Zrádný nepřítel pneumokok

Rubrika: Onemocnění a léčba

962561_medicalsBakterie, která dokáže dětem i rodičům pěkně znepříjemnit život, a to nejen po dobu probíhané infekce, ale má za svůj následek někdy i těžká celoživotní postižení. Záněty středního ucha jsou pak tou nejlehčí formou. Bakterie, která byla objevena teprve „nedávno“, bakterie, která dokáže i zabít….

Pneumokokové infekce čítají několik druhů onemocnění, ale jejich společným jmenovatelem je bakterie Streptococcus pneumonie, pneumokok.

Pneumokok se představuje

O tom, že existují záněty středního ucha nebo často smrtelné zápaly plic, věděli naši předkové už odedávna. Ale teprve v roce 1881 byla objevena L. Pasteurem, a to ve slinách nemocného vzteklinou, její přejmenování na pneumokoka proběhlo v roce 1886. A teprve v minulém století, v roce 1974, byl zařazen kvůli svým vlastnostem do čeledi Streptokoků právě jako Streptococcus pneumonie.

Dá se najít i u zdravých osob na sliznici dýchacích cest, kdy může jít i o dočasnou součást běžné mikroflóry. V té chvíli se ale dotyčný může stát bacilonosičem bez jakýchkoliv příznaků.

Pokud zamíříme do laboratoře, dozvíme se, že se jedná o Grampozitivní bakterii, která při nedostatku protilátek odolává fagocytóze. Antigenní struktura se dělí podle sacharidového pouzdra, kdy se pneumokoky rozdělují na více jak osmdesát sérotypů.
Působí na ně velice rychle změny okolní teploty, z čehož vyplývá, že materiál určený ke kultivaci musí být co nejrychleji doručen do laboratoře, jinak může dojít ke zkreslení výsledků, i negativním.

Jsou označeny dvěma způsoby. Buď americkým, nebo dánským. V tom americkém se určují čísla podle toho, jak byly za sebou objeveny, v dánském pak podle příbuznosti sérotypů, rozdělení je pak do 40 skupin. Pokud se jedná o příbuzné typy, pak je navíc přidáno ještě písmeno, např. 19F.

I když je známo několik desítek sérotypů, klinicky nejvýznamnějšími je „pouhých“ 13. Alespoň prozatím. Jsou to ty, které způsobují více jak devadesát procent nákaz, hlavně invazivních.

Výskyt

Onemocněními způsobenými pneumokoky jsou nejvíce ohroženy děti do dvou let a pak osoby starší 65 let věku.
Tak například podle Světové zdravotnické organizace zemřelo v roce 2005 na pneumokokové nákazy ve světě asi 1 600 000 lidí, z toho přes milión byli děti do 5ti let věku. Většina pak pocházela z rozvojových zemí. V Evropě je rozdíl v nemocnosti malých dětí podle jednotlivých zemí různý. V naší republice ročně onemocní podle SZÚ (na respirační pneumokoková onemocnění) několik tisíc lidí (hlásí se pouze invazivní pneumokoková onemocnění).

Infekce pneumokokem se šíří kapénkovou formou, přenáší se vzduchem. Tedy jsou nejčastější výskytu v kolektivech, jako školky, školy, ubytovny, zařízení pro seniory, ale i třeba věznice.
Pokud se vyskytne infekce u novorozenců, pak často bývá přenesena cervikovaginálním sekretem, kdy dojde k aspiraci pneumokoků.

Co pneumokok dokáže

Pneumokokům se velice dobře daří tam, kde je organismus, resp. sliznice, již oslabena předchozím působením virů. Způsobují především sinusitidy (zánět vedlejších dutin nosních), hnisavé rinitidy (rýma jako zánět nosní sliznice), dále otitidy (zánět ucha), bronchitidy (zánět průdušek) či pneumonie (zánět, zápal plic). Kromě toho stojí za vznikem konjunktivitid (zánět spojivek), sepsí (těžká infekce provázená systémovými projevy), ale i endokarditid (zánět nitroblány srdeční) apod.

Nejčastěji se setkáváme, a to hlavně u malých dětí, se zánětem středního ucha. Uvádí se, že až 80% osob má s tímto zánětem vlastní zkušenosti alespoň jednou za život. Častěji pak onemocní chlapci než dívky. Tomuto onemocnění se budeme věnovat v samostatném článku, proto se zde o něm blíže nezmiňuji.

Akutní zánět obličejových dutin je dalším onemocněním způsobeným pneumokokem. Mění se ale „působnost“ bakterie, kdy více napadá dospělé než děti. Pokud jím onemocníme, budeme přepadlí, velice silně unavení a především nás bude skutečně silně bolet okolí zduřelé postižené krajiny, citlivé i na slabší poklep. Je na místě důkladné přeléčení pomocí antibiotik, které většinou pomůže. Při nedostatečné léčbě či jejím oddalování může dojít ke komplikacím, jako například přechod této infekce na mozkové pleny apod.

Nejzávažnější formou je pak bakteriální pneumonie, se kterou se setkáváme opět nejčastěji u malých dětí a starších lidí. Jen v naší republice ročně onemocní až 150 tisíc osob. Ani úmrtnost není nejnižší. Uvádí se až okolo dvou tisíc ročně.
U postiženého člověka se objeví horečka, třesavka, je zvýšená únava a dýchavičnost spolu s bolestí v místě zánětu na hrudi. Je nutné nasazení antibiotik.

Další závažnou formou jsou meningitidy, záněty mozkových blan. Rozdělujeme je na primární, které postihují hlavně kojence a malé děti, sekundární se pak usídlí hlavně v dospělém organismu. Pneumokoková meningitida je vždy stavem ohrožující život, úmrtnost je vysoká – až 30%. Tomuto onemocnění velice často předchází pneumokoková otitida, pak se jedná o sekundární onemocnění.
Onemocnění začíná vysokou horečkou, ke které se přidávají nesnesitelné bolesti hlavy, zvracení, může dojít až k bezvědomí. U kojenců je propadlá fontanela, děti častěji zvrací, mají křeče.
Nemoc probíhá vcelku dramaticky a rychle tak může ohrozit život.
Je nutné provést lumbální punkci pro potvrzení infekce a dále pak léčba antibiotiky.
Podle SZÚ se v ČR vyskytne ročně asi kolem 50 – 60 případů pneumokokové meningitidy, 10% z nich je pak přibližně smrtelných.

Očkování jako forma prevence

V současné době je možnost prevence onemocnění pneumokokem pomocí podání očkovací látky.

První očkovací látka byla zhotovena v USA v roce 1947, jednalo se o tetravakcínu, v roce 1977 nastoupila 14valentní vakcína, od osmdesátých let je pak připravena 23valentní vakcína. Její součástí je 90% sérotypů pneumokoků, které způsobují ty nejzávažnější, invazivní nákazy.
Využívá se hlavně u starších osob, nebo rizikových skupin obyvatel. Nechrání proti zánětům středním ucha či zánětům obličejových dutin.
Zároveň jí nelze aplikovat dětem do dvou let, protože jejich organismus není schopen vytvořit protilátky proti polysacharidovým antigenům.

Pro děti je určená vakcína Prevenar, která se dá použít u této věkové kategorie od dvou měsíců. Částečně působí i na záněty středního ucha. Jedná se o sedmivalentní vakcínu určenou pro děti do 5ti let věku.
Další je pak desetivalentní Synflorix určený opět pro děti do dvou let. Ta již působí i v oblasti prevence zánětů středního ucha.
Kromě těchto dvou se připravuje na registraci další, 13tivalentní vakcína, určená rovněž pro děti.

Tak, pneumokoka jako takového jsme si představili. V příštím článku se budeme věnovat jednomu z nejčastějších dětských onemocnění – zánětu středního ucha.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • Petra Vymětalová

  Pro anonymní – autorka čerpala z odborné literatury stejně jako obvykle a stejně jako autoři článků na jiných webech nebo v časopisech 😉

 • Anonymní

  Nikde není psáno, odkud autorka čerpala tyto informace, nebo, že by to byly její vlastní zkušenosti? Na to se mi zdá článek příliš odborný. Děkuji

 • tak naše malá je taky očokovaná Prevenarem..před vánocema dostala vysoké teploty,rýmu a dusivý kašel..udělali jí výtěr z krku i nosánku a v nose měla Pneumokoka..nezabíral paralen,nurofen,naopak teploty stále stoupaly až ke 41..dostala pak antibiotika + nějaké kapičky s antibiotikama do nosánku,který zabraly až po 4 dnech..takže téměř týden ve vysokých teplotách,v noci jsme musely koupat nožičky v horký vodě,aby se spouštěla co nejvíc rýma a nosánek se čistil..byly to děsný dny i noci..v tu chvíli jsem ale byla šťastná,že jsme očkovaný,při představě,že by to mohlo jinak dopadnout hůř,mi bylo hrozně..

 • my máme starší naočkovanou prevenarem.nám tedy zabral,holka měla zánet uší co měsíc a ted uz 3 roky nic.i celkově je méně nemocná.krom té spály kterou ted má.
  naštěstí jsme to stihli ještě když ji bylo 5 let.u malé to nestihnu,težko budu mit behem 2 let zbytečných 2000.(starší platila babička)

 • v-hoffmannova

  Piškotka: je opravdu smutné, že vám žádný výtěr z nosánku nedělali. U našeho doktora s tím nebyl apsolutně žádný problém. Hned nás poslal na ušní a paní doktorka hned udělal výtěr a poslala to okamžitě do laboratoře.

  Přesněji tam malá měla ty bakterie 2. Na jednu jsme dostali framikoinové kapky, kdy jsem kapala kapku do každé nosní dírky a pak hned pokládala maličké hlavu na stranu. Tak musela zůstat pět minut, aby to do ouška steklo. A na druhou dostala silná antibiotika. Nevím název, ale dávala jsem jí 2,5 ml 3x denně. Bylo to teda hrozný. Třeba 5x denně pak zvracela. Ale když jsem volala jak ušní, tak pak u našeho doktora v ordinaci, pořád opakovali, že to musí brát, musí. Takže to muselo být asi něco horšího. Alespoň, že to dopadlo takhle.

 • A ještě dodám, že i přes naočkování Prevenarem (který chrání proti 7 kmenům) nám žádný výtěr pro zjištění bakterie nedělali, prý to z ucha ani nejde,bakterií je tam hodně a pravý původce se špatně hledá, takže tak… Ani z nosíčku, z krku výtěr nedělali… Smutné… a můžu se dožadovat jak chci.

 • Hezký článek, moc ráda si počkám na pokračování – o zánětech středouší, i když pravda tuším (po obrovských zkušenostech s touto nemocí), že už mě nic moc nepřekvapí. Očkovaní jsme byli Prevenarem (nanic), mandle nosní vytržená (nanic), pomohly až ventilační trubičky. Přesto jsme zrovinka dosti nachlazení… ale důležité je, že ve školce už malá vydrží i 4 týdny vkuse, což doteď nikdy nebylo, takže obrovský úspěch. Je zvláštní, proč některé dětičky na to trpí a jiné ne… to se stejně nedozvím :o)

 • v-hoffmannova

  Ano, u naší malé. Nevím přesně ten typ. Nejsem lékařka. Ale naše ušní říkala, že je to typ, který je jak v Prevenaru tak v Sinflorixu. Ale hlavně, že je očkovaná. Je jasný, že to neobsáhne všechno a navíc to může i mutovat. Jako chřipka. A taky se lidi nechávají přoti chřipce očkovat. A znám takových hodně. Ještě, že už takové vakcíny jsou. Když si vzpomenu, jak trpěla moje sestra… Sice není riziko zcela eliminováno, ale alespoň sníženo. A to nám stačí.

 • Už jsem se ptala v Poradně, ale zapadlo to, tak ještě jednou:

  Protože je pneumokoků přes 90 druhů a Prevenar jich obsahuje 7 (které se vyskytují nejčastěji v USA), našel se u vašich dětí někdy ve stěrech pneumokok, proti kterému se očkuje?

 • Za mě jen maličkost, zdroj http://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/Synflorix%20Souhrn%20SPC.pdf :

  „Stejně jako jiné vakcíny, Synflorix nemusí chránit všechny očkované jedince proti invazivnímu
  pneumokokovému onemocnění nebo otitis media způsobenými serotypy obsaženými v této vakcíně.
  Předpokládá se, že ochrana proti otitis media způsobené pneumokokovými serotypy obsaženými v této
  vakcíně by mohla být podstatně nižší než ochrana proti invazivním onemocněním. Navíc se
  předpokládá, že celková ochrana proti otitis media by mohla být omezena tím, že mezi původce otitis
  media patří kromě serotypů Streptococcus pneumonie obsažených ve vakcíně i další mikroorganismy
  (viz bod 5.1).“

 • v-hoffmannova

  Naše malá je očkovaná Sinflorixem právě kvůli rodinné anamnéze ohledně zánetu středního ucha. Já i moje sestra jsme na záněty středního ucha velmi trpěly. Takže u nás to bylo opravdu na místě. Navíc když měla v necelých dvouch měsících zánět spojivky v očičku, tak jí ve výtěru z nosánku pneumokoka našli. Naštěstí. Dostala tenhdy antibiotika a chudinka po nich hodně zvracela. Ale hlavně, že to našli. Takhle malinké miminko by mělo asi opravdu ošklivý zánět. Pokud to byl ten, co způsobuje zánět středního ucha… Kdyby to byl ten jiný, tak nechci ani domýšlet. Takže jsme od ušařky dostaly doporučení, aby byla očkovaná co nejdříve a přávě Sinflorixem. A jsem ráda, že očkovaní jsme. Už nás čeká jenom jedna vakcína a budeme chránění. Sice vím, že ne proti všem typům, ale lepší něco než nic.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist