Hledám odbornou pomoc pro své autistické dítě. Zn. Dřív než za rok

Rubrika: Péče o dítě

1023721_amiraliJe to tak jednoduché. Cítíte se nemocní? Prostě jdete k lékaři. Ten Vám předepíše léky, klid na lůžku a za týden jste fit. Mého syna však postihla nemoc, která léčitelná není. Nedá se na ni vyzvednout recept do lékárny. Jedinou pomocí je intenzivní odborná péče. Taková ale v našem „sociálním“ státě neexistuje…


Můj syn je autista. To jsme se dozvěděli nedlouho po tom, co oslavil třetí narozeniny. Autismus mi v první chvíli připadal jako drobný problém ve srovnání s diagnózou dětská mozková obrna, kterou má už od kojeneckého věku. Čím více ale pronikám do této problematiky a zjišťuju, že soustavná odborná pomoc není dostupná, chápu, že to bude boj patrně ještě těžší. A to proto, že na něj budeme téměř sami.

Autismus je mentální postižení, které způsobuje, že člověk vnímá (tj. vidí, slyší a prožívá) realitu jinak než zdravý člověk. Důvodem tohoto změněného vnímání je špatné fungování mozku. Autismus je poškození mozku, není to žádný rys osobnosti jak by si mohl někdo myslet. To, jak se autistické děti chovají, nemohou nijak ovlivnit. Bohužel zatím nebyl objeven žádný lék. Autisté mívají problémy porozuměním, s vyjadřováním, nechápou chování druhých lidí. To všechno je velká bariéra pro zařazení do společnosti. Ovšem včasná a intenzivní péče psychologa, speciálního pedagoga, logopeda specializovaného na autismus může vše velmi upravit. To už je dnes všeobecně známo.

Představovala jsem si, že po diagnóze nemoci nám odborník vysvětlí o co se jedná, navrhne další postup péče, že budeme mít stále s kým konzultovat problémy, kam pravidelně docházet tak, aby odborník na autismus sledoval synův vývoj v čase a radil nám, jak jej rozvíjet.

Přesto, že jako každý platíme zdravotní pojištění, jediné, co za nám zdravotní pojišťovna může uhradit je diagnóza od psychologa a pak snad ještě 1x týdně logopedická péče. Ovšem najít psychologa, který umí autismus rozpoznat a logopeda, který umí s autistou pracovat na rozvoji řeči je jen na rodičích. A není to jednoduché.

Autista potřebuje speciální péči po celý den, potřebuje strukturovat situace pomocí obrázkových denních režimů, aby se orientoval v čase. Je vůbec těžké přimět autistu ke spolupráci. Běžné dovednosti, které se zdravé dítě učí automaticky musíte s autistou doslova nadřít. Autistické dítě totiž nestojí o komunikaci, žije ve svém světě a nejradši ze všeho se zabývá stereotypními činnostmi, které jej nijak nerozvíjí. Ponecháno samo sobě by nikdy nedorostlo v dospělého člověka schopného alespoň částečně samostatného života.

Nejsem odborník, ale je mi jasné, že čím dříve a intenzivněji se bude s autistickým dítětem speciálně pracovat, tím lepší budou výsledky. My máme „štěstí“. Už ve 2,5 letech jsem pojala podezdření, že se synem není všechno v pořádku, měl potíže s rozvojem řeči. Čekací doba na vyšetření je ale půl roku! To je předlouhý čas pro tak malé dítě. Co všechno jsme mohli za tu dobu už udělat! Ve třech letech konečně dostáváme na papíře od psycholožky potvrzeno, že syn je autista. To je všechno. Nic víc. Jen diagnóza a doporučení speciální péče, jinak prý z něj nic nebude. Jsme předání do péče speciálně pedagogického centra specializovaného na autismus. Tam čekáme s nadějí na návštěvu speciálního pedagoga další měsíc.

Ale ten mne uvádí do reálu. Představovala jsem si, že k nám bude nějaký odborník chodit alespoň jednou týdně domů a radit mi, jak mám synovy dovednosti v rámci možností rozvíjet. Jak ho naučit mluvit, oblékat, chodit na nočník, spolupracovat. Potvrzuje mi, že to by bylo ideální. Nic takového ale nebude. Nejsou na to lidi. Stát financuje SPC v jihomoravském kraji, kde mají DVA! speciální pedagogové na starost 400 dětí. Takže se na syna může speciální pedagog přijít podívat 2x za rok do školky a ještě pro něj do školky zajistit asistenta pedagoga na 2 hodiny denně. To je všechno. Nic víc.

Je to dva měsíce, co znám synovu diagnózu a dosud si se mnou nikdo nesedl, nevysvětlil mi co synovi vlastně je, jak mám čekat, že bude vypadat za pár let, co ho mohu naučit a co ne. Kdybych nebrouzdala po internetu a nečetla dostupné články o autismu, neležela v noci v knihách, nevím skoro nic.

Zjišťuju, že existuje obrázková komunikační metoda, která by mohla synovi pomoct v rozvoji řeči. Jmenuje se to VOKS a lze se přihlásit na kurz pro pedagogy a metodu se naučit. Kurz není zdarma, to není to nejhorší. Horší je, že je na rok dopředu obsazen. Materiály ke kurzu jsou k dispozici jen účastníkům, nedají se nikde zakoupit. Veškeré kurzy o autismu jsou na dlouho dopředu obsazené. První, na který jsem se mohla v našem městě přihlásit je až na podzim a to jsem se na něj hlásila v lednu.

Takže prohledávám diskuze o autismu na webu a zjišťuju informace od rodičů autistických dětí. Ti jediní totiž chápou, jak je těžké se vyrovnat s tím, že chcete svému dítěti pomoci, ale není nikdo, kdo by Vám aspoň řekl jak to máte dělat.

Pochopila jsem, že nemá cenu čekat. Takže zavádím obrázkovou komunikační metodu a denní režim sama, čtu, hledám a konzultuju, kde to jen jde.

Pedagogickou literaturu číst můžu, to ještě zvládnu. Ale doufám, že naše zdravotnictví nedospěje tak daleko, že až budu potřebovat třeba vyoperaovat slepé střevo, nebude si můj manžel muset koupit příručku „Jak na slepé střevo aneb se skalpelem snadno a rychle“, aby mi mohl pomoct.

Všechny články jsou na http://dmo.blog.cz

Napsal/a: Žlababa

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (27 vyjádření)

  • Anonymní

    Ahoj,
    studuju momentálně speciální pedagogiku a specializuji se na dramaterapii a teneční a pohybovou terapii.
    myslím si, že velice působivá je práce na rovině pohybové terapie. Pracovala na tom s autisty paní jménem Janet Adler, zkus si o tom něco najít…
    Vém že píšu dost pozdě, ale nikdy není pozdě začít s něčím novým 😉

  • Ahoj Lucko , mám doma dcerku s autismem a také bych si ráda dopisovala s někým kdo tomu rozumí. My jsme měli štěstí (bydlíme nedaleko Brna ) tak jsme se hned dostali do speciální třídy pro autisty . Ve třídě je 6 dětí na které dohlíží 2 spec. pedagogové a k ruce mají 2 asistentky .Před 8 lety když začínali tak ve třídě dokonce byli jen 4 děti .škola se nachází v Brně na ulici štolcova (byla odvysílaná reportáž v tv ) Takže pokud někdo bydlí poblíž Brna rozhodně doporučuji kontakt právě tam .Ve škole působí i speciální pedagogické centrum

  • Lussy

    Anomymní Lucko,
    podívej se na http://www.postizenedeti,tam najdeš spoustu maminek,které mají děti se stejným nebo podobným problémem.

  • Anonymní

    Ahoj mám doma osmiletého syna a teprve před půl rokem mi zjistily že má vysokofunkční autismus neboli podezření na Aspergerův syndrom. Je to pro mě úleva i vztek osm let člověk docházel k doktorům a do poraden kde mi jen řekly že je hyperaktivní, až mi syn nastoupil do první třídy pak mi teprve dali za pravdu že opravdu je jiný díky tomu že už jednoho autistu ve škole mají mě poslaly do SPC, pak teprve začal koloběch dlouhých vyšetření které ještě nemají konce. Nevěděla jsem vůbec že taková nemoc existuje teprve se s tím začínám seznamovat a učit se. Bydlím v malé vesničce a chtěla bych si dopisovat z nějakou maminkou která je na tom podobně jako já.Děkuji Lucka

  • Anonymní

    Ahoj synovy je 10 let ma rysy autismu chodi do specialni skoly s asistentkou ,ktera se musi platit 2000kč měsíčně je ve škole spokojený děti ostatní jsou naněho hodné Větčinou se zaměří na 1 věc kterou neustále vyžaduje

  • Ahoj, zdá se, že mám také doma hyperaktivního autistu, alespoň dosavadní vyšetření to potvrzují, ale konečnou diagnosu ještě nemáme. Jak tu píšete-je to běh na dlouhou trať. Mému dorbkovi je 5 let a že je hyperaktivní víme už dlouho, ale na myšlenku že je autista nás přivedla až odbrornice ke které nás poslala obvodní doktorka po 5. leté prevenci. Nenapadlo nás to dříve, protože on se usmívá, je schopen citu, mluví, chodí-sice po špičkách, ale chodí, je společenský, ovšem jeho vrsteníci mu tuto vřelost neoplácí-protože je jiný. Nedívá se do očí a je tak mimo,že nevnímá že mu někdo něco říká pokud se ho nedotkne nebo neřve dostatečně dlouho.Sluch má v pořádku,ale prostě nevnímá. Pomoc veškerá žádná, protože nebydlíme ve velkém městě, naopak bydlíme na dědině kde mi to spoluobčané neusnadňují a ještě nás pomlouvají co jsme to za rodina když máme takové dítě. Osobní asistentka asi nehrozí, protože není. Takže být v Brně, asi bych jásala, protože je tam ta možnost že je něco celkem na blízku, ikdyž příšerná čekací doba. Je to aspoň něco. My nemáme krom vlastního rozumu a ,tedy abych nekrřivdila, naší nové psycholožky která ví o čem to je, nic. Takže děvčata, hlavu vzhůru, něco pozdě je lepší než nic 🙂

  • U nás nic pro autisty není ,ale když by člověk potřeboval tak vím,že bych musela jet 356 km od nás,obdivuju maminky,které toto zvládají.!!!!!

  • Anonymní

    Ahoj,

    ráda bych se s Vámi podělila o skvělou formu léčby autismu a to sice program SON-RISE. Bohužel je to program, který přichází z Ameriky, tudíž u nás není ještě tak moc zaběhlý, ale už nyní o něm máme mnoho informací a má rodina již absolvovala kurz v tomto programu. Mám 7 letého autistického brášku, který je do tohoto programu 2 roky plně zapojen. Vyžaduje to spoustu práce a důvěry, ale tu věřím že máte všichni. Více se dozvíte zde http://www.srp-terapeut.cz/ – což jsou stránky Lindy Cevavové, která pracovala v Son-Rise v Americe. Oficiální stránky jsou zde http://www.autismtreatmentcenter.org/ Kdybystd se chtěli podělit o své zážitky popřípadě mi napsat nějaké otázky, jak to v programu probíhá, piště mi na adelka@klokos.cz Všem držím palce. Adéla

  • Anonymní

    ÄŚau Ĺ˝lababo, vĂ­tej v „klubu“. Zkušenosti jak pĹ™es kopĂ­rák – jen náš syn má uĹľ pĹ™es 4 roky a potĂ˝káme se s tĂ­m intenzivnÄ›ji tak rok a pĹŻl / dva. AĹľ projdeš obdobĂ­m hledánĂ­ a všemoĹľnĂ˝ch doporuÄŤenĂ­ – „pevnĂ© objetĂ­“, diety, „strukturovanĂ©“ uÄŤenĂ­, akupresura, potravinovĂ© doplĹ?ky, nejrĹŻznÄ›jšími vyšetĹ™enĂ­mi.. dle ÄŤasu, odhodlánĂ­ a financĂ­ – aĹľ tĹ™eba po terapii s delfĂ­ny ad., tak moĹľná dojdeš k pocitu jakĂ˝ máme my – (nÄ›jak zázraÄŤnÄ›) nepomĹŻĹľe nic. Já jen aby jsi s tĂ­m poÄŤĂ­tala, nepropadala obÄŤasnĂ© depresi/skepsi, (asi) nepĹ™estala s hledánĂ­m nÄ›jakĂ© úžasnĂ© metody (a pokud ji náhodou najdeš, tak dala vÄ›dÄ›t). (Do tĂ© doby) jinak nezĹŻstane nic jinĂ©ho neĹľ to nadřít se svĂ˝m, ÄŤi spíš do svĂ©ho mládÄ›te sama. Apla, Ĺ tolcova… pomohou co mohou, ale jejich moĹľnosti jsou opravdu omezenĂ©
    Držím palec (ať máte štěstí na projevy, průběh a vývoj)
    Tom
    P.S. Logopedku navštÄ›vujeme na (MĹ )SZĹ  Ibsenova – má v rodinÄ› taky autistu a je to poznat

  • Anonymní

    Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám 18-letého syna s atypickým autismem. Ukončil základní školu a já dál nevím, co s ním….Měl by jít na střední? Nebo se něčím vyučit? Jaká zaměstnání jsou pro autisty přístupná. Jestli někdo z vás mi bude umět poradit, pište prosím na e-mailovou adresu : meluzina25@email.cz
    Moc děkuju
    Mirka, 45 let

  • pro anonymní:většina lidiček co mají autistické dítě po dohodě s psychologem je situováno na aplu,ale já sama je kontaktovala v září a bohužel teprve teď ve středu jdeme na vstupní vyšetření a někdy v červnu na velké vyšetření syna a to si myslím,že je to co popisuje žlababa.Není problém si vše načíst v literatuře,na netu,ale oni jsou velká odborná pomoc a čekací lhůty jsou prostě od půli roku výš,což je děsnééé,jsem z toho smutná,i když i tak jsem za to ráda,že něco takového existuje.A telefonicky mi žádnou radu nedaly,že musím počkat až potom vyšetření bohužel.

  • Dobrý den…Ti z Vás , kteří už vyzkoušeli vše a zdá se , že nic nepomáhá a tak trochu máte načteno o alternativní medicíně….možná bych Vás i potěšila. Mám zavedený klub zdraví, sama se věnuji LMD, a ve své klientele máme děti s autismem. Je jasné , že je to běh na dlouhou trať, ale výsledky máme. Například dítě, které vůbec nemluvilo téměř po necelých třech měcících oslovilo maminku, nebo prvních pár krůčků. To jsou malé , ale znatelné úspěchy, které Vám u těchto dětí vženou slzy do očí.A pokud by jste tedy chtěli využít naší pomoci, kontakt je – 1844@seznam.cz
    Přeji Vám krásný večer.

  • Anonymní

    APLA, http://www.apla.cz, pani Dr.Thorová: thorova@apla.cz
    Ta dokaze poradit nejlepe ! Drzim palce ! Marketa

  • Anonymní

    Taky bych k tomu napsala pár řádků , moc dobře vím jak Vám všem je .Máme adoptovanou dceru a zhruba ve věku 3a půl roku bylo vysloveno podezření na autismus.Tedˇmá 4 roky a zatím nemluví zdravotních problému máme více , ale sluchové postižení je po opakovaném vyšetření vyloučeno .Vlednu jsme byli na sezení u psycholožky a ta po více vyšetřeních autismus vyloučila , ale logopedka si stále stojí za svým tvrzením . Naposledy nám řekla ,že je autismu tolik druhů , že jen tak vyloučit to nejde .Taky mám přečteno už kde co.A tak snad to někomu pomůže Asociace pomahající lidem s autismem ALPA . http://www.brno.alpa.cz Pěkný den Martina

  • Ahojky,to s tebou plně souhlasím,že péče a dostupnost její je plně nedostačující,sami čekáme od října na vyšetření příští týden jdeme na první pohovor,mám z toho docela strach a v skrytu duše doufám,že to nebude až taková diagnoza.Načteno mám hodně,na kurzy jsem koukala,ale čekám se vším až postanovení diagnozy.Držím palečky

  • Anonymní

    Mám dceru,která má autistické rysy,není úplný autista.Zjistili jsme to až v 6 letech,kdy propadala v 1. třídě.Ted jí bude 18 let,chodí do školy,sice pro postižené děti,3x týdně máme zdarma sociální asistentku,která s ní pracuje.Je škoda,že v České republice nejsou takovéto možnosti pro tyto děti.Navíc jezdíme k lékaři,který se touto poruchou zabývá.Zkuste se zeptat,jestli také nenexistuje odborná pomoc,k nám dochází paní,nejprve udělají úkoly do školy,pak jedou na výlet jezdí na koni,nebo jen tak na procházku,kdy si povídají,nebo jdou do kina a jiné akce,které zajištuje místní výbor.

  • Žlababo, nemáš to jednoduché… Zkoušela jsi už tu diskuzi na Dámě? Tamní maminky mají doma jak nízkofunkční, tak vysokofunkční autisty a spoustu zkušeností – se SPC, s APPLA atd…. Protože se o toto téma zajímám, vím, že je třeba pochopit detaily, které vidí autista – barvy, tvary, zvuky…. Jestli se nemýlím, tak taková „školení“ dělá APPLA? (ale nevím jistě 🙂 )

  • Ještě maličkost, když jsem se tím zabývala, našla jsem hodně článků o souvislost mezi autismem a alergií na mléko(kasein) a lepek. Dokonce jsem na zmiňovaném dobromyslu i jinde četla o úplném vyléčení. Vím, že tomu lékaři nevěří, ale příběhy tu jsou a kdo ví, jestli není něco z toho pravda. Jak se říká: „Tonoucí se stébla chytá“.

  • Ahoj Žlababko. Moc Tě obdivuji…Věřím, že každý člověk je na tomto světě, aby splnil nějaký úkol. Tvůj chlapeček není vyjímkou a asi si vybral právě Tebe, aby jsi mu jeho úkol pomohla splnit, protože zrovna Ty to dokážeš. Děláš to moc dobře. Spojení s rodiči je určitě skvělý tah, my všichni na Tebe hodně myslíme, ale pochopit Tě úplně může asi jen rodič s podobnými zkušenostmi. Vím, že jsi určitě zjistila, že internet je také velký pomocník. Když jsem pracovala ve zvláštní škole, měla jsem ve družince chlapce s aspergerovým syndromem. Moc se mi líbily stránky http://WWW.dobromysl.cz. Přeji Ti hodně síly, nepřestávej doufat, že se to zlepší.

  • Milá Žlababo,
    máte docela štěstí, že bydlíte v 2. největším městě republiky, přece jenom jsou tu možnosti péče lepší a dostupnější než v jiných koutech naší krásné země. Už jsem tvůj článek četla na Rodině, kde se našlo několik možností, jak Ríšovi pomoct, snad ti aspoň některé informace k něčemu byly. Já bohužel nic neporadím, problém autismu znám hlavně teoreticky ze školy. Bydlím někde blízko vás (vystupujeme na stejné zastávce:-) ), tak až uvidím chlapečka v tyrkysové pláštěnce, tak se k vám přihlásím a přijdu tě pozdravit:-)
    Věř mi, že děláš strašně moc a přeju ti, ať ti síly a nadšení nikdy nevyprchají. Hodně zdraví. Zuzka

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist