Ještě naše babičky nosily děti na zádech ve vlňáku

Od pradávna nosili lidé své děti v kožešinách a šátcích všeho druhu, takže je měli převážnou část dne u sebe. Ještě naše babičky nás nosili ve vlňáku, abychom lépe spali. A pak najednou přebil tuto tisíciletou tradici duch moderní doby, který hlásal, že se děti mají vozit v kočárku a spát mají v postýlce. Tyto výdobytky zřejmě nepřekonaly staré dobré nošení dětí v nosítku. Důkazem toho je, že se lidé opět k této tradici vracejí…Dnes už se zase nikdo nedívá s údivem na člověka nesoucího dítě ve vaku nebo šátku a se zájmem rodičů roste i nabídka nosítek na trhu. Ráda bych napsala něco o těch nejznámějších.

1. Klokanka
Je z nosítek zatím stále asi nejrozšířenější, ale zdaleka není nejvhodnější. Jednak v ní dítě nemá dostatečně pevně podepřená záda, takže trpí jeho páteř, jednak je otočeno zády k člověku, jenž je nese. To není dobré zejména pro nejmenší děti, které by měly stále dostatečně vnímat blízkost člověka, což mu znemožňuje příval podnětů zvenčí. Také ne každá klokanka má vhodný aparát pro upevnění k tělu „nosiče“, takže trpí i jeho záda.

2. Šátek
Je velmi výhodný proto, že umožňuje více variant uložení dítěte podle situace. Je šetrný i k páteři rodičů, váha se rovnoměrně rozloží, dítě nevisí na několika bodech. Nevýhodou snad je to, že se nedá kdykoli snadno a rychle odložit a zase nasadit, občas sjíždí, takže se musí za provozu upravovat. Může nám v něm být také nepříjemně horko.
Šátek se dá koupit v několika velikostech podle potřeby. Je i po mnoha vypráních stejně pevný a pružný jako na počátku, vydrží i pro více dětí.

3. Baby vak
Tvoří ho vlastně jeden pruh látky, který je vpředu rozšířen v podlouhlý vak. Okraje jsou zesílené a vyplněné molitanem.
Baby vak české výroby je poměrně levný, přitom ale vydrží opravdu hodně. Ideální je pro nošení dítěte v leže v poloze blízké té, v níž bylo dítě před narozením. Je výborný pro použití venku i doma, dítě v něm vydrží dlouhou dobu ve stavu naprosté spokojenosti a dobře a klidně spí, a to hlavně tehdy, když se člověk pohybuje.
Zátěž na páteř „nosiče“ je jednostranná, takže výrobce doporučuje střídat zavěšení na pravou a levou stranu. Z vlastní zkušenosti však musím říci, že ani při častém používání nás záda nebolí.

4. Vak od firmy Amazonas
Osobní zkušenost mám i s tímto zvláštním nosítkem, které je vlastně přechodem od šátku k vaku. Tvoří jej dva pruhy, každý z nich je sešitý do kruhu. Tyto pruhy se navléknou na tělo tak, aby se vpředu křížily. Do tohoto „kříže“ se dítě dá položit nebo posadit. Výhodou oproti českému baby vaku je symetrické rozložení váhy, pravá i levá strana „nosiče“jsou zatíženy stejně. Dá se také použít pouze jeden pruh jako malý vak nebo se do něj dá dítě posadit k boku „nosiče“. Navíc je možné nastavit tři velikosti pruhů a dá se také koupit nosítko v několika velikostech. Nevýhoda oproti českému vaku je to, že se do něj dítě vejde vleže jen dokud je celkem malé (do vaku o velikosti M asi do osmi kilo). Dítě při nošení rádo spí a je-li dlouho v poloze v sedě, může být nervozní. Naopak výborný je pro nošení ve svislé poloze, dítě má pevně podepřená záda a rádo se dívá vzhůru na toho, kdo jej nese.

Na závěr bych chtěla doporučit všem rodičům malých dětí, aby své děti co nejvíce nosili s sebou. Vaky a šátky to umožňují i při domácích pracích. Miminko pak bude určitě spokojenější, než když je budete nechávat dlouho v postýlce.
Snad vám tato malá sonda pomůže rozhodnout se pro nosítko, které vám bude nejlépe vyhovovat nebo vás inspiruje k výběru něčeho ještě lepšího.