Vlasy

Rubrika: Onemocnění a léčba

1211387_red_hair_textureVlasy jsou naší krásnou ozdobou, ale bohužel dovedou i pěkně pozlobit. Vypadávají, třepí se konečky, jsou matné a suché? Nebo máte lupy či problémy s vlasovou pokožkou? Zlobí Vás něčím takovým Vaše vlasy, tak vzhůru s bylinkami do boje!

Hygiena

Nejdříve velice stručně o mytí vlasů, což je základ pro jejich další uzdravování či rozmazlování. Volbu šamponu přizpůsobte typu vlasů: nejlepší by byl co nejvíce přírodní, bez chemikálií. Vlas je sice díky keratinu dost odolný proti působení chemických látek, ale každá ochrana může být narušena a to se stane příčinou potíží. Proto je níže uveden recept na domácí vlasový bylinkový šampon, který je vhodné smíchat se šamponem průmyslově vyrobeným. Domácí šampon dodá vlasům ochranu a zdraví a ten druhý nám zajistí jejich hygienu, která je velice důležitá zejména při problémech s vlasovou pokožkou. Před samotným mytím si vlasy pročešte – vlasy se rozdělí a uvolní se nečistota. Propláchněte teplou vodou, naneste šampon od konečků až ke kořínkům, aby se vlas očistil od prachu a kosmetických přípravků po celé délce. Mytí vlasové pokožky provádíme jemnými krouživými pohyby konečky prstů, prokrví se pokožka a tím podpoří růst vlasů. Pak vlasy oplachujte teplou vodou, až dokud oplachující voda nepoteče čistá.
Pak máte promasírovanou uvolněnou pokožku a krásně čisté vlasy připravené na ozdravující či regenerační kůry.

Nemoci

Asi nejzávažnějším a také nejnepříjemnějším je padání vlasů. Padání vlasů na rozdíl od nemoci vlasové pokožky je interní nemocí těla nebo nějakou nemoc doprovází. Může se jednat např. o hormonální potíže, stres či nedostatek vitamínů a minerálů. Proto je nutné zvýšit jejich příjem, a to zejména :

  • vitamínu A, který zvyšuje obnovu a růst buněk, vyskytuje se v másle, plnotučném mléku, rybím tuku, žloutku, mrkvi, špenátu, atd.,
  • vitamínu B5 (kyselina pantothenová), který působí na metabolismus buněk, zpřístupňuje tedy tělu energii, je obsažen v obilninách, vnitřnostech, luštěninách, vejci, zelenině, atd.,
  • vitamínu H, ten je důležitý pro zdravou kůži a vlasy, obsahují jej hovězí játra, žloutek, špenát, jahody, zelenina, ale i čokoláda, kvasnice, zejména pivovarnické, atd.,
  • zinku, posiluje imunitu a podporuje léčivé procesy v těle, je obsažen v masu, celozrnném pečivu, vejcích, mléku apod., mimo blahodárného vlivu na Vaše vlasy, doporučuji hlídat jeho přísun i u Vašeho partnera, je nezbytný pro fungování mužských pohlavních orgánů,
  • železa, je nezbytné pro vznik červených krvinek, které rozvádějí po těle kyslík, aktivuje tvorbu protilátek, je obsažen v mase, játrech, kapustě, pórku, červené řepě, černém rybízu a vlasové královně kopřivě,
  • selenu, působí jako antioxidant, odstraňuje jedy z těla, je obsažen v klíčcích, ořechách, celozrnném pečivu, zelenině, atd.,
  • vápník, zvyšuje odolnost na podráždění kůže, je obsažen v mléku, mléčných výrobcích, brokolicici, ořechách atd.,
  • mědi, je nutná pro tvorbu pigmentu a vlasů, podílí se na buněčném dýchání a vstřebávání železa, je součástí potravinových barviv, její předávkování je nebezpečné,
  • lecitinu svým obsahem vitamínu B a minerálů udržuje zdravé vlasy, brání jejich vypadávání a zamezuje tvorbě lupů, nejvíce se nachází v rostlinných olejích lisovaných za studena, v soji, melase a ořechách.

Padání vlasů také trápí většinu maminek po porodu. Způsobují to hormony a většinou se to po několika dnech samo upraví.
Neméně nepříjemnou a neestetickou záležitostí, která nás dovede potrápit je problém s vlasovou pokožkou. Nejčastější jsou asi lupy. Za jejich vznik je odpovědná tuková žláza, produkující buď příliš mnoho mazu nebo naopak jeho nedostatek.Činnost mazové žlázy je dána geneticky. Nadměrná produkce se projevuje mastnými vlasy a žlutými lupy, nedostatek mazu je způsoben odlupováním vlasové pokožky, tedy šupinkami kůže. Tvorbu lupů můžeme ovlivnit správnou hygienou a bylinkovými zábaly. Dále to může být ekzém, popraskaná zanícená kůže, různé vyrážky, atd. Kůže je ovlivněná trávením a funkcí ledvin, které pokud nezvládají vylučovat z těla odpady, toxické látky přijaté v potravě, začnou se tyto vylučovat i kůží. Základem je tedy příjem min 2l tekutin denně a zdravá strava bohatá na vitamíny.

Bylinky

Bylinky blahodárně působící na vlasy a vlasovou pokožku. Lze je používat jak samostatně tak ve směsích. Na vlasové kůry se používají bylinkové odvary nebo oleje. Aplikují se buď jako oplachy vlasů od kořínků ke konečků s masáží do vlasové pokožky nebo formou zábalů, kdy vlasy zabalíme do igelitu a ručníku, aby se zajistilo jejich prohřátí (zapaření).

  1. Kopřiva
    Má protizánětlivé a dezodorační účinky, působí příznivě při hojení ran, urychluje hojení pokožky. Oplachy a zábaly se aplikují při padání vlasů, podpoře růstu a požadovaném zlepšení jejich kvality. Je vhodné ji používat i preventivně, proti výskytu těchto problémů a navíc dodává vlasům zdravý vzhled a lesk.
    Místo odvaru lze použít kopřivovou tinkturu, kterou si můžeme doma zhotovit. 1 díl kopřivy naložíme do 3 dílů alkoholu, necháme 14 dní luhovat na světle, pak 3 polévkové lžíce tinktury dáme do 0,25 l vody. Vtíráme jemně do vlasové pokožky.
  2. Komonice
    Má protizánětlivé účinky, tiší, změkčuje a urychluje hojení nemocné pokožky. Působí proti padání vlasů, zlepšuje jejich kvalitu a dodává lesk.
  3. Lopuch
    Působí protizánětlivě. Podporuje růst vlasů a napomáhá odstraňovat lupy. Odvar z kořene lopuchu masírovaný několikrát týdně do vlasové pokožky podporuje růst vlasů.
  4. Lichořešnice
    Je to přírodní antibiotikum. Působí proti vypadávání vlasů, podporuje jejich růst a pomáhá zbavovat je lupů. Odvar připravíme z hrsti listů a květů lichořešnice, které dáme do 0,5 l studené vody, zavaříme a necháme 15 minut mírně vařit. Pak zchladíme a jemně přecedíme. Vtíráme do vlasové pokožky.
  5. Přeslička
    Má protizánětlivé účinky, hojí vyrážky i hnisavou kůži. Odstraňuje lupy. Při nich si vlasy denně umývají v přesličkovém odvaru a pak se pokožka hlavy masíruje olivovým olejem. Lupy rychle zmizí. Při svrbících vyrážkách, hnisavé a strupovité vlasové pokožce se vlasy omývají a dělají se zábaly z přesličkového odvaru.
  6. Tužebník
    Má protizánětlivé účinky. Působí proti padání vlasů.
  7. Svízel
    Rychle léčí kožní choroby, rány, vředy, uhrovitost kůže. Využívá se zejména pro zdraví vlasové pokožky.
  8. Heřmánek
    Působí protizánětlivě. Posiluje vlasovou pokožku. Zároveň však vysušuje kůži i vlasy, které se mohou začít lámat.
  9. Mydlice

    Působí antimykoticky, antibakteriálně, urychluje hojení kožních onemocnění a kůži čistí. Regeneruje vlasy. Odvar se připraví z 1 až 2 polévkových lžic a 1 l vody, 15 minut se luhovat a proplachovat vlasy.

Výborným pomocníkem při problémech s vlasy a vlasovou pokožkou je masáž. Masáží se zlepší prokrvení pokožky, které přinese výživu do vlasových kořínků. Masáž prováděná při aplikaci bylinkového odvaru či oleje zvýší hojící či regenerační účinek této kůry. Masáž vlasové pokožky začněte od čela, pokračujte krouživými pohyby konečky prstů směrem do stran až k zátylku. Potom přiložte palce ke spánkům a ostatními prsty pokračujte krouživými pohyby od stran do středu. Pokud chcete použít masážní olej zvolte buď z výše uvedených bylinek nebo olej levandulový, který pomáhá regenerovat pokožku či pupalkový, který má pozitivní účinky na padání vlasů také při vnitřním užití.

Bylinkové recepty

    Proti vypadávání vlasů :

  1. 1 polévková lžíce kopřivy a komonice, 1/2 l vody, směs spařit, luhovat 15 min, kůru je možné aplikovat 1x za týden .
  2. 1 polévkovou lžíci kopřivy a kořenu lopuchu, vařit celou směs v 1l vody 5 min, vyluhovat do vlažná a přecedit, vlasy splachovat, vmasírovat do pokožky, aplikovat max. 1x týdně, působí též na zhoustnutí vlasů.
  3. tinktura – 1 litr režné, 1 hrst listů kopřiv, list aloe 2×2 cm (tzn. rozříznout list napůl; aloe týden před odběrem listu nezalévat). 14 dní nechat louhovat. Vtírat do hlavy 3x týdně, týden vynechat, provádět po dobu 6-ti týdnů.
    Na problémy vlasové pokožky :

  1. proti lupům pomáhá zábal z vaječného bílku
  2. proti lupům – odvar z 1 dílu komonice, 1 dílu kopřivy, 1 dílu lopuchu, po umytí promasírovat vlasy vaječným bílkem, nechat uschnout, zabalit a působit do rána, ráno umýt odvarem z bylinek.
  3. alergii pokožky uklidní mateřídouška, která ničí bakterie, zevně prokrvuje pokožku a navíc krásně voní.
  4. zanícenou vlasovou pokožku potírejte odvarem nebo olejem ze šalvěje, která má silné protizánětlivé účinky, stejně tak lze použít i výše jmenované bylinky.
  5. proti lupům a na zpevnění vlasů, 1 polévkovou lžíci olivového oleje smíchat 1 žloutkem a šťávou z 1/2 citrónu, vmasírovat do vlasů od kořínků ke konečkům, nechat působit 40 – 60 minut a spláchnout.
  6. proti lupům, vetřít do vlasů šťávu z 6 citronů, vlasy spláchnout studenou vodou.
  7. na odmaštění vlasů, 1 šálek jablečného octa smíchat se 1 šálkem vody a nanes na suché vlasy, nechat působit cca 20 min.
  8. na odmaštění vlasů a proti tvorbě lupů nanést na vlasy bílek ušlehaný s citrónovou šťávou.
    Pro silné a zdravé vlasy :

  1. pro silné a zdravé vlasy nanést zábal z vaječného žloutku nebo zábal z vaječného žloutku, oleje a trochy medu, nechat působit cca 20 min a opláchnout nebo udělat zábal u třetinky piva spolu s vajíčkem, nechat působit cca 30 min a opláchnout.
  2. odvar z řebříčku vlasy posiluje a podporuje jejich růst.
  3. pro lesk a sílu nanést na vlasy šálek zvětralého piva a 3 šálky vody, nechat působit cca 20 min a spláchnout.
  4. na jemné a oslabené vlasy nanést rozmačkané kiwi s citronem, udělat zábal, nechat působit cca 2 hodiny a spláchnout.
  5. na vysušené a matné vlasy nanést zábal z 1 lžíce tvarohu zředěného s vodou, nechat působit cca 15 min a spláchnout.
  6. pro lesklé vlasy rozpustit 1 lžičku medu v 1/2 litru vody, po spláchnutí kůry je možné vlasy opláchnout březovým či šalvějovým odvarem.
  7. pro hebkost vlasů nanést na ně bílý jogurt, který také vlasy čistí a zjemňuje. Nedoporučuji pro jemné vlasy.
  8. proti roztřepeným konečkům nanést zábal z olivového, mandlového nebo avokádového oleje či směsí z olivového oleje a trochy medu, nechat působit cca 30 min, opláchnout.
  9. pro voňavé vlasy po celý den rozetřít v dlaních trochu esenciálního oleje s vodou a vetřít do vlasů.

Domácí bylinkový mýdlový šampón
Vyberte si z výše uvedených ty bylinky, které Vaše vlasy potřebují. Udělejte z nich směs. Na 8 lžic této směsi dejte lžíci suché šalvěje nebo máty peprné, 2 lžíce suché rozmarýny či mydlice a 0,5l destilované vody. Udělejte odvar, vyluhujte a přeceďte. Pak smíchejte s 60 g nastrouhaného marseillského mýdla (vyrábí se z olivového oleje) a zahřívejte, dokud se mýdlo nerozpustí. Do 2 lžic vodky vmíchejte 3 kapky esenciálního oleje z máty nebo eukalyptu. Tuto směs přidejte do mýdlového roztoku. Před použitím nechejte 4 dny stát. Při mytí můžete přidat trochu průmyslově vyráběného šamponu.

Domácí bylinkové vlasové tonikum
Vyberte si z výše uvedených ty bylinky, které Vaše vlasy potřebují. Udělejte z nich směs. Na 2 lžíce této směsi dejte 1 lžičku chemicky čistého boraxu (sůl s protizánětlivými účinky) a 3 lžíce sušených listů mydlice lékařské. Vše se zalejte 450 ml vařící vody, zamíchejte, přikryjte, nechejte 1-2 dny odstát. Vlasy pravidelně omývejte tímto tonikem.

Domácí vlasové tužidlo
Používaly je naše babičky. Po omytí opláchnout vlasy pivem. Můžeme do něj přidat trošku octu či citrónové šťávy.

Domácí vlasový bylinkový olej
6 lžic listů máty peprné 6 lžic řebříčku 300 ml sójového nebo slunečnicového oleje
Směs zahřívat 30 minut ve vodní lázni, slít do nádoby se širokým hrdlem a postavit na týden na teplé místo. Denně promíchávat. Pak přelít do uzavíratelné láhve. Olej vtírat do vlhkých vlasů a nechat působit 30 minut, potom dvakrát důkladně umýt šampónem. Stejným způsobem si můžete připravit olej z jakékoliv jiné bylinky, kterou myslíte, že Vaše vlasy potřebují.

Pokud máte dotazy k tomuto článku nebo mi chcete sdělit vlastní zkušenosti s tímto problémem určitě to udělejte, ráda Vám odpovím či na toto téma „pokecám“.
Věřím, že Vám moje rady alespoň trošku pomohly.

Napsal/a: Silvie

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (22 vyjádření)

  • Anonymní

    ahoj chci se zeptat recept na vl.vodu,tonikum nebo šampon z konopí nemate?

  • Terezko..,dobrý je vápník-hořčík-zinek…to jsou vůbec dobré minerály pro každou ženu..mě po nich přestaly vlasy padat do týdne…jinak si zajdi na kožní a doktorka Ti jistě poradí,jsou i vodičky na předpis na prokrvení hlavy co pomáhají růstu nových vlasů… K

  • Anonymní

    ahojky mohla bych se zeptat juak mam pecovat pro strasne oslabene vlasy????je to hruza hrozne mi padaj oradte mi prosííííím někdo ale do skoly musim nosit culik tak co mama udelat odpovědi piste na e-mail tereza.war@atlas.cz

  • Milá Hančo !
    Váš dotaz jsem přesunula do bylinkové poradny, podávejte se tam.
    Omlouvám se za pozdní odpověď způsobenou zdravotními problémy v rodině.

  • Chtěla bych se na vás obratit s jedním problémem je mi 19let a asi 3roky mi padají vlasy.Podle doktoru jsem zdravá.Muzete mi poradit?Děkuji!

  • Martyčka

    Tak zase nic, budu se s tím muset smířit..:-(

  • Milá Martyčko, moc mě to mrzí, ale žádná taková bylinka neexistuje. Kudrnaté vlasy jsou suché, křehčí a mají větší sklon se dvojit a lámat, což způsobuje nedostatečné množství kožního tuku, který dodává vlasům vlhkost, u silně kudrnatých vlasů se kožní tuk hůře dostává po vlase dolů. Péče je tedy náročnější, doporučuji Vám provádět častěji bylinkové regenerační kůry s přídavkem kvalitního oleje a vlasové olejové masáže.
    Kudrnaté vlasy lze narovnat buď žehličkou na vlasy nebo chemickou cestou. Obě metody ničí vlasy a nedoporučuji je. Jedním z nejjednodušších způsobů tvarování velmi kudrnatých vlasů je ostříhat je hodně nakrátko, pak stačí vlasy umýt, ošetřit kondicionérem a účes dokončit pomocí vosku (nikoliv gelem). Foukat se doporučuje difuzérem, kde nejsou vlasy tvarovány tlakem, který je cuchá. Hezký den Silvie.

  • Martyčka

    Milá Silvo, neexistuje nějaká zázračná bylinka na příšerně se kroutící vlasy? Nemám hezké lokýnky, ale po uschnutí a rozčesání chemlon. Díky za radu.

  • Ahojky Claire.
    Myslím, že Tvoje padání vlasů ještě souvisí s hormonálními změnami po porodu. Mě začaly takto padat vlasy asi 5 měsíců po porodu. Pokud je padání vlasů způsobeno tímto problémem, mělo by se samo upravit. Mě se tak stalo asi po měsíci. Možné také je, že pokud kojíš a nemáš vhodnou stravu s dostatkem vitamínů a minerálů, jejich nedostatek se projevuje tímto způsobem. Proto Ti v každém případě doporučuji zvýšit jejich příjem vhodnou stravou. O které vitamíny a potraviny se jedná, je uvedeno v článku. Pokud chceš můžeš si v lékárně koupit vitamínový doplněk určený přímo na padání vlasů, tuším se jmenuje Hair, jsou s ním dobré zkušenosti. Pokud by Ti ani po nich vlasy nepřestaly padat, navštiv lékaře, jestli se nejedná o nějakou jinou poruchu (např. zvýšený cholesterol).
    Prováděj masáž vlasové pokožky, oplachy i zábaly. Recepty jsou v článku uvedeny. Určitě aplikuj recept s kopřivou, můžeš si z ní udělat i čaj, také zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Výborná je i Lichořeřišnice, extrakt přímo na vlasy se dá koupit v lékárně. Recepty na padání vlasů jsou také v článku uvedeny. Kvalitu vlasů i pokožky podpoř některým ze zábalů uvedených v receptech pod názvem „Pro silné a zdravé vlasy“, doporučuji vaječný žloutek a olivový olej. Vynechej veškerou chemii (lak, tužidlo, gel). Na mytí vlasů si zkus vyrobit podle receptu vlastní šampon, nebo navštiv prodejnu zdravé výživy nebo bylinkářství, takové výrobky tam mají.
    Držím palce, ať se padání vlasů brzy upraví. Moc dobře si vzpomínám na sebe. Silvie

  • Claire

    Ahoj Silvie, díky za článek, je fakt dobrý(vzkazuju i Láďovi) a prosím o malou radu. Celý život nosím dlouhé vlasy, měla jsem jich dost a byli celkem v pořádku. Nejkrásnější byly samozřejmě, když jsem čekala Kačenku a pak to taky šlo. Ale teď po sedmi měsících po porodu mi začaly vlasy dost šíleným způsobem padat. Vytahuju jich celé hrstě, už jich mám třetinu pryč, zkoušela jsem různé šampony, zábaly i panthenolové tabletky a pořád strašně padají, už jsem je musela nechat zkrátit po ramena, ale nevím, jestli to pomůže. Poradíš? díky Claire

  • Není nutné mít obavy, nejedná se o nic vážného, problém nevyžaduje použití léčivých bylin, mimo prevence. Vystačíme s vlasovou hygienou. Jakmile tento problém nastane, umýt vlasy kvalitním bylinkovým šamponem, doporučuji domácí viz. můj recept v článku, jemně vysušit kvalitním ručníkem a použít vlasovou kosmetiku dle potřeby s přihlédnutím ke kvalitě vlasů. Preventivně provádět bylinkové zábaly a masáže proti vysoušení pokožky, pro podporu růstu vlasů, zlepšení jejich kvality a lesku. Jako alternativu lze doporučit krátký módní sestřih, který je pro Tebe slušivý, ale hlavně nevyžaduje časově náročnou údržbu. Další variantou je trochu radikálnější řešení, a to kvalitně ostrý strojek na vlasy, kterým odstraníš vše co přečnívá nad hlavu, či použití pevného zábalu hlavy aplikovaného večer před spaním a sundaného ráno po probuzení. Hodně úspěchů.

  • Anonymní

    mam dotaz vzdy rano kdyz vstavam tak me vlasy trci do vsech stran a nejdou mi scesat co stim mam delat?

  • Martička

    Ahoj Silvie,inu dobra,takze nejdriv si ten“kokos“ umyji a pak napatlam olej.Ja si vlasy myju kazdy den,protoze se mi dost mastej,takze se za ten jeden den zas tolik neuspini,ale dam na Tebe.Uz jsem zkousela si dat tu kombinaci:olej,zloutek a citron.Vlasy jsou uz po jedny kure lepsi.Tvuj clanek je dobrej.Zkus psat do nejakyho casopisu.Nebo uz pises?Zatim ahojda Marta

  • Ahojky Martičko, děkuji za pochvalu, moc mě těší. S bylinkami přeji hodně úspěchů.
    Jen co se týká aplikace oleje na neumyté vlasy, tu bych rozhodně nedoporučila. Vlasy a vlasová pokožka je znečištěna prachem, potem, kosmetickými přípravky, a tak se olej nedostane přímo ke kůži, tím pádem jsou jeho účinky sníženy a tyto nečistoty si také vmasíruješ do kůže a vlasů. Pokud je pokožka poraněná, mohlo by to způsobit i její zhoršení. Doporučovala bych, tak jak jsem psala, vlasy si nejdříve umýt a teprve potom si udělat olejíčkovou masáž či zábal. Ten nechat působit cca 20-30 min a opláchnout teplou vodou. Pokud teplá voda nesmyje olej úplně, domýt vlasy velice jemným dětským nebo bylinkovým mýdlem. Nechat je přirozeně uschnout a neaplikovat žádné kosmetické přípravky. Jako příklad je to vlastně stejné, jako by jsi na ránu nejdříve aplikovala hojivou mast a teprve potom ji vyčistila nějakou desinfekcí od nečistot.
    Silvie

  • Martička

    Me se clanek taky libi,protoze mam vzdycky v zime(kvuli suchymu vzduchu z topeni)lupy a je to dost neprijemny a opravdu neesteticky.Taky jsem zkusela ruzny sampony,ale k nicemu.Pak jsem si na hlavu pred umytim naplacla olej a lupy nebyly.Ale musim to delat vzdycky pred mytim.Zkusim ty byliny a uvidim.A „Ladovy“ chci jen ric,ze tenhle clanek je dobrej uz jen pro to,ze nenabada nikoho aby utracet mejlant za sampony,nybrz pouzit byliny,ktery se daj nekdy sehnat i v parciku:-),takze nema co resit.Skrblik jeden:-))

  • golbasto

    Mne se prispevek velmi libi a to jsem muzskej,ktery ma 1 cm jezka.Diky za rady a jen tak dale…

  • Neříkám, že článek neí dobrej a že bych chtěl hladit umaštěný, nučesaný vlasy plný lupů. Jen si myslím, že hlavně ženský péči o vlasy často přehání. Kolikrát se stane, že ženská utratí za kadeřníka spoustu peněz a žádnej chlap si toho ani nevšimne. Je mi jasný, že ženský potřebujou pro svůj dobrej pocit věnovat spoustu času a peněz zkrášlování, ale čeho je moc, toho je příliš. Třeba soustavný zastříhávání konečků, které některé ženy a dívky provozují, mi přijde jako dost nepěknej zlozvyk.

  • Anonymní

    Teda nevim, jestli by sis vubec vsiml nejakyho usmevu, kdyby ta zenska mela umasteny neucesany vlasy. A taky pohladit nekoho po vlasech, kdyz z nich okamzite zacne padat milion lupu neni zrovna dobrej pocit.
    Ja myslim, ze clanek je dobrej a urcite se ty rady budou hodit spouste lidi (i chlapum).

  • Podle mě ženské přeceňují význam „krásných“ vlasů. Pořád mění účesy, různě se barví a utrácí spoustu peněz za kadeřníky. Přitom mnohem důležitější, aspoň pro mě, je upřímný pohled a milý úsměv.

  • Už dlouho mám strašný problémy s lupama, vyzkoušela jsem snad všechny šampony a nic nepomáhá. Tak teď zkusím ty bylinky, doufám, že to zabere a budu si zas moct vzít na sebe i tmavší trička.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist