Hezké boty, velké boty, nebo raději žádné?

Rubrika: Péče o dítě

Koupit kvalitní boty dítěti je někdy nadlidský úkol, a to nejen proto, že děti ze zkoušení bot obvykle nadšené nejsou. Podle čeho bychom se měli při výběru řídit?

Vybrat správné boty pro děti není nijak snadné a statistiky potvrzují, že rodiče nevědí, co by jejich děti vlastně měly nosit. Každé třetí dítě nastupuje do školy s deformovanýma nohama. Tyto deformity jsou připisovány právě nevhodné obuvi. Dětské nohy totiž z veliké části tvoří chrupavka, která se postupně mění na kost. Tento proces je plně ukončen až v dospělosti. Dětská bota proto musí respektovat plasticitu, tvar, velikost a neustálý vývoj nohy. Musí být prostorná v oblasti prstů, ohebná, prodyšná, plochá. Mnohdy je to právě naopak a noha se stává jejím rukojmím, ochabuje a nenávratně se deformuje.

Kromě ohebnosti je velice důležitým kritériem velikost. A průzkumy potvrzují, že právě velikost je velký kámen úrazu. Mytický centimetr u dětí totiž zdaleka nestačí. A nestačí se řídit ani starou velikostí a kupovat o číslo větší boty. Veliká část výrobců dětské obuvi totiž dbá pramálo na to, aby se deklarovaná velikost bot shodovala se skutečností. V závěrečné zprávě ČOKY (Česká obuvnická a kožedělná asociace) „Kvalitou obouvání k omezení úrazů ve školách“ z června 2011 se uvádí, že až 77 % obuvi, kterou měli děti v čase měření na nohách, bylo označeno špatně, přičemž maximální výchylka byla až dvě velikostní čísla. K podobné zkušenosti dospěl i rakouský vědec Wieland Kinz, který měřil nožky a boty dětí v Rakousku. Pro správné určení potřebné délky je vždy nutné fyzicky proměřit vnitřní délku obou bot. Podle našich zkušeností však mnohé prodejny obuvi vhodným měřidlem vnitřní délky obuvi nedisponují. Prodavači mnohdy netuší, že rozdíl mezi dětskou nohou a botou má být nejméně 12 mm, u nových bot i víc. Je nutno počítat s tím, že dětské nohy se při pohybu prodlužují a rozšiřují ještě víc než nohy dospělé a v průběhu dne mění svůj objem.

Jak na měření dětských chodidel?

Wieland Kinz ve své knize Kinderfüsse – Kinderschuhe (v překladu Dětské nohy – dětské boty) doporučuje kupovat dětem obuv s nadměrkem do 17 mm. Řídit se samozřejmě tím větším chodidlem. Tak svému dítěti dopřejete boty, které mu při průměrném růstu nohou 1 mm za měsíc vydrží 5 měsíců. Přesněji dětem starším tří let. Do tří let totiž nohy rostou rychleji. Je vhodné při koupi bot obkreslit chodidla svých dětí ve stoje, přidat nadměrek, a tak zjistit, jestli nové boty budou pasovat. Na trhu už existuje i dětské měřidlo nožiček. Rodiče tak vědí přesně, jestli kupují dětem dostatečně velké boty. Různé jiné metody měření volného prostoru bot (strkání palce mezi patičku a okraj boty nebo tlačení na palec dítěte v botě) jsou velmi nepřesné a zavádějící.

Nohy mohou vyrůst skokem

Proměřovat boty po pár měsících nošení je nutností, protože se může stát, že nožka dítěte naroste skokem. Žádný certifikát kvality totiž nepomůže, když vaše dítě nosí boty o několik čísel menší, než by mělo. A to se děje u většiny českých, rakouských, britských či finských dětí. Všude tam, kde se vědci zaměřili na dětské nohy, zjistili alarmující fakty. V  základní škole v Kroměříži pracovníci ČOKY v říjnu 2010 zjistili, že 69 % dětí nemělo žádný, anebo mělo malý nadměrek do 1 cm včetně, v červnu 2011 to bylo 67 %. U přezůvek to byla ještě horší čísla, v říjnu 2010 91 % dětí nedosáhlo na nadměrek 12 mm, v červnu 2011 to bylo 89 %. Problémem bačkůrek je i to, že doporučený nadměrek vlastně ani není možné dodržovat, protože pak padají z nohou. Otázka je, jestli by rodiče neměli sáhnout po vhodnějších přezůvkách, které by na noze držely i s nadměrkem. Doma můžou vyměnit bačkorky za ponožky s protiskluzovou úpravou. Otázku nadměrku totiž skutečně není možné podceňovat. V roce 2009 pod záštitou rakouského ministerstva zdraví vznikla studie, která potvrzuje spojitost mezi nošením malých bot u dětí a vbočeného palce. Výsledky studie byly stejně varovné jako ty české. Téměř 89 % dětí mělo na nohách přezůvky nedostatečné velikosti, malé vycházkové boty mělo 70 % dětí.

Rodiče by nikdy neměli zapomínat, že děti nedovedou říci, jestli je boty tlačí. Jejich nožky jsou schopné se přizpůsobit i botám o několik čísel menším právě pro vysoký podíl chrupavky. A i vzpomínaný nadměrek musí jít ruku v ruce s ohebnou podešví. Je důležité, aby bota umožnila přirozené ohýbání nohy, i když už noha poporostla a prstní klouby změnily v botě místo. Též podpatek jakékoliv výšky je problém, vede totiž ke zkrácení Achillovy šlachy. Dětská obuv by proto neměla mít žádný podpatek. Zvláště u dívek je toto velice důležité. Podpatek totiž mění úhel pánve a země, a zákonitě tak nastává i posun orgánů, které jsou v ní uloženy.

Celý článek si můžete přečíst v časopise Děti a my (č. 6/2012), vydává Portál.

Napsal/a: Janka Tothová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Anonymní

    Myslím velmi potřebný článek!
    Dětská chodidla jsou velmi citlivá a zranitelná. Při nesprávné péči o nožky našich nejmenších riskujeme, že se u nich ještě před nástupem do školy rozvine nějaká ortopedická vada.

  • Králíček4

    Přesně,tak mě Domča nic neřekne,max. že tam palec má,má i tendenci krčit prsty.Na podzim jsem kupovala přímo v dětském obchůdku podzimní boty,má je v.34 a musí v ní mít ortopedickou vložku,proto bota musí být větší než by bylo potřeba.Dnes jsem obhlížela zimní obuv při nákupu potravy v Deichmanovi a odešli jsme s prázdnou.Podle měřiče by měl mít stále v.34 a i jsem ho zkoušela postavit na vnitřní vložku boty,větší jsou mu široké,potřeboval by nějaký úzky typ a pořádně ke stažení.Ale zatím je teplo a na zimní boty to není,tak jsem koupi zatím odložila.

  • Anonymní

    Ahoj, Z vlastní zkušenosti moc dobře vím, jak je těžké u dětí utrefit správnou velikost a typ obuvi. Na druhou stranu to není nic složitého, když má člověk potřebné zkušenosti a dodržuje pár zásad. Pracuju jako prodavačka v obchodě se zdravou dětskou obuví, tak kdybyste potřebovaly poradit klikněte na http://www.veselatkanicka.cz a dole vpravo je kontaktní formulář.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist