Děti a sluníčko

Rubrika: Péče o dítě

1159030_flower_pot_girlAsi mi dáte za pravdu, že letošní léto je skutečně „vypečené“, sluníčko svítí o 106, větru ani deště se opravdu bát nemusíme, spíš naopak. Počasí vlastně ideální k letnímu koupání a opalování.

Když pominu extrémní horka a padající teplotní rekordy, kromě poledních hodin zřejmě mnoho rodičů s dětmi tráví naprostou většinu času venku, ačkoli z rádia a televize slýcháme neustále různá varování, jak může být pobyt na slunci nebezpečný – obzvlášť pro starší lidi a malé děti.
Jak je to tedy s dětmi a sluníčkem?

Zřejmě se shodneme na tom, že děti je potřeba před přímým sluncem v těchto dnech chránit, přes poledne pravděpodobně většina z nás zůstává raději doma a na koupaliště a k rybníkům a bazénům se vydává spíš později.
A jaká jsou konkrétní doporučení?

Novorozenci a děti do 3 měsíců by se v těchto dnech na přímé slunce neměly vůbec dostat. Nejlépe je před škodlivým UV zářením ochráníte tak, že je budete držet ve stínu. I přes toto opatření však nezapomínejte natírat odkryté části tělíčka vhodným krémem.

Děti od 3 do 8 měsíců bychom měli držet alespoň v polostínu, doporučuje se světlé oblečení. Odkryté části těla nezapomínejte natírat.

Děti od 8 do 13 měsíců už by mohly být venku nahé, ale jen v polostínu! Pokožku celého těla je nutné chránit kvalitními přípravky.

Děti od 13 měsíců bychom již měli zvykat na sluníčko, ale postupně a opatrně. Proto se doporučuje začít v době, kdy je stín delší než výška postavy. Dítě ponechte na slunci asi 5 minut a tuto dobu pak postupně a opatrně prodlužujte, aby pokožka měla dost času začít vytvářet ochranný pigment melanin. To vše s použitím ochranného krému.
Nezapomeňte pokožku dítěte ošetřit i po pobytu na sluníčku.

Dostatek tekutin a nějaká pokrývka hlavy by měly být v těchto dnech naprostou samozřejmostí.

… tolik tedy obecná pravidla. Protože jsem je čerpala z letáčku o přírodní kosmetice Eoné, kterou si můžete objednat na Náměstíčku, přidám ještě doporučení konkrétních výrobků z jejich nabídky, které neobsahují žádné konzervanty, barviva ani ropné látky na rozdíl od spousty dalších opalovacích krémů, které běžně nakoupíte v drogériích i lékárnách.

Jaká je teda přírodní alternativa pro ochranu před sluníčkem?
Jojobový olej PŘIVÍTÁNÍ (20 ml) – SPF: 3-4, lze použít již od narození
Jojobový olej BIO (10 ml, 30 ml) – SPF: 3-4, lze použít od narození
Masážní olej KARITÉ (20 ml) – SPF: 3-4, lze použít od narození
Kalisto Baby krém (50 ml) – SPF: 3, pro děti od 6 měsíců
Kalisto Baby jojobové mléko (100 ml) – SPF: 3, pro děti od 8 měsíců
Kalisto – tělové mléko s OF (100 ml) – SPF: 4,5, pro děti od 3,5 roku
Balzám na rty (5 ml) – SPF: 7, pro děti od 8 měsíců

Co doporučuje Eoné pro regeneraci pokožky po pobytu na sluníčku?
Mandlový olej lisovaný za studena (50 – 500 ml) – lze použít už od narození, na celé tělo
Kterýkoli přípravek z řady Kalisto (viz. výše)
Masážní olej KARITÉ (viz. výše)

Navíc je dobré dbát na to, aby se pokožka zbytečně nevysoušela nejen díky rozpálenému slunci, ale i při používání různých „hygienických saponátů“ (mýdla, sprchové gely, šampony). Běžné přípravky totiž pokožku většinou výrazně odmašťují, čímž se kromě nečistot odstraňuje i její přirozený ochranný plášť. Pokožka je tak daleko méně přirozeně chráněna před vnějšími vlivy, včetně slunečního záření.
Pro šetrné sprchování a koupání jsou určeny přírodní mycí oleje:
Dětský koupelový olej DELFÍNEK (200 ml) – lze použít od narození
Koupelový olej neutrální (200 ml) – lze použít od narození
Sprchový olej neutrální (100 ml) – lze použít od narození
Mycí olej CITRUS NUOVO (200 ml) – pro děti od 21 měsíců
Koupelový olej IMUNA (200 ml) – lze použít od narození
Hydrofilní olej základní (500 ml)
Výše uvedené přírodní mycí oleje rozpustí bez problémů všechny nečistoty a přitom nesmyjí z pokožky její ochranný lipidový plášť. Sačí několik málo kapek rozetřít na mokrou pokožku, omýt tělo a opláchnout. V případě koupele stačí jedna lžička oleje do vany.
Neutrální oleje navíc umožňují vytvořit si vlastní mycí emulze – stačí do lžíce oleje přidat 1-5 kapek vonné silice dle vlastního výběru.

Podrobné informace o jednotlivých přípravcích najdete v obchůdku Eoné na Náměstíčku (stačí prokliknut jejich názvy v tomto článku).

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Dívala jsem se na ceny těchto výrobků, kupodivu nejsou nijak závratné, mám chuť něco i zkusit. Jen nemám odvahu na dvouleté dítko, které zhruba od 15h odpoledne nechám běhat nahaté na zahradě, namazat krém s ochr. faktorem 3 (když teď mám 20). A nejsou ty oleje moc mastné nebo jak se vsakují? Prosím o zkušenosti!

  • Ahoj vubec nemam zkusenosti s pridorni kosmetikou,ale cim vice jsme na techto strankach tim vice o tom premyslim,ze bych to mela urcite zkusit kdyz ne kvuli sobe tak kvuli malemu.Diky vam zacinam mit trosicku prehled ,ze existuje neco jineho nez jen chemie.U maleho zatim pouzivam(myslim kvalitni mleko,koupel)Sebamed a opalovaci krem od Altrmedu.Mela jsem jen astrid z drogerie,ale ten se mi moc nezdal,spatne se nanasel a celkeove se mi nelibil,necham ho uz jen pro sebe.Urcite diky tomuto clanku zkusime neco i z prirodnich zdroju:)

  • Na něco jsem zapomněla – Kalisto baby jojobové mléko je na rozdíl od běžných tělových mlék hodně tekuté. Je to dost nezvyklé, ale zvyknout si na to jde. A řekla bych, že je díky tomu nižší spotřeba – 100ml lahvička vydá zhruba jako 200ml běžného mléka….

  • Á, moje oblíbené téma :)).

    Přivítání jsem už vychvalovala, takže další prověřené a oblíbené jsou:
    Kalisto baby krém a Kalisto baby jojobové mléko (obojí používám pro děti i pro sebe), jojobový olej čistý, mandlový olej, Balzám na rty, Koupelový olej Delfínek a Mycí olej Citrus Nuovo (nyní máme Mycí olej citrusový – taky perfektní).
    Na to nejhorší sluníčko mažu děti ještě opalovacím krémem s faktorem 20 od Urtekramu. Ale i tak se mi zdá, že od té doby, co používáme přírodní kosmetiku (já o pár let déle, než mám děti), se daleko lépe „opalujeme“. Tedy – my se neopalujeme vůbec, ale kůže to sluníčko nějak lépe přijímá a ješně nikdy jsme se nespálili. Děti hodně chráním, držíme se ve stínu, ale i když byly namazané třeba jenom krémem s faktorem 4, tak nikdy nebyly ani červené….Podle mě ta přírodní kosmetika ochraňuje nějak lépe.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist