Zrádná laryngitida

Rubrika: Onemocnění a léčba

71003_intravenous_perfusionLaryngitida je onemocnění, které se vyskytuje hlavně u malých dětí a může znamenat velmi vážné nebezpečí ve smyslu ohrožení života dítěte…

Je to onemocnění velmi často vyvolané viry a charakterizované jako zánět hrtanu s postižením hlasu a s dýchacími obtížemi. Velmi často se vyskytuje u malých dětí, často u kojenců a batolat. Pokud se tento zánět vyskytne u takto malých dětí a hrozí závažnější průběh, pak je také často indikována hospitalizace dítěte v nemocnici.
V základě rozlišujeme laryngitidu subglotickou a supraglotickou (epiglotitidu). Subglotická forma je častější a vyskytuje se právě hlavně v dětském věku.
Laryngitida je zánětlivé onemocnění, které postihuje část dýchací trubice – hrtan, který následkem vzniklé infekce zduří a oteče. Pro příklad – průměr hrtanu je u kojence asi 1cm. Dochází k překrvení a ztluštění hlasivek a překrvení sliznice hrtanu. Tělo se brání kašlem, který je pro laryngitidy typický – štěkavý kašel.
Akutní laryngitida je způsobena viry, ale může vzniknout i druhotně jako bakteriální superinfekce. Vliv na vznik tu má i chlad, alergie nebo inhalace chemických látek. Projeví se štěkavým kašlem, ztíženým dýcháním, neklidem, apatií, tlumeným projevem hlasu, bolestmi v krku. Příznaky se rozvíjí velmi rychle. Léčení spočívá v podávání dostatku tekutin, hlasovém klidu, aplikaci inhalací, při teplotě podáváme léky proti teplotě – antipyretika. Pokud se jedná o bakteriální zánět, pak jsou na místě antibiotika.
Subglotická laryngitida je virové onemocnění, které se vyskytuje sezonně (hlavně na jaře a na podzim). Vyskytuje se hlavně u dětí v období od 3 měsíců do 3 let. Projeví se ze začátku rýmou a kašlem, který je typický v noci. Dítě zpočátku vykašlává, později se kašel mění na suchý, dráždivý. Dítě má chraptivý hlas, je neklidné, bledé, těžko se mu dýchá. Dítě má záchvaty dusivého štěkavého kašle. Následkem ztíženého dýchání se zvyšuje srdeční akce a dítě může začít promodrávat. Horečka je vysoká 38-39°C. Polykání je bez obtíží. Důležitý je okamžitý transport dítěte k lékaři a zajistit mu přísun chladného vzduchu, např. pochováním v náruči u otevřeného okna.
Supraglotická laryngitida neboli epiglotitida je onemocnění vyvolané bakteriemi, nejčastěji jí způsobuje Haemophillus influenzae typu B. Vyskytuje se hlavně u dětí ve věku 3-6 let. Tato forma je méně častá a nemá vztah k určitému období jako forma předchozí. Rovněž začátek je kdykoliv během dne, jak v noci, tak ve dne. Mezi typické příznaky patří bolest v krku a bolestivé polykání, dítě nepolyká sliny, které mu volně vytékají z pusy. Dušnost nemá záchvatovitý charakter jako u předchozí formy.
Hleny se dítěti hromadí v krku, je možné slyšet tzv. „bublavý„ výdech. Dítě je schvácené, má vysokou horečkou, až 39°C. Pro bolest při kašli dítě jen pokašlává, neustále. Dítě trpí dechovou tísní, brzy se mohou projevit příznaky nedostatečného okysličení tkání, dítě zmodrá kolem nosu a úst. Vzhledem k velké progresi příznaků je zde velké nebezpečí úmrtí. Zde je na místě, stejně jako u předchozí formy, nic neodkládat a co nejdříve odjet s dítětem do nemocnice. Důležitou zásadou u epiglotitidy je nechat dítě vsedě, nepokládat ho na postel, nepodávat mu nic k jídlu ani k pití a už vůbec ne žádné léky.

Co dělat – základní pokyny

Pokud se vyskytnou typické příznaky, je potřeba navštívit lékaře – pediatra. Výslovně je nutná návštěva lékaře v případě kojenců a batolat.
Jakmile se jedná o typický záchvat akutní laryngitidy (dítě velmi namáhavě dýchá, může se dusit, velmi silně kašle), je vhodné s ním jít na čerstvý vzduch. Pokud bydlíte v domku, běžte s ním ven, pokud bydlíte v bytě, pak stačí otevřít dokořán okno nebo vyjít s dítětem ven. Vždy přes dítě přehoďte deku, zvláště v chladnějších měsících. Důležitá je také psychická stránka, takže se snažte dítě zklidnit, aby neplakalo a tím si neztěžovalo již tak namáhavé dýchání. Rovněž by rodiče neměli váhat se zavoláním rychlé lékařské pomoci, zvláště u těžkých záchvatů.
Pokud se nejedná o záchvatový stav, pak je nutné dítě uložit spíše do chladnější místnosti a zvlhčovat mu vzduch v místnosti. Je třeba dítě sledovat, všímat si charakteru kašle, namáhavosti dýchání apod. Aby se dítěti lépe dýchalo, je vhodné mu zvýšit polohu v postýlce do polosedu. I přesto by ale měl být tento stav v každém případě konzultován s dětským lékařem.
Je vhodné zdůraznit, že laryngitida nemusí vždy probíhat pod obrazem typických záchvatů, naopak může probíhat jen jako těžší nachlazení. I přesto je nutné navštívit lékaře, neboť se jedná ve většině případů o velmi malé děti.
Obecně platí, že pokud je nutné dopravit dítě se záchvatem laryngitidy k lékaři, je vhodnější zavolat rychlou záchrannou pomoc, neboť dítěti se může přitížit během pár minut.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (46 vyjádření)

  • Anonymní

    dobrý den, dnes jsem byla se synem 2 roky u lékaře kde nám řekl že je to klasická laryngitida…..čípky nám žádné nenapsal,ale léky Dithiaden máte někdo zkušenosti?pomáhá to???

  • cucoretka

    Syn jí dostal,když mu bylo 6 měsíců.Doma byl v klidu nic jsem na něm nepozorovala.Když ho však doktorka vyšetřovala hrozně brečel a při nádechu se dusil.Jeli jsme okamžitě do nemocnice,kde nás hospitalizovali.Při dalších dětech už jsem veděla která byje a měla jsem doma pro tyto přépady čípky,které mi ta samá doktorka předepsala,abych byla pžíště na něco takového připravená.Bydleli jsme totiž na samotě uprostřed lesa a tak věděla,že není snadné se hned dostat k lékaři.

  • janica252
    janica252

    tak to já to zažila naštěstí jen jednou, nevěděla jsem, o co jde, tak jsme jeli na pohotovost, protože byl víkend a čekat k doktorce… kdybysme jí zavolali hned, tak by nám čípek napsala, teď už to vím, ale tehdy mě to nenapadlo… No a z pohotovosti nás v dětské rovnou nechali, ale byla jsem ráda, že mi dovolili tam zůstat, i když pro mě neměli místo a sehnali mi na spaní pohodlné křeslo… od té doby mám čípky v ledničce, doktorka nám je pro jistotu napsala, tak mě napadá, že bych mohla zkontrolovat, jestli neprojdou 🙂

  • knizkova8

    No když ji má Verunka jsou to probděné noci. Naštěstí nám naše lékařka napíše Rectodelt do zásoby. Když se začne dusit tak buď ven nebo hlavu do mrazáku a pak čípek,RZtu jsme nevolali naštěstí ani jednou. Samozřejmě lékařce volám a jedeme k ní na vyšetření a pro atb

  • Anonymní

    zajimalo by me,ktera z laringitid je prenosna.

  • Anonymní

    Mám Laryngitidu a je mi 52 let

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist