Je libo bavlnku či umělou hmotu?

Rubrika: Péče o dítě

56169_newbornVrcholí přípravy na mezinárodní osvětovou kampaň – Šetrné pleny k dítěti i k životnímu prostředí. Letos poprvé v České republice.

Zapojit se můžete i Vy!

Přípravy na mezinárodní kampaň Real Nappy Week vrcholí
v Anglii, Rakousku, na Novém Zélandu, ale též v Číně, Turecku či Jihoafrické republice a také poprvé v České republice!

„Je to dřina, hodně práce, ale nakonec jsme rádi, že jsme Českou republiku přihlásili mezi více jak 30 zemí světa, které se ke kampani připojují. A některé z nich již 15let.“ říká Věra Soukupová z ekoporadny Rosa – koordinátorka celé akce.

Zdánlivě nezajímavé téma, často opomíjené. Jedno z mnoha, které má široké souvislosti zdravotní, sociální, ekologické, ba i politické: dětské pleny. Že by nebyl zájem se nebojí. Množství rodičů, jež se rozhodují pro návrat k opravdovým plenám se stále zvyšuje. Každý týden přichází do poradny několik maminek, aby se mohly na plenky podívat, zeptat se na zkušenosti, poradit se, zjistit jejich výhody i nevýhody. Podporu nacházejí nejen u ekologicky orientovaných organizací a rodičů, ale i u zdravotníků, dul i představitelů obcí.

Týden opravdových plen (TOP) se bude v naší republice konat úplně poprvé. Vypukne ve stejném termínu jako po celém světě a bude trvat od 11. do 18.března. Prozatím je zřejmé, že akce se budou konat po celé republice na více jak 20 místech. Přípravy vrcholí, ale stále je možné se připojit!

„Našimi osvětovými akcemi, právě tak i TOPem, se snažíme vyvrátit mýty a podložit informace fakty. Stále se traduje velká časová náročnost, nutnost pleny vyvářet, žehlit. Dnes se však moderní pleny vzhledově připomínající kalhoty ani nežehlí, ani nevyváří. A finančně vycházejí nesrovnatelně lépe než klasické jednorázové,“ dodává Soukupová. Za hlavní však považuji zdravotní hledisko. „Je toho spousta, v čem hrají opravdové pleny prim: prevence správného vývoje kyčlí, snížení rizika opruzenin a různých vyrážek, přehřívání pohlavních orgánů, gynekologické problémy srůstů u dívek atd. Z přírodních materiálů též nemůže dojít k přestupu chemických látek (reziduí) do kůže dítěte,“ vypočítává dále.

A jakou souvislost mají šetrné pratelné pleny s obecní politikou? Je to poměrně jednoduché – obce mají povinnost snižovat množství komunálního směsného odpadu a zároveň mají zájem o každého nového človíčka ve své obci. Radost z nového života povětšinou s sebou však přináší i 2tuny odpadu – jednorázových plen za přebalovací období. A to je dvojnásobek toho, co vyprodukuje dospělý člověk.
Takže i obcím se vyplatí podpořit rodiče k šetrnějšímu a udržitelnějšímu způsobu života. „Že to funguje v Anglii, Rakousku a ve Francii, se asi nikdo divit nebude. Dobrá zpráva je, že dotované balíčky těchto plen mohou dostat matky už i u nás. Např. v obci Ledenice či v Nových Hradech se do pilotního projektu již zapojili. Nyní čekáme, zda se k těmto zeleným obcím přidá i město Písek.“

Není to návrat na stromy – v Anglii po 15 letech zaznamenávají každoročně zvyšující se podíl rodičů, kteří si pro své dítě vybírají právě moderní pratelné pleny. Je to možnost, cesta, a osobní přispění k udržitelnému životu na naší planetě. Je to ukázka toho, že nám není lhostejné, v čem budou jednou naše ratolesti vyrůstat. Pro dítě, pro přírodu i pro naše peněženky.
Z pohledu ekologického představují jednorázovky opravdové zlo – množství odpadu, které nelze jinak než spálit (a potom tento vzduch dýchat), či skládkovat a čekat, zda unikne na skládce nějaký ten methan a zda bude 200 let stačit jednorázovkám k rozkladu… Vysoká je i spotřeba surovin – neobnovitelných zdrojů – určená k jejich výrobě, množství dodané energie k jejich výrobě i vody a její znečištění, např. při bělení buničiny… atd. – zvyšuje ekologickou stopu každého z nás, ale i naší civilizace celkově.

„Buďme vděční za své děti a hýčkejme si je v bavlnce,“ radí na závěr Věra Soukupová.

Redakce serveru VašeDěti.cz se k celé kampani rovněž připojí.
Máte-li zájem rovněž se podílet na této osvětové kampani, kontaktujte nás nebo přímo koordinátorku kampaně v ČR – Mgr. Věru Soukupovou (soukupova@rosa.ecn.cz).

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (17 vyjádření)

 • Anonymní

  Ahoj holky, u obou dětí jsem začala používat jednorázovky, ale mladší Kačenka je vůbec nechtěla a měla samé opruzeniny, tak jsem si od sestry pujčila 70 plen.Tak jsem měla 140 plen a dalo se to. Teď je to supr , ještě jsem sice ty bavlněné neviděla ale dám na Vaše rady a mrknu e po obchodech , protože moje sestra má 2 týdění holčičku a používají látkové, tak jí seženo tyto. Pá a dák za rady Janča

 • VlaďkaJ.

  Ahojte, používala jsem normální bavlněné plíny, zkuste si koupit klasickou „Sandru“ (lepší jsou ty s knoflíkama), jedna stála asi 80 Kč (měla jsem 4 a stačilo), vyprala jsem je v pohodě v normálním mýdle a byly vždycky bílé, do pračky jsem je nedávala, ale musí se vyprat hned nebo namočit. Používala jsem je 7 měsíců. A zůstávaly měkké a malý měl sucho (ale sypala jsem zadeček Avirilem, pro jistotu).
  Na sandru jsem dala ještě jednu plínu a převazovala jsem trojúhelníkem a obvazem, museli jsme kvůli širokému balení.

 • Vandulo, konečně jsem se sem zase dostala, tak odpovídám :
  *špatně se jí praly, zůstávaly na nich zažloutlé skvrny, používala tu sůl i žlučové mýdlo, plenky jsou prý skoro bílé, ale skvrny zůstaly
  * v létě v nich byla malá zapařená, prý stačila jen chvilka – no léto bylo dost horké
  * po roce používání jsou prý tvrdé a to už je zkoušela změkčit vším, co jí dealerka z poplínů poradila
  *jak malá začla chodit, má velký pytel na zadečku, těžko se jí v tom hýbe a má odřené nožičky
  Jinak si na ně nestěžuje, ale prý už by zkončila u normálních čtverců.Ty jsou navíc i levnější.Mě čtvercovky vyšly na 700,-…

 • A mě přece jenom došel, tedy já si pro něj musela na poštu :naštvaný smajlík:.
  Kejko – naprosto chápu, nejlepší by bylo vyzkoušet všechny plenky, je jich spousta nádherných a z úžasných materiálů, leč kde na ně brát peníze že….:-(.
  Nicméně my si kalhotkovek užili a teď jsme už jen ve čtvercích.
  PS: proč ti kamarádka vymluvila popolinky? Já je měla moc ráda, byly spolehlivé (teda hlavně biofroťáčky).

 • Tak balíček nedošel, co se dá dělat, budu se těšit do pondělka. Jinak adresa je http://www.haipa-daipa.com . Jsem na ně moc zvědavá. Kamarádka mi vymluvila POPOLINky, tak uvidíme, co bude tohle zač.
  Jinak čtvercovky jsou super, já jsem halt průzkumník a láká mě zkusit nějaký z těch moderních systémů:o)))))
  S pozdravem látkovkám zdar a přeju hezký víkend:o)))))))!!!!

 • Na HD jsem zatím četla samou chválu, ale jsou zdá se trošku menší – takže většímu děcku by ke konci plenkového období už moc nemusely být. Měla jsem o ně taky zájem, ale našemu obrovi by dlouho asi nebyly.

  Kejko, mě zas mají přijít kalhotky Imse Vimse, též se těším jako malé dítě :-))), a kalhotky nikde :-(((. Možná naše pošta šetří benzín :-(((.

 • Petra Vymětalová

  Kejko, určitě dej vědět, v nejbližší době by totiž měly být i v nabídce na Náměstíčku, tak by mě zajímala i osobní zkušenost. My máme zásoby popolínek, tak nevím, jestli budu ještě pořizovat další.

 • Anonymní

  Ahoj,tak i já jsem byla jedna z mála která používala bavlněné.Prosím co jsou to ty pleny Haipa-dajpa??????????Ráda bych to malé vyzkoušela.Pošlete mi někdo adresu?????????Mám jen starší pleny a malé chci na noc skusit tyto novější.Díky JAŇAS

 • Já používám taky látkovky – jednorázovky jen na noc a cestování – a jsem maximálně spokojená.Zítra mi má přijít vzorek látkovek systému Haipa-Daipa, těším se jak malé dítě.Hned jak to vyzkouším, dám vědět.

 • andreahla

  Ja používam bavl.plenky už půl roka a to kvůli alergii na pampersky.Mněla jsem hrůzu z hory špinavých plen a žehlení.Chtěla jsem vyskoušte plenky Popolini ale mněla jsem hodně bavl.plen a tak jsem u nich zůstala a zvykla si.Žádnou opruzeninu jsem už neřešila a něco aj ušetřila.
  A.

 • Petra Vymětalová

  Ještě jeden postřeh – ze začátku mi to přišlo jako opravdu velkej balík na tom malinkým miminku. Ale zvykla jsem si na to hodně rychle. Teď mi spíš přijde divný, když má jednorázovku, přijde mi jako takový nedochůdče ;-)))
  A ta péče o plínky není ani zdaleka tak náročná, jak jsem si předem myslela. Mně totiž u jednorázovek dělalo zas problém hlídat, abych měla dostatečnou zásobu doma. Kolikrát jsem čekala, až bude nějaká akce, abych nakoupila levněji a pak se mi stalo, že jsem v sobotu odpoledne zjistila, že do pondělního rána budu muset šetřit plínama, abych měla do čeho přebalovat. To teď odpadá, prostě vyperu o den dřív. Nakoupit dřív ale o víkendu na malým městě nejde.

 • Pomněnka

  Tak to jste dobrý, Petro.

  A to foto – mně teda stačí ten pohled, když vysypu plíny z plného koše v koupelně určeného plínám a děsí mě to…

  Teď momentálně jsem půjčila kamarádce látkovky na vyzkoušení, má novorozeňátko, ale jak je budu mít, tak zas najedem…

 • Petra Vymětalová

  Myslím, že by bylo docela zajímavý, kdyby někdo vyfotilu tu horu plínek, co spotřebuje jedno dítko. Tuna odpadu za rok zní hrozivě, ale řekla bych, že ten obrázek by byl názornější. Fakt bych to ráda viděla.

  S Majdou používám Popolini od chvíle, co jsme přišly z porodnice. Akorát na dovolenou a na delší návštěvy bereme jednorázovky (a taky se po nich pořádně oprudila, jak na ten igelit není zvyklá). Jenže na ty cesty jsou jednorázovky fakt praktičtější, zvlášť když se jede na delší dobu a člověk nemá možnost vyprat. No, za toho půl roku jsme takto zlikvidovaly jeden balík pampersek, ještě mi jich tam pár zbývá – to ujde, ne?

 • zuzkasim

  Já jsem na ten týden opravdu zvědavá, zatím si připadám jako exot, nikoho tak trhlého, že by pral plenky, kromě nás ve svém okolí neznám a informace jsem musela vždycky čerpat z internetu. Svého rozhodnutí ale vůbec nelituji. A aby nebylo pořád jen velké mínus proti papírovkám, tak já si myslím, že je to výborný vynález na návštěvy a cestování, za to jsem opravdu vděčná.

 • Pomněnka

  Tak teda já mám z toho taky radost. I když je pravda, že mám ještě co pilovat v těch látkovkách, ale předpokládám, že fazolku do nich budu balit od narození.

 • Petra Vymětalová

  Pod vyhodnocením fotosoutěže s Náměstíčkem jsem slíbila další fotosoutěž. Protože ještě nevím úplně jistě, jak přesně bude probíhat (způsob vyhodnocení, počty výherců, ceny atd.), prozradím aspoň, že proběhne v rámci Týdne opravdových plen.
  Než tedy budu moct být konkrétnější a začít slibovat hory doly, můžete začít fotit nebo vybírat ze starších snímků. Na soutěžních fotografiích by měly být děti a bavlněné plenky, žádná umělá hmota v podobě jednorázovek.

  Dál na Týden opravdových plen připravujeme další kolo soutěže Znáte je? o slevové kupóny na nákup v obchůdku PoPoLiNi, kde kromě plenkového systému můžete koupit i kožešinky z ovčí vlny, krásné miminkovské oblečení io bio, ekologické prací a čisticí prostředky (nejen sůl na skvrny a žlučové mýdlo, o kterých tu byla nesčetněkrát řeč, další věci v nejbližší době doplním)…

 • Ty jo, mamči v Lednici se mají :)). Ale nezávidím – naopak mám radost, že se i u nás o tomhle začíná víc mluvit a hlavně něco dělat. Protože mě už asi vždycky bude mrzet, do čeho jsem ty starší děti balila a kolik odpadu po nás zůstalo :(((. Ale alespoň jsme to teď trošku napravili :)).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist