékař dítěti antibiotikum. Bakteriální infekci neradno podceňovat, protože může přinést řadu nepříjemných komplikací – v nejhorším případě kloubní revmatismus, onemocnění srdečních chlopní či ledvin.

Bolesti v krku a potíže při polykání lze zmírnit na snesitelnou míru především těmito prostředky:

Společné hraní. Jsou-li děti pohlceny nějakou zábavnou činností (hrou, předčítáním nebo stavěním z kostek), dokážou občas na zdravotní trampoty zapomenout. Dobrých výsledků lze touto taktikou dosáhnout hlavně u menších bolístek a děti to většinou přijímají s povděkem.

Led. Dítě buď může cumlat kostku ledu nebo ji může olizovat na špejli.

Studené nápoje.

Kašovitá strava (bramborová kaše, jogurtové pokrmy, polévky).

Infračervené světlo (o dávkování se poraďme s lékařem).

Kloktání. Dítě by mělo kloktat každou hodinu, a to buď šalvějovým nebo heřmánkovým čajem (vždy po jedné polévkové lžíci). Postup je tento: dítě si nabere čaj do úst, chvilku jím kloktá, pak ho spolkne a vezme si další doušek. Tato procedura se ovšem hodí jen pro starší děti.

Ke kloktání lze použít i sůl vyráběnou v německém lázeňském městě Bad Ems (jednu čajovou lžičku soli necháme rozpustit v půllitru vody). Také tento postup lze doporučit jen u starších dětí.

(Hedvábný) šátek kolem krku. Teplo prospívá.

Zábal na krk. Zábal je mnohem účinnější než pouhý šátek. Do příjemně teplé vody ponoříme velký kapesník, vyždímáme ho a složíme ho tak, aby se dal dobře přiložit na krk. Nakonec přes kapesník ovineme vlněnou šálu. Zábal necháme působit asi tři čtvrtě hodiny. Celý postup bychom měli zopakovat několikrát denně. Také tato metoda je nevhodná pro malé děti.

Ani mnoha starším dětem se ovšem nikterak líbí, když musejí běhat po bytě se zábalem kolem krku, byť jen na malou chvilku.

Tvarohový zábal.

Jedná se o ukázku z knihy Dr.Máma.
Vydalo nakladatelství Práh, 2010.